Nisan

1-3 Nisan
Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) yıllık Yönetim Kurulu toplantısı bu sene İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu bu vesileyle Yönetim Kurulu üyeleri onuruna bir akşam yemeği vermiştir. Sayın Bakanımız yemekte Türkiye’nin bölgesindeki barış vizyonuna dair bir konuşma da yapmıştır.

3-5 Nisan
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Brüksel’de düzenlenen AB Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmıştır.

3-6 Nisan
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono’nun davetlisi olarak, Endonezya’ya resmî bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa tarafından karşılanmıştır.

3-7 Nisan
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, beraberinde TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Bakan Danışmanı Erkan Durdu ve TRT Haber Koordinatörü Ali Ahmet Böke ile ABD’yi ziyaret etmiştir.

4 Nisan
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, 4 Nisan 2011 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

4 Nisan
Libya Dışişleri Bakanı Al-Obeidi, Libya Başbakanı’nın Özel Temsilcisi sıfatıyla ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştür.

5 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halit Bin Ahmet El-Halife’nin davetine icabetle Bahreyn’i ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret çerçevesinde, Bahreyn ve bölgedeki güncel gelişmeler hakkında istişarelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanı Şeyh Halit’in yanısıra üst düzey Bahreynli yetkililerle bir araya gelmiştir.

5 Nisan
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyet, Hannover’de düzenlenen Türkiye Konulu 8. Aşağı Saksonya Dış Ticaret Kongresi ve Sanayi Fuarına katılmıştır.

5-6 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Katar’a ve Suriye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

5-7 Nisan
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa’yı ziyaret etmiştir.

6-8 Nisan
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Saraybosna 2. İş Forumu’na katılmıştır. Heyette BAGY Elçi Murat Karagöz de yer almıştır. Forum çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Babacan, B-H Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi İzetbegoviç, Dışişleri Bakanı Alkalaj, Maliye Bakanı Dragan Vrankiç ve SDA Başkanı Süleyman Tihiç ile görüşmelerde bulunmuş, yeni Federasyon Hükümeti Başbakanı SDP ileri gelenlerinden Nermin Niksiç ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-8 Nisan
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Türkiye-Danimarka İş Konseyi toplantısı vesilesiyle Danimarka’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

8 Nisan
Karadeniz’e sahildar ülkelerin deniz kuvvetleri arasında işbirliği ve güven ortamının geliştirilmesini amaçlayan Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu’nun (BLACKSEAFOR) kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da sahildar ülkelerin Deniz Kuvvetleri Komutanlarının katılımıyla kutlama etkinliği düzenlenmiştir. Harp Akademileri Komutanlığındaki törende Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu bir konuşma yapmıştır.

8-9 Nisan
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Hollanda’yı ziyaret ederek resmi temaslarda bulunmuştur.

10 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Libya’daki gelişmeleri ve ikili ilişkilerimizi ele almak üzere Mısır'ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret çerçevesinde Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır Başbakanı İsam Şerif ve Dışişleri Bakanı Nebil El Arabi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Dönem Başkanlığı münasebetiyle Macaristan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız, Macar karşıtıyla, Türkiye-Macaristan arasındaki ilişkiler, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci, Balkanlar ve Ortadoğu dâhil bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunmuştur. Sayın Bakanımız, ziyaret sırasında Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt tarafından da kabul edilmiş ve Macaristan Parlamentosu’nda çeşitli temaslar gerçekleştirmiştir.

11 Nisan
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Waldemar Pawlak Eş-başkanlıklarında Ankara’da Türkiye-Polonya I. Dönem Düzenli İstişare Toplantısı gerçekleştirilmiş ve toplantı sonunda Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

11-12 Nisan
Etyopya Federal İşler Bakanı ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında adıgeçen Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğuları ile görüşmüştür.

11-14 Nisan
Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ile görüşmüştür. Cumhurbaşkanı Zardari ziyareti sırasında düşünce kuruluşları üyeleri, basın mensupları, akademisyenler ve iş adamlarıyla da biraraya gelmiştir. Konuk Cumhurbaşkanına Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Devlet Nişanı takdim edilmiştir.

11-15 Nisan
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nun İlkbahar Oturumu Strazburg’da gerçekleşmiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Genel Kurul’a hitap etmişler ve parlamenterlerin sorularını yanıtlamışlardır.

12-14 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İngiltere ve Katar’ın eşbaşkanlığında gerçekleştirilen “Libya Temas Grubu”nun ilk toplantısına iştirak etmek üzere Katar’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

13-15 Nisan
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Marmara Grubu Vakfı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen 14’üncü Avrasya Ekonomi Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Moğolistan Madeni Kaynaklar ve Enerji Bakanı D. Zorigt ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. İki ülke arasında enerji alanında işbirliği konularının ele alındığını görüşme sırasında, “Petrol, Doğal Gaz ve Madeni Kaynaklar Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

14-15 Nisan
NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı, Berlin'de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Libya ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler, Afganistan, Ortaklık ilişkileri, NATO-AB ve NATO-RF ilişkileri toplantının başlıca gündem maddelerini oluşturmuştur.

14-15 Nisan
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Slovenya’yı ziyaret ederek resmi temaslarda bulunmuştur.

