Ekim

1 Ekim

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 1 Ekim 2018 tarihinde Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek El Şafi’yi makamında kabul etmiştir. Görüşmede Katar’la ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

1-2 Ekim

- Sayın Bakanımız, 1-2 Ekim 2018 tarihlerinde Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) evsahipliğinde Cenevre’de düzenlenen Batı Balkanlar Stratejik Diyaloğu Liderler Toplantısı’na iştirak etmiştir. Bahsekonu toplantıya ülkemizin yanısıra Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan, Almanya ve İsviçre katılmıştır. Ekonomik işbirliği ve entegrasyonun artırılması temelinde yapılan görüşmelerde, bölgede istikrarın sağlanması, ekonomik büyümenin ve rekabetçiliğin güçlendirilmesi ile Dördüncü Sanayi Devrimi için hazırlık yapılmasını hedefleyen işbirliği ve mevcut diyaloğun sürdürülmesi konuları ele alınmıştır.

1-3 Ekim

-Kamboçya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Prak Sokhonn, 1-3 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Kamboçya’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ikili ziyareti teşkil eden sözkonusu ziyaret çerçevesinde, 2 Ekim günü gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmelerde Türkiye ve Kamboçya arasındaki ilişkiler bütün boyutlarıyla ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunulmuştur.

1-6 Ekim

-(Genelkurmay Başkanı düzeyindeki) Bangladeş Kara Kuvvetleri Komutanı Ahmed Aziz, 1-6 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

2 Ekim

-2 Ekim 2018 tarihli Irak Temsilciler Meclisi oturumunda Berham Salih Irak Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Adıgeçen, aynı gün hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Adil Abdülmehdi’ye tevdi etmiştir.

2-3 Ekim

-Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Türkiye-İran Tarım Yürütme Komitesi 7. Dönem Toplantısı vesilesiyle 2-3 Ekim 2018 tarihlerinde Tahran'ı ziyaret etmiştir. Bu kapsamda, 2 Ekim Salı günü iki ülke Bakan Yardımcıları başkanlıklarında teknik toplantı yapılmış, Bakanlar başkanlıklarında görüşme ise 3 Ekim Çarşamba günü düzenlenmiştir.

3-4 Ekim

-İkili ilişkilerin geliştirilmesi bağlamında varılan mutabakat çerçevesinde Hollanda Krallığı Dışişleri Bakanı Stef Blok, 3-4 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiştir. Gerçekleştirilen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, Türkiye-Hollanda ikili ilişkileri, AB sürecimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmış; iki ülke Büyükelçilerinin karşılıklı göreve başlamasının ardından önümüzdeki dönemde atılacak adımlar değerlendirilmiştir. İki ülkenin Dışişleri Bakanları, müteakip toplantının 2019 yılının ilk yarısında Hollanda’nın evsahipliğinde gerçekleştirilmesi noktasında mutabık kalmışlardır.

-G20 Sağlık Bakanları Toplantısı, 2018 G20 Dönem Başkanı Arjantin’in evsahipliğinde 3-4 Ekim 2018 tarihlerinde Mar del Plata şehrinde düzenlenmiştir. Anılan toplantıya Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ve Sağlık Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Emine Alp Meşe beraberlerinde bir heyetle katılım sağlamışlardır.

3-7 Ekim

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal 3 Ekim 2018 tarihinde, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ise 7 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdülkerim El Hureyci’yi Bakanlığımızda kabul etmişlerdir. Sayın Bakan Yardımcılarımızın tebriki amacıyla gerçekleştirilen görüşmelerde, Suudi Arabistan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

4 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Cumhurbaşkanlığına seçilmesi vesilesiyle 4 Ekim 2018 tarihinde Berham Salih’i telefonla arayarak tebrik etmişlerdir.

-Sayın Bakanımız 4 Ekim 2018 tarihinde Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile beraber TRT World Forum’un” Parçalanmış Bir Dünyada Adil Bir Barış Aramak” oturumuna katılmıştır.

