Kasım

30 Ekim-2 Kasım

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, 30 Ekim-2 Kasım 2018 tarihlerinde, G20 2018 Dönem Başkanlığını yürüten Arjantin’in evsahipliğinde Buenos Aires'de gerçekleştirilen G20 Parlamento Başkanları Zirve Toplantısı ve Parlamentolar Forumu'na katılmışlardır. Sözkonusu Zirve vesilesiyle G20 üyeleri ilk kez Parlamento Başkanları düzeyinde bir araya gelmiştir.

Sayın TBMM Başkanımız Buenos Aires’de yapılan Zirve ve Forum’un “Kalkınmanın Finansmanı”, “Parlamentoların G20’deki Rolü” ve “Kadınların Güçlendirilmesi” ile ilgili bölümlerine ana konuşmacı olarak iştirak etmiş; ayrıca, başta Arjantin Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri arasında yer alan “İş Hayatının Geleceği” olmak üzere, “Yolsuzlukla Mücadele”, “Değişen Dünyanın Sınamalarıyla Baş Etme”, “Çok Taraflılığın Sürdürülebilir Ticareti Desteklemesi” ve “Yolsuzluktan Uzak Saydam ve Etkin Yönetişim Sağlanması” konularında düzenlenen oturumlara da katılmıştır.

Bu toplantılarda, G20 ülkelerinin Parlamenterleri, G20 gündemindeki meseleleri kapsamlı bir şekilde ve küresel bir yaklaşımla ele almış ve yasama organlarının G20 gündemini daha ileri taşımalarının yollarını aramışlardır. Zirve’nin sonunda kabul edilen Ortak Açıklama’ya, terörizmle mücadele, çatışmaların barışçı yollarla çözümü, kitlesel göç dalgaları gibi ülkemizin özel önem atfettiği konuların eklenmesi ve bu konulardaki görüşlerimizin yansıtılması sağlanmıştır.

1 Kasım

- Sayın Bakanımız, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani’nin davetine icabetle 1 Kasım 2018 tarihinde Katar’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle Katar’la ikili ilişkilerimiz ve güncel bölgesel konulara ilişkin görüşmeler gerçekleştirilmiş, ayrıca Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) Dördüncü Toplantısı’nın nihai hazırlıkları ele alınmıştır.

1-2 Kasım

-Macaristan Adalet Bakanı Laszlo Trocsanyi, Hacettepe ve Szeged Üniversiteleri arasındaki işbirliği programı çerçevesinde 1-2 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, Sayın Adalet Bakanımızla bir araya gelmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 1-2 Kasım tarihlerinde Vaşington’u ziyaret ederek ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1-3 Kasım

-Sayın Bakanımız, 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen D-8 18. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına iştirak etmiş; D-8’in reformu, yeni üyelikler ve D-8 Takas Odası Projesi gibi konulara dair beklentilerimizi dile getirmiştir.

2 Kasım

-ABD Hazine Bakanlığı 2 Kasım 2018 tarihinde İçişleri ve Adalet Bakanlarımıza yönelik “yaptırım” kararını kaldırmış, buna paralel olarak mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen M. Nielsen’e uygulanan yaptırımlar kaldırılmıştır.

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 2 Kasım 2018 tarihinde Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’yı nezaket ziyareti kapsamında makamında kabul etmiştir. Sözkonusu görüşmede, Filistin’le ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alınmıştır.

-TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım, Arjantin’de düzenlenen G-20 Parlamento Başkanları Zirve Toplantısı ve Parlamentolar Forumu dönüşünde 2 Kasım 2018 tarihinde Senegal’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

2-7 Kasım

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 2-7 Kasım 2018 tarihlerinde üst düzey AB yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak ve Belçika'daki Türk Toplumu Temsilcileriyle bir araya gelmek üzere Brüksel’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

3 Kasım

-İran Dışişleri Bakanı Zarif, 3 Kasım 2018 tarihinde Antalya'da düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke Teşkilatı (D-8) 18. Bakanlar Konseyi Toplantısı çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

3-4 Kasım

-Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Kırım Tatarlarının Milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde Türkiye-Ukrayna VII. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı vesilesiyle İstanbul’u ziyaret etmişlerdir.

