Eylül

1 Eylül

Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu beraberinde üst düzey bir heyetle, Paris’te düzenlenen Uluslararasi Libya Konferansi’na katilmistir. Konferansta, “Libya Temas Grubu”nun “Libya’nin Dostlari” grubuna dönüstürülmesi kararlastirilmistir.

2-5 Eylül

Bahreyn Krali Hamad bin Isa El Halife ülkemize özel bir ziyaret gerçeklestirmis, Cumhurbaskani Sayin Abdullah Gül ve Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan’la görüsmüstür.

3 Eylül

Gymnich tipi Gayriresmi AB Disisleri Bakanlari Toplantisi Polonya’nin Sopot sehrinde düzenlenmis olup, toplantida AB’nin Güney ve Dogu Komsularina yönelik insiyatifleri ele alinmistir. Adigeçen toplantiya Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu katilmistir.

5 Eylül

Filistin Devlet Baskani Mahmud Abbas’in özel temsilcisi Nabil Shaath ülkemizi ziyaret etmis ve Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu tarafindan kabul edilmistir.

5-8 Eylül

Avrupa Parlamentosu üyesi ve “Türkiye’de kadin haklari” konusunda AP Raportörü Emine Bozkurt ülkemizi ziyaret etmistir. Adigeçen ziyareti sirasinda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sayin Fatma Sahin, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Sayin Faruk Çelik, Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis, Adalet Bakani Sayin Sadullah Ergin, Içisleri Bakani Sayin Idris Naim Sahin, Milli Egitim Bakani Sayin Ömer Dinçer ve Maliye Bakani Sayin Mehmet Simsek tarafindan kabul edilmistir.

5-11 Eylül

Nikaragua Cumhurbaskani Yardimcisi ülkemize özel bir ziyaret gerçeklestirmistir.

6 Eylül

Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan ve Ispanya Basbakani Zapetero’nun esbaskanliginda, Türkiye-Ispanya Hükümetlerarasi Zirvesi III. Toplantisi Ankara’da yapilmistir. Zirve vesilesiyle, Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu Ispanya Disisleri Bakani Jimenez’le, Ulastirma Bakani Binali Yildirim ise Ispanya Bayindirlik Bakani Jose Blanco’yla ikili görüsme gerçeklestirmistir.

7-8 Eylül

Bulgaristan Disisleri Bakani Nikolay Mladenov ülkemizi ziyaret etmis, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli Stratejik Isbirligi mekanizmasinin parametrelerinin belirlenmesi hususunda ve ikili iliskilerimizin tüm vecheleri ile bölgesel konularin ele alindigi çesitli görüsmeler gerçeklestirmistir.

8 Eylül

Cumhurbaskani Sayin Abdullah Gül, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Baskani Dimitri Medvedev’in davetine icabetle, RF’nin Yaroslavl kentinde bu yil üçüncüsü düzenlenen “Toplumsal Çesitlilik Çaginda Modern Devlet” temali Dünya Siyasi Forumu’na seref konugu olarak katilmak üzere RF’yi ziyaret etmistir. Sayin Cumhurbaskanimiz ziyareti sirasinda, sözkonusu Forum’un kapanis oturumuna hitap etmis ve RF Devlet Baskani Dimitri Medvedev’le görüsmüstür. Sayin Cumhurbaskanimiza, Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu refakat etmistir.

8-9 Eylül

Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis, “Krizi asmak, Avrupa Birligi’ne yaklasmak“ temali 1. Sirbistan-AB Zirvesi’ne katilmak üzere Sirbistan’i ziyaret etmistir.

8-9 Eylül

Lüksemburg Basbakani Jean-Claude Juncker, ülkemize resmi bir ziyarette bulunmustur. Adigeçen, Cumhurbaskani Sayin A1bdullah Gül tarafindan kabul edilmis, Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan’la basbasa ve heyetlerarasi görüsmeler gerçeklestirmistir.

