Ocak

6 Ocak
Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle 3-9 Ocak 2011 tarihleri arasında düzenlenen III. Büyükelçiler Konferansı’na, katılmış ve Büyükelçilere hitaben bir konuşma yapmıştır. Sayın Bakanımız, Afganistan Dışişleri Bakanı Resul’un ülkemizi ziyareti vesilesiyle konutunda bir çalışma kahvaltısı düzenlemiştir.

6-7 Ocak
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Üçüncü Büyükelçiler Konferansı ve 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları tesislerinin açılışına katılmak üzere Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Erzurum’u ziyaret etmiştir. Başbakan Papandreu’ya Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Droutsas da eşlik etmiştir

8 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, İran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-11 Ocak
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt'i ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız, ziyaret çerçevesinde, Kuveyt Emiri Sayın Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Ulusal Meclis Başkanı Sayın Jassem Mohammad Abdulmohsen Al-Kharafi ve Başbakan Sayın Şeyh Nasser Al-Mohammed Al-Ahmad Al-Sabah ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Ocak
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Yemen’i ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyaretinde, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ eşlik etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakanımız ile Yemen Dışişleri Bakanı Al Qırbi arasında ikili görüşme gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız da Yemen Dışişleri Bakanı Al Qırbi ile ayrı bir görüşme yapmışlar ve Yemen Başbakan’ı Mujawar’ı kabul emişlerdir.

11-12 Ocak
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Katar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımıza Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız eşlik etmişlerdir. Sayın Başbakanımız, ziyaret çerçevesinde, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani ve Başbakan ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabor Al-Thani ile bir araya gelmiş ve Türkiye-Katar İş Forumu Toplantısı’na katılmıştır.

11-12 Ocak
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Beyrut’ta düzenlenen Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi Turizm Bakanları Toplantısına katılımıştır.

11-12 Ocak
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al-Faisal, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Faisal, Sayın Bakanımızla gerçekleştirdiği görüşmenin yanısıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir. Ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan da Dışişleri Bakanı Faisal’la bir görüşme gerçekleştirmiş ve Prens Faisal onuruna bir akşam yemeği vermiştir.

12-13 Ocak
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Macaristan Dönem Başkanlığı çerçevesinde Budapeşte/Gödöllö’de yapılan Gayrıresmi AB Bakanlar Toplantısı’na katılmıştır.

12-13 Ocak
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Şam’ı ziyaret etmiş ve Suriye Kültür Bakanı Riyad İsmat ile bir görüşmede bulunmuştur.

13 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, P5+1 ile İran arasında Ocak ayı sonunda İstanbul’da yapılması planlanan toplantının hazırlıkları kapsamında görüşmelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden AB Dışilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ile İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İran’ın Nükleer Konulardaki Başmüzakerecisi Celili’nin yardımcısı Bagheri ve P5+1 heyeti başkanı Yüksek Temsilci Ashton ile 20-21 Ocak 2011 tarihinde ülkemizde yapılacak görüşmelere hazırlık çerçevesinde İstanbul’da görüşmüştür.

13-14 Ocak
AK Bakanlar Kurulu Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun inisiyatifiyle kurulan, farklı alanlarda saygın ve tanınmış isme sahip AK değerlerine bağlı 9 kişiden oluşan ve başkanlığını Almanya Dışişleri eski Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Joschka Fischer’in yaptığı “Seçkin Kişiler Grubu” üçüncü toplantısı için İstanbul’da bir araya gelmişlerdir.

13-14 Ocak
Lübnan (eski) Başbakanı Saad Hariri ülkemizi ziyaret ederek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

14 Ocak
Tunus'taki vatandaşlarımızın tahliyesi için gönderilen THY uçağı 333 vatandaşımızı alarak, İstanbul’a getirmiştir.

14-15 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun son anda programında meydana gelen değişiklik sebebiyle katılamadığı Trakai şehrinde düzenlenen ''Kar Toplantısı'' yapılmıştır. Toplantıya, aralarında Litvanya, Letonya ve Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları ile Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı, akademik kuruluş temsilcileri ve ABD, Polonya, Almanya, İngiltere, Fransa, Estonya, Hollanda, AB ve NATO'dan güvenlik politikası uzmanlarının da bulunduğu 40 kişi katılmıştır.

16 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bağdat’ı ziyaret ederek, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri Maliki, Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, yeni oluşturulacak Ulusal Stratejik Politikalar Konseyi Başkanlığı’nı üstlenecek Irakiye lideri Iyad Allawi, IİYK lideri Ammar El Hekim, Irak eski Başbakanlarından Ulusal İttifak Başkanı İbrahim Caferi ve Türkmen Bakan ve milletvekilleri ile görüşmüştür.

