Eylül

1 Eylül

-Mali Cumhurbaşkanı Keita, 1 Eylül 2018 tarihinde ÇHC'den Mali'ye dönüşünde Ankara’da eskal yapmış, bu vesileyle Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ile havaalanında ikili ilişkilerimize dair bir görüşme gerçekleştirmiştir.

1-2 Eylül

-1-2 Eylül 2018 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Kırgızistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Bişkek’te IV. Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı yapılmıştır. Toplantı sonrasında “Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgız Cumhuriyeti Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi IV. Oturumunun Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri” ile ekonomi, ulaştırma, savunma, eğitim ve kültür alanlarında 12 belge imzalanmıştır.

2 Eylül

-Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi-TK) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı, 2 Eylül 2018 tarihinde Kırgızistan’ın evsahipliğinde Bişkek'te gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Macaristan Dışişleri Bakanları ve Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı; TÜRKPA ve TÜRKSOY Genel Sekreterleri; Türk Akademisi ile Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanları katılım sağlamıştır.

3 Eylül

-Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi VI. Toplantısı, 3 Eylül 2018 tarihinde Kırgızistan’ın Çolpon-Ata şehrinde gerçekleştirilmiştir. Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi'ne Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un yanısıra, onur konuğu olarak Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Macaristan Başbakanı Victor Orban katılmışlardır. Zirve Toplantısı’nda Macaristan’a Türk Konseyi’ne gözlemci üye statüsü verilmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 3 Eylül 2018 tarihinde Irak Dışişleri Bakanlığı Komşu Ülkeler Genel Müdürü Auday Mousa Abdulhadi, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Alkatib ve Irak Dışişleri Bakanlığı Türkiye Birimi Sorumlusu Nazdar Ihsan Mohammed'i kabul etmiştir. Görüşmede terörle mücadele, ekonomik ve siyasi ilişkiler ele alınmıştır.

4 Eylül

-Sayın Bakanımız, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Yunanistan’ın yenilenen İzmir Başkonsolosluğu binasının açılışı vesilesiyle, 4 Eylül 2018 tarihinde bir araya gelmiştir. Görüşmede ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

-ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey 4 Eylül 2018 tarihinde ülkemize yaptığı ziyarette sırasıyla Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı, BM 73. Genel Kurulu üst düzey haftası marjında 4 Eylül 2018 tarihinde düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın katıldığı toplantıda, CICA Dönem Başkanlığı ÇHC’den Tacikistan’a devredilmiştir.

4-5 Eylül

- Türkiye-Filistin Ekonomik İşbirliği Konseyi Birinci Dönem Toplantısı, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı Sayın Abeer Odeh'in eşbaşkanlıklarında 4-5 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenmiştir. Toplantı sonucunda, Ekonomik İşbirliği Konseyi Birinci Dönem Toplantısı Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

5 Eylül

-5 Eylül 2018 tarihinde ülkemizde görev süresi dolan BAE’nin Ankara Büyükelçisi Halife Şahin El Marar, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’a veda ziyaretinde bulunmuştur. Anılan kabulde, BAE’yle ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

5-6 Eylül

-Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas 5-6 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Maas'ın Almanya Dışişleri Bakanı olarak ülkemize gerçekleştirdiği ilk ziyareti teşkil etmiştir. Sayın Bakanımız ve Alman mevkidaşı Maas, Gazi Meclisimizi ziyaret etmişler, akabinde başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmışlardır. Konuk Bakan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TMBB Başkanımız tarafından da kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri, AB sürecimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Konuk Bakan Ankara’daki resmi temaslarının yanısıra, İstanbul Alman Lisesi’nin kuruluşunun 150. yıldönümü vesilesiyle yeni öğretim yılının açılışına Sayın Bakanımızla birlikte iştirak etmiştir.

5-7 Eylül

-87. İzmir Uluslararası Fuarının (İUF), 22 ülkenin temsilcilerinin katılımlarıyla 5-7 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Anılan Fuar’a Sırbistan “ortak ülke” olarak katılmıştır. Fuar’ın açılış törenine TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic iştirak etmiştir.