-Sayın Bakanımız, TRT World Forum’a katılmak üzere İstanbul’a gelen BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yı 4 Ekim 2018 tarihinde kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye ihtilafının sona erdirilmesine yönelik siyasi çözüm süreci ve Anayasa Komitesi’nin tesisine yönelik çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

-GKRY’nin, Kıbrıs Adasının deniz alanlarında tektaraflı olarak sınırlandırdığı 7 numaralı sözde ruhsat sahasına ilişkin olarak uluslararası şirketlere davette bulunma kararı alındığını 4 Ekim 2018 tarihinde ilan etmesi üzerine, Bakanlığımızca aynı gün yapılan açıklamada, bahsekonu sözde ruhsat sahasının önemli bir bölümünün, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığının BM nezdinde de kayda geçirilen dış sınırlarının içinde yer aldığı ve hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kesinlikle fırsat verilmeyeceği kaydedilmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Danimarka Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Büyükelçi Jesper Møller Sørensen başkanlıklarında siyasi istişareler, Ankara’da 4 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde siyasi, askeri ve güvenlik, ticari ve ekonomik, kültür ve konsolosluk alanlarında ikili ilişkilerimiz ile AB ile ilişkiler, göç ve terörizmle mücadelede işbirliği, NATO müttefikliğimiz ve Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır.

-Bakanlığımızla Katar Dışişleri Bakanlığı arasındaki siyasi istişarelerin birinci turu ve Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite’nin 4. Toplantısı bağlamında Kıdemli Memurlar Toplantısı, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dr. Ahmed bin Hassan El Hammadi’nin eşbaşkanlığında 4 Ekim 2018 tarihinde Bakanlığımızda eşzamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Siyasi istişarelerde, Katar’la ikili ilişkilerimiz ve güncel bölgesel konular ele alınmış, kıdemli memurlar toplantısında ise Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Dördüncü Toplantısı’nın hazırlıkları gözden geçirilmiştir.

7 Ekim

- 7 Ekim 2018 tarihinde Bosna-Hersek’te genel seçimler düzenlenmiş olup, Devlet Başkanlığı Konseyine Milorad Dodik, Safet Caferoviç ile Zeljko Komşiç seçilmiştir.

-Türk-İran İş Konseyi Başkanı Sayın Ümit Kiler başkanlığındaki DEİK heyeti, 7 Ekim 2018 tarihinde Tahran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

8 Ekim

-8 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da, ilgili Bakanlıkların da katılımıyla Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum başkanlığında düzenlenen İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’na, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı başkanlığında katılım sağlanmıştır. Kurul’da, ülkemizin iklim değişikliği müzakerelerindeki tutumu değerlendirilmiştir.

8-9 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 8-9 Ekim 2018 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Janos Ader’in davetine icabetle Macaristan’a bir devlet ziyaretinde bulunmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Ader ile yaptıkları görüşmelerin yanısıra Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban ile bir araya gelmişlerdir. Görüşmelerde siyasi, güvenlik, savunma, ekonomik, kültürel ve sosyal veçheleriyle ikili ilişkilerimiz ele alınmış; ayrıca, Türkiye-AB ilişkileri, düzensiz göç ve terörizmle mücadele ile iki ülkenin gündeminde yer alan diğer bölgesel ve uluslararası konular görüşülmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Bakanımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan eşlik etmişler; Sayın Bakanımız ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Turhan, Macar karşıtlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri, Macaristan ile stratejik ortaklığımız çerçevesinde her alanda işbirliğimizin ilerletilmesi yönünde en üst düzeydeki ortak iradenin bir göstergesini teşkil etmiştir. İki ülke arasında mevcut Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısının 2019 yılında Budapeşte’de yapılması kararı alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Orban, İş Forumu açılışına katılmışlar ve 5 milyar ABD Dolarlık ikili ticaret hacmi hedefinin 6 milyar Dolara çıkarıldığını açıklamışlardır. İş Forumu sırasında Türk ve Macar Eximbank’lar ile KOSGEB ve Macaristan Ulusal Ticaret Evi arasında birer Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Orban ile birlikte Budapeşte’deki Gül Baba Türbesinin resmi açılışını gerçekleştirmiş ve Macaristan’daki ortak tarihi mirasımızın korunması konusundaki çalışmaların sürdürülmesi hususunda görüş birliği teyit edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca Galiçya Şehitliğimizi ziyaret etmişlerdir.

