Aralık

28 Kasım-3 Aralık

-Asya Parlamenterler Asamblesi 11. Genel Kurul Toplantısı 28 Kasım-3 Aralık 2018 tarihlerinde TBMM'nin evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım Başkanlık etmiştir.

29 Kasım-2 Aralık

-Asya Belediye Başkanları Forumu 5. Genel Kurul Toplantısı ile 6. Yürütme Kurulu Toplantısı, “Smart, Resilient and livable Asian Cities" temasıyla 29 Kasım-2 Aralık 2018 tarihlerinde Gaziantep'te düzenlenmiştir.

30 Kasım-1 Aralık

-30 Kasım-1 Aralık 2018 tarihleri arasında Arjantin’in Buenos Aires şehrinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Sayın Cumhurbaşkanımız, Latin Amerika ülkelerinden Arjantin ve Şili Cumhurbaşkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. G20 Zirvesi sırasında Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız tarafından Arjantin’le Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması (ÇVÖA) imzalanmıştır.

1 Aralık

-Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu, Milli Gün vesilesiyle Romen tarafının davetine icabetle Bükreş'i ziyaret etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 1 Aralık 2018 tarihinde G20 Zirvesi marjında ABD Başkanı Donald Trump ile Buenos Aires’te bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

-İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu 1 Aralık 2018 tarihinde Sudan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, G20 Zirvesinin ardından beraberinde Bakan, Milletvekili, bürokrat ve işadamlarımızdan oluşan bir heyetle 2 Aralık 2018’de Paraguay’ı ziyaret etmişlerdir.

2-15 Aralık

-2-15 Aralık 2018 tarihlerinde Polonya'nın Katoviçe kentinde gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

3 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, G20 Zirvesinin ardından beraberinde Bakan, Milletvekili, bürokrat ve işadamlarımızdan oluşan bir heyetle 3 Aralık 2018’de Venezuela’yı ziyaret etmişlerdir.

3-5 Aralık

-Bosna-Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, 3-5 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen III. BMDTÖ - UNESCO Dünya Turizm ve Kültür Konferansı'na katılmıştır.

3-6 Kasım

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım 3-6 Aralık 2018 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle ÇHC Ulusal Halk Kongresi Başkanı Li Zhansu ve Başbakan Li Keqiang ile görüşmelerde bulunmuştur.

4-5 Aralık

-11-12 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Zirvesini müteakip ilk NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Brüksel’de icra edilmiştir. Toplantıda NATO Zirvesinde alınan kararların hayata geçirilme durumu konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

4-6 Aralık

-Almanya Dışişleri Bakanlığı Afrika, Latin Amerika, Yakın ve Ortadoğu Genel Müdürü Büyükelçi Dr. Philip Ackermann, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın konuğu olarak 4-6 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizde ağırlanmış; bölgesel ve uluslararası konularda istişareler yapılmıştır. Ackermann ayrıca Sayın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Libya Özel Temsilcimiz Ankara Milletvekili Emrullah İşler tarafından kabul edilmiştir.

4-9 Aralık

-Nijer Maden Bakanı Hassane Baraze Moussa, 4-9 Aralık 2018 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Nijer Maden Bakanı Moussa, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiştir. Bakan Moussa, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile bir görüşme yapmış olup, Maden Tetkik Araştırma Genel Müdürlüğü’nde temaslarda bulunmuştur.

5 Aralık

-Sırbistan Tarım, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimoviç 5 Aralık 2018 tarihinde, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'yle Ankara'da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Dış Ekonomik İlişkileri Kurulu (DEİK), Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı beraberinde dokuz işadamı ile 5 Aralık tarihinde Beyrut'u ziyaret etmiştir. Ziyaretin amacını Lübnanlı işadamlarıyla Sahraaltı bölgesinde ortak yatırım imkânlarının araştırılması oluşturmuştur. DEİK heyetinde, Afrika İş Konseyleri Başkanı ile Mozambik, Gine, Zambiya İş Konseyi Başkanları da yer almıştır.

-Türk Konseyi Gençlik ve Spor Bakanları 3. Toplantısı, 5 Aralık 2018 tarihinde Astana'da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya ülkemizi temsilen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu iştirak etmiştir.

