Ekim

2 Ekim

Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ başkanlığındaki heyet, BMJ Küresel Sağlık 2011-Sürdürülebilir ve Etkin Sağlık Bakımı Politikası toplantısına katılmak ve National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere Londra’yı ziyaret etmiştir.

2-3 Ekim

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Beglitis, Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüştür.

2-5 Ekim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin başkanlığında bir heyet Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Ramil Hasanov’un davetine icabeten Bakü’de düzenlenen “21. Yüzyılda Kadın Siyasetçilerin Artan Rolü” konulu konferansa katılmıştır.

4 Ekim

Amerika’nın Afganistan Özel Temsilcisi Marc Grosman Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Ekim

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek Küresel Ekonomi Sempozyumuna katılmak üzere Almanya’yı ziyaret etmiştir.

4-6 Ekim

Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari başkanlığındaki Bağımsız Türkiye Komisyonu heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

4-6 Ekim

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Nihat Ergün’ün ev sahipliğinde, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Sanayi İşbirliği İkinci Bakanlar Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

5 Ekim

Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Ercan Devlet Havaalanı’nda kurulacak ILS sistemi temel atma törenine katılmıştır.

5-6 Ekim

Azerbaycan Adalet Bakanı Fikret Memmedov, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, Ankara’da düzenlenen "Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri" başlıklı uluslararası konferansa katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

5-6 Ekim

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Turat Djunaşaliev Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle Ankara’da düzenlenen "Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri" başlıklı uluslararası konferansa katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

5-6 Ekim

NATO Savunma Bakanları Gayrıresmi Toplantısı Brüksel’de düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

6-7 Ekim

Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim Şahin’le terörizmle mücadele ve güvenlik alanlarında işbirliği konularını görüşmüştür. Görüşmeler sırasında, iki ülke İçişleri Bakanları tarafından “Fransa Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İç Güvenlik Hususunda İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

6-7 Ekim

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Mohammmad Ali Fathollahi ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

6-8 Ekim

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Ümraniye Belediyesi tarafından Fojnica’da yaptırılan Kültür Merkezi’nin açılışına katılmak üzere Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir.

6-8 Ekim

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir taziye ziyaretinde bulunmuştur.

7-9 Ekim

Köln Belediye Başkanı’nın davetine icabetle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker ve beraberindeki heyet ANUGA 2011 Gıda Fuarı’na katılmak üzere Köln’ü ziyaret etmiştir.

7-9 Ekim

İngiltere ile ülkemiz arasında sivil toplum diyalogunu güçlendirmek ve kurumsallaştırmak amacıyla Dışişleri eski Bakanları Sayın Yaşar Yakış ve Jack Straw eşbaşkanlıklarında oluşturulan “Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu”nun ilk toplantısı İngiltere’de yapılmıştır.

9-11 Ekim

Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup (ALDE) Başkanı ve Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt başkanlığındaki ALDE heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la görüşmüştür.

10-12 Ekim

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi beraberinde bir heyetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’le görüşmüştür.

10-14 Ekim

AK İnsan Hakları Komiseri (İHK) Thomas Hammarberg ve beraberindeki heyet yargı sisteminin işleyişinde karşılaşılan sorunlar hakkında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’le görüşmelerde bulunmuştur.

10-15 Ekim

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth başkanlığındaki Türk-Alman Parlamenterler Grubu heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış tarafından kabul edilmiştir.

10-15 Ekim

Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Eyaletler Konseyi (Rajya Sabha) Başkanı M. Hamid Ansari ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

11-12 Ekim

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek Kopenhag’da düzenlenen “Küresel Yeşil Büyüme (Global Green Growth Forum -3GF)” adlı foruma katılmıştır.

12 Ekim

8. Türk-Yunan Turizm Forumu ile Ortak Turizm Komisyonu’nun 3. Oturumu, Atina’da düzenlenmiştir. Sözkonusu oturuma eşbaşkanlık yapan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ile Yunanlı karşıtı Pavlos Yeroulanos tarafından “Turizm Alanında İşbirliğine İlişkin Ortak Deklarasyon” ve “Üçüncü Türk-Yunan Turizm Karma Komisyonu Toplantısı Protokolü” imzalanmıştır.

12 Ekim

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

12-15 Ekim

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev’in resmi davetlisi olarak Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

13 Ekim

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

13 Ekim

Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığındaki heyet, Türk Konseyi Ekonomi Bakanları I. Toplantısı’na katılmak üzere Astana’yı ziyaret etmiştir.