- Kore Ulusal Meclis Başkanı Moon Hee-sang, 8-9 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen III. Avrasya Parlamento Başkanları toplantısına katılmış, toplantı marjında Sayın TBMM Başkanımızla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-10 Ekim

-Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Işık Yılmaz Batur, 8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında Doha’da gerçekleştirilen Birinci Katar Ürün Fuarı ve Konferansı'nın (IPEC) açılış törenine katılmak üzere Katar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Ticaret Bakan Yardımcımız, ziyareti kapsamında Katar Başbakanı Şeyh Abdullah tarafından kabul edilmiş ve Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-11 Ekim

-8-11 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları 3. Toplantısı’na katılmak üzere Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Özbekistan Yasama Meclisi Başkanı Nurdincan İsmailov ve Kırgız Meclisi Başkanı Dastanbek Cumabekov, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Teberrüken Uluçay, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ülkemizi ziyaret etmiştir.

8-12 Ekim

-Bangladeş Bağımsızlık Savaşı İşleri Bakanı Mozammel Huq, savaş ve şehit anıtları ile savaş gazilerine ilişkin uygulamalar hakkında fikir teatisinde bulunmak üzere 8-12 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9-10 Ekim

-G20 Yüksek Mahkemeleri Adli Konferansı (J20), 9-10 Ekim 2018 tarihleri arasında Buenos Aires’te düzenlenmiştir. G20 çatısı altında ilk defa Arjantin dönem başkanlığı sırasında gerçekleştirilen sözkonusu konferansa, ülkemizden Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan ile Yargıtay Birinci Başkan Vekili Sayın Mehmet Kürtül başkanlığındaki heyetlerimiz iştirak etmişlerdir.

10 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi’yi 10 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da kabul etmişlerdir.

-Yunanistan’ın Girit adasında 10 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen Yunanistan-Mısır-GKRY üçlü zirve toplantısının sonunda yayımlanan ve Kıbrıs’ta “yasadışı Türk işgali”nin bulunduğu iddia edilen, ayrıca ülkemize “Kıbrıs’ın deniz alanlarındaki tüm yasadışı faaliyetlerini sonlandırması ve gelecekte de benzeri faaliyetlerden kaçınması” çağrısında bulunulan ortak bildiri hakkındaki bir soruya cevaben Bakanlığımız Sözcüsünce 12 Ekim 2018 tarihinde bir açıklama yapılmıştır.

10-11 Ekim

-10-11 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu, onur konukları Afrika Birliği Dönem Başkanlığını temsilen Ruanda Başbakanı Edouard Ngirente ve dönemin Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ile çok sayıda Afrika ülkesinin ekonomi ve ticaret bakanları, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 10-11 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenmiştir.

Foruma katılım sağlayanlar arasında Angola Ticaret Bakan Yardımcısı Amadeus De Jesus Alves Leitao; Benin Sanayi ve Ticaret Bakanı Serge Mahouwèdo; Burkina Faso Ticaret ve Elsanatları Bakanı Harouna Kabore; Çad Madenler, Sanayi ve Ticari Kalkınma ve Özel Sektörün Teşviki Bakanı Youssouf Abassalah, ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Mahamat Annadif Youssouf, Gabon Ticaret Bakanı David Mbadinga; Gambiya Ticaret, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Amadou Sanneh; Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Alan Kyerematen; Gine Yatırım ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Bakanı Gabriel Curtis; Gine Bissau Ticaret, Turizm ve Zanaat Bakanı Vicente Fernandes; Kamerun Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Patrick Mvondo Nna; Kongo Cumhuriyeti Bakan, Başbakanın Kabine Direktörü Rigobert Maboundou ve İnşaat, Şehirleşme ve Konut Bakanı Josue Rodrigue Ngouonimba ve Liberya Ticaret ve Sanayi Bakanı Wilson K. Tarpeh yer almıştır.

