Mayıs

2 Mayıs
Katar Jazeera Network Başkanı Şeyh Hamad Bin Thamer Al Thani, beraberindeki heyetle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

2-4 Mayıs
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in davetine icabetle Avusturya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyaretleri sırasında Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik eşlik etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız Viyana ve Salzburg’da gerçekleştirdikleri temaslar çerçevesinde Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Başbakan Werner Faymann, Ulusal Meclis Başkanı Barbara Prammer, Viyana Belediye Başkanı Dr. Michael Häupl ve Salzburg Eyalet Başkanı Gabi Burgstaller ile görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Yaklaşık 13 yıl aradan sonra Türkiye’den Avusturya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu ilk ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Fischer’le birlikte Türkiye-Avusturya İş Forumu’na iştirak etmiş, Viyana ve Salzburg’da Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya gelmişlerdir.

Ziyaret vesilesiyle, Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik de Türkiye-Avusturya VII. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’na katılmış ve Toplantı sonucunda bir Protokol imzalanmıştır.

2-4 Mayıs
Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında İstanbul’da düzenlenen “Turkey and Denmark: Partners for Growth and Sustainability” başlıklı yuvarlak masa toplantısına Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek katılmıştır.

3 Mayıs
İran Enerji Bakanı Majid Namjoo Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Toplantıda başta elektrik olmak üzere enerji konularında işbirliği imkânları görüşülmüştür.

3-6 Mayıs
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Irak İslam Yüksek Konseyi (IİYK) liderlerinden Adil Abdulmehdi, ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilen Abdulmehdi, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla da görüşmüştür.

4 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Filistinlilerarası uzlaşı belgesinin imzalanması amacıyla düzenlenen törene katılmak üzere Kahire’yi ziyaret etmiştir.

4 Mayıs
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen "AB'de 100 Türk Çocuğu" başlıklı etkinlik kapsamında Belçika’yı ziyaret etmiştir.

Sözkonusu ziyaret vesilesiyle Sayın Bakan, dünyanın en büyük su ürünleri fuarı “European Seafood Exposition” ı da ziyaret etmiştir.

5 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu beraberinde üst düzey bir heyetle Katar ve İtalya’nın eşbaşkanlığında Roma’da yapılan Libya Temas Grubu’nun ikinci toplantısına katılmıştır.

5-7 Mayıs
2011 yılı Küresel Kadın Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. ABD’de mukim "Global Summit of Women" isimli kuruluş tarafından düzenlenen ve kadınların küresel ekonomideki yerlerini güçlendirmeyi hedefleyen Zirve’nin hazırlıklarına, Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve Bakanlığımız tarafından katkıda bulunulmuştur. Sayın Başbakanımızın refikaları Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen sözkonusu Zirve’nin açılışına Sayın Bakanımızın refikaları Sayın Sare Davutoğlu’nun yanı sıra, Devlet Bakanı Sayın Aliye Kavaf, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek katılmışlardır.

5-8 Mayıs
Ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Gana Su Kaynakları, Bayındırlık ve İskân Bakanı Alban Bagbin, ziyaret kapsamında, Ankara’da mevkidaşı Bayındırlık ve İskân Bakanımız Sayın Mustafa Demir ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle Gana’lı Bakan’a, ziyareti çerçevesinde, “Bayındırlık ve İskân Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” taslağı tevdi edilmiştir.

6 Mayıs
BM Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Ad Melkert ülkemize yaptığı ziyaret vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Konya’da kabul edilmiştir.

9-13 Mayıs
1981 yılından bu yana on yılda bir düzenlenmekte olan Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler (BM EAGÜ) Dördüncü Konferansı, ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Konferans süresince, Hükümetlerarası boyut çerçevesinde, açılışı ve ilk oturumunun başkanlığı Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından yapılan müteakip oturumlara ise Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlık ettiği Genel Kurul Toplantılarının yanı sıra, sonuç belgelerinin (İstanbul Eylem Programı ve İstanbul Bildirisi) müzakere edildiği Genel İşler Komitesi Toplantıları ile 6 Yüksek Düzeyli Enteraktif Tematik Toplantı ve 47 özel etkinlik ve panel düzenlenmiştir. Bu çerçevede düzenlenen 21 ayrı etkinliğe, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan ile Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek’in yanı sıra çok sayıda Bakanımız tarafından aktif katılım sağlanmıştır. Ayrıca, ilgili Bakanlıklarımız ve kurumlarımız da uluslararası örgütlerle işbirliği halinde 15 ayrı etkinliğe ev sahipliği yapmışlardır.