5-6 Aralık

-Tiran'da 5-6 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen "Batı Balkanlar Gümrükler Muhafaza Konferansı"na ülkemizden Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı Murat Yaman iştirak etmiştir.

6 Aralık

-Merkezi Roma'da bulunan, uluslararası özel hukukun modernleştirilmesi, uyumu ve koordinasyonu konusundaki yöntemler üzerine çalışan bağımsız bir hükümetlerarası kuruluş olan Uluslararası Özel Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü’nün (UNIDROIT) Yönetim Konseyi üyeliği seçimleri 6 Aralık 2018 tarihinde Roma’da gerçekleştirilmiştir. Bahsekonu seçimlerde, ülkemizin adayı Prof. Yusuf Çalışkan, oy kullanan 54 üye ülkeden 47’sinin desteğini alarak ilk turda 2019-2023 dönemi UNIDROIT Yönetim Konseyi üyeliğine seçilmiştir.

6-7 Aralık

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, 6-7 Aralık 2018 tarihlerinde Bişkek’e bir ziyaret gerçekleştirmiş ve temaslarda bulunmuştur.

-AGİT Bakanlar Konseyi toplantısı 6-7 Aralık 2018 tarihinde Milano’da yapılmıştır. Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağladığımız toplantı marjında Sayın Bakanımız, AGİT Genel Sekreteri, AGİT PA Başkanı ile bazı muhataplarıyla (Avusturya, Belarus, Belçika, Danimarka, Kırgızistan) görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6-13 Aralık

-Yemen’de devam eden çatışmaların ve derinleşen insani krizin çözümü yolunda Yemenli taraflar arasındaki danışmalar, BM gözetiminde 6-13 Aralık 2018 tarihlerinde İsveç’te düzenlenmiştir. Anılan danışmalara, Yemen’deki çözüm sürecini desteklemek üzere oluşturulan G19 Grubu’nun üyesi olan ülkemizi temsilen Sana Büyükelçimiz katılmıştır.

7 Aralık

-7 Aralık 2018 tarihinde, ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye ile Angajmandan Sorumlu Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Ankara’yı ziyareti sırasında, Suriye konulu Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu toplantısı gerçekleştirilmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye ile Angajmandan Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’nin başkanlıklarında, Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu Üçüncü Toplantısı 7 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir. Çalışma Grubu toplantısının ardından yapılan Ortak Açıklama’yla, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılık teyit edilmiş; siyasi çözüm sürecinde ilerleme sağlanmasının önemi vurgulamıştır. Türkiye ve ABD, Suriye içinden ve ötesinden kaynaklanan terörizmin her tür ve tezahürüyle mücadele etme kararlılıklarını teyit etmiştir. Ayrıca, Münbiç Yol Haritası konusunda hızlandırılmış ve somut ilerleme sağlanması hususunda mutabık kalınmıştır.

7-8 Aralık

-Sayın TBMM Başkanımız ‘Terörizmin Sınamaları ve Bölgesel Bağlantılılık’ konulu ikinci Meclis Başkanları Konferansı vesilesiyle 7-8 Aralık 2018 tarihlerinde Tahran’ı ziyaret etmiştir. Sayın Meclis Başkanımız ziyaret çerçevesinde İran Meclis Başkanı Laricani ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmüştür.

8 Aralık

- Litvanya’nın Alanya Fahri Konsolosluğu’nun açılışı 8 Aralık 2018 tarihinde Sayın Bakanımız ve Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius tarafından yapılmıştır. Bu vesileyle, Sayın Bakanımızın, Litvanyalı mevkidaşı Linas Linkevicius ile yaptıkları görüşmede Türkiye ile Litvanya arasındaki ikili ilişkiler ve ilave işbirliği imkânları değerlendirilmiş; bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8-9 Aralık

-Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, 8-9 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9 Aralık

-Ermenistan’da erken Parlamento seçimleri 9 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş ve Başbakan Nikol Paşinyan’ın liderliğini yürüttüğü “My Step” ittifakı %70,43 oranında oy alarak seçimleri kazanmıştır.