11 Ekim

-Sayın Bakanımız 11 Ekim 2018 tarihinde Bağdat ve Necef’i ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Berham Salih, dönemin Irak Başbakanı Haydar Ebadi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdülmehdi, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi ve çeşitli siyasi parti liderleriyle görüşmüş; ITC Başkanı Erşat Salihi ve Türkmen toplumunun temsilcileriyle bir araya gelmiştir.

11-12 Ekim

-İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazlı, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun davetlisi olarak 11-12 Ekim 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir

11-13 Ekim

-Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, beraberinde bir heyetle, 11-13 Ekim 2018 tarihlerinde Bali'de düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Grubu Yıllık Toplantıları ile G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmıştır. Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo'nun evsahipliğinde, IMF Direktörü Christine Lagarde ve Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim'in başkanlığında yapılan toplantılara 189 ülkeden yaklaşık 20.000 kişi iştirak etmiştir. Katılımcılar arasında BM Genel Sekreteri, Devlet Başkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Uluslararası Kuruluşların üst düzey yöneticileri, Merkez Bankası Başkanları ile çok sayıda bürokrat ve özel sektör temsilcisi yer almıştır.

Anılan ziyaret kapsamında, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve beraberindeki resmi heyet ayrıca, Sulawesi adasında meydana gelen deprem ve tsunami afetinden etkilenen bölgede incelemelerde bulunmak ve ülkemiz yardım kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmek üzere, anılan afetten en fazla etkilenen Palu şehrine 10 Ekim 2018 tarihinde bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanımız, Palu'yu ziyaret eden ilk yabancı devlet adamı olmuştur.

12 Ekim

-ABD’li Rahip Brunson, 12 Ekim 2018 tarihinde İzmir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararla 3 yıl, 1 ay, 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ve mahkeme süresince hapiste geçirdiği süre dikkate alınarak adıgeçen hakkındaki adli kontrol kararı ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılmıştır.

12-15 Ekim

-TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım ile milletvekillerinden ve TBMM yetkililerinden oluşan beraberindeki heyet, Cenevre’de düzenlenen Parlamentolararası Birlik (PAB) 139’uncu Genel Kurulu’na ve Genel Kurul marjında düzenlenen toplantılara katılmak üzere, BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilciliğimiz, DTÖ Daimi Temsilciliğimiz, Bern Büyükelçiliğimiz ve Cenevre Başkonsolosluğumuzun katkılarıyla hazırlanan program çerçevesinde 12-15 Ekim 2018 tarihlerinde İsviçre’yi ziyaret etmiştir.

13-15 Ekim

- Sayın Bakanımız, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Sayın Jeremy Hunt ile ikili görüşmelerde bulunmak ve düşünce kuruluşu Chatham House’un “Değişen Dünya Düzeninde Avrupa” konulu yuvarlak masa toplantısında konuşma yapmak üzere 13-15 Ekim 2018 tarihlerinde Birleşik Krallık’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14-15 Ekim

-Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komiseri Dimitris Avramopoulos, ikili görüşmelerde bulunmak üzere 14-15 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilen Avramopoulos, ayrıca Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Adalet Bakanımız ile Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile görüşmelerde bulunmuştur. Görüşmelerde, Türkiye ve AB arasında göç konusundaki işbirliği ele alınmıştır.