9 Eylül

TBMM Baskani Sayin Cemil Çiçek, KKTC Cumhuriyet Meclisi Baskani Sayin Hasan Bozer’in davetine icabetle KKTC’ye resmi bir ziyarette bulunmustur.

9 Eylül

Ekonomi Bakani Sayin Zafer Çaglayan ve Morityus Disisleri, Bölgesel Bütünlesme ve Uluslararasi Ticaret Bakani Sayin Arvin Boolell tarafindan, “Türkiye Cumhuriyeti ile Morityus Cumhuriyeti Arasinda Serbest Ticaret Anlasmasi” Istanbul’da imzalanmistir.

9-10 Eylül

AB Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis, “European Muslim Union” isimli kurulus tarafindan düzenlenen “Avrupa Müslümanlari ve Sehirleri” konulu toplantiya katilmak üzere Avusturya’ya gitmis, Basbakan Yardimcisi ve Disisleri Bakani Spindelegger’le görüsme gerçeklestirmistir.

10 Eylül

Marsilya'da düzenlenen G-8 Deauville Isbirligi Platformu'nun ekonomik süreçten sorumlu Bakanlar Toplantisi'na Basbakan Yardimcisi Sayin Ali Babacan baskanliginda bir heyetle istirak edilmistir.

10-11 Eylül

Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis beraberindeki heyetle Berlin’i ziyaret etmistir.

11-12 Eylül

Brezilya Disisleri Bakani Antonio Patriota, Türkiye-Brezilya Yüksek Düzeyli Isbirligi Komisyonu Toplantisi’na katilmak üzere ülkemizi ziyaret etmistir. Adigeçen, Cumhurbaskani Sayin Abdullah Gül tarafindan kabul edilmis ve Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu’yla da bir görüsme gerçeklestirmistir.

11-16 Eylül

AFC Devlet Bakani Maria Böhmer, bilgi edinmek amaciyla Türkiye’ye bir ziyaret gerçeklestirmistir.

12-13 Eylül

Basbakan Yardimcisi Sayin Ali Babacan ve Fransa Ekonomi Bakani François Baroin esbaskanliginda, “G-20 Emtia Fiyatlarindaki Dalgalanmalar Konferansi” Istanbul’da düzenlenmistir.

12-14 Eylül

Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan beraberinde 7 Bakanla Misir’i ziyaret etmistir. Ziyaret sirasinda Ortak Isbirligi Konseyinin kurulmasina dair Siyasi Bildirge’nin yanisira 11 anlasma imzalanmistir.

14-16 Eylül

Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan, Tunus’u ziyareti vesilesiyle Geçici Hükümet Baskani Beji Caid Essebsi’yle görüsmüs ve tabani bulunan siyasi parti temsilcilerini kabul etmistir.

14-16 Eylül

Ruanda Disisleri ve Isbirligi Bakani Louise Mushikiwabo, Ruanda Kalkinma Kurulu Türkiye Ofisi'nin (RDB – Turkey) açilisini yapmak üzere beraberinde Altyapi ve Ticaret Bakanlari, üst düzey bürokratlar ve isadamlarindan olusan bir heyetle Istanbul'u ziyaret etmistir.

14-17 Eylül

Basbakan Yardimcisi Sayin Besir Atalay KKTC’ye resmi bir ziyarette bulunmustur.

15-17 Eylül

Türk Dili Konusan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Ramil Hasanov, ülkemizi ziyaret ederek TBMM Baskanimiz Sayin Cemil Çiçek’le bir görüsme gerçeklestirmistir.

15-18 Eylül

Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis, Yalta European Strategy (YES) tarafindan Kirim Özerk Cumhuriyeti’ne bagli Yalta sehrinde, “Ukraine and the World: Common Challenges and Common Future” basligiyla düzenlenen Yalta 8. Yillik Toplantisi’na katilmak üzere Ukrayna’yi ziyaret etmistir. Bu vesileyle adigeçen, Ukrayna Disisleri Bakani Grisçenko’yla da görüsmüstür.

