Mart

27 Şubat - 1 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölye Angela Merkel’in davetine icabetle, ülkemizin “Ortak Ülke” olarak katıldığı CeBIT Bilişim Fuarı’nın açılış töreni vesilesiyle Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

1-3 Mart
Karadağ Cumhurbaşkanı Vujanoviç ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaret, Karadağ’dan ülkemize en üst seviyede yapılan ilk resmi ziyaret olmuştur. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Vujanoviç, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmış, Sayın TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’le biraraya gelmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

1-3 Mart
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Verona'da düzenlenen "SAMOTER Uluslararası Hafriyat, Şantiye ve İnşaat Makineleri Fuarı"na katılmak üzere İtalya’yı ziyaret etmiştir.

2-4 Mart
Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu XI. Dönem Toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (ETKB) Sayın Taner Yıldız ile RF Başbakan Yardımcısı Igor Seçin başkanlığında RF Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da yapılmıştır. Sözkonusu toplantı vesilesiyle Kazan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ETKB Sayın Yıldız, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Tataristan Cumhuriyeti Devlet Danışmanı (Birinci Cumhurbaşkanı) Mintimer Şaymiyev ve Tataristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi Başkanı Farid Muhametşin ile görüşmüştür.

3 Mart
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi (SKYK) Başkanı Mareşal Tantawi’nin daveti üzerine Mısır’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza sözkonusu ziyarette Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu da eşlik etmiştir. SKYK Başkanı Tantawi ile görüşen Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Mısır siyasi yelpazesinin önde gelen şahsiyetleri ile de bir araya gelerek Mısır’daki demokratikleşme süreci hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur.

3-4 Mart
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış resmi temaslarda bulunmak üzere Portekiz’i ziyaret etmiştir.

3-4 Mart
Slovenya Başbakanı Pahor ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde konuk Başbakan Pahor, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, İstanbul’da düzenlenen ve 80 işadamının da hazır bulunduğu Türkiye-Slovenya İş Forumu’na, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile katılmıştır. Başbakan Pahor’un ziyareti sırasında, iki ülke Başbakanları tarafından, “Türkiye-Slovenya Stratejik Ortaklığı” belgesi imzalanmıştır.

3-5 Mart
İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, ülkemizi ziyaret ederek İstanbul’da düzenlenen 20. Aspen Avrupa Diyalogu Toplantısı’na katılmıştır. Bilahare, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla çalışma yemeğinde biraraya gelen Konuk Bakan, ayrıca Sayın Bakanımızla heyetlerarası görüşmelerde bulunmuştur.

4 Mart
Avrupa Konseyi (AK) ve Avrupa Birliği (AB) Üst Düzeyli Diyalog Toplantısı çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet Brüksel’i ziyaret ederek, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, AB İçişleri Komiseri Malmström ve Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Verhofstadt ile de ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sözkonusu toplantıda Orta Doğu ve Balkanlar’da meydana gelen güncel gelişmeler ile AK ve AB arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi hususları ele alınmıştır.

7 Mart
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu ve beraberinde KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük’ün de yer aldığı bir heyet, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine ülkemizden KKTC’ye su taşınması projesinin ilk ayağı olan Alaköprü Barajı Temel Atma Törenine iştirak etmiştir.

8 Mart
G.Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı Choi Joong-Kyung, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, ziyareti kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8 Mart
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı vesilesiyle Berlin’i ziyareti sırasında AFC Hükümetinin Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Bernd Neumann’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-10 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Droutsas’ın davetine icabetle, Yunanistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10-11 Mart
Sırbistan Başbakanı Cvetkoviç ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle güvenlik ve çevre alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalanmış, ayrıca İstanbul’da İş Konseyi düzenlenmiştir.

10-11 Mart
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan beraberinde Sayın Milletvekillerimiz, işadamları ve basın mensuplarından oluşan 140 kişilik bir heyetle Darüsselam’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Devlet Bakanımız ziyaret kapsamında, Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete tarafından kabul edilmiş, Sanayi ve Ticaret, Maliye, Enerji ve Madeni Kaynaklar, Tarım, Gıda Güvenliği ve Kooperatifler, Toprak, İskan ve İnsan Yerleşiminin Geliştirilmesinden Sorumlu Bakanlar ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Mart
NATO Savunma Bakanları Gayrıresmi Toplantısı Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantıda, Libya’daki gelişmeler ve bu bağlamda NATO’nun rolü ele alınmıştır. Ayrıca, Lizbon Zirvesinde İttifakın savunma dönüşümü konusunda alınan kararların takibi yapılmıştır.