14-16 Ekim

-14-16 Ekim 2018 tarihleri arasında Kahire’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı 4. Toplantısı’na Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Akif Özkaldı başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

15 Ekim

-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) 21 Mayıs-5 Ekim 2018 tarihleri arasında meydana gelen gelişmelere yer veren İyi Niyet Misyonu raporunun ön nüshası 15 Ekim 2018 tarihinde BM Güvenlik Konseyine gönderilmiş, ardından yayınlanmıştır. Raporda özetle, BM Genel Sekreteri’nin görevlendirdiği kıdemli yetkili Jane Holl Lute’un temasları ve Ada’daki iki liderle yaptığı görüşmelerin ardından Genel Sekreter’in, Ada’daki iki toplum arasında kapsamlı bir çözüm bulunması şansının hala “canlı” olduğuna inandığı; sonuç üretmeyen, ucu açık sürece verilen sürekli desteğin artık geçmişte kaldığını gözlemlediği; “Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü” olarak tanımlanan statükonun sürdürülemez olduğu hususunda geniş bir uzlaşı olduğunu not ettiği belirtilmiştir.

Raporda ayrıca, yeni bir müzakere süreci için yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğu, bu süreçte tarafların istekliliklerinin görülmesi gerektiği, bundan sonra muhtemel bir sürecin mutabık kalınmış başlangıç noktasını teşkil eden bir temel kavramlar (terms of reference) belgesinin hazırlanacağı kaydedilmiştir.

- Ürdün Başbakanı Ömer Razzaz, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile 15 Ekim 2018 tarihinde görüşmüştür. Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri geliştirilmesi ile Ürdün'ün daha önce askıya alınacağını bildirdiği serbest ticaret anlaşması (STA) gündeme gelmiş; Başbakan, STA'lar bağlamında Ürdün'ün ticaret dengesini, yerli üreticinin korunmasını ve yatırımların teşvik edilmesi hususlarına odaklandığını; ülkemizle imzalanan STA'nın sadece ticarete yoğunlaştığını ve bu durumun yerli üreticiyi olumsuz etkilediğini ifade etmiş; tarafların, Ürdün ile Suriye arasındaki Nasip-Jabir hudut kapısının yeniden açılmasının iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına yardımcı olacağını umduğunu belirtmiştir.

- Romanya Başbakanı Viorica Dancila, 15 Ekim 2018 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Bakanlığımızla Kuveyt Dışişleri Bakanlığı arasındaki siyasi istişarelerin beşinci turu, Bakan Yardımcımız Sayın Büyükelçi Sedat Önal ve Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Büyükelçi Velid Ali Saad El Kubeyizi’nin eşbaşkanlığında 15 Ekim 2018 tarihinde Kuveyt’te gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle, Kuveyt’le ikili ilişkilerimiz ve gündemdeki bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuş ve Türkiye-Kuveyt İşbirliği için Ortak Komite (İOK) 2. Toplantısı’nın hazırlıkları ele alınmıştır.

15-17 Ekim

-KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 15-17 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle yapılan görüşmelerde, ülkemiz ile KKTC arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesi imkânları üzerinde durulmuş, ayrıca Kıbrıs meselesine ilişkin son gelişmeler ele alınmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca Sayın Bakanımız ile Bakan Özersay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlenen “Doğu Akdeniz’de Hukuk ve Siyaset” konulu sempozyumun açılışına iştirak ederek, katılımcılara hitap etmişlerdir.

16-19 Ekim

-Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, 16-19 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize bir tanışma ziyareti gerçekleştirmiş, ziyaret çerçevesinde Ankara’da resmi temaslarda bulunmuştur.

17 Ekim

-ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 17 Ekim 2018 tarihinde ülkemize yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakanının Suriye Angajmanı Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’yi 17 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Münbiç Yol Haritası’nın uygulanması, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki durum ve siyasi süreç konuları ele alınmıştır.

17-18 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Moldova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret vesilesiyle ilişkilerimiz stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmıştır.

