Nisan

2 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün’ün yeni Ankara Büyükelçisi İsmail İssa Rifaie ile 2 Nisan 2018 tarihinde bir araya gelmiş olup, görüşmede Türkiye-Ürdün ortak gündemindeki konular ele alınmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’yle, ikiz kardeşi Dlovan Barzani’nin vefatı dolayısıyla 2 Nisan 2018 tarihinde taziye amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov'un katılımıyla 2 Nisan 2018 tarihinde İstanbul'da "Türkiye-Bulgaristan İş Forumu" düzenlenmiş olup, söz konusu etkinliğe çok sayıda Türk ve Bulgar şirketi iştirak etmiştir.

2-5 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ 2-5 Nisan 2018 tarihlerinde Japonya’yı ziyaret etmiş, Başbakan Shinzo Abe, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso, Afet Yönetiminden sorumlu Devlet Bakanı Hachiro Okonogi, Yaşlı Bakımından sorumlu Devlet Bakanı Masaji Matsuyama, Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Keiichi Ishii, İçişleri ve İletişim Bakanı Seiko Noda ve Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı Katsunobu Kato ile bir araya gelmiştir. Görüşmelerde afet yönetimi konusundaki işbirliğinin geliştirilmesi, yaşlı bakımı alanında işbirliği ve ülkemizde deprem açısından riskli yapı stokunun yenilenmesinde Japonya ile işbirliği hususları üzerinde durulmuştur.

3-4 Nisan

RF Devlet Başkanı Vladimir Putin 7. ÜDİK (Üst Düzey İşbirliği Konseyi) Toplantısı, Akkuyu NGS temel atma töreni ve Suriye konulu Üçlü Zirve vesileleriyle 3-4 Nisan 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

3-7 Nisan

Moritanya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Naha Mint Hamdi Ould Mouknass, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin davetine icabeten 3-7 Nisan 2018 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

4 Nisan

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 4 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Zirvesi marjında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ekonomi ve güvenlik konuları ile bölgesel meseleler ele alınmıştır.

Astana’da 2016 yılı sonunda kabul edilen ateşkes rejiminin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran Devlet Başkanları 22 Kasım 2017 tarihinde Soçi’de düzenlenen Üçlü Zirve’nin ardından ikinci kez Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde Ankara’da 4 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Üçlü Zirve’de bir araya gelmişlerdir.

Zirve sonunda yayınlanan Ortak Açıklama’da üç lider, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği, toprak bütünlüğü ve mezhep temelli olmayan devlet yapısına yönelik taahhütlerini yinelemiş, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla öngörülen siyasi sürecin ilerletilmesinde aktif işbirliğine devam edilmesi kararını almış; Türkiye, RF ve İran’ın garantörü olduğu Astana mekanizmasının Suriye’de şiddeti azaltmaya yarayan tek inisiyatif olduğuna dikkat çekmiştir.

Suriye’de terörle mücadele bahanesiyle yeni realiteler oluşturma denemelerinin reddedilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve komşu ülkelerin ulusal güvenliklerine zarar verecek ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılığının vurgulanması da Zirve’de öne çıkan hususlardan olmuştur. Zirve’de, DEAŞ, Nusra Cephesi ve El Kaide gibi BM Güvenlik Konseyi tarafından tanımlanan terör örgütleriyle mücadelede işbirliğinin sürdürülmesi kararlılığı teyit edilmiş, terörle mücadelede terörist-muhalif ayrımının yapılmasının gerekliliği özellikle zikredilmiştir.

5 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 5-6 Nisan 2018 tarihlerinde Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Konferansı marjında 5 Nisan günü Ekvator Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa’yla ve Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’yla görüşmüştür.

5-6 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un davetlisi olarak 5-6 Nisan 2018 tarihlerinde Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Konferansı’na katılmıştır.