-"G20 İstihdam ve Çalışma Bakanları Toplantısı" 6-7 Eylül 2018, "G20 Eğitim Bakanları Toplantısı" 5 Eylül 2018 ve "G20 Eğitim ve İstihdam Bakanları Ortak Toplantısı" 6 Eylül 2018 tarihlerinde Arjantin'in Mendoza kentinde düzenlenmiştir. Anılan toplantılara ülkemizden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Reha Denemeç başkanlığındaki heyetlerle katılım sağlanmıştır.

5-8 Eylül

-Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, 87. İzmir Uluslararası Fuarı vesilesiyle 5-8 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

6 Eylül

-Bosna-Hersek Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Ismir Jusko, Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi başta olmak üzere ulaştırma ve haberleşme alanlarında işbirliğini ele almak amacıyla, 6 Eylül 2018 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan'ı ziyaret etmiştir.

- Tunus Başbakanı Youssef Chahed’i taşıyan uçak 6 Eylül 2018 tarihinde ikmal için Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yapmıştır. Bu vesileyle konuk Başbakan, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Benin Cumhurbaşkanı 6 Eylül 2018 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve işbirliğimiz tüm yönleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

6-7 Eylül

- Bosna-Hersek Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı İsmir Jusko 6-7 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7 Eylül

-Astana mekanizması kapsamında Suriye muhalefetinin garantörü olan Türkiye ile rejimin garantörleri olan Rusya Federasyonu ve İran’ın Devlet Başkanları, ilki 22 Kasım 2017 tarihinde Soçi’de, ikincisi Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde 4 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen Üçlü Zirvelerin ardından, üçüncü kez 7 Eylül 2018 tarihinde Tahran’da gerçekleştirilen Üçlü Zirve’de bir araya gelmişlerdir. Zirve’de kabul edilen Ortak Bildiri’de, Suriye’deki mevcut ihtilafta ancak müzakere edilmiş bir siyasi çözümle sonuca ulaşılabileceği vurgusu yapılmış, İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki durumun Astana ruhuna uygun bir çözüme kavuşturulması için Astana garantörleri arasında üçlü eşgüdüm ve işbirliğinin devamı yönünde karar alınmıştır.

Zirve’den çıkan önemli bir diğer sonuç ise Suriye’de terörle mücadele bahanesiyle oldubittiler oluşturma denemelerinin reddedilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve komşu ülkelerin ulusal güvenliklerine zarar verecek ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılığının vurgulanmasıdır.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 7 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen Suriye konulu Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi çerçevesinde gerçekleştirdiği Tahran ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir görüşme gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, aynı ziyaret çerçevesinde Dini Lider Hamaney ile de bir araya gelmiştir. Sayın Bakanımız da sözkonusu Zirve marjında İran Dışişleri Bakanı Zarif’le Tahran’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9 Eylül

-Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edilen diplomatlarımızın aziz hatıralarını yaşatmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, 9 Eylül 1982 tarihinde ASALA iltisaklı Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (JCAG) adlı terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Burgaz Başkonsolosluğumuz İdari Ataşesi Bora Süelkan’ın anısına, Burgaz Başkonsolosluğumuz yerleşkesi içinde inşa edilen anıt 9 Eylül 2018 tarihinde Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakçı tarafından açılmıştır.

9-14 Eylül

-Japonya İmparatorluk ailesi mensubu Prenses Akiko, 9-14 Eylül 2018 tarihlerinde Sayın Bakanımızın özel davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. İstanbul, Ankara, Kırşehir Kaman ve İzmit’te temaslarda bulunan Prenses Akiko, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından İstanbul’da kabul edilmiş, Ankara’da TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’ın evsahipliğinde, Sayın Bakanımız ve Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın katılımlarıyla gerçekleşen akşam yemeğine katılmış, ayrıca Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

Prenses Akiko, dedesi Prens Mikasa'nın Kırşehir Kaman’da başlattığı ve bilahare babası Prens Tomohito'nun destek verdiği Kalehöyük arkeolojik kazı alanını, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü'nü, Japon Bahçesi'ni ve Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret etmiştir. Prenses Akiko İstanbul’da Deniz Müzesini ziyaret etmiş, ayrıca Prens Mikasa Vakfı tarafından Sabancı Müzesinde düzenlenen törene katılmıştır. Prenses Akiko İzmit’te de Japon IHI firmasının inşa ettiği Osmangazi Köprüsünde incelemelerde bulunmuştur.

