Aralık

1-2 Aralık
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

1-2 Aralık
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkiye İş Bankası Moskova Şubesi’nin açılış törenine katılmak üzere Moskova’yı ziyaret etmiştir.

1-5 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Almanya Federal Cumhuriyeti’ne (AFC) bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti vesilesiyle, Türk toplumunun yoğunluklu olarak ikamet ettiği Hamburg, Frankfurt, Münih, Berlin ve Köln’de temas ve incelemelerde bulunan Sayın Bakanımız, Almanya’da 2000-2006 yılları arasında aşırı sağ eğilimli bir terör örgütü tarafından katledildikleri ortaya çıkan sekiz Türk ve bir Yunanlı maktülün aileleri ve Türk toplumunun temsilcileriyle biraraya gelmiş ve Eyalet makamları ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında ayrıca, Federal Cumhurbaşkanı Sayın Christian Wulff tarafından kabul edilmiş, Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedric ve Dışişleri Bakanı Sayın Guido Westerwelle’yle görüşmüşmüştür.

3-6 Aralık
ABD’nin İslam dünyasıyla ilişkilerini geliştirme ve imajını iyileştirme stratejisi çerçevesinde, dünyadaki başarılı Müslüman girişimcileri bir araya getirmek üzere Başkan Obama’nın ev sahipliğinde 26-27 Nisan 2010 tarihlerinde Vaşington’da gerçekleştirilen “Girişimcilik Zirvesi”nin (Presidential Summit on Enterpreneurship) ikincisi “Girişimcilik, Değerler ve Kalkınma: Küresel Bir Gündem” başlığıyla, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İstanbul’da Harbiye Kongre Merkezinde düzenlenmiştir.

4-7 Aralık
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, “Türkiye-Japonya Ekonomi Forumu”na katılmak üzere Japonya’yı ziyaret etmiştir.

4-7 Aralık
“Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konsey Başkanı Roberto Kobeh Gonzalez beraberinde ICAO Direktör Yardımcısı Vincent Galotti ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

5 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanan, toplam 100 ülke ve uluslararası örgütün katıldığı Uluslararası Afganistan Konferansı Bonn’da düzenlenmiştir. Sayın Bakanımız Konferansa hitap etmiş, konferans marjında Avustralya, ÇHC, Hindistan, Katar, İran, Irak ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Afganistan Halk Meclisi Başkanı ve BM Genel Sekreteriyle görüşmüştür. Konferans, uluslararası toplumun Afganistan’la uzun vadeli dayanışmasının teyit edilmesine vesile olmuştur.

6-7 Aralık
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Danimarka’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış sözkonusu ziyaret kapsamında, Danimarka makamlarıyla resmi temaslar gerçekleştirmiş, “European Movement” ve İstanbul Kültür Üniversitesi “Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi”nin ortaklaşa düzenlediği “AB-Türkiye İlişkileri ve Danimarka Dönem Başkanlığı” konulu konferansta bir konuşma yapmıştır.

6-8 Aralık
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım Berlin’de düzenlenen “II. Türk-Alman İşbirliği ve Yatırım Konferansı” ile Berlin Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılmak üzere Almanya’yı ziyaret etmiştir.

7-8 Aralık
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Brüksel’de düzenlenmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Bakanımız, toplantı marjında ABD, Portekiz ve Fransa Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8-9 Aralık
2008 yılından bu yana düzenlenen “Bali Demokrasi Forumu”nun dördüncüsü Endonezya’nın evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Foruma ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç katılmıştır.

9-11 Aralık
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) tarafından Viyana’da düzenlenen “Dördüncü Dünya Siyaset Konferansı”na katılmak üzere Avusturya’yı ziyaret etmişlerdir.

11-13 Aralık
Eşbaşkanlıklarını Türkiye ile İspanya’nın yürüttüğü Medeniyetler İttifakı’nın Dördüncü Forum toplantısı Doha’da düzenlenmiş ve ülkemiz Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay başkanlığındaki bir heyet tarafından temsil edilmiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan toplantıya video-konferans yoluyla katılmış ve bir konuşma yapmıştır.

12-16 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret eden AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

12-13 Aralık
Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ülkemize devlet ziyareti gerçekleştirmiş ve bu vesileyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür. Sözkonusu ziyaret sırasında Romanya ile ülkemiz arasında Stratejik Ortaklık Deklarasyonu imzalanmıştır.

15 Aralık
Türkiye-Moldova Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) VI. Dönem Toplantısı Ankara’da yapılmıştır. Sözkonusu toplantı vesilesiyle Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Valeriu Lazar ülkemizi ziyaret etmiş ve Türkiye-Moldova KEK Eşbaşkanı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ile görüşmüştür. Toplantı sonunda Türkiye-Moldova KEK VI. Dönem Toplantısı Protokolü eşbaşkanlar tarafından imzalanmıştır.