Konferansın Genel Oturumunda, dış politikamız ve önceliklerine dair bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Konferansa katılan mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin yanı sıra, konferans marjında düzenlenen Filistin Bakanlar Komitesi Toplantısı'na Bağlantısızlar Hareketi Dönem Başkanı Venezuela’nın özel konuğu olarak katılmış ve Komite’de beyanda bulunmuştur.

6-8 Nisan

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 6-8 Nisan 2018 tarihlerinde Moğolistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız, Moğolistan Devlet Başkanı Khaltmaa Battulga, Moğolistan Meclis Başkanı Miyegombo Enkhbold ve Moğolistan Başbakanı Khurelsukh Ukhnaa ile görüşmelerde bulunmuştur. Çeşitli alanlarda sekiz anlaşmanın imzalandığı ziyaret, 2019 yılında Moğolistan’la diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 50. yıldönümü öncesinde önem taşımaktadır.

8 Nisan

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 8 Nisan 2018 tarihinde Afganistan’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız söz konusu ziyareti kapsamında, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani tarafından kabul edilmiş, İcra Heyeti Başkanı Dr. Abdullah Abdullah’la baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, NATO Kararlı Destek Misyonu Komutanı Orgeneral John Nicholson’ı kabul etmiş ve Afganistan Türk Görev Kuvveti (ATGK) Komutanlığı’nı ziyaret ederek askerlerimizle bir araya gelmiştir.

9 Nisan

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, 9 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’a günübirlik ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Poroşenko, ayrıca havaalanında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelmiştir.

9-10 Nisan

Türkiye-Umman İş Konseyinin olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda İş Konseyi Türkiye Eş Başkanı Orhan Güner başkanlığında 27 kişilik bir heyet 9-10 Nisan 2018 tarihlerinde Umman'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-11 Nisan

Kırgız Cumhurbaşkanı Jeenbekov, 9-11 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüştür. Çeşitli alanlarda altı anlaşmanın imzalandığı ziyaret çerçevesinde, FETÖ ile mücadele konusu başta olmak üzere Kırgız tarafından beklentilerimiz aktarılmıştır.

10 Nisan

Türkiye-Fransa Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (ETOK/JETCO) V. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Fransa’nın Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Jean Baptiste Lemoyne’nin eşbaşkanlıklarında 10 Nisan 2018 tarihinde Paris’te gerçekleştirilmiştir. JETCO Toplantısı ile eşzamanlı olarak, DEİK ve Fransa İşverenler Hareketi (MEDEF) tarafından İş Forumu düzenlenmiştir.

10-12 Nisan

Belarus Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Daimi Komitesi Başkanı Valeri Voronetski, TBMM Dışişleri Komisyonu’nun davetine icabetle 10-12 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş olup, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

10-15 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ 10-11 Nisan tarihlerinde ve Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu 15 Nisan tarihinde KKTC’yi ziyaret ederek temaslarda bulunmuşlardır.

11-13 Nisan

Moldova Parlamentosu Dış Politika ve Avrupa ile Entegrasyon Komisyonu heyeti 11-13 Nisan 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

12 Nisan

UNRWA ve Bakanlığımız eşgüdümünde, AFAD, Kızılay, Türk Diyanet Vakfı, TRT, Anadolu Ajansı ve DEİK’in katılımıyla, UNRWA’nın süregelen mali sorunlarına kaynak yaratmak amacıyla başlattığı “Dignity is Priceless” (İnsanlık Onuruna Paha Biçilemez) kampanyası kapsamında 12 Nisan 2018 tarihinde Bakanlığımızda bir bilgilendirme/eşgüdüm toplantısı düzenlenmiştir.

12-13 Nisan

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Sayın Başbakanımızı temsilen 12-13 Nisan 2018 tarihinde Kiev Güvenlik Forumu’na katılmıştır.

15 Nisan

Karadağ’da 15 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde Demokratik Sosyalist Parti (DPS) Lideri Milo Cukanoviç %53,9 oy oranıyla Devlet Başkanlığı görevine seçilmiştir.

