Kasım

1 Kasım

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’den Almanya’ya işgücü göçünün 50. yılı vesilesiyle düzenlenen ana etkinliğe katılmak üzere Şansölye Merkel’in davetine icabetle Almanya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ziyaret vesilesiyle Şansölye Merkel’le görüşmüş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar tarafından düzenlenen Gala Yemeğinde Almanya’daki Türk toplumu ile bir araya gelmiştir.

 

1 Kasım

Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi’nin Altıncı Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Zirve vesilesiyle üç ülkenin Cumhurbaşkanlarının yanısıra Dışişleri ve İçişleri Bakanları, üst düzey askeri yetkilileri ve İstihbarat Örgütlerinin yöneticileri biraraya gelmiştir.

 

1-3 Kasım

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Azerbaycan Adalet Bakanı Fikret Memmedov’un resmi davetlisi olarak Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

1-3 Kasım

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Belarus Dışişleri Bakanı Sergei Martinov eşbaşkanlığında Türkiye – Belarus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VII. Dönem Toplantısı Minsk’te gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonucunda “Türkiye-Belarus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu Yedinci Dönem Toplantısı Protokolü” imzalanmıştır. Ayrıca, Bakan Sayın Günay ziyareti çerçevesinde Belarus Başbakanı Miyasnikoviç ve Belarus Dışişleri Bakanı Martinov ile görüşmüştür.

 

2 Kasım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile KKTC’nin Türkiye Petrolleri Ananim Ortaklığı’na (TPAO) tahsis ettiği ruhsatlarla ilgili anlaşmayı imzalamak üzere KKTC’yi ziyaret etmiştir.

 

2 Kasım

“Asya’nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği: Afganistan için İstanbul Konferansı” ülkemizde gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan Konferans vesilesiyle, Afganistan’ın yakın komşuları, bölge ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Afganistan’ın başlıca donörlerinden Bakanlar ile ilgili uluslararası örgütlerin üst düzey temsilcileri biraraya gelmiştir. Konferansın sonucunda İstanbul Süreci adı altında yeni bir işbirliği sürecinin başlatılması kararlaştırılmıştır. Bu yeni süreçle bölgede güven arttırıcı önlemler yoluyla işbirliğinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Sayın Bakanımız, konferans marjında ayrıca Avustralya, ÇHC, Hindistan, Katar, İran, Irak ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Afganistan Halk Meclisi Başkanı ve BM Genel Sekreteriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

2-3 Kasım

Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremiç Sancak’taki İslam cemaatinin durumunu görüşmek üzere ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla istişarelerde bulunmuştur.

 

2-4 Kasım

Avrupa Parlamentosu (AP) Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komisyonu’nu temsilen bir heyet ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan heyet, ziyaret vesilesiyle Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’la görüşmüştür.

 

2-4 Kasım

Avrupa Parlamentosu (AP) İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komisyonu’nu temsilen bir heyet ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan heyet ziyaret vesilesiyle Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la görüşmüştür.

 

2-5 Kasım

Katar Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Khalid Bin Mohammed Al-Attiyah beraberinde bir heyetle ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

 

3 Kasım

Türkiye-Belarus Karma Turizm Komisyonu III. Dönem Toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın ve Belarus Cumhuriyeti Spor ve Turizm Bakanı Oleg Kachan başkanlıklarında Minsk’te gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Toplantı sonucunda “Türkiye-Belarus Turizm Karma Komisyonu Üçüncü Dönem Toplantısı Protokolü” imzalanmıştır. 

 

3-4 Kasım

G-20 Liderler Zirvelerinin altıncısı Fransa’nın başkanlığında Cannes’da düzenlenmiştir. Zirve Toplantısına Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Başbakanımıza Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek eşlik etmişlerdir. Cannes Zirvesinin ülkemiz için en önemli sonucu 2015 yılında G-20 Zirvesine evsahipliği yapmamıza ilişkin kararın alınması olmuştur.

 

3-5 Kasım

IKB Başkanı Mesud Barzani ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

 

8-11 Kasım

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış 2011 İlerleme Raporu’nun yayımlanmasının ardından AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Belçika, Letonya ve Estonya’yı ziyaret etmiştir.

 

8-11 Kasım

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet, Şikago Üniversitesi “The Harris School of Public Policy” tarafından düzenlenen yıllık “Dean’s International Council” toplantısına katılmak üzere Santiyago’yu ziyaret etmiştir.

 

10-11 Kasım

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonunu temsilen bir heyet ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan heyet ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’le görüşmüştür.

 

12 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Sancak’taki İslam cemaatine ilişkin sürdürülen görüşmeler çerçevesinde Sırbistan’a günübirlik bir ziyarette bulunmuştur.

 

13-15 Kasım

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Romanya’yı ziyareti çerçevesinde Bükreş ve Köstence’de Yunus Emre Türk Kültür Merkez’lerini açmıştır.  

 

14-17 Kasım

Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le görüşmüş ve çeşitli temaslarda bulunmuştur. Macaristan Cumhurbaşkanı Schmitt’in ziyareti, Macaristan’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı seviyesinde dokuz yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur.

