Şubat

1 Şubat

Tarım Bakanı ve Üretken Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Wilmer Castro Soteldo başkanlığındaki Venezuela heyeti 30 Ocak- 1 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Bolivya’nın başkenti La Paz'da Büyükelçiliğimiz 1 Şubat 2018 tarihi itibariyle faaliyete geçmiştir.

Akdeniz İçin Birlik (AiB) Su Uzmanları Grubu 8. Toplantısı, 1 Şubat 2018 tarihinde Ürdün-Ölü Deniz'de gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya Bakanlığımız ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığından katılım sağlanmıştır.

1-4 Şubat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, 1-4 Şubat 2018 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen “Agroexpo 13. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı” kapsamında ülkemize gelen Ürdün Tarım Bakanı Hneifat ve Kosova Cumhuriyeti Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Nenad Rikalo ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

2-3 Şubat

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 2-3 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

3-4 Şubat

Avrupa Odalar Birliği Başkan Yardımcılığı görevini de deruhte eden TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu (FEDCOC) tarafından 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde Kahire’de düzenlenen 3. Yatırım Forumuna katılmıştır.

5 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat 2018 tarihinde İtalya’ya gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yi kabul etmiştir. Ayrıca, önde gelen İtalyan şirketlerinin CEO’larıyla biraraya gelmiştir. Ziyarette siyasi, ekonomik, savunma sanayii gibi alanlarda ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel gelişmeler ve uluslararası konular ele alınmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat 2018 tarihinde Papa Fransuva’nın davetine icabetle Vatikan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Vatikan ziyareti kapsamında, Papa Fransuva ile başbaşa bir görüşme gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanı, Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin’i de kabul etmiştir.

5-9 Şubat

Ülkemiz ile Venezuela arasında STA aktedilmesine yönelik olarak Ekim 2017'de başlatılan müzakerelerin ikinci turu 5-9 Şubat 2018 tarihlerinde Karakas’ta gerçekleştirilmiştir.

6-7 Şubat

ABD Ticaret Odası Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy başkanlığındaki heyet, 6-7 Şubat 2018 tarihlerinde Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci tarafından kabul edilmiş; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Hatice Karahan, Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmüştür.

Türkiye-Kosova Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı 6-7 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

7 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 7 Şubat 2018 tarihinde Tahran’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le kapsamlı görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Suriye’deki durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

Irak Sağlık ve Çevre Bakanı Adile Hamud Hüseyin başkanlığındaki Irak heyeti, Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Demircan'ın davetlisi olarak 7 Şubat 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde iki ülke arasında sağlık alanında işbirliği imkanları üzerinde durulmuştur.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 7 Şubat 2018 tarihinde Bulgaristan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Mezkur ziyaret sırasında, Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci ile Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, AB ile gümrük birliğinin güncellenmesinin yanısıra "Türkiye-Bulgaristan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması"nın yenilenmesini de havi güncel ikili ekonomik ve ticari hususları ele almışlardır.

8-9 Şubat

Karadağ Savunma Bakanı Predrag Boskovic, 8-9 Şubat 2018 tarihlerinde Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli'nin davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

8-11 Şubat

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci, 8-11 Şubat 2018 tarihleri arasında, Dünya Gümrük Örgütü (WCO) ile Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından Pekin’de müştereken düzenlenen "Birinci Küresel Sınır Aşan E-Ticaret Konferansı [First Global Cross Border E-Commerce Conference]" vesilesiyle ÇHC’ni ziyaret etmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Tüfenkci Konferans marjında Çinli mevkidaşı Gümrükler Genel İdaresi Bakanı Yu Guangzhou ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Şubat

Japonya Devlet Bakanı Masaji Matsuyama “2018 Japonya Festivali"nin 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen açılış törenine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Matsuyama, ziyaret marjında Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş ile biraraya gelmiştir.

11-12 Şubat

Türkiye-Afrika Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı 11-12 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Konferansın sonucunda Afrika Birliği-Türkiye Ortaklığı 2015-2017 dönemi Ortak Uygulama Raporu kabul edilmiştir.

Konferans, Afrika Birliği ile stratejik ortaklığımızın 10. yıldönümünde ve önümüzdeki dönemde düzenlenmesi öngörülen III. Türkiye-Afrika Zirvesi’ne giden süreçte, Türkiye-Afrika ortaklığında, bugüne kadar kaydedilen gelişmelerin gözden geçirilmesi ve durum tespiti yapılması, ayrıca önümüzdeki döneme ilişkin planlama yapılması bakımından yararlı olmuştur.