15-16 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, 15-16 Nisan 2018 tarihlerinde Doha’da düzenlenen Katar Milli Kütüphanesi’nin açılış törenine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen iştirak etmiştir. Anılan ziyaret vesilesiyle, Milli Kütüphane ile Katar Milli Kütüphanesi arasında işbirliği öngören bir mutabakat zaptı imzalanmıştır.

16 Nisan

27 Kasım 2017 tarihinde Brüksel’de düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Ulaştırmadan sorumlu AB Komiseri Violate Bulc tarafından kurulması kararlaştırılan "Türkiye-Bulgaristan Sınır Geçişleri Çalışma Grubu"nun ilk gayrıresmi toplantısı, 16 Nisan 2018 tarihinde AB Komisyonu’nun aracılığında Brüksel’de gerçekleştirilmiştir.

Kıbrıs Konferansı’nın 2017 Temmuz’unda kapanmasından bu yana görüşmeyen KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, 16 Nisan 2018 tarihinde ara bölgede BM’nin evsahipliğinde düzenlenen gayrıresmi bir yemekte bir araya gelmişlerdir. Sayın Akıncı, söz konusu görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, toplantıda “yeni bir durumun ortaya çıkmadığını” ve “taraflar Crans-Montana’da hangi noktadaysa o noktada olmaya devam ettiğini, Rum tarafının tavrında belirgin bir farklılaşma görmediğini” bildirmiştir.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek olan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne yönelik hazırlıkları ele almak üzere, 16 Nisan 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, ayrıca Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Zirve hazırlıklarına ilaveten, terörizmle mücadele ile ülkemizin ve İttifak’ın güvenliğine yönelik Suriye kaynaklı tehditler başta olmak üzere, bölgesel ve küresel güvenlik meseleleri ele alınmış; mevcut sınamalara mukabele edilebilmesinin, Müttefikler arasında tam dayanışmayı ve işbirliğini gerektirdiği teyit edilmiştir.

16-17 Nisan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, 16-17 Nisan 2018 tarihlerinde Berlin'de düzenlenen Berlin Enerji Dönüşümü Diyaloğu Konferansı’na (Berlin Energy Transition Dialogue) katılmıştır.

16-19 Nisan

IKBY Planlama Bakanı Ali Sindi, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin 16-19 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen Global Girişimcilik Kongresi vesilesiyle ilettiği davete icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

16-20 Nisan

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, 2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı kapsamında 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret ederek Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang ile görüşmüş, ayrıca Pekin ve Şanhay'da söz konusu Turizm Yılı’nın açılış etkinliği niteliğindeki "Anadolu Ateşi-Troya" gösterilerini izlemiştir.

17 Nisan

AB Komisyonu, Türkiye Ülke Raporu ve Genişleme Stratejisi Belgesi’ni 17 Nisan 2018 tarihinde yayınlamıştır. Rapora ilişkin değerlendirmelerimizi içeren bir Bakanlık açıklaması yapılmıştır.

17-20 Nisan

Sayıştay Başkanı Sayın Seyit Ahmet Baş 17-20 Nisan 2018 tarihlerinde Makedonya ve Kosova'yı ziyaret etmiştir.

17-22 Nisan

TBMM Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu 17-22 Nisan 2018 tarihlerinde Fas'ı ziyaret etmiştir.

18 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İİT Genel Sekreter Yardımcılığı adayımız için destek talebi vesilesiyle 18 Nisan 2018 tarihinde Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yle telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 18 Nisan 2018 tarihinde Tahran’ı ziyaret etmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Şeriatmedari’yle gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından kabul edilmiştir​.

18-19 Nisan

Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Bilal Uçar başkanlığındaki heyet ülkemizin Moldova’dan iade talepleri ve diğer adli işbirliği konularını ele almak üzere 18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Moldova’yı ziyaret etmiştir.