Konferans, ülkemizin başta EAGÜ’ler olmak üzere Konferansa katılan ülkelerle ikili ilişkilerinin daha da ileri götürülmesine katkıda bulunmuştur. Konferans vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız (21 ikili görüşme), Sayın Başbakanımız (10 ikili görüşme), Sayın Bakanımız (38 ikili görüşme) ve diğer ilgili Bakanlarımız Konferansa iştirak eden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Türkiye’nin sözkonusu Konferansa ev sahipliği yapma kararı alırken belirlediği üç hedef olan, BM standartlarına uygun bir organizasyon, yüksek düzeyli geniş bir bir katılım ve başta EAGÜ’ler olmak üzere ilgili tüm tarafları tatmin edecek bir Konferans sonuç belgesi yayınlanması hedeflerimiz, Bakanlığımızın ilgili birimleri, başta Turkuno Daimi Temsilciliğimiz olmak üzere dış misyonlarımız ve diğer Bakanlık ve kuruluşların aylar süren özverili ve eşgüdüm içerisindeki çalışmaları sonucunda başarıyla gerçekleştirilmiştir.

10 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu EAGÜ konferansı vesilesiyle Afganistan, komşuları, bazı bölge ülkeleri ve BMGS Afganistan Özel Temsilcisinin katılımıyla, kısıtlı katılımlı bir çalışma kahvaltısına evsahipliği yapmıştır. Bu suretle, 2 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da düzenleyeceğimiz “Afganistan için İstanbul Konferansı”na ilişkin hazırlık süreci başlatılmıştır.

10-13 Mayıs
IDEF 2011 10. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı tarafından Tüyap İstanbul/Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 44 ülkeden 621 firma katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Fuara ülkemizden Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Sayın Işık Koşaner de katılmıştır.
Fuara 70 farklı ülkeden 24 bakan, 10 bakan yardımcısı, 5 genelkurmay başkanı, 9 genelkurmay başkan yardımcısı, 2 kuvvet komutanı, 12 müsteşar ve 90 heyetten oluşan toplam 426 kişilik resmi delegasyon üye katılımı sağlanmıştır.
Fuar kapsamında, Azerbaycan ve Katar ile proje ortaklığı niyet protokolleri ve işbirliği mutabakat muhtıraları imzalanmıştır.

11 Mayıs
Ülkemiz 10 Kasım 2010 tarihinde Makedonya’dan aldığı Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığını Ukrayna’ya devretmiştir.

11-13 Mayıs
Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Al-Dhahrani TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13-14 Mayıs
Adalet Bakanı Sayın Ahmet Kahraman, beraberindeki heyetle resmi temaslarda bulunmak üzere Strazburg’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16-22 Mayıs
Vilayetlerden Sorumlu Irak Devlet Bakanı Dr. Turhan Müftü, beraberinde Bağdat Valisi Salah Abdülrezzak, Musul Valisi Atil el Nuceyfi, Meysan Valisi Ali Davi Lazım, Divaniye Valisi Salim Hüseyin Alvan ile Sayın İçişleri Bakanımızın davetine icabeten ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Irak Vilayetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Turhan Müftü ve beraberindeki heyeti 17 Mayıs’ta kabul etmiş olup, sözkonusu heyet aynı gün içerisinde Sayın İçişleri Bakanımızla da bir araya gelmiştir.

18-21 Mayıs
Seul’de gerçekleştirilen İkinci G-20 Meclis Başkanları Toplantısı'na TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

22 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın refikaları Sayın Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın refakatinde Batı Trakya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

22-24 Mayıs
İsveç Parlamento Başkanı Per Westerberg ve İsveç Parlamentosunda temsil edilen siyasi partilerin grup başkanlarından oluşan heyet, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Sayın TBMM Başkanımız Mehmet Ali Şahin ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile görüşmüş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

23-24 Mayıs
Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

24 Mayıs
İran Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı ve Türkiye Özel Temsilcisi Dr. Ali Agha Mohammedi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Toplantıda iki ülke arasında başta petrol olmak üzere enerji alanındaki mevcut ve olası işbirliği konuları görüşülmüştür.

24-27 Mayıs
Ulaştırma Bakanı Sayın Mehmet Habib Soluk, “2011 Uluslararası Ulaştırma Forumu”na katılmak üzere Almanya’yı ziyaret etmiştir.

25-28 Mayıs
RF Tataristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi (Meclis) Başkanı Farid Muhametşin, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Meclis Başkanı ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

28-31 Mayıs
Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, adıgeçen ve beraberindeki Iraklı parlamenterleri İstanbul’da kabul etmişler, ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin de Ankara’da anılan heyetle bir araya gelmişlerdir. Nuceyfi ayrıca, Kerkük’te meydana gelen saldırıda yaralanan ve ülkemize tedaviye getirilen Irak vatandaşlarını da ziyaret etmiştir.

30 Mayıs
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Türkmenistan’a günü günübirlik bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının sorunları ve çözüm alternatifleri, Türkiye’de düzenlenmesi planlanan Türkmenistan kültür günleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrikada son dönemde meydana gelen gelişmeler ele alınmıştır.

31 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Sarp Sınır Kapısının Gürcistan tarafındaki tesislerinin açılışı vesilesiyle Batum’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Tören vesilesiyle Türk ve Gürcü vatandaşlarının sınır kapılarından kimlik belgeleriyle geçmelerini mümkün kılan anlaşma imzalanmıştır.