16 Eylül

Trablus, Tacura, Misurata ve Bingazi’yi kapsayan bir program dahilinde Libya’yi ziyaret eden Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan basta Ulusal Geçis Konseyi (UGK) Baskani Mustafa Abdulcelil ve UGK Yürütme Kurulu Baskani Mahmud Cibril olmak üzere Konsey yetkilileriyle temaslar gerçeklestirmistir.

18-21 Eylül

Cumhurbaskani Sayin Abdullah Gül Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçeklestirmistir. Berlin, Osnabrück ve Stuttgart’i ziyaret eden Sayin Cumhurbaskanimiz, Alman mevkidasi Wulff, Federal Meclis Baskani Lammert ve AFC Sansölyesi Merkel’le görüsmüstür. Humboldt Üniversitesi’nde bir konusma yapan Sayin Cumhurbaskanimiz, Osnabrück’te Islam Arastirmalari Enstitüsü’nde incelemelerde bulunmus; Berlin ve Stuttgart’ta Türk toplumunun temsilcileriyle biraraya gelmistir.

18-21 Eylül

Koalisyon ortagi Liberal Demokrat Parti’nin yillik olagan kongresi Birmingham’da düzenlenmistir. Kongre marjinda, “Turkey’s booming economy and role within Europe” konulu bir panel düzenlenmis, sözkonusu panelde Maliye Bakani Sayin Mehmet Simsek’in yanisira Ingiltere’den Avrupa Parlamentosu üyesi Sir Graham Watson ile Adalet Bakanligi’nda Devlet Bakani Lord McNally konusmaci olarak yer almislardir.

19 Eylül

BM Terörizmle Mücadele Uygulama Görev Gücü (CTITF) tarafindan New York’ta "Terörizmle Mücadelede Uluslararasi Isbirligi Sempozyumu" düzenlenmistir. Anilan Sempozyuma, Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu katilarak bir konusma yapmistir.

19-30 Eylül

BM 66. Genel Kurulu genel görüsmeleri New York’ta yapilmistir. Toplantilara, Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan baskanliginda Bakanlarin da dahil oldugu genis bir heyetle istirak edilmistir.

20 Eylül

Türkiye-AB Karma Parlamenter Komisyonu Esbaskani Fransa Yesiller Partisi Milletvekili Hélène Flautre, AB Bölgeler Komitesi Türkiye Çalisma Grubu’nun Antalya’da yapilan 11. Toplantisina katilmak üzere ülkemize gerçeklestirdigi ziyaret vesilesiyle, Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis ve Adalet Bakani Sayin Sadullah Ergin’le görüsmüstür.

20-23 Eylül

TBMM Baskanimiz Sayin Cemil Çiçek’in davetine icabetle, Azerbaycan Mili Meclis Baskani Oktay Asadov ülkemize resmi bir ziyaret gerçeklestirmistir.

21 Eylül

Rum tarafinca sondaj faaliyetlerine baslandiginin açiklanmasi üzerine, Türkiye ile KKTC Arasinda Kita Sahanligi Sinirlandirma Anlasmasi, kararlastirildigi gibi Basbakanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan ile KKTC Cumhurbaskani Sayin Dervis Eroglu tarafindan BM Genel Kurulu çalismalari vesilesiyle bulunduklari New York’ta imzalanmistir.

22 Eylül

Ülkemiz ile ABD’nin es-baskanligini üstlendikleri, 29 ülke ve AB’nin katilimiyla olusturulan Terörizmle Mücadele Küresel Forumu’nun (TMKF) resmi ilani 22 Eylül 2011 tarihinde New York’ta yapilmistir. Açilis töreni, Sayin Bakanimiz ve ABD Disisleri Bakani’nin es-baskanliklarinda düzenlenmistir.