13-14 Ekim

AFC Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüş ve “Tarabya Sanatçılar (Kültür) Akademisi”nin açılış törenine iştirak etmiştir.

13-14 Ekim

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, DEİK/Türk-İspanyol İş Konseyi ve CEOE-İspanya İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu işbirliğiyle Madrid’de düzenlenen “Türkiye-İspanya Yatırım ve İşbirliği Zirvesi”ne katılmıştır.

13-15 Ekim

Paris’te gerçekleştirilen G-20 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan katılım sağlamıştır.

14 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jacques Diouf’u kabul etmiştir.

14-21 Ekim

ABD Kongresi Türkiye Çalışma Grubu ile “Turkish Coalition of America (TCA)” tarafından düzenlenen “Yedinci Türkiye-ABD Yıllık Semineri” çerçevesinde bir Kongre heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

15-22 Ekim

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyeleri ve Asamble mensuplarından oluşan bir heyet ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

16-17 Ekim

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile görüşmüştür.

17-18 Ekim

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, Çanakkale’yi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret çerçevesinde, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşmüştür.

17-19 Ekim

Irak eski Başbakanı Ayad Allawi ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

17-20 Ekim

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) Yirmi Yedinci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında İstanbul’da düzenlenmiştir. Anılan toplantı marjında, Sayın Cumhurbaşkanımız Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed’le bir görüşme gerçekleştirmiştir. Öte yandan, Somali Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Hussein Arab Isse, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la, Somali Tarım ve Hayvancılık Bakanı Abdullahi Haji Hassan ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker’le görüşmüştür.

19 Ekim

Hakkari Çukurca’da gerçekleşen terör saldırısının ardından Irak Kürt Bölgesi (IKB) eski Başbakanı Neçirvan Barzani, makamlarımızla temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

19 Ekim

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Loretta Lydia Sanchez (D-Kaliforniya), beraberinde bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

19-20 Ekim

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Rus tarafının daveti üzerine, RF Federal Gümrük Servisi’nin 20. kuruluş yıldönümü etkinlikleri ile “Gümrük ve İş Dünyası: Uluslararası ve Bölgesel İşbirliği Bakış Açıları” konulu uluslararası forum kapsamında, Moskova’yı ziyaret etmiştir.

19-21 Ekim

Almatı’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 1. Zirvesine ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ katılmıştır.

19-21 Ekim

Moğolistan Savunma Bakanı Luvsanvandan Bold, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-22 Ekim

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, “30. Yıllık Konferans” vesilesiyle ABD’yi ziyaret etmiştir.

20-21 Ekim

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer KKTC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

21 Ekim

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

22 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 22 Eylül 2011 tarihinde Londra’da vefat eden Kırımlı Tatar Yazar Cengiz Dağcı için Simferopol’de düzenlenen anma ve cenaze törenine katılmak üzere Kırım’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti sırasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu ve Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan Vekili Pavel Burlakov’la görüşmüştür.

22-30 Ekim

Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Sancak konusunda istişarelerde bulunmak üzere Belgrad’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç’le görüşmüştür.

25 Ekim

İzmir’de Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Eşbaşkanlıklarında ülkemiz ile Azerbaycan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin I. Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantı sırasında, Türkiye-Azerbaycan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalanmıştır.

25-27 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüşmeler yapmak üzere Katar ve Ürdün’ü ziyaret etmiştir.

25-27 Ekim

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Moskova’yı ziyaret etmiştir.

25-28 Ekim

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer UNESCO Genel Kurulu’na katılmıştır.

26 Ekim

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Prens Sultan bin Abdulaziz’in vefatı nedeniyle taziyede bulunmak amacıyla Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir.

26-27 Ekim

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 20. yıldönümü kutlamalarına ülkemizi temsilen katılmıştır.

27 Ekim

RF Devlet Demiryolları İdaresi Başkanı Vladimir Yakunin Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

27-28 Ekim

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, “Ülkelerinde Ticareti Geliştirme ve Kolaylaştırmada Gümrük İdarelerinin Rolü” konulu 4. Uluslararası İpekyolu Forumu’na katılmak üzere Batum’u ziyaret etmiştir.

28 Ekim

Lübnan Eski Cumhurbaşkanı Kateab Partisi Lideri Emin Cemayel ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.