-Türkiye Maarif Vakfı'na (TMV) bağlı olarak açılan International Maarif Schools-Erbil isimli okulun resmi açılış töreni vesilesiyle aralarında AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Sayın Mehdi Eker, TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Göksu, TMV Yönetim Kurulu Üyeleri Yunus Torpil ve Mustafa Çaltılı'nın bulunduğu bir heyet 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Erbil'i ziyaret etmiştir.

17-19 Ekim

-KKTC Başbakanı Sayın Tufan Erhürman, 17-19 Ekim 2018 tarihlerinde, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası'nın davetlisi olarak Mersin’de düzenlenen "Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı"'na katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18 Ekim

-Sayın Bakanımız, 18 Ekim 2018 tarihinde Arnavutluk’u ziyaret etmiştir.

18-19 Ekim

-Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen 2018 Viyana Göç Konferansı, 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir. AB Komisyonu, AB Delegasyonu, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşlar ile AB üyesi olan ve olmayan çok sayıda ülkeden üst düzey temsilcinin iştirak ettiği etkinliğe ülkemiz adına Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Konferans’ta özellikle Avrupa iltica sistemi, mültecilerin korunması, göç ve iltica politikaları, sınır yönetimi ve göçmenlerin Avrupa’daki emek gücüne dâhil edilebilmeleri konuları ele alınmıştır.

19 Ekim

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Fransa Cumhurbaşkanının Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi François Senemaud’yu 19 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye başta olmak üzere, Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

-19 Ekim 2018 tarihinde İzmir-Aliağa'da, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımlarıyla STAR Rafinerisi açılış töreni gerçekleştirilmiştir.

19-20 Ekim

-Sayın Bakanımız, 19-20 Ekim tarihlerinde Kosova’yı ziyaret etmiştir.

20-22 Ekim

-20-22 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Venezuela Savunma Bakanı Padrino Lopez, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiştir.

-Kamboçya Başbakanı Hun Sen, 20-22 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Kamboçya’dan ülkemize Başbakan düzeyindeki ilk ikili ziyareti teşkil eden sözkonusu ziyaret çerçevesinde Hun Sen, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, görüşmenin ardından çeşitli alanlarda işbirliğini öngören sekiz ayrı anlaşma imzalanarak iki ülke arasındaki ilişkilerin ahdi zemini güçlendirilmiştir. (Kültürel İşbirliği Anlaşması, Spor Alanında İşbirliği Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptı, Su Alanında İşbirliği Anlaşması, Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması, Turizm İşbirliği Anlaşması ve Mayın Temizleme Alanında İşbirliği Anlaşması, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması)

TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilen Başbakan Hun Sen ayrıca, DEİK tarafından düzenlenen bir programa da katılmıştır.

20-23 Ekim

-13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Dünya Vatandaşları Örgütü (World Citizens Organization-WCO) tarafından 20-23 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenmiştir.

21 Ekim

-Erbil’deki yerel yönetimi belirleyecek IKBY seçimlerinin kesin sonuçları 21 Ekim 2018 tarihinde ilan edilmiştir.

21-23 Ekim

-TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır, Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marko Mikhelson’un davetine icabetle 21-23 Ekim 2018 tarihlerinde Estonya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Büyükelçi Bozkır ve Mikhelson başkanlıklarında yapılan görüşmelerde, parlamentolararası ilişkiler başta olmak üzere ikili ilişkilerimiz ile AB müzakere süreci, NATO çerçevesinde işbirliği ve diğer güncel uluslararası konular ele alınmıştır. Sayın Büyükelçi Bozkır, Estonya Parlamentosu Başkanı Eiki Nestor ile bir araya gelmiş, Estonya Dışişleri Bakanı Sven Mikser ve Savunma Bakanı Jüri Luik tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca, Uluslararası Savunma ve Güvenlik Merkezinde bir konuşma yapmış, Postimees gazetesine bir mülakat vermiştir.