16-18 Ocak
Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodimir Litvin ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Rada Başkanı Litvin’in Ankara’da gerçekleştirdiği temaslar kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın TBMM Başkanımız ve Başbakan Vekili, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ile görüşmüştür. Litvin ve beraberindeki heyet daha sonra İstanbul’a geçerek Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri Aleksey Kudriatsev ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Kırımoğlu da ülkemizi ziyaret eden Ukrayna Parlamentosu Başkanı Litvin’in heyetinde yer almıştır. KTMM Başkanı Kırımoğlu, Rada Başkanı Litvin’in ziyaretinin akabinde ülkemizde kalarak Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik ve AKPM Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmelerde bulunmuş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

16-18 Ocak
Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Mustafa Demir, Almanya Federal Ulaştırma, Bayındırlık ve Şehir Geliştirme Bakanı Peter Ramsauer’in davetine icabetle "Uluslararası Yapım ve İnşaat Fuarı"na katılmak üzere Münih'i ziyaret etmiştir.

17 Ocak
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Şam’ı ziyaret etmişlerdir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Başbakanımız, Suriye Cumhurbaşkanı Esad ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Thani, üç ülkenin Dışişleri Bakanlarının da katılımıyla Halk Sarayı’nda bir toplantı düzenlemişlerdir.

17 Ocak
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek başkanlığındaki bir heyet, Türkiye Yatırım Zirvesi’ne katılmak üzere Londra’yı ziyaret etmiştir.

17-21 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberindeki heyetle Venezuela’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaret vesilesiyle, Bakan Sayın Yıldız çeşitli ikili temaslarda bulunmuş, ayrıca 9 Ocak 2011 tarihinde, Türkiye-Venezuela Ortak Enerji Çalışma Grubu'nun ilk toplantısı düzenlenmiştir.

18 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jaber Al Thani ile eş zamanlı olarak Lübnan’a çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Lübnan’daki Hükümet bunalımının aşılması amacıyla yürütülmekte olan çabalar kapsamında gerçekleştirilen ziyaret sırasında, Sayın Bakanımız ve Katarlı mevkidaşı, Lübnan Cumhurbaşkanı Sayın Mişel Sleiman, Lübnan Milli Meclisi Başkanı Sayın Nabih Berri ve Lübnan Başbakanı Sayın Saad Hariri’nin yanı sıra, Lübnan siyaseti yelpazesinin önde gelen şahsiyetleriyle görüşmeler yapmıştır.

19-20 Ocak
Sırbistan Devlet Bakanı Sülejman Ugljanin, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Sayın Musa Kulaklıkaya ve THY yetkilileri ile ikili görüşmelerde bulunmak amacıyla ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-21 Ocak
KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Zorlu Töre, Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirerek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Tarım ve Köy işleri Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile görüşmelerde bulunmuştur.

19-22 Ocak
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, ülkemizi ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile başbaşa bir görüşme yapmıştır. Cumhurbaşkanları başkanlığında heyetlerarası resmi görüşmeler ve ardından basın toplantısı gerçekleştirilmiş, Konuk Cumhurbaşkanı onuruna bir akşam yemeği düzenlenmiştir. Kirchner ayrıca Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la da biraraya gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Kirchner, İstanbul’da DEİK tarafından düzenlenen ve çok sayıda Arjantinli ve Türk işadamının katıldıkları Türkiye-Arjantin İş Forumu’na da iştirak etmiştir. Ziyaret çerçevesinde ayrıca Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner’in ziyaretine refakatle ülkemizde bulunan Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman ile İstanbul’da biraraya gelmiştir.

19-25 Ocak
Kanada Senatosu Başkanı Noel Kinsella, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, TBMM’de Sayın Şahin’in Kinsella ile görüşmesini takiben, heyetlerarası görüşmeler yapılmıştır. Kinsella ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir.

20-21 Ocak
Macaristan’ın AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Budapeşte/Gödölle’de “Adalet ve İçişleri Konseyi Gayrıresmi Toplantısı” düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay katılmıştır.

20-22 Ocak
Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül Oman’ı ziyaret etmiştir.

21-22 Ocak
P5+1 ile İran arasında 6-7 Aralık 2010 tarihlerinde Cenevre’de yeniden başlayan görüşmelerin ikinci turu, tarafların Cenevre’de mutabık kaldıkları üzere, ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da yapılmıştır. Taraflar arasındaki görüşmeler marjında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, talepleri üzerine P5+1 ve İran heyet başkanlarıyla danışmalarda bulunmuştur.