10 Aralık

-Ülkemizin Gebze’de TÜBİTAK'a bağlı Marmara Teknokent'te (MARTEK) evsahipliğini yaptığı En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) için BM Teknoloji Bankası’nın (TB) İcra Direktörlüğüne atanan Lesotho eski Ticaret ve Sanayi Bakanı Joshua Phoho Setipa, 10 Aralık 2018 tarihinde Türkiye’ye gelerek görevine başlamıştır.

10-12 Aralık

-Estonya Savunma Bakanı Jüri Luik, 10-12 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ile NATO müttefikliğimiz çerçevesinde ve savunma sanayii bağlamında ikili işbirliği alanlarının yanısıra Karadeniz’deki güvenlik durumu ile Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerindeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur. Bakan Luik, TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, görüşmede TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sayın İsmet Yılmaz da hazır bulunmuştur. Bakan Luik ayrıca, Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Güler ile görüşmüştür.

10-19 Aralık

-BM Genel Kurulunda 19 Eylül 2016 tarihinde kabul edilen “Göç ve Mültecilere ilişkin New York Bildirisi” uyarınca, göç alanında hukuki bağlayıcılığı olmayan bir Küresel Mutabakat’ın (Global Compact on safe, orderly and regular migration- GCM) kabul edilmesi öngörülmüştü.

Yaklaşık 2 yıl süren istişare, değerlendirme ve hükümetlerarası müzakere aşamalarının ardından Mutabakat, 10 Aralık 2018 tarihinde Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenen ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun da iştirak ettiği bir Hükümetlerarası Konferansta kabul edilmiş ve ardından 19 Aralık 2018 tarihinde BM Genel Kurulu’nda onaylanmıştır.

Uluslararası toplumun son dönemde büyük önem atfettiği, göçmenler ve mültecilere yönelik politikaların oluşturulmasında izlenecek bir rehber niteliğinde olan Mutabakatın tüm aşamalarında ülkemizin görüş, öneri ve değerlendirmeleri paylaşılmış ve sürecin her safhasında çeşitli aktörler tarafından ülkemizin görüşüne başvurulmuştur.

11 Aralık

-11 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen V. Reform Eylem Grubu toplantısında, reform sürecimizde önümüzdeki süreçte atılacak adımların yanısıra Yargı Reformu Stratejisinin güncellenmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesine İlişkin Eylem Planı, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında teknik çalışmalarımız ve Vize Serbestisi diyaloğunun hızlandırılması ele alınmıştır.

-AB Ankara Delegasyonu, RAN (Radicalisation Awareness Network) yetkilileri, kurumlarımızdan temsilciler ve akademisyenlerin katılımıyla 11 Aralık 2018 tarihinde Bakanlığımızda RAN Çalıştayı düzenlenmiştir.

11-13 Aralık

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Alparslan Bayraktar Başkanlığı’nda bir heyet, 11-13 Aralık 2018 tarihlerinde Irak’ı ziyaret ederek enerji konularında Iraklı yetkililerle temaslarda bulunmuştur.

11-15 Aralık

-Tunus Belediye Başkanı Souad Ben Abderrahim, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Tuna'nın davetine icabetle 11-15 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

12 Aralık

-Sayın Bakanımız, 12 Aralık 2018 tarihinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB üyesi ülkelerin Ankara'da mukim Büyükelçileriyle öğle yemeğinde bir araya gelmiştir. Çalışma yemeğinde AB tarafına, reform sürecimiz doğrultusunda attığımız adımlar ve AB’den beklentilerimiz aktarılmıştır.

-Avrupa Sosyal Şartı’nın denetim organı olan Avrupa Sosyal Haklar Komitesi üyeliği için 12 Aralık 2018 tarihinde Strazburg’da yapılan seçimlerde ülkemizce aday gösterilen Prof. Dr. Yusuf Balcı anılan Komite üyeliğine seçilmiştir.

13 Aralık

-BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs konusunda geçici olarak görevlendirdiği Jane Holl Lute, 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

-Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri, TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’ın davetine icabetle 13 Aralık 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın TBMM Başkanımızın yanısıra Sayın Bakanımızla da görüşmüştür. Adıgeçen ayrıca, 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Parlamenterlerarası Kudüs Platformu'na da katılmıştır.

-Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Yunus Emre Karaosmanoğlu ile Libya Başkanlık Konseyi Başkanı İkinci Yardımcısı Fawzi Abdullah başkanlığında iki ülke arasındaki askeri ilişkiler konusunda 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

-Türkiye-Japonya Terörle Mücadele İstişarelerinin dördüncü turu 13 Aralık 2018 tarihinde Tokyo’da gerçekleştirilmiştir.

-Kabul edildiğinde yürürlük süresi bir yıl olan 2165 sayılı karar Suriye’deki krizin yarattığı büyük insani ihtiyacın devamı nedeniyle müteakip dönemlerde BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan kararlarla birer yıl süreyle uzatılmıştır. Bu yöndeki son kararın (2332) da geçerlilik süresinin 10 Ocak 2019 tarihinde sona erecek olması ışığında, BMGK bünyesinde yapılan istişarelerin sonucunda Suriye’ye yönelik sınır ötesi BM yardımları mekanizmasının görev yönergesi, 13 Aralık 2018 tarihinde yapılan oturumda 13 olumlu, 2 çekimser (RF, Çin,) oyla kabul edilen 2449 sayılı yeni kararla 10 Ocak 2020’ye kadar uzatılmıştır.

İstişare sürecinde ülkemiz, kararın sınırötesi yardımların sürdürülebilmesi ve yeni insani krizlerin ortaya çıkmaması açısından taşıdığı önemi vurgulamıştır.

13-16 Kasım

-Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül 13-16 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’i ziyaret etmiştir.

14 Aralık

-‘Türkiye Cumhuriyeti Topraklarında Bulunan Rus Defin Yerleri ile Rusya Federasyonu Topraklarında Bulunan Türk Defin Yerleri Hakkında Anlaşma' uyarınca kurulan Ortak Komisyonun ikinci toplantısı, 14 Aralık 2018 tarihinde Moskova’da yapılmıştır. Heyetimize Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran başkanlık ettiği toplantıda, Rusya topraklarında şehit olan askerlerimizin defin yerleri ile ülkemizdeki Rus defin yerlerinin düzenlenmesi ve tespitine yönelik hususlar gözden geçirilmiş; muhtemel defin yerlerinin tespiti amacıyla arşiv ve saha çalışmalarında işbirliğinin sürdürülmesi üzerinde mutabakata varılmıştır.

-Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi 39. Toplantısı vesilesiyle 14 Aralık 2018 tarihinde Azerbaycan’a ziyarette bulunan Sayın Bakanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş; görüşmede Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da hazır bulunmuştur. Sözkonusu görüşmede, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı kapsamındaki faaliyetler, bölgesel gelişmeler ve ikili ilişkilerimizin çeşitli veçheleri ele alınmıştır.

-Sayın Bakanımız, kurucu üyesi olduğumuz ve Sekretaryasına İstanbul’da evsahipliği yaptığımız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 39. Toplantısı’na katılmak üzere 14 Aralık 2018 tarihinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Azerbaycan’ın KEİ Dönem Başkanlığı kapsamında Bakü’de düzenlenen ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un başkanlık ettiği sözkonusu toplantıda, ulaştırma, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, çevre, ticaret, gümrük işleri, KOBİ’ler, örgütlü suçlarla mücadele, tarım ve kültür gibi birçok işbirliği alanında KEİ’nin son dönemdeki çalışmaları değerlendirilmiş ve bu çalışmalara ilişkin kararlar alınmıştır. Ayrıca, devam eden reform süreci kapsamında, KEİ’nin daha proje odaklı bir örgüte dönüştürülmesi için atılabilecek ilave adımlar konusunda görüş teatisinde bulunulmuştur.

Toplantıda, ayrıca, Büyükelçi Sayın Selim Yenel, KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi kararıyla, 1 Ocak 2019 itibariyle 3 yıllık bir dönem için KEİ Genel Sekreter Birinci Yardımcılığı görevine seçilmiştir. Toplantı marjında Sayın Bakanımız, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14-15 Aralık

-KKTC Meclis Başkanı Sayın Teberrüken Uluçay, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Parlamenterler Arası Kudüs Platformu 2. Konferansı'na katılmıştır.