15-16 Aralık
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüştür.

15-18 Aralık
Ürdün Başbakanı Awn Al Khasawneh, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Şeb-i Aruz töreni davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

15-16 Aralık
18-21 Ağustos 2008’de tertiplenen I. Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nde onaylanan izleme mekanizması çerçevesinde, Türkiye-Afrika Ortaklığı I. Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Konferansa 54 Afrika ülkesinin 53’ünden (sadece Mauritius heyet göndermemiştir) yüksek düzeyli katılım sağlanmıştır ve 26’sı Dışişleri Bakanı olmak üzere 35 ülke Bakan düzeyinde iştirak etmiştir.

16 Aralık
Türkiye-Afrika Ortaklığı I. Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hailemariam Desalegn arasında “Diplomatik Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”sı imzalanmıştır.

16 Aralık
Türkiye-Afrika Ortaklığı I. Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı marjında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde Somali’ye komşu ülkelerin Bakanlarının katıldığı çalışma kahvaltısı düzenlenmiştir. Kahvaltıya, Somali Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komisyonu Komiseri, Burundi Ulaştırma, Kamu İşleri ve Teçhizatı Bakanı, Etyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Uganda Bölgesel İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı, Cibuti Uluslararası İşbirliği Bakanı, Sudan, Kenya ve Tanzanya Dışişleri Bakanları, IGAD İcra Sekreteri, BM Afrika Özel Danışmanı, BM Genel Sekreteri’nin Afrika Birliği Özel Temsilcisi ve UNPOS Kıdemli Danışmanı iştirak etmiştir.

16-17 Aralık
Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil beraberinde bir heyetle, ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

18 Aralık
24. Reform İzleme Grubu toplantısı Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’in katılımlarıyla Konya’da gerçekleştirilmiştir.

18-19 Aralık
BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

19-21 Aralık
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20 Aralık
Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20-21 Aralık
Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri beraberinde bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu vesileyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

22 Aralık
Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Adıgeçen ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüşlerde bulunmuş ve Sayın Başbakanımızla birlikte Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin ilk toplantısına başkanlık etmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle Vize Muafiyeti Anlaşması dahil olmak üzere iki ülke arasında dokuz anlaşma ve belge imzalanmıştır.

22 Aralık
Fransa’da Nisan-Haziran 2012 döneminde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Ulusal Meclis seçimleri öncesindeki dönemde, Ulusal Meclis tarafından, “Yasa ile tanınan soykırımların varlığının sorgulanmasının cezalandırılması” konulu ve amacı “Ermeni soykırımı” iddialarına itiraz etmenin cezai yaptırıma tabi tutulması olan bir yasa teklifi, düzenlenen oturumda kabul edilerek Senato’ya sevkedilmiştir.

22-28 Aralık
Almanya Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyareti çerçevesinde adıgeçen, 23 Aralık 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Müslüman Toplumlarda Kadının Rolü Konferansı”na katılmış, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış tarafından kabul edilmiştir.

23-30 Aralık
İlki 2008 yılında yapılan ve her yıl düzenlenmesi kararlaştırılan Büyükelçiler Konferansı’nın dördüncüsü Ankara ve Edirne’de gerçekleştirilmiştir. Konferans marjında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabeten Ukrayna, İsviçre, Sırbistan ve Romanya Dışişleri Bakanları ülkemizi ziyaret etmiş ve Büyükelçilerimize hitap etmişlerdir. Ayrıca, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’dan üç Bakan ve onüç milletvekili olmak üzere onaltı soydaş siyasetçi anılan Konferansın Edirne bölümüne iştirak etmişlerdir.

24 Aralık
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Kaynaklı ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nden Transit Geçen Doğal Gazın Türkiye Cumhuriyeti Toprakları Üzerinden Taşınması İçin Münhasır Boru Hattı Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanı Natıq Aliyev tarafından Ankara’da imzalanmıştır.

28 Aralık
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberindeki heyetle Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Yıldız, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Igor Seçin ile görüşmüş ve Başbakan Vladimir Putin tarafından kabul edilmiştir. Anılan ziyaret sırasında, Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı projesinin güzergâhının Türk kıta sahanlığından geçmesine ilişkin iznin verildiğini bildiren Nota’nın bir örneği Başbakan Putin’e tevdi edilmiş; BOTAŞ’ın Gazprom’dan Batı Hattı üzerinden doğal gaz alımına ilişkin 15 Aralık 1995 tarihli ve 18 Şubat 1998 tarihli iki sözleşmesine ek teşkil eden zeyilnameler ve Türkiye-RF Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanlarının Görüşme Tutanağı imzalanmıştır.

29-30 Aralık
Senegal Deniz Ekonomisi Bakanı Khouraichi Thiam Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.