14-15 Nisan
Hersek Neretva Kantonu (HNK) Eğitim Bakanı Esad Dzelilovic başkanlığında bir heyet, Yunus Emre Enstitüsünün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay tarafından kabul edilmiştir.

15 Nisan
Türkiye-Azerbaycan İş Forumu Ankara’da düzenlenmiştir. Bahsekonu İş Forumuna Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev katılmışlardır.

15-16 Nisan
Libya Ulusal Geçiş Konseyi Siyasi İşler ve Uluslararası Komite Üyeleri Naser El Manea ve Danışmanları Dr. Tarık Cellul ile Abdurrezzak El Begal Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

16 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'un katılımıyla Türkiye-İran-Azerbaycan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı Urumiye'de gerçekleştirilmiştir.

18-21 Nisan
Irak Gençlik ve Spor Bakanı Casim Muhammed Cafer ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından Ankara’da kabul edilmiştir. Cafer ayrıca, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Özak ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-22 Nisan
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan Hindistan’ı ziyaretle Hindistan Karayolları ve Otoyollar Bakanı C.P. Joshi, Petrol ve Doğalgaz Bakanı Jaipal Reddy, Sanayi ve Ticaret Bakanı Anand Sharma, Tekstil Bakanı Dyanidhi Maran ile görüşmüştür.

19 Nisan
Türkiye ile AB arasındaki en üst düzeyli siyasi organ olan Ortaklık Konseyi'nin 49. Toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış'ın katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirilmiştir.

19 Nisan
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberindeki heyetle, Çernobil Felaketinin 25. Yıldönümü vesilesiyle 19 Nisan 2011 tarihinde Kiev’de düzenlenen “Nükleer Enerjinin Güvenilir ve Yenilikçi Kullanımı Zirvesi”ne iştirak etmiştir.

19-20 Nisan
Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret programı kapsamında, 20 Nisan günü Sayın Bakanımız ile konuk Bakan arasında başbaşa görüşmeleri takiben heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiş, akabinde Romen Bakan, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret sırasında, stratejik ortaklığın tesisine ilişkin çalışmalara hız verilmesi ve önümüzdeki dönemde gerçekleşecek ilk üst düzeyli ziyarette stratejik ortaklığa yönelik belgelerin imzalanması kararlaştırılmıştır.

19-21 Nisan
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, IBM İnovasyon Laboratuarı’nı ziyaret etmek ve University of Warwick’te temaslarda bulunmak üzere İngiltere’yi ziyaret etmiştir.

20 Nisan
Letonya Dışişleri Bakanı Girts Valdis Kristovskis, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yanısıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan ile görüşmüştür.

20-21 Nisan
Lübnan Başbakan adayı Necib Mikati’nin danışmanları Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

25-28 Nisan
Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 1-2 Şubat 2011 tarihlerinde Kırgızistan’a yaptıkları ziyaret sırasında kurulması kararlaştırılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) 1. Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

26 Nisan
Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi ikinci toplantısı, Sırbistan’ın Karadordevo kentinde gerçekleşmiştir. Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in evsahipliğinde yapılan Zirve’ye, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Radmanoviç, Komsiç ve İzetbegoviç katılmışlardır.

26-27 Nisan
Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığımız çerçevesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans İzmir’de gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde, AK üyesi ülkelerin Dışişleri ve/veya Adalet Bakanları ile AK, AİHM ve AKPM üst düzey yetkililerinin katılımıyla düzenlenmiştir.

26-27 Nisan
Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Mustafa Demir’in davetine icabetle, Almanya Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Rainer Brüderle, “34. Turkeybuild İstanbul Yapı Fuarı”nın açılışı vesilesiyle, İstanbul’u ziyaret etmiştir.

27 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da düzenlenen Türk-Arap Ekonomik Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Irak Maliye Bakanı Rafi Al İsavi’yle Ankara’da görüşmüştür.

27 Nisan
Türkiye-İngiltere Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) üçüncü toplantısı, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile İngiltere’nin Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Bakanı Stephen Green’in eşbaşkanlıklarında, Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

27-28 Nisan
Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi'nin (TÜRKPA) II. Genel Kurul Toplantısı Astana'da yapılmıştır. Toplantıya, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin başkanlığında TÜRKPA Türk grubu üyesi milletvekillerinden Sayın Agah Kafkas, Sayın Hasan Kara ve Sayın Necip Taylan'ın dahil olduğu bir TBMM heyeti katılmıştır.

28 Nisan
İstanbul’da düzenlenen Türk-Arap Ekonomik Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Irak Maliye Bakanı Rafi Al İsavi’yi, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Ankara’da kabul etmiştir.

28 Nisan
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Abdelilah Al-Khatib Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize günübirlik bir ziyarette bulunmuştur.

28 Nisan-2 Mayıs
Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret sırasında, Zanzibar Cumhurbaşkanı 29 Nisan 2011 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte heyetlerarası görüşmelere başkanlık etmiştir.

29 Nisan-2 Mayıs
Türkiye-Avusturya VII. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Avusturya ziyareti öncesinde, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Avusturya Federal Ekonomi Bakanı Reinhold Mitterlehner’in eşbaşkanlıklarında, Viyana’da düzenlenmiştir.