21-22 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın eş-başkanlığını yaptığı Türkiye-Azerbaycan KEK VI. Dönem toplantısı Bakü’de düzenlenmiştir. Anılan toplantı marjında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin başkanlığındaki heyetimiz, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakan Yardımcısı Natıq Abbasov, SOCAR ile Şahdeniz Konsorsiyumu’nun üst düzey yetkilileriyle bir araya gelmiştir.

24-25 Ocak
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız, sözkonusu ziyareti çerçevesinde, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna Başbakanı Mıkola Azarov ve KTMM Başkanı Mustafa Kırımoğlu ile görüşmelerde bulunmuş, Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ile Türkiye-Ukrayna İş Forumu Toplantısı’na katılmış ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen bir seminerde yaklaşık 360 Oda Başkanına hitap etmiştir.

24-28 Ocak
AKPM 2011 Genel Kurulu’nun Kış Oturumu’na katılmak üzere, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Strazburg’u ziyaret etmişlerdir. Konuk Devlet Başkanı sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanımız ve Avrupa Konseyi’nin (AK) karar alma organı olan Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını 10 Kasım 2010 tarihinden bu yana sürdüren Sayın Bakanımız AKPM Genel Kurulu’na hitap ederek, Bakanlar Komitesi faaliyet raporunu sunmuşlardır.

Strazburg ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AKPM Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmişler ve bazı ikili temaslarda bulunmuşlardır.

24 Ocak-4 Şubat
Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu (UNFF) 9. Oturumu, New York’taki BM Genel Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında bir heyet katılmıştır. Toplantı marjında, Daimi Temsilcilik binamızda, katılımcı ülkelerin temsilcilerine yönelik bir davet verilmiş ve ormancılık konulu bir sergi tertip edilmiştir.

25-26 Ocak
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Slovakya Dışişleri Bakanı Mikulas Dzurinda’nın davetine icabetle Slovakya’yı ziyaret etmiştir.

25-26 Ocak
KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu, Ankara’yı ziyareti kapsamında, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26-29 Ocak
Londra Belediye Başkanı Michael Bear’in başkanlığındaki işadamları heyeti, 26-29 Ocak tarihlerinde Ankara ve İstanbul’u ziyaret etmiştir. Başkan Bear başkanlığındaki heyet, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Denizcilik Müsteşarı Sayın Hasan Naiboğlu ile Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Sayın Suat Hayri Aka ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberindeki heyetle Finlandiya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaret sırasında, Bakan Yıldız ile Finlandiya Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Vayrynen arasında yapılan görüşmede, ülkemizin Fin firmalarına sunduğu yatırım olanakları ile jeopolitik konumunun enerji alanında taşıdığı önem ele alınmıştır.

27-29 Ocak
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Berlin’e, Zürih’e ve Davos’a ziyaretler gerçekleştirmiştir. Bakan Çağlayan, Berlin ziyareti çerçevesinde, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile bir görüşme yapmıştır.

28-29 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Saraybosna, Banja Luka ve Mostar şehirlerini ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaretleri kapsamında Bosna Hersek’teki siyasi liderlerle görüşmelerde bulunmuştur.

30 Ocak
Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın koordinasyonunda THY’den sağlanan beş uçakla, Mısır’da yaşayan toplam 1180 vatandaşımızın, ayrıca 45 kadar yabancı ülke vatandaşının ülkemize tahliye işlemleri gerçekleştirilmiştir.

30 Ocak-2 Şubat
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkiye'nin bu yıl "partner ülke" olduğu ISM 2011 Uluslararası Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Fuarı'nın açılışını yapmak üzere 29-30 Ocak 2011 tarihlerinde Köln'ü ziyaret etmiştir.

31 Ocak
Türkiye’ye de akredite olan Eritre’nin Doha Büyükelçisi Ali İbrahim Ahmed 31 Ocak 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e güven mektubunu sunmuştur. Ziyaret sırasında Büyükelçi Ahmed, Bakanlığımız yetkililerinin yanısıra, Dış Ticaret Müsteşarı Sayın Ahmet Yakıcı ile de görüşmüştür.

31 Ocak-1 Şubat
İzmir'de faaliyet gösteren Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği'ne (EGESADER) mensup diş hekimi, göz doktoru, eczacı ve sağlık personelinden oluşan yaklaşık 20 kişilik grup Yaounde'ye gelerek Yaounde Merkez Hastanesi ve Ngaoundere Bölge Hastanesi’nde sağlık taramasında bulunmak ve eğitim vermek üzere faaliyetlerine başlamışlardır. Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından kabul edilen gönüllülerin faaliyetlerine basında yer verilmiştir.