23 Eylül

Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu, BM 66. Genel Kurul çalismalari çerçevesinde Yunanistan Disisleri Bakani Stravros Lambrinidis’le, agirlikli olarak Dogu Akdeniz’deki gelismelerin ele alindigi bir görüsme gerçeklestirmistir.

23 Eylül

Somali konulu Yüksek Düzeyli Toplanti (Mini Zirve) 66. BM Genel Kurulu çerçevesinde gerçeklestirilmistir. BM Genel Sekreteri Ban-Ki moon baskanliginda yapilan Mini Zirve’ye ülkemizden Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu istirak etmistir.

23 Eylül

Basbakan Yardimcisi Sayin Ali Babacan ve Kalkinma Bakani Sayin Cevdet Yilmaz, G-20 Kalkinma Bakanlari Toplantisi’na istirak etmek üzere Vasington’i ziyaret etmislerdir.

23 Eylül

New York’ta BM Genel Kurulu Marjinda Karadeniz Ekonomik Isbirligi Örgütü (KEI) Dönem Baskani Rusya Federasyonu’nun evsahipliginde, KEI Gayriresmi Disisleri Bakanlari Toplantisi (Kahvalti Formatinda) gerçeklestirilmistir. Anilan toplantiya, ülkemizi temsilen Basbakan Yardimcisi Sayin Ali Babacan istirak etmistir.

23-24 Eylül

Basbakan Yardimcisi Sayin Bülent Arinç, “Brüksel Medya Bulusmasi” baslikli program çerçevesinde Brüksel’e bir ziyaret gerçeklestirmis ve Dijital Gündem’den sorumlu AB Komisyonu Baskan Yardimcisi Neelie Kroes’la görüsmüstür.

24 Eylül

Türkçe Konusan Ülkeler Isbirligi Konseyi Disisleri Bakanlari toplantisi, Birlesmis Milletler 66.Genel Kurulu toplantisi marjinda New York’ta yapilmistir. Adigeçen toplantiya, Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu’nun yani sira, Kazakistan, Kirgizistan ve Azerbaycan Disisleri Bakanlari ile Konsey Genel Sekreteri Halil Akinci katilmistir.

24 Eylül

a

BM Insani Isler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 66. BM Genel Kurul görüsmeleri marjinda, Afrika Boynuzunda yasanan insani kriz konusunda Bakanlar düzeyinde bir Mini Zirve düzenlemistir. Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu, sözkonusu Zirve’ye istirak etmis ve Somali’ye bugüne kadar gerçeklestirilen ile bundan sonra yapilmasi öngörülen insani yardimlar hakkinda bilgi vermistir.

24 Eylül

Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu esbaskanliginda, Ekonomik Isbirligi Teskilati (ECO) ile Güneydogu Asya Ülkeleri Birligi (ASEAN) Ortak Bakanlar Konseyi Toplantisi New York’ta gerçeklestirilmistir.

25-28 Eylül

Ingiltere Is, Yenilik ve Yetenekler Bakani ve Ticaret Kurulu Baskani Dr. Vince Cable, Ingiliz kidemli is, arastirma ve yüksekögretim sektörleri temsilcilerinden olusan 15-20 kisilik bir heyetle birlikte ülkemize bir ziyaret gerçeklestirmistir. Adigeçen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakani Sayin Nihat Ergün, Gümrük ve Ticaret Bakani Sayin Hayati Yazici ve Ekonomi Bakani Sayin Zafer Çaglayan’la birer görüsme gerçeklestirmistir. Ziyaret sirasinda ayrica, Ekonomi Bakani Sayin Zafer Çaglayan ile Bakan Cable arasinda yüksekögretim, arastirma ve sanayi kuruluslari arasinda arastirma ve yenilik alanlarinda isbirligini gelistirmek amaciyla “Türkiye-Ingiltere Bilgi Ortakligi” belgesi imzalanmistir.