18-20 Nisan

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki bir heyet 18-20 Nisan 2018’de Ukrayna’da Kiev ve Lviv’i ziyaret etmiştir.

18-21 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının "Bahar Toplantıları" kapsamında 18-21 Nisan 2018 tarihlerinde Washington'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Talat Caferi, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman'ın davetine icabetle 18-21 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19 Nisan

Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu (CPLP) İcra Sekreteri Maria do Carmo Silveira, 19 Nisan 2018 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyareti kapsamında, Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş, ayrıca ülkemizle CPLP arasındaki işbirliği imkânlarını istişare etmek üzere YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin ve Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Merkezi (LAMER) Müdürü Prof. Dr. Necati Kutlu ile bir araya gelmiştir.

19-20 Nisan

Ulaştırmadan sorumlu AB Komiseri Violeta Bulc, 19-20 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Komiser Bulc, ziyaret kapsamında İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile görüşmüş, Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasındaki bağlanırlığının (connectivity) geliştirilmesine yönelik kilit rolünün tekrar ortaya konulmasına fırsat sunacak Halkalı Tren İstasyonu’nu ziyaret etmiş ve Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin açılış törenine iştirak etmiştir.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov, Ortak Stratejik Planlama Grubu IV. Toplantısı vesilesiyle 19-20 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek, Sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

19-22 Nisan

Sağlık Bakanlığının evsahipliğinde 19-22 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen I. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’ne Romanya Sağlık Bakanlığı Devlet Sekreteri Dr. Cristian Grasu, Slovenya Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Tanja Mate ve Sağlık Hizmetlerine Erişim Daire Başkanı Tina Jamsek, Tunus Halk Sağlığı Bakanı Imed Hammami, Çad Halk Sağlığı Bakanı Aziz Mahamat Saleh, Nijer Sağlık Bakanı Idi Illıassou Mainassara ve Zambiya Sağlık Bakanı Chitalu Chilufya iştirak etmiştir.

20-21 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 20-21 Nisan 2018 tarihlerinde KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ve KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti liderleri ile bir araya gelmiş, Kıbrıs meselesinde önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlara ilişkin durum değerlendirmesinde bulunmuştur.

22-26 Nisan

Moritanya Petrol, Enerji ve Madenler Bakanı Mohamed Abdel Vetah, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın davetlisi olarak 22-26 Nisan 2018 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23-24 Nisan

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Slovenya Dönem Başkanlığı tarafından Brdo şehrinde GDAÜ Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi, GDAÜ Dışişleri Bakanları Komitesi Toplantısı, GDAÜ Siyasi Direktörler Komitesi Toplantısı ve Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) Yıllık Toplantısı 23-24 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenmiştir. GDAÜ Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi’nde ülkemizi Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu temsil etmiştir.

TMBB Başkan Vekili Sayın Ayşe Nur Bahçekapılı 23-24 Nisan 2018 tarihlerinde Tallin’de düzenlenen AB Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmıştır.

23-25 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen Barışı İnşa ve Barışın Sürdürülmesi konulu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Toplantısına katılmak üzere 23-25 Nisan 2018 tarihlerinde New York’a gitmiş, BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres ile bir araya gelmiş ve bazı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, anılan toplantının ilk gününde BM’nin barışı inşa ve barışın sürdürülmesi faaliyetlerine ülkemizin katkıları ile ülkemizin BM Güvenlik Konseyi reformu ve terörle mücadele konularındaki yaklaşımı hakkında Genel Kurula hitap etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'nin 23 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen "Gençlik, Barış ve Güvenlik" konulu Açık Oturumu'na katılarak beyanda bulunmuştur.

24 Nisan

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası VI. Zirvesi Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve İspanya Başbakanı Rajoy’un eşbaşkanlıklarında 24 Nisan 2018 tarihinde Madrid’de yapılmıştır. Söz konusu Zirve çerçevesinde, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ve İspanya Ekonomi, Sanayi ve Rekabet Bakanı Román Escolano Olivares, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve İspanya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Inigo de la Serna Hernaiz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ile İspanya Tarım, Balıkçılık, Gıda ve Çevre Bakanı Isabel Garcia Tejerina, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ersoy ile İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido Alvarez ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Zirve çerçevesinde, ayrıca “Ormancılık Alanında Niyet Beyanı” ile “Altyapı ve Ulaştırma Alanında Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Moldova Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Tudor Ulianovshi ile New York’ta BM “Barışı İnşa ve Barışın Sürdürülmesi” konulu üst düzeyli etkinlik kapsamında 24 Nisan 2018 tarihinde görüşmüştür.

Çanakkale Kara Savaşlarının anılması kapsamında her yıl 24 Nisan'da Çanakkale'de düzenlenen Uluslararası Gün Törenlerinin 103.sü, 24 Nisan 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman'ın ev sahipliğinde Çanakkale’de düzenlenmiştir.

Törenlere, Yeni Zelanda'dan Genel Vali (Devlet Başkanı) Patsy Reddy ve Kara Kuvvetleri Komutanı Peter Kelly, Birleşik Krallık'tan Avrupa ve Amerika'dan sorumlu Bakan Sir Alan Duncan ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Philiph Andrew Jones, Avustralya'dan İçişleri Bakanı Peter Dutton ve Hava Kuvvetleri Komutanı Gavin Davies başkanlığındaki heyetler iştirak etmişlerdir.

24-25 Nisan

II. Brüksel Konferansı, “Supporting the future of Syria and the region" başlığıyla, AB-BM eşbaşkanlığında ve AB'nin evsahipliğinde 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Konferansa Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır. Katılımcıların Suriye ve bölgesine yönelik önümüzdeki yıllara ilişkin yeni mali taahhütlerini de açıkladıkları Konferans, ülkemizin geçici koruma altına aldığı 3.5 milyondan fazla Suriyeliye sağladığı olanakların ortaya konulması bakımından yararlı olmuştur.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 11 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ilk resmi yurtdışı ziyaretini 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaret vesilesiyle, 2010 yılında tesis edilen Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) yedinci toplantısı da düzenlenmiştir.

24-26 Nisan

Güney Asya Genel Müdürü Büyükelçi Fazlı Çorman başkanlığında, Bakanlığımız ve Hazine Müsteşarlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Iraklı yetkililerle Irak'taki projelerin finansmanı ile Irak'ın yeniden imar ve yatırım mevzuatı konularında görüşmelerde bulunmak üzere 24-26 Nisan 2018 tarihlerinde Bağdat'ı ziyaret etmiştir.

24-28 Nisan

Tunus Milli Savunma Bakanı Abdulkerim Zbidi, Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli’nin davetine icabetle 24-28 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

24-29 Nisan

Fas'ta 2006 yılından bu yana her yıl Nisan ayı sonlarında gerçekleştirilmekte olan ve Afrika'nın en büyük tarım fuarı olarak kabul edilen Uluslararası Meknes Tarım Fuarı'nın (SIAM) 13'ncüsü bu yıl "Lojistik ve Tarım Piyasaları" teması altında 24-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. 20 kadar ülkeden Bakan ve Bakan yardımcısı düzeyinde katılım olan fuarda bu yıl ilk kez Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş'in katılımı çerçevesinde ülkemiz üst düzeyde temsil edilmiştir.

25 Nisan

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Türkiye-İspanya Hükümetlerarası VI. Zirvesi vesilesiyle bulunduğu Madrid’de 25 Nisan 2018 tarihinde Nueva Economia Forum’un evsahipliğinde İspanya’nın ileri gelen siyaset, basın, iş ve diplomasi çevrelerinden müteşekkil bir gruba hitap etmiştir.