-Parlamenterler Arası Kudüs Platformu İkinci Konferansı, TBMM Başkanlığı himayesinde 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Sözkonusu Konferans’a Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız da katılarak katılımcılara hitap etmişlerdir.

15 Aralık

-Sayın Bakanımız, 15 Aralık 2018 tarihinde Kırım Tatarlarının Milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’yla görüşmüştür.

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, 15 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı İkinci Yardımcısı Beşir Haddad ile görüşmüştür.

15-16 Aralık

- Sayın Bakanımız, 18. Doha Forumu’na katılmak üzere 15-16 Aralık 2018 tarihlerinde Katar’ı ziyaret etmiştir. Doha Forum ve International Crisis Group (ICG) tarafından düzenlenen “Ortadoğu’da ve Körfez’deki Bölgesel Fay Hatlarının İstikrara Kavuşturulması” temalı yüksek düzeyli/kısıtlı katılımlı öğle yemeğine katılan Sayın Bakanımız, CNBC muhabiri Hadley Gamble tarafından yöneltilen sorulara cevaben özel mülakat şeklinde bir konuşma da gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, Forum marjında ayrıca aralarında 2018 Nobel Barış Ödülü Sahibi Yezidi sivil toplum temsilcisi Nadia Murad’ın da bulunduğu çok sayıda ikili görüşme ve kabul gerçekleştirmiştir. Anılan Forum’a ülkemizden ayrıca Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın da konuşmacı olarak katılmışlardır.

16 Aralık

-Cumhurbaşkanı Zurabişvili’nin 16 Aralık 2018 tarihinde Telavi şehrinde gerçekleştirilen Yemin Töreni’ne ülkemizi ve hükümetimizi temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay katılmış ve Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16-17 Aralık

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, 16-17 Aralık 2018 tarihlerinde Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Laszlo Köver’in davetine icabetle Macaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra imzalanan ilk anlaşmalardan olan ve Macaristan ile diplomatik ilişkilerin kurulmasına temel oluşturan 18 Aralık 1923 tarihli Türkiye Macaristan Dostluk ve İşbirliği Anlaşmasının 95. yıldönümünde yapılmıştır. Sayın TBMM Başkanımız, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Köver ve Başbakan Viktor Orban ile görüşmeler gerçekleştirmiş; görüşmelerde parlamentolararası ilişkiler başta olmak üzere ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve uluslararası konularda görüş alış verişinde bulunulmuştur. Sayın TBMM Başkanımız, ayrıca Gül Baba Türbesi ve Galiçya Şehitliğimizi ziyaret etmiştir.

16-18 Aralık

- Jane Holl Lute, 16-18 Aralık 2018 tarihleri arasında KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı ve GKRY lideri Anastasiadis ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17 Aralık

- İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, 17 Aralık 2018 tarihinde Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş; Başbakan İmran Han ve Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Afridi ile görüşmüştür.

Göç ve Mültecilere ilişkin New York Bildirisi uyarınca, 2017 ve 2018 yılları boyunca ayrıca Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat (Global Compact on Refugees-GCR) hazırlıkları sürdürülmüş ve üzerinde uzlaşılan GCR metni, 17 Aralık 2018 tarihinde BM Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat dört kilit hedefe odaklanmıştır:

1. Mültecilere evsahipliği yapan ülkeler üzerindeki baskının hafifletilmesi,

2. Mültecilerin kendi kendilerine yeterliliklerinin sağlanması,

3. Üçüncü ülkelere yeniden yerleştirme imkânları ile geçiş yollarının genişletilmesi,

4. Mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine geri dönmelerini sağlayacak koşulların yaratılması.

Sözkonusu Mutabakat’ın, öncelikle yük ve sorumluluk paylaşımı tabanının genişletilmesi ile mülteciler ve evsahibi ülkeler bakımından uygulamanın iyileştirilmesini teminen ileride bu alanda atılacak adımlar bakımından da bir temel teşkil etmesi beklenmektedir. Ülkemizin GCR’ın hazırlıklarına etkin katkı sunmuş ve sürecin yönlendirilmesinde öncü rol oynamıştır.