11 Eylül

-Türkiye, Rusya Federasyonu ve İran'ı Astana toplantılarında temsil eden heyetlerin başkanları 10-11 Eylül 2018 tarihinde Cenevre'de BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yla bir araya gelmişlerdir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın heyet başkanı olarak katıldığı görüşmede, 30 Ocak 2018 tarihinde Soçi’de gerçekleştirilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde kurulması kararlaştırılan Anayasa Komitesi’nin tesisi sürecinin seyri ele alınmıştır.

-İlk kez Varşova’da 2016 yılında Dışişleri Bakanları düzeyinde tertiplenen Türkiye-Romanya-Polonya üçlü siyasi-askeri danışmalarının 4. turu 11 Eylül 2018 tarihinde Bükreş’te icra edilmiştir.

Toplantı vesilesiyle, Müttefiklik ruhu çerçevesinde, başta terör tehdidi olmak üzere, her türlü sınamayla mücadelede dayanışma, birlik ve beraberliğin önemi vurgulanmıştır. Toplantıda ayrıca, Brüksel’deki NATO Zirvesinde alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

13 Eylül

-13 Eylül 2018 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, III. Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiş; YDSK Oturumu sonrasında “Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi III. Oturumunun Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri” kabul edilmiş; ayrıca, tarım, ekonomi, savunma ve kültür alanlarında toplam 5 belge imzalanmıştır.

- Sayın Bakanımız, 13 Eylül 2018 tarihinde Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ve Başkan Yardımcısı Hasan Turan’ı Ankara’da kabul etmiştir. Kabulde Türkiye-Irak ilişkileri, Irak’ta siyasi süreç ve Iraklı Türkmenlerin durumu ele alınmıştır.

-Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger’in daveti üzerine 13 Eylül 2018 tarihinde AB üye ülkeleri Büyükelçileriyle çalışma yemeğinde bir araya gelmiştir. Çalışma yemeğinde Türkiye-AB ilişkilerinin farklı boyutları ele alınmış, sonrasında ise Sayın Kaymakcı, AB Büyükelçilerinin sorularını yanıtlamıştır.

-13 Eylül 2018 tarihinde Ankara'da ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma'' ülkemiz adına Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti adına ise Kültür ve Spor Bakanı Arystanbek Muhammediuly tarafından imzalanmıştır.

13-14 Eylül

-Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, Çin Hükümetinin Özel Temsilcisi sıfatıyla 13-14 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Bakan Yardımcısı Yucheng, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret çerçevesinde adıgeçen, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, 13-14 Eylül 2018 tarihlerinde Pakistan’a bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde Pakistan Dışişleri Bakanıyla bir araya gelmiş, Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile görüşmüştür.

14 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde Almanya, Fransa ve Rusya Federasyonu Devlet/Hükümet Başkanları’nın katılımıyla düzenlenmesi planlanan Dörtlü Zirve’nin hazırlıklarını ele almak üzere, anılan dört ülke Devlet/Hükümet Başkanlarının siyasi danışmanları başkanlığındaki heyetlerin katılımıyla 14 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da bir hazırlık toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda ülkemiz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın’ın başkanlık ettiği Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyetle temsil edilmiştir.

-G20 Ticaret Bakanları Toplantısı, 14 Eylül 2018 tarihinde Arjantin'in Mar del Plata şehrinde gerçekleştirilmiş olup, anılan toplantıya ülkemizden Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Mar del Plata'da gerçekleştirilen G-20 toplantılarında, "iş yaşamının geleceği" gibi Arjantin'in G-20 önceliklerinin yanısıra "pazarların açık tutulması", "ekonomik kalkınmanın hedeflenmesi ve uluslararası ticaret sisteminin canlandırılması" konuları ele alınmıştır. Sözkonusu toplantı marjında Sayın Ticaret Bakanımız AB Ticaret Komiseri ile Suudi Arabistan, Hindistan ve Arjantinli mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Kafkas İslam Ordusu’nun teşkilinin ve Bakü’nün kurtarılışının 100. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törene iştirak etmek üzere 15 Eylül 2018 tarihinde Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Tören kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere, Mehteran Takımımız, Komando Birliğimiz, Tarihi Tören Birliğimiz ve Türk Yıldızları gösteri ekibi de katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret vesilesiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya gelmiştir.

-Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Iliana Yotova, Prosveta Kültür Merkezi‘nin kuruluşunun ve Aziz Konstantin ve Elena Bulgar Ortodoks Kilisesi'nin restorasyonunun 10. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında 15 Eylül 2018 tarihinde Edirne’yi ziyaret etmiştir.

17 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız 17 Eylül 2018 tarihinde Soçi’yi ziyaret etmiş, RF Devlet Başkanı Putin’le görüşmüştür. Zirvede “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıra”, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ile Rus mevkidaşı arasında imzalanmıştır. Bahsekonu Muhtıra’yla İdlip gerginliği azaltma bölgesinin statüsü muhafaza edilmiş; İdlip’e yönelik saldırıların önlenmesi için Rusya Federasyonu’nun gerekli tüm tedbirleri alması, gerginliği azaltma bölgesi sınırları boyunca 15-20 km genişliğinde silahtan arındırılmış bir bölge oluşturularak, ağır silahların ve radikal grupların bu bölgeden çıkarılması kararlaştırılmıştır.

17-19 Eylül

-Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Alt Komitesi üyelerinden oluşan bir heyet 17-19 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Heyet, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Kamu Denetçisi Sayın Şeref Malkoç, OHAL İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Salih Tanrıkulu tarafından kabul edilmiş; TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Hakan Çavuşoğlu da heyeti öğle çalışma yemeğinde ağırlamıştır. Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 18 Eylül 2018 tarihinde AP heyetini AB Başkanlığı’nda kabul etmiştir.

18 Eylül

- Sayın Bakanımız ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Ürdün Dışişleri Bakanı ve Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı ile 18 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da “Dörtlü Bakanlar Toplantısı” çerçevesinde bir araya gelmişlerdir. Görüşmelerde, Türkiye-Ürdün Arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Ortaklık Anlaşması’nın (STA) değerlendirmesi yapılmış, ikili ticari ilişkilere dair henüz üzerinde anlaşmaya varılamayan bazı konuların detaylıca ele alınması için ivedilikle teknik toplantılara yeniden başlanılması kararı verilmiştir. Eylül 2018’in son haftasında Amman’da bir araya gelen Ticaret Bakanlıkları uzmanları, yapıcı bir teknik toplantı gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca, Sayın Ticaret Bakanımız 15 Ekim 2018’de Ürdün’ü ziyaret etmiş ve Ürdünlü karşıtıyla STA konusunda kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’i 18 Eylül 2018 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir.

18-20 Eylül

-Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, 18-20 Eylül 2018 tarihlerinde Pyongyang’ı ziyaret etmiştir. Koreli liderleri 2018 yılı içerisinde üçüncü kez bir araya getiren Zirvede iki lider, "Pyongyang Ortak Bildirisi"ni imzalamıştır. Bildiride, Kuzey Kore'nin uluslararası gözlemciler nezaretinde Dongchang-ri füze test sahasını kapatacağı ve fırlatma platformunu sökeceği, ayrıca ABD’nin 12 Haziran tarihli ABD-Kuzey Kore Ortak Açıklaması ile uyumlu şekilde atacağı adımlara bağlı olarak Kuzey Kore’nin Yeongbyeon nükleer tesisini sökmeye hazır olduğu belirtilmiştir.

Pyongyang Ortak Bildirisi’nde, ateşkes hattına mücavir bölgelerde tatbikatların sona erdirilmesinde, doğu ve batı sahillerindeki demiryollarının bir yıl içinde birleştirilmesinde, ayrıca 1950-53 Kore Savaşı sebebiyle bölünen ailelerin bir araya gelebileceği bir buluşma merkezinin Kuzey Kore'deki Geumgang Dağında açılması hususlarında mutabık kalınmıştır. Koreler, milli uzlaşma çabalarını destekleyecek kültürel ve sportif etkinliklerde, özellikle 2032 Yaz Olimpiyatlarının ortak evsahipliği konularında çalışma kararı da almışlardır. Ekonomi, çevre ve sağlık alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında Sanayi Bölgesi ve Turizm Projesi’nin yeniden canlandırılması, batı sahilinde ortak ekonomi ve turizm bölgeleri kurulması çalışmalarına başlanması, ekoloji, ormancılık ve salgın hastalıkların yayılmasının önlenmesi alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi üzerinde anlaşılmıştır.