11 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Helen Clark ve beraberindeki heyeti bir çalışma kahvaltısı çerçevesinde kabul etmiştir. Toplantının ardından Türkiye ile UNDP arasında, “Ortaklık Çerçeve Anlaşması” ile “UNDP Özel Sektör Mükemmeliyet Merkezi Anlaşması” imzalanmıştır.

Aynı gün, yoksullukla mücadele ve daha fazla iş imkânı yaratmak için özel sektörün daha çok görev üstlenmesini teşvik etmeyi amaçlayan “UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi”nin açılışı, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile UNDP Başkanı Helen Clark’ın da hazır bulunduğu bir törenle gerçekleştirilmiştir.

11-12 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Macaristan Dönem Başkanlığı çerçevesinde Budapeşte/Gödöllö’de düzenlenen AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na (Gymnich) katılmıştır.

12-14 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Doha’da düzenlenen 6. Al Jazeera Yıllık Forumu’na katılmak üzere Katar’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Forum'un "Arap Dünyasında Değişim Rüzgarları" başlıklı oturumunda konuşma yapmışlardır. Sayın Bakanımız ziyaret çerçevesinde ayrıca, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al-Thani ve Katar Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabor Al-Thani ile görüşmeler yaparak, ikili ve bölgesel konular hakkında istişarelerde bulunmuştur.

12-14 Mart
Türkiye-Katar 4. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı, Katar’da gerçekleştirilmiştir. KEK vesilesiyle Katar’ı ziyaret eden KEK Eşbaşkanı Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 13 Mart Pazar günü Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabor Al Thani tarafından kabul edilmiş, başta Katar Maliye ve Ticaret Bakanı olmak üzere üst düzey yetkililerle görüşmüştür.

12-15 Mart
Kolombiya Dışişleri Bakan Yardımcısı Patti Londono, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Maria Constanza Garcia Botero ve Madencilik ve Enerji Bakan Yardımcısı Tomás Gonzáles Estrada ile birlikte ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakan Yardımcısı Londono Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

14-15 Mart
Değişim Liderleri Zirvesi, İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Gelecek Araştırmaları Vakfı (TÜGAV) tarafından İstanbul’da düzenlenmiştir. Zirvenin açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır. Sn. Başbakanımız, zirveye katılan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Al-Hashemi, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov, Irakiye Listesinin Lideri Iyad Allawi, UNDP Direktörü Helen Clark, Malezya 5. Başbakanı Abdullah Badawi ve BM 7. Genel Sekreteri Kofi Annan ile ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

Zirveye ayrıca Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ın Danışmanı Bouthania Shaban, Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasser’i temsilen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Muhammed de katılmışlar ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmüşlerdir.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore da zirvede konuşma yapmak üzere ülkemizi ziyaret eden isimler arasındadır.

14-15 Mart
Hırvatistan Cumhurbaşkanı Josipoviç ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Josipoviç bu ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmış, ortak basın toplantısı düzenlemiş; Sayın TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’le biraraya gelmiş ve Bilkent Üniversitesi’nde “Hırvat Dış Politikasında Avrupa ve Balkanlar” başlıklı bir konferans vermiştir.

15-17 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Federasyonu’na yaptığı ziyaret çerçevesinde, Sayın Başbakanımız ile RF Devlet Başkanı Medvedev’in başkanlıklarında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ve Rus karşıtlarının katılımıyla Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Konsey toplantısı, ikili ilişkilerimizin tarihinde karşılıklı dostluk ve dayanışma ruhunu simgeleyen en önemli belgelerden biri olan 16 Mart 1921 tarihli Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması’nın (Moskova Anlaşması) 90’ncı yıldönümü ile aynı güne denk getirilmiştir.

Ziyaret çerçevesinde ayrıca, TRT ile Rusya Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu (RTR) Arasında İşbirliği Anlaşması ile Konsey çerçevesinde kurulan Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun Faaliyetlerine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

15-19 Mart
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Türk-Amerikan Liderlik Konferansı’na katılmak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

17 Mart
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud El-Faysal ülkemizi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17-18 Mart
Libya Ulusal Geçici Konseyi Siyasi İşler ve Uluslararası Komite Üyeleri Naser El Manea, Dr. Tarık Cellud ve Abdurrezzak El Bakkal Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

17-18 Mart
İran İslam Cumhuriyeti Sağlık, Tedavi ve Tıp Eğitim Bakanı Vahid Dastjerdi ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, İranlı Bakan ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’ın başkanlıklarındaki heyetler arası görüşmelerde sağlık ve ilaç sektörü alanlarında işbirliği konusunda bilgi teatisinde bulunulmuştur.

18-19 Mart
Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Prof. Koutoubou Moustapha Sano, Gine Cumhurbaşkanının özel temsilci sıfatıyla, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sano, ziyareti çerçevesinde Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından da kabul edilmiş ve Ankara ve İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunmuştur.