11-15 Şubat

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 11-15 Şubat 2018 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İstanbul ve Ankara’yı kapsayan bu ziyaret, Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow’un ülkemize gerçekleştirdiği ilk ziyaret olmuştur.

11-17 Şubat

Ürdün Meclisi-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri 11-17 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

12 Şubat

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ülkemize yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde, 12 Şubat 2018 tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la görüşmüş, ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, 12 Şubat 2018 tarihinde Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı marjında Kuveyt’te bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

12-13 Şubat

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, Sofya’da 12-13 Şubat 2018 tarihlerinde düzenlenen “AB Üye Ülkeleri Turizm Bakanları Üst Düzey Toplantısı – Turizm ve Ekonomik Büyüme Hakkında Üst Düzey Bakanlar Konferansı”na iştirak etmiştir.

13 Şubat

DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı, 13 Şubat 2018 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Kuveyt’te gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, toplantıda ülkemizin terörizmle mücadeleye katkıları ile DEAŞ, PKK/PYD ve diğer terör örgütleriyle mücadelede uluslararası toplumdan beklentilerimizi vurgulamıştır. Toplantının sonucunda DMUK’un önümüzdeki dönemde oynayacağı role ilişkin “rehber ilkeler” belgesi oydaşmayla kabul edilmiştir.

13-14 Şubat

13-14 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da Üçüncü Somali-Somaliland Akademik Çalıştayı düzenlenmiştir. Söz konusu çalıştayda akademisyenler, Somali’yle Somaliland arasındaki sorunları ve bu sorunların çözümünde öncelikli olarak ele alınması gereken hususları değerlendirmişlerdir.

Türkiye-Macaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu Toplantısı 13-14 Şubat 2018 tarihinde Budapeşte’de gerçekleştirilmiştir.

14-15 Şubat

Başbakan Sayın Binali Yıldırım 14-15 Şubat 2018 tarihlerinde Belarus’a resmi ziyarette bulunmuştur. Sayın Başbakan, Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenka tarafından kabul edilmiş, Cumhuriyet Konseyi Başkanı Mikhail Myasnikoviç ve Temsilciler Meclisi Başkanı Vladimir Andreyçenko ile görüşmüştür.

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, 14-15 Şubat 2018 tarihlerinde Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Söz konusu toplantı, 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek NATO Zirvesine yönelik hazırlıkların 2018 yılında ele alındığı ilk Bakanlar Toplantısı olması açısından önem taşımıştır. Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, toplantısı vesilesiyle ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşmüştür.

14-17 Şubat

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi 14-17 Şubat 2018 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15 Şubat

15 Şubat 2018 tarihinde Ramallah’ta Filistin Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir törenle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Filistin Uluslararası İşbirliği Ajansı (PICA) arasında bir Anlayış Muhtırası imzalanmıştır.

15 Şubat 2018 tarihinde Bakü'de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Dördüncü Danışma Kurulu toplantısında ülkemizi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak başkanlığında bir heyet temsil etmiştir.

15-16 Şubat

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen 15 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, 16 Şubat’ta Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştür.

AB Bakanı Sayın Ömer Çelik, 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde Sofya'da düzenlenen "AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı" (Gymnich) marjında aday ülke Dışişleri Bakanlarıyla gerçekleştirilen toplantı için Bulgaristan’ı ziyaret etmiştir.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sayın Yusuf Beyazıt, Parlamentolararası Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (ODGP) ile Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) Konferansına katılmak üzere 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde Bulgaristan’ı ziyaret etmişlerdir.

16-18 Şubat

16-18 Şubat 2018 tarihlerinde düzenlenen 54’üncü Münih Güvenlik Konferansı’na Başbakan Sayın Binali Yıldırım başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yer aldıkları bir heyetle iştirak edilmiştir.

17 Şubat

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili ile 17 Şubat 2018 tarihinde Münih Güvenlik Konferansı marjında ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev ile 17 Şubat 2018 tarihinde Münih Güvenlik Konferansı marjında ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-19 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 18-19 Şubat 2018 tarihlerinde Ürdün’ü ziyaret etmiştir. Mevkidaşı Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile başbaşa ve heyetlararası görüşmeler gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Kral II. Abdullah tarafından da kabul edilmiştir.

19 Şubat

19 Şubat 2018 tarihinde Bakanlığımızda Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan-İran Dışişleri Bakanları Toplantısı Hazırlık İstişareleri gerçekleştirilmiştir.

20 Şubat

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov 20 Şubat 2018 tarihinde ülkemize yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la biraraya gelmiştir.

