Ağustos
1 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Oslo’daki 22 Temmuz saldırılarında hayatını kaybeden Türk asıllı Gizem Doğan’ın cenazesine katılmak ve Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store’ye taziyelerini sunmak amacıyla Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile birlikte Norveç’i ziyaret etmiştir.

1-3 Ağustos
Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammetniyaz Nurmammedov ve beraberindeki heyet ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. M. Nurmammedov ve heyeti ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker ve Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç tarafından kabul edilmiştir.

2 Ağustos
KKTC İçişleri Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ile İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim Şahin’i makamlarında ziyaret etmiştir.

2-4 Ağustos
Kazakistan Dışişleri Bakanı Yercan Kazıkhanov ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Kazıkhanov ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

4 Ağustos
Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Azimov ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

5-7 Ağustos
Lübnan İlerici Sosyalist Partisi (İSP) lideri Velid Canbolat, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile istişarelerde bulunmak üzere beraberinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ghazi Aridi ve İSP Dış İlişkiler Sorumlusu Doreid Yaghi’den oluşan bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

9 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, beraberinde bir heyetle Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere Şam’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Suriye’deki olaylar ve bu bağlamda reform çalışmalarını ele alınmıştır.

10-11 Ağustos
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, ülkemizi ziyaret eden İsviçre Federal Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Bakanı Doris Leuthard’ı İstanbul’da kabul etmiştir.

Konuk Bakan aynı tarihte, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’ı da ziyaret etmiştir.

10-11 Ağustos
Mısır Dışişleri Bakanı Mohamed Kamel Amre, ülkemize bir çalışma ziyareti düzenlemiştir. Konuk Dışişleri Bakanı Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11-12 Ağustos
Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile ikili ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Sözkonusu görüşmelerde her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

13-14 Ağustos
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ Almanya’nın Köln, Dortmund ve Düsseldorf şehirlerine ziyarette bulunmuştur.

13-15 Ağustos
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Oxford İslam Çalışmaları Merkezi Mütevelli Heyeti’nin Cidde’deki toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Kral Abdullah ve İçişleri Bakanı Prens Naif ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16-18 Ağustos
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer Makedonya’yı ziyaret etmiş, ziyaret sırasında Eğitim ve Bilim Bakanı Pançe Kralev ile görüşmüştür.

17 Ağustos
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi’nin Somali konulu Acil Toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde, İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Somali Cumhurbaşkanı’na ilaveten toplam 13 Bakan ve İİT üyesi 40 ülkenin temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkeler tarafından Somali’deki açlık krizine çare olmak üzere yaklaşık 350 milyon ABD doları taahhüt yapılmış ve bu rakamın yarım mliyar ABD doları tutarına çıkması hedeflenmiştir.

17 Ağustos
Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh, Somali’ye yardım konusunda düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi toplantısına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

18-19 Ağustos
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer Kosova’yı ziyareti sırasında Eğitim Bakanı Rame Buja ile görüşmüştür.

19 Ağustos
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Bakanımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, çeşitli kurum ve kuruluşlarımızın yetkilileri, STK temsilcileri ve sanatçılarımdan oluşan heyetle Mogadişu’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Afrika dışından bir ülkeden 1992 yılından bu yana Somali’ye yapılan sözkonusu ilk üst düzey ziyaret, gerek Somali’de gerek uluslararası toplumda takdirle karşılanmıştır.

20-27 Ağustos
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan beraberinde yazılım ve savunma sanayi firmalarından temsilciler, İhracatçı Birlikleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile ABD’yi ziyaret etmiştir.

21 Ağustos
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Dünya Ekonomi Forumu İcra Direktörü Klaus Schwab İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Anılan görüşmeye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katılmıştır.

22 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Etyopya’yı ziyaret ederek, Etyopya Başbakanı Meles Zenawi, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hailemariam Desalegn ve AfB Komisyonu Başkanı Jean Ping ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

23 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere Bingazi’yi ziyaret etmiştir. İlgili kurumlarımızdan yetkililerin de iştirak ettiği ziyarette Sayın Bakanımız UGK Başkanı Mustafa Celil ve UGK üyeleriyle görüşmüştür.

25 Ağustos
Lübnan Eski Başbakanı Fuad Siniora, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

25 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Lübnan Başbakanı Necip Mikati’nin danışmanı Wassim Kalajieh’i İstanbul’da kabul etmiştir.

26 Ağustos
LTG Siyasi Direktörler toplantısı ile eşzamanlı olarak ülkemizi ziyaret eden Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, İstanbul’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

26-28 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kosova’yı ziyaret etmiş ve ziyareti esnasında Başbakan Hashim Thaçi, Başbakan Yardımcısı ve Priştine-Belgrad Diyalog Süreci Müzakere Heyeti Başkanı Edita Tahiri, Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, İslam Birliği Başkanı Naim Ternava Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç ile görüşmüştür. Ayrıca, Priştine’deki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile anılan Kültür Merkezinin Prizren’deki şubesinin açılışını gerçekleştirmiştir.

29 Ağustos-4 Eylül
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan özel bir ziyaret kapsamında muhtelif Balkan ülkelerine gerçekleştirdiği seyahat kapsamında, Gümülcine’yi, İskeçe ve Kavala’yı ziyaret etmiştir.

29-30 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız, B-H Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı ve üyeleri, Dışişleri Bakanı Alkalaj, SDA lideri Tihiç, SDP lideri Lagumdzija ve Yüksek Temsilci Inzko ile görüşmüş, kendisine Fahri Doktora ünvanı takdim edilen Tuzla Üniversitesi’nde ve B-H Amerikan Üniversitesi’nde birer konuşma yapmış ve Butmir’deki NATO kampında görev yapan Türk Temsil Heyeti’ni ziyaret ederek askerlerimizle bayramlaşmıştır.

30-31 Ağustos
Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani ülkemizi ziyaret ederek Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

31 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Romanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız Romanya’da ikili temaslarda bulunmuş, Bükreş Türk Şehitliği’ni ziyaret etmiş ve Romanya Diplomasi Yıllık Toplantısı’nda “Turkey’s Regional Foreign Policy-Priorities and Means of Action” konulu bir konuşma yapmıştır. Ziyaret sırasında, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Romanya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü arasında işbirliğine ilişkin Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.