Haziran

2 Haziran
İtalya Birliği’nin kuruluşunun 150. yıldönümü Cumhurbaşkanı Napolitano’nun başkanlığında Roma’da düzenlenen etkinliklerle kutlanmıştır. Sözkonusu etkinliklere Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu katılmıştır.

5-7 Haziran
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski’nin davetine icabetle Polonya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur.

6 Haziran
Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı Dr. Faisal Hassan İbrahim ülkemize bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından hazırlanan program çerçevesinde, konuk heyet anılan Bakanlığımız ve Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsünü ziyaret etmiştir.

8 Haziran
Nabucco doğal gaz boru hattı projesine ortak beş ülke (Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya) tarafından devlet olarak projeye verilecek desteğe ilişkin ayrıntılı taahhütleri içeren Proje Destek Anlaşmaları, Nabucco Uluslararası Şirketi ve taraf ülkelerce Kayseri’de imzalanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın ev sahipliğinde düzenlenen törene Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya tarafından da Bakan düzeyinde katılım sağlanmıştır.

9 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu beraberinde üst düzey bir heyetle, Birleşik Arap Emirlikleri ve İtalya’nın eşbaşkanlığında Libya Temas Grubu’nun üçüncü toplantısına katılmak üzere Abu Dhabi’yi ziyaret etmiştir.

15 Haziran
Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Asistanı Hasan Turkmani beraberindeki heyetle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’yı ziyaret etmiştir.

17 Haziran
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere ülkemize günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

27 Haziran
Afganistan hakkında Uluslararası Temas Grubu bünyesinde ve Türkiye ile BM Afganistan Yardım Misyonunun (UNAMA) eşbaşkanlıklarında oluşturulan Bölgesel İşbirliği Çalışma Grubu ilk toplantısı, İstanbul’da 3 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu çalışma grubunun ikinci toplantısı ise ülkemiz ve UNAMA eşbaşkanlığında Kabil’de yapılmıştır.

30 Haziran
Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve Toplantısı Budva-Sveti Stefan'da gerçekleştirilmiştir. Toplantı öncesinde, Zirve’nin son hazırlıklarını ve altyapısını ele almak üzere 27 Haziran günü GDAÜ Siyasi Direktörler Dördüncü Toplantısı, 28 Haziran günü Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) Yıllık Toplantısı ve 29 Haziran günü GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısı yapılmıştır. Zirve Toplantısı’na, GDAÜ katılımcısı ülkeler Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan Cumhurbaşkanı; Moldova Cumhurbaşkanı Vekili; Bulgaristan Başbakan; Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanı, Romanya Devlet Sekreteri, Slovenya Büyükelçi düzeyinde katılmış, ayrıca, özel misafir olarak çağırılan Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, AGİT ve BİK’ten temsilciler de Zirve’de hazır bulunmuşlardır. Zirve Toplantısı sonunda Budva Deklarasyonu kabul edilmiş ve GDAÜ Dönem Başkanlığı Sırbistan’a geçmiştir.