23 Ekim

-Edirne Valisi Sayın Günay Özdemir Başkanlığındaki heyetimiz, Edirne ve Filibe Valilikleri arasında müzakereleri tamamlanan "Türkiye Cumhuriyeti Edirne Valiliği ile Bulgaristan Cumhuriyeti Filibe Valiliği Arasında İşbirliği ve Ortak Faaliyetlere Yönelik Niyet Beyanı"nın imzalanması amacıyla 23 Ekim 2018 günü Filibe'ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23-24 Ekim

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 23-24 Ekim 2018 tarihlerinde Astana formatında Moskova’da yapılan yüksek düzeyli toplantılarda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ve Rusya Devlet Başkanının Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ile İran Dışişleri Bakanının Özel Müşaviri Caberi Ensari’yle görüşmüş; ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından kabul edilmiştir. Toplantılarda, Anayasa Komitesi’nin tesisine yönelik çalışmalar ele alınmıştır.

23-25 Ekim

-23-25 Ekim 2018 tarihlerinde Cidde’de düzenlenen İİT’in kapsamlı reformuna ilişkin birinci Beyin Fırtınası Oturumu Toplantısı’na İİT nezdindeki Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Salih Mutlu Şen başkanlığındaki heyetle katılım sağlanmıştır.

24 Ekim

-Hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdülmehdi, 22 kişilik kabine listesini 24 Ekim 2018 günü ITM’de güven oylamasına sunmuş, oylamada 14 Bakan güvenoyu almış ve Adil Abdülmehdi’nin Başbakanlığında yeni hükümet resmen görevine başlamıştır.

25 Ekim

-Türkiye ile Filistin Devleti arasında tesis edilen Ortak Komite’nin ilk toplantısı Sayın Bakanımız ve Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’nin eşbaşkanlıklarında 25 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İşbirliğimizin kurumsallaştırılmış çerçevede her alanda geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesini amaçlayan sözkonusu toplantı kapsamında, iki ülke arasında "Güvenlik İşbirliği Anlaşması", "Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması", "Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanında Mutabakat Zaptı", "Tarımsal İşbirliği Mutabakat Zaptı" ve "Sivil Savunma Alanında Mutabakat Zaptı" olmak üzere beş anlaşmanın yanısıra "Ortak Bildiri" ve "Filistin'e Yönelik Hibe Teslim Tutanağı" imzalanmıştır.

-Direktörler seviyesinde Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı, 25 Ekim 2018 tarihinde Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı'nın evsahipliğinde, AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Jean Christophe Belliard ile Komisyon'un Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürü (DG NEAR) Christian Danielsson'un katılımıyla Ankara'da düzenlenmiştir. Toplantıda, AB’yle ilişkilerimizin yanısıra uluslararası ve bölgesel konular da ele alınmıştır.

25-26 Ekim

-Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, yaklaşık 90 kişilik bir heyetle 25-26 Ekim 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sözkonusu ziyaret kapsamında, Almanya ile 2013 yılında kurulan Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin (JETCO/ETOK) ilk toplantısı Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile AFC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Peter Altmaier'in eşbaşkanlığında 25 Ekim 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir. JETCO toplantısının ardından, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Peter Altmaier ve Dışişleri Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Türk ve Alman iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla “Türkiye-Almanya İş Konseyi Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenlenmiştir. Toplantıda, mesleki ve teknik eğitim konusunda işbirliğinin geliştirilmesinden üçüncü ülkelerde birlikte çalışma ve Türk Eximbank-Alman Euler Hermes arasında işbirliği imkânlarına kadar iki ülke arasındaki işbirliği potansiyeli geniş bir yelpazede ele alınmıştır.

Bakan Altmaier ayrıca, TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26 Ekim

-Sayın Bakanımız, yeni göreve seçilen Irak Dışişleri Bakanı Muhammed El Hekim’le 26 Ekim 2018 tarihli telefon görüşmesinde adıgeçeni tebrik etmiştir.