20-21 Şubat

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde Ürdün’ü ziyaret etmiştir.

Türkiye-Sırbistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde Belgrad'da düzenlenmiştir.

20-22 Şubat

Kamerun İstihdam ve Mesleki Eğitim Bakanı Zacharie Perevet'nin 20-22 Şubat 2018 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kamerun Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mesleki Eğitimde Teknoloji Transferi Proje Uygulama Protokolü" 21 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

21 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 21 Şubat 2018 tarihinde İspanya Dışişleri eski Bakanı Miguel Moratinos’u Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, “Medeniyetler İttifakı” çerçevesindeki konular ele alınmıştır.

Ülkemizin eş-başkanlığını yürüttüğü DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu (DMUK) Yabancı Terörist Savaşçılar Çalışma Grubu Toplantısı 21 Şubat 2018 tarihinde Lahey'de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, YTS tehdidinin güncel durumu, BMGK'nın 2396 sayılı kararının uygulanması ve YTS sorunuyla daha etkin mücadele yöntemleri, geri dönen YTS ailelerinin oluşturduğu sınamalar, çatışma bölgelerinde delil toplanması, YTS'lerin yargılanması-rehabilitasyonu-topluma yeniden kazandırılmaları gibi unsurlar değerlendirilmiştir.

22 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Ghassan Yousef Abdulbari Al-Zawavi’yi 22 Şubat 2018 tarihinde kabul etmiştir.

22-23 Şubat

Ekonomi Bakanlığı tarafından 22-23 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye- Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Ekonomi ve İş Forumu’na ECOWAS’ın Sanayi ve Ticaretten sorumlu Komiseri Kalilou Traoré ile 7’si Bakan 1’i Bakan Yardımcısı düzeyinde olmak üzere toplam 10 ülke (Benin, Burkina Faso, Fildişi, Gambiya, Gana, Gine, Nijer, Nijerya, Mali, Senegal) katılım sağlamıştır. Forum çerçevesinde "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Arasında Ticaret ve Yatırım İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

23 Şubat

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Abdelkader Messahel, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 23 Şubat 2018 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Libya Yatırım Konferansı vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa Al-Sarraj’ı 26 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da kabul etmişlerdir.

26-27 Şubat

Türkiye-İran Merkez Bankaları Çalışma Komitesi IV. Toplantısı 26-27 Şubat 2018 tarihlerinde İsfahan'da gerçekleştirilmiştir. Ülkemizden Merkez Bankası koordinasyonunda, Ziraat Bankası ve Eximbank'ın da iştirak ettiği toplantıda iki ülke arasında imzalanan "Swap" Anlaşmasının uygulanması ve İranlıların ülkemizde kredi kartlarının kullanımı konuları ele alınmıştır.

26-28 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26-28 Şubat 2018 tarihlerinde Cezayir'e gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelaziz Buteflika’yla görüşmüş, ayrıca Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah, Ulusal Halk Meclisi Başkanı Said Bouhadja ve Başbakan Ahmed Ouyahia’yı kabul etmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu ziyareti sırasında, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş ile Cezayir Üniversitelerarası İşbirliği ve Değişim Direktörü Arezki Saidani tarafından, "Yunus Emre Enstitüsü ile Setif-2 Üniversitesi Arasında Türkoloji Projesi İşbirliği Protokolü" imzalanmıştır.

Faroe Adaları Dışişleri ve Ticaret Bakanı Paul Michelsen 26-28 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşmüştür.

27-28 Şubat

Türkiye-İspanya Kara Ulaştırması Karma Komisyonu toplantısı 27-28 Şubat 2018 tarihlerinde Madrid’de gerçekleştirilmiştir.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolararası Dışişleri Komisyonları 3. Toplantısı 27-28 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) heyetinin, 27-28 Şubat 2018 tarihlerinde Umman’ı ziyareti kapsamında Türkiye-Umman İş Forumu gerçekleştirilmiştir.

8. Dünya Su Forumu Siyasi Süreç Hazırlık Komitesi'nin 27-28 Şubat 2018 tarihlerinde Paris'te gerçekleştirilen ikinci oturumuna Dışişleri Bakanlığı heyeti katılım sağlamıştır.

28 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Afrika turu kapsamında 28 Şubat 2018 tarihinde Moritanya’yı ziyaret etmişlerdir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretleri vesilesiyle mevkidaşlarıyla yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve işbirliğimiz tüm yönleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Moritanya ziyaretleri Türkiye’den bu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olmuştur.