25-28 Eylül

TBMM Baskanimiz Sayin Cemil Çiçek’in davetine icabetle, Kirgiz Cumhuriyeti Meclis Baskani Ahmatbek Keldibekov ülkemizi ziyaret etmistir.

26 Eylül

Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu, 66. dönem BM Genel Kurulu vesilesiyle New York'ta bulunan Irak Disisleri Bakani Hosyar Zebari’yle görüsmüstür.

26-27 Eylül

AB Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis, Dogu Akdeniz Üniversitesi’nin 2011-2012 Akademik Yili açilis töreni vesilesiyle KKTC’yi ziyaret etmistir.

26-27 Eylül

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Baskomutani (SACEUR) Oramiral James Stavridis ülkemizi ziyaret etmistir. Adigeçen Milli Savunma Bakani Sayin Ismet Yilmaz ve Genelkurmay Baskani Sayin Necdet Özel tarafindan kabul edilmistir.

26-28 Eylül

ABD Temsilciler Meclisi Avrupa Alt Komitesi Baskani Dan Burton baskanligindaki bir heyet, Türkiye, Yunanistan ve GKRY’yi kapsayan bir program çerçevesinde 26 ülkemizi ziyaret etmistir. Anilan heyet, Cumhurbaskani Sayin Abdullah Gül, Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan ve Basbakan Yardimcisi Sayin Ali Babacan tarafindan kabul edilmistir.

26-29 Eylül

Moldova Cumhuriyeti Gökoguz Yeri (GY) Özerk Bölgesi Baskan Birinci Yardimcisi Valeri Yanioglu, beraberindeki heyetle ülkemizi ziyaret etmistir. Anilan heyet, ziyaret çerçevesinde Ulastirma Bakani Sayin Binali Yildirim’la görüsmüstür.

27 Eylül

Disisleri Bakani Sayin Ahmet Davutoglu baskanliginda, “ECO Gayriresmi Disisleri Bakanlari Ögle Yemegi Toplantisi” BM Genel Kurulu Marjinda New York’ta düzenlenmistir.

27-28 Eylül

Hollanda Basbakan Yardimcisi ve Ekonomi, Tarim ve Inovasyon Bakani Maxime Verhagen ülkemize bir ziyaret gerçeklestirmistir. Adigeçen, Cumhurbaskani Sayin Abdullah Gül tarafindan kabul edilmis, ayrica Basbakan Yardimcisi Sayin Ali Babacan’la da bir görüsme gerçeklestirmistir.

28 Eylül

Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan, Almanya eski Sansölyesi Gerhard Schröder’le Ankara’da görüsmüstür.

28 Eylül

Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Sayin Mehmet Mehdi Eker’in resmi davetlisi olarak Sirbistan Tarim, Ticaret, Ormancilik ve Su Kaynaklari Bakani Dusan Petrovic beraberlerinde 6 kisilik bir heyetle ülkemize bir ziyaret gerçeklestirmis, ziyaret sirasinda “Türkiye ile Sirbistan Arasinda Tarim Alaninda Mutabakat Zapti” imzalanmistir.

29 Eylül

Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Sayin Egemen Bagis, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu marjinda düzenlenen “AB-Türkiye Vize Diyalogu” toplantisina katilmak üzere Strazburg’a gitmistir.

29-30 Eylül

Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan, Makedonya Basbakani Nikola Gruevski’nin davetine icabetle, Makedonya’ya bir ziyaret gerçeklestirmistir. Makedonya’nin bagimsizliginin 20. yildönümü ve Ohri Çerçeve Anlasmasinin imzalanmasinin 10. yildönümüne rastlayan bahsekonu ziyaret sirasinda Sayin Basbakanimiz, Makedonya Cumhurbaskani Gjorge Ivanov, Makedonya Meclis Baskani Trajko Velyanovski ve Makedonya Basbakani Nikola Gruevski’yle görüsmüstür.