 

15-16 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Fas'a ikili bir resmi ziyaret gerçekleştirmek ve Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları Dördüncü Toplantısına katılmak amacıyla Rabat'ı ziyaret etmiştir.

 

16 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Stokholm’de düzenlenen  Wallenberg Konferansı’na katılmak üzere  İsveç’i ziyaret etmiştir.

 

16-18 Kasım

Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Nuceyfi, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

17 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Irak Temsilciler Meclisi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi’yi kabul etmiştir.

 

17-18 Kasım

Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Alain Juppé ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla ikili ve heyetlerarası görüşmelerde bulunan Bakan Juppé, ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la bir araya gelmiştir.

 

17-18 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan beraberinde bir heyetle, Cannes’da düzenlenen Gayrimenkul Fuarı’na katılmak üzere Fransa’yı ziyaret etmiştir.

 

17-18 Kasım

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Orta Doğu Görev Gücü eşbaşkanları ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen J. Hadley, Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Burns, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüş, Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Orta Doğu Görev Gücü eşbaşkanları Albright ve Hadley de Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

17-18 Kasım

Irak Kürt Bölgesi (IKB) Başbakanı Berham Salih beraberindeki heyetle birlikte, İstanbul’da düzenlenen Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Salih forum marjında Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

 

17-18 Kasım

Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen Karadeniz Ekonomi ve Enerji Forumu İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Foruma aralarında Sırbistan Başbakanı Cvetkoviç, Bulgaristan Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayko Traykov,  Yunanistan Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Papakonstantinou, Kosova Ekonomik Kalkınma Bakanı Besim Beoaj, Gürcistan Başbakan Yardımcısı Giorgi Baramidze ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns’un da bulunduğu çok sayıda yabancı devlet adamı ve uzman katılmışlardır. Adıgeçenler bu vesileyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la ikili görüşmeler yapmışlardır.

 

17-19 Kasım

İran İslami Danışma Meclisi Dış Siyaset ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Borujerdi, ülkemizi ziyaret etmiş ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

 

18 Kasım

Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, beraberinde Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin ve Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Frank Pearl’le ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün de katılımıyla Kolombiya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin resmi açılışı yapılmış, Hava Ulaştırma Anlaşması ve Diplomasi Akademileri Arasında Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

 

19 Kasım

Irak Temsilciler Meclisi eski Başkanı ve Irak İslam Partisi (IİP) Genel Sekreter Yardımcısı Ayad Samarrai, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

20-24 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Kraliçe II. Elizabeth’in davetine icabetle İngiltere’ye bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da iştirak ettikleri ve Kraliçe II. Elizabeth’in 2008’de ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaretin iadesi niteliğindeki ziyaret, 23 yıl aradan sonra ülkemizden İngiltere’ye yapılan ilk devlet ziyaretini teşkil etmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret çerçevesinde İngiliz mevkidaşı William Hague ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Türkiye ile İngiltere arasında “Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşması” imzalanmıştır

 

22 Kasım

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Yeniden Bütünleşmeden Sorumlu Devlet Bakanı Eka Tkeşelaşvili, ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’la görüşmüştür.

 

23 Kasım

Katar Devleti Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Sheikh Hamad Bin Jassem Bin Jabr Al-Thani Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

23-25 Kasım

Kazakistan Turizm ve Spor Bakanı Talgat Yermegiyayev, Ankara’da düzenlenen Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VII. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

24-25 Kasım

Avrupa Parlamentosu Başkanı Polonyalı Hristiyan Demokrat Jerzy Buzek TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

24-25 Kasım

“Türk-İtalyan Forumu”nun sekizinci toplantısı İstanbul’da, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve görevine yeni başlayan İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi Di Sant’Agata’nın başkanlığında düzenlenmiştir. İlk resmi ziyaretini ülkemize yapan İtalyan Bakan ile Sayın Bakanımız arasında bu çerçevede ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

 

24-25 Kasım  

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh beraberinde üst düzey bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda istişarelerde bulunmuştur.

 

26-27 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Kahire’de düzenlenen Suriye’ye ilişkin Arap Ligi Sosyal ve Ekonomik Konseyi ve Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantılarına katılmak üzere Mısır’ı ziyaret ederek, istişarelerde bulunmuşlardır.

 

26-27 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, kalabalık bir heyetle, Mogadişu’ya ikinci ziyaretini yapmıştır.

 

26-29 Kasım

Ülkemiz, Katar ve Dominik Cumhuriyeti’nin katkılarıyla hazırlanan ve 1 Temmuz 2011 tarihinde BM Genel Kurulu’nda kabul edilen karar doğrultusunda, HOPEFOR-Humanitarian Operation Force (İnsani Yardım Gücü) girişimine ilişkin ilk konferans Doha’da gerçekleştirilmiştir. Anılan konferansa, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

 

27-30 Kasım

Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Kairat Mami ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

29-30 Kasım

Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği açılış törenine katılmak için ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla ikili ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuştur.

 

30 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyet Suriye’deki gelişmeleri ele almak üzere toplanan, Cidde’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Toplantısı’na katılmıştır.

 

30 Kasım-1 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’in yemin törenine katılmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ eşlik etmiştir.