26-27 Ekim

-Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea'nın 26-27 Ekim tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen 5. Türk Tıp Dünyası Kongresi vesilesiyle Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'yla gerçekleştirdiği görüşmede, Romen Bakan, 15 Ekim'de Başbakan Viorica Dancila'nın ülkemizi ziyaretinde gündeme gelen Köstence Bölge Hastanesi konusunda Haziran ayından bu yana Türkiye'yle kamu-özel ortaklığı (PPP) kapsamında görüşmelerin devam ettiğini, 1000 yataklı olması planlanan hastanenin Türkiye'deki hastaneler model alınarak yapılacağını söylemiştir.

26-28 Ekim

-Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun evsahipliğinde düzenlenen II. Kartepe Zirvesi “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla 26-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Zirve’ye; onursal başkan olarak Sayın Bakanımız ile İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun yanısıra Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katılmıştır.

Zirve’de yaptığı konuşmada Sayın Bakanımız, halen 3,6 milyondan fazla Suriyeliye evsahipliği yapan ülkemizin tarih boyunca kendisine sığınan hiçkimseyi kaderine terk etmediğini özellikle vurgulamıştır.

Zirve marjında Sayın Bakanımız, Yunanistan eski Başbakanlarından George Papandreou ile bir araya gelmiş; Sayın İçişleri Bakanımız da Yunan Göç Bakanı Vitsas ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Zirve, bir yandan ülkemizin haklı olarak her kesimden takdir toplayan uygulamalarının ortaya konması, bir yandan da basın, akademik camia, uluslararası kuruluşlar ve belediyeler gibi farklı kesimleri bir araya getirerek kendi tecrübelerini paylaşmaları bakımından önemli bir fırsat teşkil etmiştir.

-Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 26-28 Ekim 2018 tarihlerinde Bahreyn’de düzenlenen 14. Manama Diyaloğu adlı bölgesel dış politika ve güvenlik etkinliğine katılmış ve “Ortadoğu’da Savunma Modernizasyonu ve Sanayileşme” oturumunda bir konuşma yapmıştır.

27 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in katılımlarıyla 27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da Suriye konulu Dörtlü Zirve gerçekleştirilmiştir. Zirve’de, Suriye ihtilafında öndegelen paydaşların tutumlarının uyumlaştırılarak çözüm çabalarına katma değer sağlanması hedeflenmiştir.

29 Ekim

-29 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Havalimanının açılış töreni, aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Bosna-Hersek Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı İsmir Jusko, Sırbistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajloviç, Çad Altyapı, Ulaştırma ve Ulaşımın Geliştirilmesi Bakanı Abderamane Mouctar Mahamat, Gabon Ulaştırma ve Lojistik Bakanı Justin Ndoundangoye, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Ulaştırma ve İletişimden Sorumlu Bakanı ve Başbakan Yardımcısı José Makila, Nijer Ulaştırma Bakanı Mahamadou Karidio Sumanda, Senegal Hava, Ulaştırma ve Havalimanı Altyapı Bakanı Maimouna Ndoye Seck’in bulunduğu çok sayıda Devlet/Hükümet Başkanları, Başbakanlar, Bakanlar ile üst düzey temsilcilerin katılımıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirilmiştir.

29-30 Ekim

-Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Dışişleri Bakanları VII. Toplantısı 29 Ekim 2018; Türkiye-Azerbaycan-İran Üçlü Dışişleri Bakanları VI. Toplantısı ise 30 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Toplantılarda, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alınmış, güncel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantıların hitamında birer ortak bildiri kabul edilmiştir. Sayın Bakanımız, toplantılar marjında Azerbaycanlı, İranlı ve Gürcü muhataplarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

30 Ekim

-İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı” çerçevesinde 30 Ekim 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

31 Ekim

-BM Genel Sekreteri’nin 15 Ekim 2018 tarihli İyi Niyet Misyonu raporu çerçevesinde, Jane Holl Lute, taraflarla temaslarını sürdürmek maksadıyla, 31 Ekim 2018 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis’le ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmiştir.