Ağustos

1 Ağustos

-Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç ile Tarım, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimoviç, 1 Ağustos 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

1-3 Ağustos

-Sayın Bakanımız, 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı münasebetiyle 1-3 Ağustos 2018 tarihlerinde Singapur’u ziyaret etmiştir.

Toplantı kapsamında Sayın Bakanımız, 1 Ağustos 2018 tarihinde, Türkiye ile ASEAN arasında Sektörel Diyalog Ortaklığı ilişkisinin 2017 yılında tesis edilmesinin ardından ilk defa düzenlenen Üçlü Toplantı’ya ASEAN Genel Sekreteri Lim Jock Hoi ve ASEAN Dönem Başkanı Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile birlikte eşbaşkanlık yapmıştır.

Sayın Bakanımız, 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ayrıca ABD, Avustralya, Endonezya, Hindistan, İran, Japonya, Malezya, Rusya Federasyonu, Tayland ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1-4 Ağustos

-Rahip Brunson’ın serbest bırakılmaması öne sürülmek suretiyle ABD tarafından 1 Ağustos 2018 tarihinde Sayın İçişleri ve Adalet Bakanlarımıza “yaptırım” uygulama kararı alınmıştır. Ülkemiz bu karara 4 Ağustos tarihinde karşılık vermiş ve iki ABD’li Bakana yaptırım uygulamaya başlamıştır.

-ABD, çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük vergilerine 21 Haziran’da başlattığımız karşı uygulamamızı gerekçe göstererek, ülkemizi DTÖ kapsamında danışmalara davet etmiş; 3 Ağustos 2018 tarihinde, ülkemize yönelik Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Uygulamasında “inceleme” başlattığını açıklamıştır.

3 Ağustos

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Lozenets ile Nedyalsko arasında inşa edilen boru hattının genişletilmesi çalışmalarının tamamlanması vesilesiyle gerçekleştirilen açılış törenine katılmak üzere 3 Ağustos 2018 tarihinde Bulgaristan’ı ziyaret etmiştir.

5 Ağustos

-Venezuela Ulusal Muhafız Birliklerinin kuruluşunun 81. yıldönümü vesilesiyle 5 Ağustos 2018 tarihinde başkent Karakas’ta düzenlenen tören sırasında Cumhurbaşkanı Maduro’ya yönelik suikast girişiminin ardından ülkemizce taziye mesajı yayınlanmıştır.

-Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, ülkemizi ziyaret eden Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo ile 5 Ağustos 2018 tarihinde görüşme gerçekleştirmiştir.

5-8 Ağustos

-Güney Kore Milli Savunma Bakanı Song Young-Moo 5-8 Ağustos 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Song, ziyareti çerçevesinde Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ve Savunma Sanayii Başkanı Sayın İsmail Demir ile görüşmelerde bulunmuştur.

6 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 6 Ağustos 2018 tarihinde Venezuela Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Sanayi ve Milli Üretim Bakanı Tareck El Aissami’yi kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde (yeniden) Dışişleri Bakanı olarak atanması vesilesiyle nezaket ziyareti talebinde bulunan Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek El Şafi’yi, Kuveyt’in Ankara Büyükelçi Hasan Yusuf Abdülbari El Zevavi’yi ve Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi İsmail İssa Rifaie’yi 6 Ağustos 2018 tarihinde kabul etmiştir. Görüşmede, Sayın Bakanımız, Büyükelçinin tebriklerini kabul etmiş, ayrıca ülkemizle Katar arasındaki ikili ilişkilerin yanısıra güncel bölgesel konular görüşülmüştür.

9 Ağustos

- İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Dr. Mahmud Vaizi, İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi sıfatıyla 9 Ağustos 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş; Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Ağustos

-ABD Başkanı Trump, 10 Ağustos 2018 tarihinde twitter üzerinden yaptığı açıklama ile ABD’nin ülkemize uyguladığı çelik ve alüminyum gümrük vergilerini iki katına çıkaracağını duyurmuştur.

12 Ağustos

-Türk Oyunları, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun evsahipliğinde 12 Ağustos 2018 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirilmiştir.

12-13 Ağustos

-Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın 12-13 Ağustos 2018 tarihlerinde Kuveyt'i ziyaret etmiştir.

12-17 Ağustos

- Bakanlığımız tarafından yurtdışında ve merkez teşkilatında görevli tüm Büyükelçilerimizin katılımıyla 2008 yılından bu yana düzenlenmekte olan Büyükelçiler Konferansının onuncusu, bu yıl 12-17 Ağustos 2018 tarihlerinde Ankara ve Konya’da "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Girişimci ve İnsani Dış Politika" teması altında gerçekleştirilmiştir.

Dış politikamızı ilgilendiren gelişmeler ve yönelimlerin gözden geçirildiği, güncel sınama ve fırsatların görüşüldüğü, önümüzdeki döneme dair önceliklerimizin değerlendirildiği Konferans çerçevesinde Büyükelçilerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmişlerdir.

10. Büyükelçiler Konferansı’na Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul Başkanı Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile Sudan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Mohamed Ahmed iştirak etmiş ve hitapta bulunmuşlardır.

13 Ağustos

-2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası (NDAA) 13 Ağustos 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu yasada “hukuk dışı ve yanlış şekilde” tutuklandıkları iddia edilen Rahip Brunson, Serkan Gölge ve ABD misyon personelinin durumuna ilişkin, herhangi bir bağlayıcılığı olmayan “Sense of Congress” formatında bir ifade yer almıştır. Yasa ayrıca, ABD Savunma Bakanı’nın, Dışişleri Bakanı ile bilistişare tasarının yasalaşmasını takip eden 90 gün içerisinde Kongre’ye Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna ilişkin rapor sunmasını, rapor sunuluncaya kadar, F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimatına sınırlama getirilmesini düzenlemiştir.

-ABD, iki katına çıkardığı vergi oranlarını 13 Ağustos 2018 tarihinde çelik için uygulamaya başlamıştır.

14 Ağustos

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Başbakanı Haydar Ebadi’yi 14 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir. Sözkonusu kabulün yanısıra düzenlenen heyetlerarası toplantıya, Irak İçişleri Bakanı Kasım Araci, Petrol Bakanı Cabbar Lueybi, Tarım Bakanı Hasan Zedan ve Su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi iştirak etmiştir. Bahsekonu kabul ve toplantılarda başta ekonomi ve güvenlik olmak üzere, ikili ilişkilerin tüm boyutları ele alınmıştır.

15 Ağustos

-Sayın TBMM Başkanımız, ilk resmi ziyaretini 15 Ağustos 2018 tarihinde KKTC’ye gerçekleştirmiştir.

-15 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’ya günübirlik bir çalışma ziyaretinde bulunan Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani, Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir araya gelmiş olup, iki lider arasında gerçekleştirilen görüşmede Katar’la ikili ilişkilerimiz ve güncel bölgesel meseleler ele alınmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile Katar Maliye Bakanı Ali Şerif El İmadi’nin de hazır bulundukları sözkonusu görüşmede ayrıca, Emir Şeyh Tamim Katar’ın ülkemize yönelik 15 milyar ABD Doları değerindeki doğrudan yatırım paketini hayata geçireceğini açıklamıştır.

-Sudan Dışişleri Bakanı El Dirdieri Mohamed Ahmed, X. Büyükelçiler Konferansı’nın onur konuğu olarak 15 Ağustos 2018 tarihinde ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle, ülkemiz ile Sudan arasında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kapsamında kurulan Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun ilk toplantısı Sayın Bakanımız ve Sudanlı mevkidaşı eşbaşkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Görüşmede, Sudan’la ikili ilişkilerimizin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmış, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sudan Cumhurbaşkanı eşbaşkanlıklarında gerçekleştirilmesi planlanan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin hazırlıkları ele alınmıştır. Toplantı vesilesiyle Afrika Boynuzu’ndaki güncel bölgesel gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuştur.

16 Ağustos

-BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Danışma Komitesi’nin (AdCom) Ajansın eğitim faaliyetlerine ilişkin Olağanüstü Toplantısı, ülkemiz başkanlığında 16 Ağustos 2018 tarihinde Amman’da gerçekleştirilmiştir.

16-18 Ağustos

-Gagauz Yeri Başkanı Vlah, Moldova Sosyalist Parti Genel Başkanı Grecianii, RF Devlet Duması Başkanı Volodin, Kırım Tatarlarının Lideri Mustafa Kırımoğlu, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Nebojşa Stefanoviç, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Nijer Ulusal Meclis Başkanı Ousseini Tinni, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed Farmajo, Sudan Cumhurbaşkanı Kıdemli Yardımcısı ve Ulusal Kongre Partisi Başkanı Yardımcısı Faisal Hasan Ibrahim Ali, Zambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Inonge Wina AK Parti’nin 6. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere 18 Ağustos 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

17 Ağustos

-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası (QCB) arasında Para Takası (Swap) Anlaşması 17 Ağustos 2018 tarihinde Doha'da imzalanmıştır.

18-19 Ağustos

-Sırbistan Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Daçiç 18-19 Ağustos 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Sayın Bakanımızla birlikte 19 Ağustos 2018 tarihinde Antalya’daki Sırbistan Fahri Konsolosluğu’nun açılışını gerçekleştirmiştir.

23 Ağustos

-ABD Savunma Bakanlığı 2019 yılı Tahsisatlar Yasası, 23 Ağustos 2018 tarihinde Senato’da onaylanmıştır. Yasa’da 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası'na (NDAA) atıfla ABD Savunma Bakanlığının Kongre’ye rapor sunmasına kadar F-35’lerin transferini mümkün kılacak fonların kullandırılmaması öngörülmüştür.

23-24 Ağustos

-G20 Dijital Ekonomi Bakanlar Toplantısı 23-24 Ağustos 2018 tarihlerinde Arjantin'in Salta şehrinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Anılan toplantıda, "iş yaşamının geleceği" gibi Arjantin'in G20 önceliklerinin yanısıra "dijital ekonomi ajandası oluşturulması", "cinsiyet eşitliği", "devletlerin dijitalleşmesi", "dijital ekonominin ölçümü" ile "dijital altyapının güçlendirilmesi" konuları ele alınmıştır.

Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, Salta'daki toplantı marjında Rusya, Çin, Brezilya, Endonezya ve Arjantin'in ilgili Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, görüşmelerde G20 konuları ile ikili ve çoktaraflı işbirliği olanakları ele alınmıştır.

24-25 Ağustos

-Sayın Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ve MİT Başkanımız Sayın Hakan Fidan ile birlikte 24-25 Ağustos 2018 tarihlerinde Moskova’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ayrıca Tataristan’ın başkenti Kazan’ı da ziyaret etmiştir.

27 Ağustos

-Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, 27 Ağustos 2018 tarihinde Paris’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Albayrak ayrıca, Fransa’nın ikinci en büyük ticari bankası "Société Générale"in CEO Yardımcısı Diony Lebot’yu kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger’i, adıgeçenin talebi üzerine 27 Ağustos 2018'de AB Başkanlığı'nda kabul etmiştir. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerindeki Gümrük Birliği, Sığınmacı Mali İmkânı gibi teknik konuların yanısıra önümüzdeki dönem için planlanan faaliyet ve görüşmeler de ele alınmıştır.

28 Ağustos

-Sayın Bakanımız, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius’un davetine icabetle, 28 Ağustos 2018 tarihinde Litvanya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Litvanyalı mevkidaşı Linas Linkevicius’la görüşmeler gerçekleştiren Sayın Bakanımız, ayrıca Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Litvanya Başbakanı Saulius Skvernelis tarafından da kabul edilmiştir.

Sayın Bakanımız sözkonusu temaslarında, Türkiye ile Litvanya arasındaki siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri ve ilave işbirliği imkânlarını değerlendirerek, AB’ye katılım sürecimiz ile bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunmuştur.

Ziyaret vesilesiyle, iki ülke Dışişleri Bakanları tarafından Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) Anlaşması imzalanmıştır.

28-29 Ağustos

-Sayın TBMM Başkanımız, 28-29 Ağustos 2018 tarihlerinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret marjında Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilen ve Milli Meclis Başkanı Asadov ve Başbakan Memmedov ile birer görüşme gerçekleştiren Sayın TBMM Başkanımız, ayrıca Azerbaycan İçtimai TV’ye bir mülakat vermiştir.

29 Ağustos

-İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 29 Ağustos 2018 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Zarif, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Reform Eylem Grubu’nun (REG) 4. Toplantısı Sayın Bakanımızın evsahipliğinde, Adalet, Hazine ve Maliye ile İçişleri Bakanlarımızın katılımıyla, 3 yıl aradan sonra 29 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

30-31 Ağustos

-Sayın Bakanımızın katılımıyla 30-31 Ağustos 2018 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Gayrıresmi (Gymnich) Toplantısında, çoktaraflılık, bölgesel ve küresel güncel gelişme ve sınamalara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız, AB sürecimiz ve ikili ilişkilerle ilgili olarak Hollanda ve İrlanda gibi bazı üye ülke Bakanlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

31 Ağustos

-Sayın Bakanımız, Müzakere Yüksek Kurulu (MYK) Başkanı Nasr Hariri’yi 31 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul’da kabul etmiş; görüşmede, İdlib dâhil Suriye’deki güncel gelişmelere ve siyasi süreçte önümüzdeki döneme ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.