Temmuz

1-2 Temmuz

2008 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı olan Senatör John McCain (C-Arizona), danışmanı Chris Brose, Senatör Joe Lieberman (Bağımsız Connecticut) ve Senatör Lindsey Graham ile birlikte ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçenler, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

2 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Kahire’yi ziyaret etmiştir. Demokratik değişim ve dönüşüm sürecinin devam etmekte olduğu bir dönemde Mısır’a gerçekleştirilen ziyarette Sayın Bakanımız, Dışişleri Bakanlığına kısa süre önce atanmış bulunan Mohammed El-Orabi’yle bir araya gelmiştir.

5 Temmuz

Lloyd’s of London Başkanı Lord Levene Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’le de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 61. Cumhuriyet Hükümetinde yeniden Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilmesinin ardından ilk resmi ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirmiştir. KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu ile görüşmüş ve ortak bir basın toplantısı düzenlemiştir.

9-10 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Suudi Arabistan’a resmi ziyarette bulunmuş ve başta Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al-Faysal olmak üzere diğer üst düzey Suudi yetkilerle de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, bölge ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler çerçevesinde Tahran’a gitmiş ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve İran Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Sekreteri Said Celili ile görüşmüştür.

10-12 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Türk Bulgar İş Forumu da düzenlenmiştir.

11-13 Temmuz

Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ülkemizi ziyaret etmiştir. Komiser Füle ziyaret çerçevesinde İstanbul ve Ankara’da çeşitli temaslarda bulunmuş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile görüşmüştür.

13 Temmuz

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kostyantin Grişçenko, ülkemiz ile Ukrayna arasında kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey bünyesinde faaliyet gösterecek Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun (OSPG) ilk toplantısına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Bakan Grişçenko ikili bir görüşme gerçekleştirmiş ve heyetlerin katılımıyla OSPG Toplantısı yapılmıştır. Bakan Grişçenko ayrıca, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile görüşmüştür.

13-14 Temmuz

Abuja’da gerçekleştirilen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Örgütü 14. Bakanlar Konseyi Toplantısına Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç başkanlığında bir heyet tarafından katılım sağlanmıştır. Sayın Arınç, ziyaret vesilesiyle, Devlet Başkan Yardımcısı Namadi Sambo ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14-19 Temmuz

Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı Richard L. Armitage beraberinde bir heyetle, ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

15 Temmuz

Uluslararası toplumun Libya krizini çözmeye yönelik çalışmalarına siyasi yönlendirme sağlamak amacıyla kurulan Libya Temas Grubu’nun (LTG) Dördüncü Toplantısı İstanbul’da yapılmıştır. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Malta Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, ABD, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Kanada, Danimarka, İspanya, İtalya, Portekiz ve Benelüks ülkeleri heyetinin başkanı olarak Hollanda Dışişleri Bakanları sözkonusu toplantıya katılmak üzere ülkemize gelmiştir.

15-16 Temmuz

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Libya Temas Grubu Dördüncü Toplantısına katılmak ve çalışma ziyareti sırasında temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Clinton, anılan tarihlerde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

19 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Parlamentosunda görev yapmakta olan Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman ile İskeçe milletvekili Çetin Mandacı’yı kabul etmiştir.

19-20 Temmuz

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 61. Hükümetin güvenoyu almasını müteakip ilk yurtdışı ziyaretini Kıbrıs Barış Harekatı’nın 37. Yıldönümü vesilesiyle KKTC’ne gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız ziyareti çerçevesinde, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, Başbakan Sayın İrsen Küçük ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19-21 Temmuz

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Paşazade, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Paşazade ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

19-22 Temmuz

Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick ülkemizi ziyaret etmiş, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

22-24 Temmuz

İstanbul’da, Filistin’in dünyadaki tüm büyükelçileri ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin katıldığı, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da birer konuşma yaptıkları Filistin Büyükelçiler Konferansı gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Konferans çerçevesinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmoud Abbas da Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunmuş ve Sayın Başbakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23 Temmuz

Ürdün Başbakanı Marouf Al Bakhit, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Sanayi ve Ticaret Bakanı Hani Mulki, Dışişleri Bakanı Naser Judeh ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Yahya Kisbi de kendisine eşlik etmişlerdir. Adı geçen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

27 Temmuz

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımıza sözkonusu ziyarette Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Ekonomi Bakanı Sayın Mehmet Zafer Çağlayan refakat etmiştir. Anılan ziyaret sırasında yapılan heyetlerarası görüşmenin ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yapılan ortak basın toplantısında, Azerbaycan’ın PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığını ifade etmiştir.

28 Temmuz

Rusya Federasyonu Devlet Başkanının füze savunmasından sorumlu Özel Temsilcisi ve Rusya Federasyonu’nun NATO nezdindeki Büyükelçisi Dmitry Rogozin, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafında kabul edilmiştir. Görüşmelerde ağırlıklı olarak NATO’nun Balistik Füze Savunma sistemi ele alınmıştır.

30 Temmuz-6 Ağustos

Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Alhaji Muhammad Mumuni, ülkemize özel bir ziyarette bulunmuş ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Tarım ve Köyişleri Bakanımız ile de ikili görüşmelerde bulunmuştur.