18-25 Eylül

-Yemen Yerel İdare Bakanı (Yüksek Yardımlar Komitesi Başkanı) Abdulraqeb Saif Fateh, Türk Kızılayı’nın Yemen'e yönelik yeni insani yardım planlaması hakkında temaslarda bulunmak üzere 18-25 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

19 Eylül

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, vaki talepleri üzerine Credit Suisse Yatırım Bankası'nın Türkiye ve Avrupa'daki yöneticilerinden oluşan bir heyeti 19 Eylül 2018 tarihinde AB Başkanlığında kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 19 Eylül 2018 tarihinde Yemen’in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadıl El Saadi makamında kabul etmiştir. Sözkonusu görüşmede, Yemen ile ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alınmıştır.

19-20 Eylül

- İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Bilgi Güvenliği ve Bilişim Suçları Konferansına katılmak üzere 19-20 Eylül 2018 tarihlerinde Sırbistan’ı ziyaret etmiştir.

- Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük Milletvekilleri Hatice Ali Abbas ve Ahmet Haydar Kasım, Ninova Milletvekilleri Lilyal Muhammed Ali, Sabit Bişar, Seyyit Muhtar Baba ve Halil Sait Çolak ile Bağdat Milletvekili Osman Halidi’den oluşan Iraklı Türkmen Milletvekilleri heyeti, 19 Eylül 2018 tarihinde Sayın Bakanımız, 20 Eylül 2018 tarihinde ise Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Ankara’da kabul edilmişlerdir. Sözkonusu kabullerde Iraklı Türkmenlerin durumu, Türkiye’nin Iraklı Türkmenlere desteği ve Türkiye-Irak ilişkileri ele alınmıştır.

20 Eylül

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 20 Eylül 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdülkerim El Hureyci’yi kabul etmiştir. Sözkonusu görüşmede, Suudi Arabistan ile ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alınmıştır.

20-21 Eylül

- TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, Azerbaycan Millî Meclisi’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü vesilesiyle 20-21 Eylül 2018 tarihlerinde Bakü’ye bir ziyarette bulunmuş; bu kapsamda Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

21 Eylül

-Sayın Bakanımız, 21 Eylül 2018 tarihinde Surinam'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Surinam Dışişleri Bakanı Yldiz Pollack-Beighle ile görüşmüş, ayrıca Surinam Devlet Başkanı Desire Delano Bouterse tarafından kabul edilmiştir.

21-22 Eylül

-Sayın Bakanımız, 21-22 Eylül 2018 tarihlerinde Venezuela'ya gerçekleştirdikleri resmi ziyaret çerçevesinde, 21 Eylül günü Cumhurbaşkanı Maduro tarafından kabul edilmiş, Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ve Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

22 Eylül

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 22 Eylül Cumartesi günü Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Ana Teresita Gonzalez Fraga ile İstanbul’da görüşmüştür.

- TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, yeni göreve seçilen Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi’yi 22 Eylül 2018 tarihinde telefonla arayarak tebrik etmiştir

23 Eylül

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 73. BM Genel Kurulu yüksek düzeyli haftası marjında Birleşik Krallık’ın Ortadoğu’dan sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Nasr Hariri ve ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye Angajmanından Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’le 23 Eylül 2018 tarihinde New York’ta görüşmüştür. Görüşmelerde, başta Suriye’de olmak üzere Ortadoğu’daki son gelişmeler, Suriye ihtilafının sona erdirilmesine yönelik siyasi çözüm süreci,İdlip’teki durum ve siyasi sürece ilişkin çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

23-26 Eylül

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, beraberinde bir heyetle 23-26 Eylül 2018 tarihlerinde Özbekistan’a (Taşkent, Buhara ve Semerkant şehirlerini kapsayan) resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, BM 73. Genel Kurulu kapsamında 23 Eylül 2018 tarihinde, Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni, 24 Eylül 2018 tarihinde Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo ve 26 Eylül 2018 tarihinde Orta Amerika Entegrasyon Örgütü (SICA) Genel Sekreteri Vinicio Cerezo ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

24 Eylül

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 73. BM Genel Kurulu marjında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin’le 24 Eylül 2018 tarihinde New York’ta görüşmüştür. Görüşmede, Rusya Federasyonu’yla imzaladığımız “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıra”nın uygulanması dahil Suriye’deki güncel durum ve siyasi sürece ilişkin ortak çabalar ele alınmıştır.