4-6 Kasım

-Sayın Bakanımız, 4-6 Kasım 2018 tarihleri arasında Japonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız bu ziyaret çerçevesinde Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko, Üst Meclis Başkanı Chuichi Date ve Temsilciler Meclisi Başkanı Tadamori Oshima ile görüşmeler gerçekleştirmiş; Başbakan Shinzo Abe tarafından kabul edilmiş; ayrıca, Nagoya’da yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5 Kasım

-Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, 5 Kasım 2018 tarihinde Libya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Libya Savunma Bakan Yardımcısı Oheda Najm’la heyetlerarası görüşme yapılmış, Sayın Milli Savunma Bakanımız ayrıca Libya Başkanlık Konseyi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayez Sarraj, Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Küresel ölçekte haberleşme ağları ve hizmetleri arasında eşgüdüm sağlamayı amaçlayan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) Konsey üyeliği seçimleri 5 Kasım 2018 tarihinde Dubai’de yapılmıştır. Seçimlerde ülkemiz, 146 ülkenin oyunu alarak beşinci kez ITU Konsey üyeliğine hak kazanmıştır.

5-7 Kasım

-Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ve beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Yaşar Güler’in de dahil olduğu heyetle, 5-7 Kasım 2018 tarihlerinde Sudan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6 Kasım

-Yüksek Düzeyli Brexit Diyaloğu İkinci Toplantısı, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Birleşik Krallık (BK) AB’den Çıkış Bakanlığı Genel Direktörü Alex Ellis eşbaşkanlığında 6 Kasım 2018 tarihinde Londra’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, BK tarafı AB ile müzakerelerin genel gidişatı hakkında bilgi vermiş, Brexit sürecinin Türkiye-BK ilişkilerine olabilecek etkileri ele alınmıştır.

6-7 Kasım

-Sayın Bakanımız 6-7 Kasım 2018 tarihlerinde Brunei’yi ziyaret etmiştir. Ülkemizden Brunei’ye Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ikili ziyareti teşkil eden sözkonusu ziyaret çerçevesinde, 7 Kasım’da Sayın Bakanımız ile Brunei Dışişleri İkinci Bakanı Dato Eriwan Yusof’un başkanlığındaki heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkiler ve Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Bakanımız aynı gün ayrıca, Brunei Sultanı Haji Hassanal Bolkiah tarafından da kabul edilmiştir.

7-8 Kasım

-Sayın Bakanımız, 7-8 Kasım 2018 tarihlerinde Laos’u ziyaret etmiştir. Laos’a Türkiye’den ilk Dışişleri Bakanı ziyareti olan sözkonusu ziyaret kapsamında 7 Kasım’da Sayın Bakanımız ile Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith, Sanayi ve Ticaret Bakanı Phonsena Khemmani ve Laos Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Aeksavang Vongvichit'in de katıldığı bir törenle Viyentiyan Büyükelçiliğimizin resmi açılışı gerçekleştirilmiştir.

8 Kasım 2018 tarihinde Sayın Bakanımız ve Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith başkanlığındaki heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmelerde ağırlıklı olarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi ile ASEAN’a ilişkin konular ele alınmıştır. Heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen törenle, Sayın Bakanımız ve Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith tarafından iki ülke arasında diplomatik pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlanmasına ilişkin anlaşma imzalanmıştır. Sayın Bakanımız aynı gün Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith tarafından da kabul edilmiştir.

8-9 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Arnavutluk'ta sel ve taşkınlarla mücadeleye destek vermek üzere, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Akif Özkaldı beraberinde bir heyetle 8-9 Kasım 2018 tarihlerinde Arnavutluk'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız 8-9 Kasım 2018 tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret etmiş ve mevkidaşı ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından kabul edilmiştir.

9 Kasım

-9 Kasım 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Sarraj’ı kabul etmiştir. Görüşmede Libya’daki siyasi süreç ile sağlık, vize ve savunma konuları ele alınmış; Libya tarafına her alanda destek vermeye hazır olduğumuz en üst düzeyde ifade edilmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız ve Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Sarraj’ın huzurlarında, “Hasta ve Yaralıların Tedavisi İle İlgili Türk Hastanelerin Borç Alacakları Hakkında Uzlaşı Beyanı”, Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Emine Alp Meşe ve Libya Sağlık Bakanı Vekili Sayın Muhammed Haysem İsa tarafından 9 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde imzalanmıştır.

11-13 Kasım

-11-13 Kasım 2018 tarihlerinde Venezuela Ekonomi ve Finans Bakanı Simon Zerpa ile beraber ülkemizi ziyaret eden Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tareck El Aissami, 12 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiştir.

12-13 Kasım

-Ülkemiz, 12-13 Kasım 2018 tarihlerinde İtalya tarafından Palermo şehrinde düzenlenen Libya Konferansı’na Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay başkanlığındaki bir heyetle katılmıştır. Ancak, Konferans bağlamında yerleşik teamüllerle bağdaşmayan kısıtlı katılımlı paralel görüşmelerin tarafımıza ve diğer katılımcılara haber verilmeksizin tertiplendiği tespit edilmiş ve bunun sonucunda ülkemiz Konferans’tan çekilmiştir.

12-15 Kasım

-Türk-Yemen İş Forumu'nun ikincisi, Sana Büyükelçiliğimizin desteği ve Mevlana Kalkınma Ajansı'nın (MEVKA) öncülüğünde, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Karaman Ticaret Borsası işbirliğiyle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı tarafından 12-15 Kasım 2018 tarihlerinde Konya ve Karaman'da düzenlenmiştir.

13 Kasım

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 13 Kasım 2018 tarihinde Birleşmiş Milletler İnsani İşler Ofisi'nden (OCHA) Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Mark Lowcock ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Suriye insani krizine müdahale kapsamında ülkemizde ve Suriye'de sürdürülen çabalara ülkemizce sağlanan destek ve son dönem gelişmeler ele alınmıştır.

13-14 Kasım

- Sayın TBMM Başkanımız 13-14 Kasım 2018 tarihlerinde Belarus’u ziyaret etmiştir.

13-16 Kasım

-Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, 13-16 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’i ziyaret etmiştir.

14 Kasım

-Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Arısoy 14 Kasım 2018 tarihinde Sofya'da gerçekleştirilen Türkiye-Bulgaristan Turizm Karma Komisyonu (TKK) I. Toplantısı'na ve 15-16 Kasım 2018 tarihlerinde Bulgaristan'ın evsahipliğinde düzenlenen BM Dünya Turizm Örgütü Dünya Medeniyetleri ve Tarihi Rotaları Uluslararası Kongresi'ne katılmıştır.

14-15 Kasım

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, KKTC’nin 35’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları vesilesiyle 14-15 Kasım 2018 tarihlerinde KKTC’yi ziyaret etmiştir.

-Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Yurtdışı Türkler Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Sayın Abdullah Eren, 14-15 Kasım 2018 tarihinde "Türkiye Mezunları" etkinliğine katılmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

15 Kasım

-Ülkemiz ile Belçika arasında siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Belçika Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Bakan Yardımcısı Büyükelçi Anick Van Calster başkanlıklarındaki heyetler arasında, 15 Kasım 2018 tarihinde, Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde tüm boyutlarıyla ikili ilişkiler ve işbirliği alanlarının yanısıra, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile iki ülkenin ortak gündeminde yer alan çeşitli bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 15 Kasım 2018 tarihinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ve Rusya Devlet Başkanının Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’le Ankara’da bir araya gelmiştir. Toplantıda, siyasi süreç başta olmak üzere, Suriye ihtilafında gelinen aşama hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

17-22 Kasım

-17-22 Kasım 2018 tarihlerinde Venezuela Savunma Bakan Yardımcısı Koramiral Clemente Antonio Diaz başkanlığındaki 10 kişilik heyet ülkemizi ziyaret etmiş ve Savunma Sanayii Başkanlığımız ve savunma sanayii firmalarımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17 Kasım

-Kıbrıs Adasının güneyinde kalan sözde 10 numaralı GKRY parselinde ExxonMobil tarafından sondaj faaliyetlerine 16 Kasım 2018 tarihinde başlandığı duyurulmuştur. Konuya ilişkin olarak 17 Kasım 2018’de KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yayınlanmış, bilahare Bakanlığımız Sözcüsü bir soruya yazılı cevap vererek Doğu Akdeniz’e ilişkin tutumumuzu kayda geçirmiştir.

19 Kasım

-19 Kasım 2018 tarihinde TürkAkım doğal gaz boru hattının deniz bölümünün tamamlanması vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve çok sayıda üst düzey yetkilinin katılımıyla İstanbul’da bir tören gerçekleştirilmiştir.

- Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan 19 Kasım 2018 tarihinde Bulgaristan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sayın Ticaret Bakanımızı kabul etmiş ve ayrıca, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov ile heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında, ilki bu yıl Nisan ayında İstanbul’da yapılmış olan Türkiye-Bulgaristan İş Forumu’nun ikinci toplantısı da Sofya'da düzenlenmiştir. Forumda iki ülke Yatırım Ajansları arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

-Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, Priştine’de düzenlenen Mevlid-i Nebi Haftası etkinliği vesilesiyle 19 Kasım 2018 tarihinde Kosova’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Asuncion Büyükelçiliğimiz 19 Kasım 2018 tarihinde faaliyete geçmiştir, Latin Amerika ve Karayipler (LAK) bölgesindeki temsilcilik sayımız 17’ye çıkmıştır.

19-20 Kasım

- 19-20 Kasım 2018 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Medeniyetler İttifakı 8. Küresel Forumu’na ülkemizi temsilen Sayın Bakanımız katılmıştır. Küresel Forum’un açılış oturumu ve Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı açılış bölümünde hitapta bulunan Sayın Bakanımız, Forum marjında ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Slovenya Eski Cumhurbaşkanı/Su ve Barış Küresel Yüksek Düzeyli Paneli Başkanı Danilo Türk ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Forum vesilesiyle İspanya eski Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos’un BMGS tarafından yeni Mİ Yüksek Temsilcisi olarak atandığı açıklanmıştır.

19-21 Kasım

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, beraberinde Ticaret ile Tarım ve Orman Bakanlarımızın da bulunduğu bir heyetle 19-21 Kasım 2018 tarihlerinde Sudan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında ülkemiz ile Sudan arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınmış olup, bu vesileyle Türkiye-Sudan 15. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı da düzenlenmiştir.

20 Kasım

-Sayın Bakanımız 20 Kasım 2018 tarihinde Vaşington’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-20 Kasım 2018 tarihinde Cezayir’in Ain Temouchent Vilayetinde Oruç Reis anıtının açılışı gerçekleştirilmiştir. Açılış törenine Cezayir Kültür Bakanı Mihoubi, Ain Temouchent Valisi ve Belediye Başkanı katılmıştır.

20-21 Kasım

-TBMM’nin evsahipliğinde TÜRKPA Sekizinci Genel Kurulu, 20-21 Kasım 2018'de İzmir'de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıda, TÜRKPA'nın geçtiğimiz on yılda attığı büyük adımlara ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve önümüzdeki dönemde de TÜRKPA bünyesindeki ülkeler arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesine yönelik mesajlar verilmiştir. Sözkonusu toplantıya Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Kırgız Meclisi Başkanı Dastanbek Cumabekov ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Teberrüken Uluçay katılım sağlamıştır.

20-22 Kasım

-Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, 20-22 Kasım 2018 tarihlerinde Manila’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Filipinler Cumhuriyeti Yükseköğretim Komisyonu Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Dair Protokol” imzalanmıştır.

21 Kasım

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, siyasi istişarelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Johannes Peterlik’le 21 Kasım 2018 tarihinde bir araya gelmiştir. Görüşmede, Suriye ihtilafında gelinen aşama ele alınmıştır.

- Türkiye ile Avusturya arasında siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Dr. Johannes Peterlik başkanlığındaki heyetler arasında 21 Kasım 2018 tarihinde, Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde ikili ilişkiler ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile iki ülkenin ortak gündeminde yer alan çeşitli bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

22 Kasım

-Sayın Bakanımızın evsahipliğinde, Yüksek Temsilci Mogherini ve Genişlemeden sorumlu AB Komiseri Hahn’ın katılımıyla 22 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog (YDSD) toplantısında, her iki tarafça Türkiye-AB arasındaki diyaloğun sürdürülmesine yönelik kararlılık yinelenmiştir. Siyasi kriterler ve Müzakere Çerçevesi dahil son gelişmeler ile tematik konulardaki işbirliğimiz (ekonomi, ticaret, Gümrük Birliği, güvenlik, mali işbirliği (IPA), enerji, göç, vize serbestisi ve terörle mücadele) ele alınmıştır. Toplantı sonunda, Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik önemi ve geliştirilmesini teyit eden bir Ortak Açıklama yayımlanmıştır.

-Sayın Bakanımız, ülkemizde görev süresi sona eren Yemen’in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadıl El Saadi’yi adıgeçenin veda ziyareti kapsamında 22 Kasım 2018 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir. Görüşmede, Yemen’deki güncel siyasi durum ve anılan ülkeyle ilişkilerimiz ele alınmıştır.

23 Kasım

-Somali Cumhurbaşkanı Farmajo, 23 Kasım 2018 tarihinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Somali Cumhurbaşkanı ile Sayın Cumhurbaşkanımız ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-25 Kasım

-Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu üyelerinden oluşan bir heyet, 23-25 Kasım 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu kapsamda Sayın Bakanımız ile Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından 23 Kasım 2018 tarihinde kabul edilmiştir. Görüşmelerde, AB üyelik sürecimiz ve Türkiye-AB ilişkilerinin temel unsurları ele alınmıştır.

25-28 Kasım

-9. Boğaziçi Zirvesi Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından 25-28 Kasım 2018 tarihlerinde “Barışın Sürdürülmesi ve Herkes için Kalkınma” temasıyla Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Zirve'ye iştirak edenler arasında Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ve Başbakanı Sayın Tufan Erhürman da bulunmuştur.

-Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, 25-28 Kasım 2018 tarihlerinde Japonya'yı, 29 Kasım 2018 tarihinde ise ÇHC’yi ziyaret ederek, çeşitli üst düzey temaslarda bulunmuştur.

25-29 Kasım

-"1. Türk Konseyi Genç Liderler Forumu" 25-29 Kasım 2018 tarihlerinde Azerbaycan'ın Nahçıvan şehrinde gerçekleştirilmiş olup, Foruma ülkemizden Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan bir heyet ile iştirak edilmiştir.

26 Kasım

- Slovakya’nın AGİT 2019 Dönem Başkanlığını üstlenmesi öncesinde, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Bozkır tarafından kabul edilmiştir. Sayın Bakanımızla yapılan görüşmelerde AGİT gündemindeki konular, ülkemizin ve Slovakya’nın öncelikleri ele alınmıştır.

26-28 Kasım

-BM Genel Sekreter Yardımcısı, BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı ve Avrupa ve BDT Bölgesi Direktörü olarak atanan ve Ekim 2018’de görevine başlayan Büyükelçi Mirjana Spoljaric Egger, göreve başladıktan sonraki ilk resmi ziyaretini 26-28 Kasım 2018 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ayrıca, BM Kalkınma Programı Avrupa ve BDT Bölgesel Merkezi tarafından 27-29 Kasım 2018 tarihlerinde dördüncüsü düzenlenen “İstanbul İnovasyon Günleri” etkinliği marjında Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Çad Milli Eğitim ve Milli Teşvik Bakanı Aboubakar Assidick Tchoroma, 26-28 Kasım 2018 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş olup; Sayın Milli Eğitim Bakanımızın yanı sıra Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile çeşitli görüşmeler düzenlenmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, ikili eğitim ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

26-29 Kasım

-34. İSEDAK Toplantısı, 26-29 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, toplantı marjında İİT Genel Sekreteri Yousef Al-Othaimeen’i kabul etmiştir. Toplantıda, İİT üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacminin artırılması ve gümrük uygulamalarının kolaylaştırılması hususları ele alınmıştır.

26 Kasım

-26 Kasım 2018 çıkan yangın nedeniyle tahrip olan Kerkük’teki Osmanlı dönemine ait Kayseri Çarşısının onarımı TİKA tarafından üstlenilmiştir.

-2014 yılında oluşturulan Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) mekanizmasının Dördüncü Toplantısı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani’nin eşbaşkanlığında 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Katar Emiri’yle başbaşa görüşmüş, anılan görüşmeyi takiben gerçekleştirilen heyetlerarası YSK toplantısına tarafımızdan Sayın Bakanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Cahit Turhan ile SSB Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir katılmıştır.

Toplantı sonucunda ülkemizle Katar arasındaki işbirliğini pekiştirecek çeşitli anlaşmalar ve bir ortak bildiri imzalanmıştır.

-Doha’da 13-14 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenen “2018 Sağlık İçin Dünya İnovasyon Zirvesi (2018 World Innovation Summit For Health - WISH)” adlı etkinliğe Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Emine Alp Meşe başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

27 Kasım

-Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü İstişare Mekanizmasının parlamenter boyutunu teşkil eden Parlamento Dışişleri Komisyonları Üçlü Toplantılarının dördüncüsü 27 Kasım 2018 tarihinde Bükreş’te düzenlenmiştir. Toplantıya TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır başkanlığında bir heyet katılmıştır.

-Kanada hükümetinin sözde “Pontus soykırımı”nı tanımasını talep eden karar tasarısı 27 Kasım 2018 tarihinde Kanada Senatosunda oylamaya sunulmuş olup, kapsamlı diplomatik girişimlerimiz ve Kanada Türk toplumunun etkili çalışmaları sonucunda 32 aleyhte, 21 lehte ve 16 çekimser oy ile reddedilmiştir.

27-29 Kasım

-BM Kalkınma Programı Avrupa ve BDT Bölgesel Merkezi tarafından her yıl düzenlenmekte olan “İstanbul İnovasyon Günleri” etkinliğinin dördüncüsü 27-29 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu etkinliğin açılışını, Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile BM Genel Sekreter Yardımcısı, BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı ve Avrupa ve BDT Bölgesi Direktörü Büyükelçi Mirjana Spoljaric Egger birlikte yapmıştır.

-Ülkemizin 2008 yılından itibaren gözlemci üye statüsünde toplantılarına iştirak ettiği Uluslararası Holokost Anma İttifakı (IHRA) adlı kuruluşun İtalya Dönem Başkanlığında 27-29 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenen ikinci Genel Kuruluna Bakanlığımız ve Türk Yahudi Cemaati temsilcilerinden oluşan bir heyetle katılım sağlanmıştır.

28 Kasım

-28 Kasım 2018 tarihinde Brüksel’de düzenlenen 126. Türkiye-AB Ortaklık Komitesi toplantısına ülkemizi temsilen Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı başkanlığındaki heyetimiz katılmıştır.

28-29 Kasım

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 28-29 Kasım 2018 tarihlerinde Astana formatındaki Yüksek Düzeyli Toplantıların onbirincisine katılmış; Astana’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ile Rusya Devlet Başkanının Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İran Dışişleri Bakanının Özel Müşaviri Caberi Ensari ve BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yla görüşmüştür. Toplantılarda, Anayasa Komitesi’nin kurulması ve İdlip’te ateşkesin kalıcı kılınmasının önemi vurgulanmış; Suriye’nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne kasteden ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemlere karşı tutum teyit edilmiştir.

28-30 Kasım

-Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, 28-30 Kasım 2018 tarihlerinde “2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı”nın kapanış etkinliklerine katılmak amacıyla Çin’i ziyaret etmiştir.

28 Kasım-3 Aralık

-Asya Parlamenterler Asamblesi 11. Genel Kurul Toplantısı, 28 Kasım-3 Aralık 2018 tarihlerinde TBMM'nin evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım başkanlık etmiştir. KKTC Meclis Başkanı Sayın Teberrüken Uluçay ve İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle 28 Kasım - 3 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi 11. Genel Kurulu'na katılmıştır.

29 Kasım

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, BM Mukim Koordinatör Vekili Karl Kulessa, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve Arap Birliği Temsilcisi Büyükelçi Faleh Majed Mutairi’nin katılımıyla 29 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü etkinliğine iştirak etmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız sözkonusu etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında ülkemizin Filistin halkına haklı mücadelesinde verdiği desteği devam ettireceğini belirtmiş, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajını okumuştur.

-İİT Üyesi Ülkeler İkinci Arabuluculuk Konferansı, “53/45 POL Sayılı Karar'ın Uygulanması: Sınamalar ve Fırsatlar” temasıyla 29 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenmiştir. Konferansa toplam 41 İİT üyesi ülke ve İİT Genel Sekreterliği'nden İİT nezdinde Daimi Temsilciler dâhil üst düzey yetkililerin yanısıra, uluslararası örgüt temsilcileri, Türk ve yabancı akademisyenler ile uzmanlar, kordiplomatik/korkonsüler üyeleri dâhil 150’den fazla katılımcı iştirak etmiştir. Açılış konuşmasını Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın yaptığı Konferans’ın ardından, İİT üyesi ülkelerden genç diplomatlar ve üniversite öğrencilerinden oluşan toplam 30 katılımcıya senaryo uygulamalı arabuluculuk eğitimi verilmiştir.

Konferans, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) tarafından yayımlanan “Çalkantılar Dünyasında Barış ve Güvenliği Sağlamak: İİT için Zorlu bir Sınama” başlıklı raporun sunumuyla başlamış, müteakiben arabuluculuk uzmanlarının ve uygulayıcıların katkılarıyla İİT’in arabuluculuk kapasitesinin artırılması konusu ele alınmıştır.

29 Kasım-2 Aralık

-Asya Belediye Başkanları Forumu 5. Genel Kurul Toplantısı ile 6. Yürütme Kurulu Toplantısı, “Smart, Resilient and Livable Asian Cities" temasıyla 29 Kasım-2 Aralık 2018 tarihlerinde Gaziantep'te düzenlenmiştir.

30 Kasım

-İstanbul Arabuluculuk Konferansları'nın beşincisi, 30 Kasım 2018 tarihinde "Sürdürülebilir Barış İçin Arabuluculuk Uygulamalarının Geliştirilmesi (Enhancing the Practice of Mediation for Sustaining Peace)" başlığı altında gerçekleştirilmiştir. Konferans'a BM, AGİT, İİT ve CICA gibi uluslararası/bölgesel kuruluşlar ve diğer Dışişleri Bakanlıkları'ndan gelen üst düzey yetkililerin yanısıra, arabuluculuk alanında çalışmalarda bulunan önemli yabancı düşünce kuruluşları ve sivil toplum örgüt temsilcileri, Türk ve yabancı akademisyenler ile kordiplomatik/korkonsüler üyelerinden müteşekkil 100'ü aşkın katılımcı iştirak etmiştir. Sayın Bakanımızın ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in video mesajlarıyla başlayan Konferansa, diğerleri meyanında BM Genel Sekreter Yardımcısı Muavini Fabrizio Hochschild ile BM Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto panelist olarak katkıda bulunmuştur. V. İstanbul Arabuluculuk Konferansı, Büyükelçi Sayın Burak Akçapar’ın hitabıyla açılmıştır.

Konferans, sürdürülebilir kalkınma ile arabuluculuk bağlantısı, gençlerin ve kadınların arabuluculuk süreçlerindeki rolünün arttırılması ve dijital dönüşümün arabuluculuğa olası etkisi olmak üzere üç temel gündem maddesine odaklanmıştır.

30 Kasım-1 Aralık

-G20 Liderler Zirvelerinin 13’üncüsü 30 Kasım-1 Aralık 2018 tarihlerinde G20 Dönem Başkanı Arjantin’in evsahipliğinde Buenos Aires’de gerçekleştirilmiştir. Zirve, Güney Amerika kıtasında yapılan ilk G20 Liderler Zirvesi olma niteliğini taşımıştır. Ülkemiz Zirve’ye Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağlamıştır. G20 Liderler Zirvesi, küresel gündemin çekirdeğini oluşturan uluslararası ticaret, kalkınma, istihdam, sağlık, dijitalleşmenin ekonomik ve sosyal etkileri, iklim değişikliği ile terörizm ve göç gibi ülkemiz ve uluslararası toplum açısından büyük önem taşıyan konuların kapsamlı şekilde ele alınmasına imkân tanımıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve kapsamındaki oturumlarda, ülkemizin G20 çerçevesindeki öncelikleri olan terörle mücadele, göç ve mülteciler, uluslararası ticaret ve iklim değişikliği konularının yanısıra küresel ekonomi, çalışma hayatının geleceği, kadının güçlendirilmesi, altyapı, enerji dönüşümleri ve sürdürülebilir gıda geleceği konularında ülkemizin tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmuşlar ve bu alanlarda karşı karşıya olduğumuz sınamalar bağlamında atılabilecek adımlara ilişkin ülkemiz görüş ve önerilerini aktarmışlardır. Zirve’nin sonunda G20 üyelerince kabul edilen Liderler Bildirisi’ne ülkemizin G20 çerçevesindeki öncelikleri arasında yer alan terörle mücadele ile göç ve mülteciler konularında görüşlerimizi yansıtan yazımlara yer verilmesi sağlanmıştır.