17-18 Aralık

-Sayın Bakanımız, Rus ve İranlı mevkidaşları Sergey Lavrov ve Cevad Zarif ile BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yla 17-18 Aralık 2018 tarihlerinde Cenevre’de bir araya gelmiştir. Toplantılarda, siyasi süreç ve Anayasa Komitesi’nin kuruluşunda gelinen aşama ele alınmış, Komite’nin kuruluş sürecinin en kısa sürede tamamlanması kararlılığı vurgulanmıştır.

17-20 Aralık

-Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa 17-20 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu kapsamda adıgeçen, Sayın Bakanımız ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yla görüşmüş; ayrıca, savunma sanayi alanlarında faaliyet gösteren ASELSAN, Nurol Makina, Nurol Teknoloji, FNSS ve TUSAŞ (TAİ) şirketlerinin tesislerini ziyaret etmiştir.

-Sudan Tarım ve Orman Bakanı Hassabelnabi Musa Mohamed Mahmoud, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin daveti üzerine 17-20 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18 Aralık

-ABD Savunma Bakanlığı Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından 18 Aralık 2018 tarihinde, ülkemize 3,5 milyar ABD Doları değerinde Patriot füze sistemi satışı için Kongre’ye gerekli bildirimin yapıldığı açıklanmıştır.

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Halid bin Muhammed El Attiyah’ın davetine icabetle Katar milli günü (18 Aralık) resmi kutlamalarına katılmak üzere Katar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanımız anılan ziyaret kapsamında ayrıca Doha’da Katar - Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı'nda incelemelerde bulunmuştur.

-En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) için BM Teknoloji Bankası’nın (TB) İcra Direktörlüğüne atanan Lesotho eski Ticaret ve Sanayi Bakanı Phoho Setipa, 18 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da bir dizi temaslarda bulunmuş; bu çerçevede, Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile görüşmüştür. Adıgeçen ayrıca Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal ve TÜBİTAK Başkanı Sayın Hasan Mandal ile bir araya gelmiştir.

18-19 Aralık

-18-19 Aralık 2018 tarihlerinde Kastamonu’da “TÜRKSOY Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı” ve “Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kapanış Törenleri”, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, ünlü Ozan Aşık Veysel’in Doğumunun 125. Yılı olması dolayısıyla, 2019 yılı TÜRKSOY tarafından “Aşık Veysel Anma Yılı” olarak ilan edilmiştir.

19 Aralık

-Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, 19 Aralık 2018 tarihinde Sırbistan’a bir ziyaret gerçekleştirerek, Taşyapı Firması ile Sırbistan Hükümeti ve Sırbistan Karayolları İdaresi arasında Belgrad-Saraybosna otoyolunun Sremska Raça’dan Kuzmin’e kadar olan bölümün projelendirmesine ve inşasına ilişkin “Ticari Anlaşma” ile Vranje ve Niş’te güvenlik kuvvetleri için konut inşa projesi hakkındaki iki anlaşmanın imza törenlerine katılmıştır.

19-20 Aralık

-Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 78. Toplantısı, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’nın katılımıyla 19-20 Aralık 2018 tarihlerinde Ankara'da gerçekleşmiştir. Toplantıda, Türkiye-AB ilişkileri ve katılım müzakereleri sürecinde mevcut durum, ekonomik işbirliği ile güvenlik sınamaları konuları ele alınmıştır.

20 Aralık

-İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi” 5. Toplantısı çerçevesinde 20 Aralık 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Ruhani’ye Dışişleri Bakanı Zarif dahil yedi Bakan, bürokratlar ve işadamları eşlik etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanları ziyaret vesilesiyle düzenlenen İş Forumu’nda iki ülkenin iş insanlarına hitap etmişlerdir.

-20 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi kapsamında İran İslam Cumhuriyeti ve ülkemiz arasında “Medya ve İletişim Alanlarında İşbirliği Protokolü” Sayın Bakanımız ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif arasında imzalanmıştır.

-Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, 20 Aralık 2018 tarihinde Pakistan’ı ziyaret etmiş; Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qamar Javed Bajwa, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zobaida Jalal, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zubair Mahmood Hayat, Pakistan Savunma Bakanı Pervez Khattak, Pakistan Başbakanı İmran Khan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Aralık

-Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, 21 Aralık 2018 tarihinde Afganistan’ı ziyaret etmiş; dönemin Savunma Bakanı Tariq Shah Bahrami, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Abdul Raşid Dostum ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-BM Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (UCMRM) bünyesinde münhal bulunan 2 yargıç kadrosu için 21 Aralık 2018 tarihinde BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimlerde ülkemizce aday gösterilen Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Aksar, 9 aday arasında ilk sırada seçilmiştir.

21-22 Aralık

-Sayın Bakanımız, Malta Dışişleri ve Ticaretin Geliştirilmesi Bakanı Sayın Carmelo Abela’nın davetine icabetle, 21-22 Aralık 2018 tarihlerinde Malta’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-Malta ikili ilişkilerinin yanısıra, Avrupa Birliği’ne ve üyelik sürecimize ilişkin konular, Akdeniz havzasındaki ortak sınamalar ve işbirliği imkânları ile güncel bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle ayrıca, Malta Cumhurbaşkanı Sayın Marie-Louise Coleiro Preca tarafından kabul edilmiştir.

22 Aralık

-Sayın Bakanımız Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Tahir Siyala’nın davetine icabetle 22 Aralık 2018 tarihinde Libya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Libyalı mevkiidaşı ve Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Maytik’le görüşen Sayın Bakanımız, ayrıca, Başkanlık Konseyi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Feyyaz Sarraj ve YDK Başkanı Halit El-Meşri tarafından kabul edilmiştir.

22-24 Aralık

-Sayın Bakanımız Tunus Dışişleri Bakanı Khemaies Jhinaoui’nin davetine icabetle 22-24 Aralık 2018 tarihlerinde Tunus’u ziyaret etmiştir. Bu kapsamda Sayın Bakanımız, Tunuslu mevkidaşıyla görüşmüş ve Başbakan Yusuf Chahed ile Cumhurbaşkanı Beji Caid Essebsi tarafından kabul edilmiş, ayrıca Tunus’ta faaliyet gösteren Uluslararası Maarif Okulu’nu ziyaret etmiştir.

24-25 Aralık

- Sayıştay Başkanı Sayın Seyit Ahmet Baş başkanlığındaki Sayıştay heyetimiz 24-25 Aralık 2018 tarihlerinde Katar'ı ziyaret etmiştir.

25 Aralık

-Ürdün Başbakanı Omar Razzaz, 25 Aralık 2018 tarihinde Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Adalet Bakanı Bassam Talhouni ile Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Tariq Hammouri’nin de dâhil olduğu bir heyetle ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, sözkonusu heyet Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan Razzaz, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız da anılan kabule katılım sağlamış ve Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi’yle bir araya gelmiştir. Sözkonusu görüşmede ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

-Katar Kültür ve Spor Bakanı Salah Bin Ghanem Al Ali, 25 Aralık 2018-6 Ocak 2019 tarihlerinde İstanbul’u ziyaret etmiştir.

25-28 Aralık

-Sudan Genel Eğitim Bakanı Mashair Ahmed Elamin Abdalla, 25-28 Aralık 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Bakanı Mashair Ahmed Elamin Abdalla, Sayın Milli Eğitim Bakanımızın yanı sıra TİKA, YTB ve Yunus Emre Enstitüsü başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarımızın yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

29 Aralık

-Sayın Bakanımız, beraberinde Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Sayın Hakan Fidan’la birlikte 29 Aralık 2018 tarihinde Moskova’yı ziyaret ederek Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yla görüşmüştür. Görüşmede, başta ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ihtilafın gidişatına etkileri olmak üzere, Suriye ihtilafında gelinen nokta ve ihtilafın çözümüne yönelik olarak iki ülke arasında yürütülen işbirliğinin seyri ele alınmıştır.