-Sayın Bakanımız, BM 73. Genel Kurulu marjında Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile New York'ta 24 Eylül 2018 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-EİT 26. Gayrıresmi Bakanlar Toplantısı, EİT Dönem Başkanı Tacikistan’ın evsahipliğinde BM Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Haftası marjında New York’ta 24 Eylül 2018 tarihinde düzenlenmiştir. Ülkemizi Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın temsil ettiği toplantıya Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, KKTC, Pakistan ve Tacikistan Dışişleri Bakanları, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Özbekistan'ın BM Daimi Temsilcisi ile Kırgızistan ve Türkmenistan’ın yüksek düzeyli yetkilileri iştirak etmiştir. Sözkonusu toplantıda EİT Ticaret Anlaşmasındaki (ECOTA) pürüzlerin çözülmesi, EİT’e üye ülkelerin katkılarını zamanlıca ve tam olarak ödemesi ve EİT reformunun konuları ele alınmıştır.

25 Eylül

-73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında, 25 Eylül 2018 tarihinde ülkemizin yanısıra UNDP İstanbul Kalkınmada Özel Sektör Merkezi (IICPSD) ve Norveç'in evsahipliğinde Özel Sektör ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) konusunda "How the Private Sector Can Align to the SDGs: Emerging Business Models" başlıklı bir yan etkinlik düzenlenmiştir. Sözkonusu etkinliğe Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmış ve Sayın Bakanımız bir konuşma yapmıştır.

25-26 Eylül

-Arnavutluk Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Mimi Kodheli, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı (E.) Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır'ın davetine icabetle, 25-26 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

25 Eylül-1 Ekim

- Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu genel görüşmeleri 25 Eylül-1 Ekim 2018 tarihleri arasında "Birleşmiş Milletler’i Tüm İnsanlarla İlgili Kılmak: Barışçıl, Eşitlikçi ve Sürdürülebilir Toplumlar İçin Küresel Liderlik ve Ortak Sorumluluklar" temasıyla gerçekleştirilmiş, ülkemiz Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında bir heyetle sözkonusu toplantıya iştirak etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Kurul’a hitapta bulunmuş, çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretleri vesilesiyle, ikili görüşmelerinin yanısıra ABD’li yatırım ve iş çevreleriyle, kanaat önderleriyle, ABD’deki Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya gelmiş ve medya kuruluşları temsilcileriyle mülakatlar gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ayrıca “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi” başlıklı yüksek düzeyli etkinlik marjında Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü tarafından BM Bulaşıcı Olmayan Hastalık Önleme ve Kontrol Çalışmaları Ödülü takdim edilmiştir.

Genel Kurul genel görüşmeleri marjında Sayın Bakanımız da çeşitli çoktaraflı etkinliklere iştirak etmiş ve mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. BM 73. Genel Kurulu kapsamında, Suriye bağlamında yaşanan gelişmeler ve uluslararası toplum ile tüm üye ülkelerden büyük takdir toplayan Soçi Mutabakatına ilişkin muhataplarımızla bilgi paylaşılmış; Rohinga halkına uygulanan zulme dikkat çeken etkinliklere üst düzeyde iştirak edilmiştir. Heyetimiz, ülkemizin önem verdiği MİKTA, Arabuluculuk ve Mülteciler gibi konularda öncülük ettiğimiz toplantılar vasıtasıyla görüşlerimizi paylaşma fırsatı bulmuştur.

26 Eylül

- Sayın Bakanımız, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu marjında 26 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen İİT Filistin Komitesi toplantısına, İİT İcra Komitesi toplantısına ve Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “İki devletli çözüm vizyonuna sahip çıkılması” temalı etkinliğe iştirak etmiş ve hitapta bulunmuştur. Sayın Bakanımız bu toplantılarda, Türkiye’nin Filistin Devleti’yle dayanışmasını ve adil, kalıcı ve sürdürülebilir barışın temini amacıyla iki-devletli çözüme bağlılığını yinelemiştir.