18-20 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cidde Ekonomik Forumu’na katılmak ve Forum’a hitap etmek üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ziyaret çerçevesinde ayrıca, Suudi Arabistan Kralı Abdullah başta olmak üzere Suudi yetkililerle ve İKÖ Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21-24 Mart
Lüksemburg Veliaht Prensi Guillaume ile Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Krecké, Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunmuştur. Lüksemburg heyeti, ziyaret kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'le görüşmüştür.

22-23 Mart
Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Khalid Bin Ahmed Bin Mohammed Al-Khalifa ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Şeyh Khalid, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmüş, Bahreyn’deki durum ile uluslararası güncel gelişmeler hakkında istişarelerde bulunmuştur.

22-25 Mart
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ve beraberindeki bir heyet, TÜRKSOY tarafından düzenlenen Uluslararası Nevruz Günü’nü kutlamak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

23 Mart
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile ikili, bölgesel ve uluslararası güncel gelişmeler hakkında istişarelerde bulunmuştur.

23-24 Mart
Cumurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün beraberinde Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Sayın Habib Soluk, milletvekilleri, resmi zevat ile işadamlarından oluşan bir heyet ile Gana’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24-26 Mart
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül beraberinde Devlet Bakanı, Gabon KEK Eşbaşkanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Sayın Habib Soluk, milletvekilleri, resmi zevat ile işadamlarından oluşan bir heyet ile Gabon’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret marjında, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül tarafından Gabon Savunma Bakanı Ruffin Pacôme Ondzounga ile ikili bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

24-26 Mart
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış resmi temaslarda bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etmiştir.

24-27 Mart
Bakanlığımızla İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Wilton Park düşünce kuruluşunun işbirliğinde İstanbul’da yapılan “Turkey’s Policies for Engagement in the Contemporary World” temalı konferansa, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Lord David Howell katılmış ve birer konuşma yapmışlardır.

26-27 Mart
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış German Marshall Fund tarafından düzenlenen Brüksel Forumu’na katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Brüksel’i ziyaret etmiştir.

26-28 Mart
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Nevruz Kutlamaları vesilesiyle İran’ı ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyareti sırasında, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmüştür.

28-29 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Bağdat, Necef ve Erbil’de temaslarda bulunulmuştur. 28 Mart’ta Bağdat’ta Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile görüşen Sayın Başbakanımız, akabinde Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile bir araya gelmiştir. Irak Meclisi’nde bir konuşma yapan Sayın Başbakanımız, sonrasında Iraklı siyasi liderler Caferi, Allavi ve el-Hekim ile görüşmüş, Türkmen Bakan ve milletvekilleriyle akşam yemeğinde bir araya gelmiştir. 29 Mart’ta Bağdat’tan Necef’e geçen Sayın Başbakanımız, Büyük Ayetullah Seyid Ali Sistani ile görüşmüştür. Bilahare Erbil’e hareket eden Sayın Başbakanımız Erbil Uluslararası Havaalanı ve Erbil Başkonsolosluğumuzun resmi açılışlarını yapmış, akabinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmüştür. Sayın Başbakanımızın Erbil ziyareti, Türkiye’den Erbil’e yapılmış olan Başbakan düzeyinde ilk ziyaret olması hasebiyle ayrı bir öneme sahiptir.

28 Mart-1 Nisan
Fransa Senatosu Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Jean Bizet başkanlığındaki Komisyon heyeti, ülkemizi ziyareti çerçevesinde, Ankara’da Cumurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış tarafından kabul edilmiştir.

30-31 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron'un davetine icabetle İngiltere’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, AB’den Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek eşlik etmişlerdir. Sayın Başbakanımız, ziyaret vesilesiyle Kraliçe II. Elizabeth tarafından kabul edilmişler, Başbakan David Cameron ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’le biraraya gelmişlerdir. Sayın Başbakanımızın muhataplarıyla yaptığı görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, uluslararası ve bölgesel gelişmeler üzerinde durulmuştur.

Ziyaret kapsamında, öndegelen Türk ve İngiliz firmalarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla tertiplenen “CEO Forum”a Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı David Cameron da iştirak etmişlerdir.

30 Mart
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında oluşturulan Ortak Çalışma Grubu’nun (OÇG) birinci toplantısı Ankara’da başlamış ve bu çerçevede “Siyaset planlama”, “Bölgesel konular”, “Uluslararası alanada/Kuruluşlarda İşbirliği”, “Güvenlik konuları” ve “İkili ilişkiler” alt çalışma grupları toplantıları yapılmıştır.