Belarus Devlet Askeri Endüstri Komite Başkan Yardımcısı Pantus Dmitry Antalya’da düzenlenen EURASIA Havacılık Fuarı kapsamında 25 Nisan 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli’yle görüşmüştür.

25 Nisan 2018 tarihinde Ankara'da ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma'' Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Azeri Dışişleri Bakanı Sayın Elmar Memmedyarov tarafından imzalanmıştır.

Ürdün Kralı Abdullah'ın himayesi altında 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen I. Ürdün Uluslararası Tarım Fuarı ve Forumu'nun 25 Nisan 2018 tarihinde Ölüdeniz'de yapılan açılış etkinliğine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş katılmıştır.

25-26 Nisan

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin himayesinde ve Bosna Bank International (BBI) ile "Islamic Development Bank Group" işbirliğinde 25-26 Nisan 2018 tarihleri arasında "9. Uluslararası Yatırım Konferansı, 2018 Saraybosna İş Forumu"na ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek katılmıştır. Söz konusu ziyaret sırasında Başbakan Yardımcısı Şimşek, BH Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç ve BH Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26 Nisan

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 77. toplantısı, 26 Nisan 2018 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir.

26-27 Nisan

RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov 26-27 Nisan 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

27 Nisan

Brüksel’de 27 Nisan 2018 gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek olan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde tertip edilen bu son Dışişleri Bakanları toplantısında, aralarında terörizmle mücadelenin de bulunduğu, İttifakın karşısındaki sınamalar ve bunlara mukabele yöntemleri görüşülmüştür. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı marjında aralarında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun da bulunduğu muhataplarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve İcra Komitesi Başkanı sıfatıyla, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yousef Al-Othaimeen ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki’nin de katılımıyla, Brüksel’de 27 Nisan 2018 tarihinde AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya gelerek Kudüs konusundaki gelişmeleri ele almış, ayrıca 2002 yılında tesis edilmiş olan İİT-AB Ortak Forumu’nun canlandırılması hususunda görüş alışverişinde bulunmuştur.

28 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konulu Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı için 28 Nisan 2018 tarihinde Moskova’yı ziyaret etmiştir

Suriye konulu Türkiye-RF-İran Dışişleri Bakanları toplantısı 28 Nisan 2018 tarihinde Moskova’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Astana mekanizması kapsamında yürütülen üçlü işbirliği bütün boyutlarıyla gözden geçirilmiş, bundan sonra atılabilecek adımlar üzerinde durulmuştur. Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunması gerektiği noktasının altı bir kez daha çizilmiştir. Astana’nın bu bağlamdaki öneminin bilinci içerisinde ve Suriye’de meydana gelen son gelişmeler ışığında müşterek çabalara ivme kazandırılması ile uluslararası toplumun diğer üyelerinin de kalıcı çözüm gayretlerine imale edilmesi hedefi benimsenmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 28 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le Moskova’da ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ve bölgesel meselelerde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

28-29 Nisan

Akdeniz için Birlik (AiB) Parlamento Başkanları 5. Zirvesi, "Counter-Terrorism in the Euro-Mediterranean Region" başlığı ile 28 Nisan 2018 tarihinde, AiB Parlamenter Asamblesi (AiB-PA) Ekonomik, Mali, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi toplantısı 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde Kahire'de düzenlenmiş, söz konusu toplantılara AiB-PA Türk Grubu Başkanı Bolu Milletvekili Sayın Ali Ercoşkun ve Ekonomi Komitesi üyesi Bursa Milletvekili Sayın Hüseyin Şahin iştirak etmiştir.

29 Nisan

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan - 1 Mayıs 2018 tarihlerinde Özbekistan’a bir devlet ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Bu ziyaret çerçevesinde, ülkemiz ile Özbekistan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği kurulması hususuna yer veren bir Ortak Açıklama da dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda 25 belge imzalanmıştır. Özbekistan Cumhurbaşkanı, ziyaret marjında düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne üyeliğe olumlu baktığını ifade etmiştir.