-Sayın Bakanımız, 73. BM Genel Kurulu marjında Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gebran Bassil’le 26 Eylül 2018 tarihinde New York’ta görüşmüştür. Görüşmede, Türkiye-Lübnan ilişkilerinin yanısıra bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

-Sayın Bakanımız, 73. BM Genel Kurulu marjında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin evsahipliğinde 26 Eylül 2018 tarihinde New York’ta düzenlenen AB etkinliğine katılmıştır. Sayın Bakanımız, etkinlikte yaptığı konuşmada 3,5 milyon Suriyeli’ye evsahipliği yapan ülkemizin en ağır insani yükü üstlendiğini, Rusya Federasyonu’yla imzaladığımız “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıra”yla ülkemiz ve Avrupa’ya yeni bir göç dalgasının ve büyük bir insani felaketin önlendiğini ifadeyle Suriye’de siyasi çözüm çabalarına hız verilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

-13 Aralık 2017 ve 18 Mayıs 2018 tarihlerinde ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenen 6. ve 7. Olağanüstü İslam Zirvelerinde alınan kararların takibine yönelik İİT Katılıma Açık İcra Komitesi Toplantısı BM 73. Genel Kurulu yüksek düzeyli görüşmeleri marjında 26 Eylül 2018 tarihinde New York’ta Sayın Bakanımızın başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Toplantı sonunda kabul edilen Nihai Bildiride, üye ülkelere Filistin Devleti’ne her alanda ve platformda destek verilmesi çağrısında bulunulmuş; UNRWA bağlamında Filistinli Mültecilere ilişkin olarak İslam Kalkınma Bankası’nda teşkiline karar verilen Kalkınma Vakıf Fonu’nun operasyonel hale getirilmesi çağrısı yapılmış; İsrail'in yasadışı yerleşim politikası, Harem-i Şerif’e yönelik saldırgan eylemleri ve Gazze’de sürdürdüğü abluka kınanmış; Kudüs’ün statüsüne yönelik tek taraflı eylemler reddedilmiş; Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması çağrısı yinelenmiştir.

-İİT Avrupa Müslümanları Temas Grubu III. Toplantısı, 73. BM Genel Kurulu sırasında 26 Eylül 2018 tarihinde New York'ta düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın katıldığı toplantıya Genel Sekreter başkanlık yapmıştır. Mısır, Pakistan, Filistin, Ürdün, Irak ve Somali heyetleri de toplantıda bulunmuştur.

Toplantı sonunda kabul edilen raporda, Avrupa’da artan İslam karşıtı ve aşırı sağcı eğilimden endişe duyulduğu belirtilmiş; İİT’in bütün Avrupa ülkelerinde barış, güvenlik ve istikrarı tehdit eden aşırıcılık, terör ve her türden şiddete karşı olan tutumu yinelenmiş; İİT Avrupa'daki Müslümanlar için Katılım Stratejisi’nin önemi vurgulanmış; üye devletler ve İİT kuruluşlarına Avrupa’daki Müslümanların refahına katkı sağlamaya yönelik bu Stratejinin uygulanmasına yardım etmeleri çağrısında bulunulmuş; Avrupa’daki Müslüman toplulukların liderlerine barış, hoşgörü ve uyumu tavsiye eden İslam inancının gençler arasında yayılmasını sağlamak amacıyla gençlerle etkileşimi artırmaları yönünde çağrı yapılmıştır.

-Sayın Bakanımız, BM 73. Genel Kurulu yüksek düzeyli bölümü marjında 26 Eylül 2018 tarihinde New York’ta gerçekleştirilen İİT Jammu ve Keşmir Temas Grubu Toplantısına katılarak bir konuşma yapmıştır.

-En Az Gelişmiş Ülkeler Yıllık Bakanlar Toplantısı BM 73. Genel Kurul marjında 26 Eylül 2018 tarihinde New York’ta düzenlenmiştir. EAGÜ’lerin Dostları Grubu üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarının da davet edildiği toplantıya, Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Anılan toplantıda, Sayın Bakanımız ülkemizin EAGÜ’lere yönelik politika ve faaliyetlerine ilişkin bir konuşma yapmıştır.

27 Eylül

-Sayın Bakanımız, 73. BM Genel Kurulu marjında Astana mekanizmasının diğer garantörleri olan Rusya Federasyonu ve İran’ın Dışişleri Bakanlarıyla da 27 Eylül 2018 tarihinde New York’ta bir araya gelmiştir. Görüşmede, Rusya Federasyonu’yla imzaladığımız “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Muhtıra” ışığında, Suriye ihtilafının siyasi çözüm sürecini hızlandırmak amacıyla atılabilecek adımlar üzerinde durulmuştur.

-AİD Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı 27 Eylül 2018 tarihinde Katar’ın evsahipliğinde New York’ta düzenlenmiştir. Sözkonusu etkinliğe Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal katılmış ve ülkemiz adına bir konuşma yapmıştır. Ayrıca, toplantıda ülkemizin 2019-2020 AİD Dönem Başkanlığı adaylığı kabul edilmiş olup, 2019 yılı Eylül ayında AİD Dönem Başkanlığı Katar'dan ülkemize devredilecektir.

-MIKTA Dışişleri Bakanları 13. Toplantısı 27 Eylül 2018 tarihinde 73. BM Genel Kurulu marjında New York’ta düzenlenmiştir. Çalışma kahvaltısı formatında düzenlenen toplantıya Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Anılan toplantıda Sayın Bakanımız “Mevcut Bölgesel ve Küresel Meseleler Hakkında Son Gelişmeler” oturumunda “Türkiye ve Bölgedeki Güncel Gelişmeler” konulu bir konuşma yapmıştır.

27-29 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 27-29 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’ya bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Almanya’yı ziyaretlerinde aralarında Sayın Bakanımız dâhil sekiz Bakanın yer aldığı üst düzey bir heyet refakat etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Şansölye Merkel’le görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Almanya’yla ekonomik ve ticari ilişkilerimiz, Almanya’da yaşayan Türk toplumuyla ilgili meseleler, terörle mücadelede işbirliği, AB üyelik sürecimiz, Suriye’deki gelişmeler, düzensiz göçle mücadele gibi ortak gündemimizi oluşturan birçok konu ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız 29 Eylül 2018 tarihinde ziyaretin Köln ayağında Kuzey-Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet’i kabul etmiş, Köln DİTİB Merkez Camii resmi açılışını gerçekleştirmiş, ayrıca Almanya’da ileri gelen Türk STK temsilcileriyle bir araya gelmiştir. Ziyaret sırasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi bağlamında iki tarafça güçlü mesajlar verilmiştir.

28 Eylül

-BM 73. Genel Kurulu yüksek düzeyli bölümü marjında 28 Eylül 2018 tarihinde ülkemizin yanısıra Ürdün, İsveç, Japonya ve AB'nin eş-başkanlıklarında UNRWA konulu kısıtlı katılımlı bir değerlendirme ve bağış toplantısı düzenlenmiştir. Eş evsahibi sıfatıyla Sayın Bakanımızın da katıldığı toplantıda UNRWA’ya ek katkı olarak 122 milyon ABD Doları taahhütte bulunulmuştur.

-İİT Yıllık Koordinasyon Toplantısı, BM 73. Genel Kurulu marjında 28 Eylül 2018 tarihinde New York’ta düzenlenmiştir. İslam Zirvesi Dönem Başkanı olan ülkemizi Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın temsil ettiği toplantıya Bangladeş Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı ve DBK Başkanı Shahriar Alam ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo da katılmışlardır.

Sözkonusu toplantıda İİT ve BM arasında terör ve aşırıcılıkla mücadele alanında imzalanan Mutabakat Muhtırası ele alınmış; İİT Hikmet'in Sesi Merkezi yoluyla İslam konusundaki yanlış algılarla mücadele edilmesi ve aşırıcı söylemlerin çürütülmesi gerektiği vurgulanmış; uluslararası hukuk, ilgili BM kararları ve iki devletli çözüm çerçevesinde Filistin meselesinin adil bir çözüme kavuşturulması ifade edilmiş; Uluslararası Afganistan Ulema Konferansı'nın, Afganistan'da uzlaşı, güvenlik ve barışı sağlamaya yönelik önemli bir adım olduğu kaydedilmiş; İİT 10 Yıllık Eylem Planı ele alınmıştır.

30 Eylül

-30 Eylül 2018 tarihinde Makedonya Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen isim sorunu, AB ve NATO üyeliği konulu referanduma, 666.743 Makedon vatandaş katılmış (% 36,91), bunlardan 609.813’ü (% 91,46) olumlu, 37.700’ü (% 5,65) ise olumsuz oy kullanmıştır.