Mayıs

29 Nisan-1 Mayıs

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan - 1 Mayıs 2018 tarihlerinde Özbekistan’a resmi ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret çerçevesinde, ülkemiz ile Özbekistan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği kurulması hususuna yer veren bir Ortak Açıklama da dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda 25 belge imzalanmıştır. Özbekistan Cumhurbaşkanı, ziyaret marjında düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne üye olmasına olumlu baktığını ifade etmiştir.

29 Nisan-3 Mayıs

-Japonya Deniz Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Teru Fukui ve Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı ve Japonya Temsilciler Meclisi üyesi Ichiro Aisawa’nın başkanlık ettiği heyet 29 Nisan-3 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul, Bursa ve Ankara’yı ziyaret etmiştir. Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Eş Başkanı ve Japonya Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri Toshihiro Nikai de ziyaretin İstanbul bölümüne katılmıştır.

Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Ichiro Aisawa başkanlığındaki heyet, Ankara’da TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiş, Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ tarafından heyete akşam yemeği verilmiş, heyet Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Eş Başkanı Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu ile de biraraya gelmiştir.

Deniz Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Teru Fukui, ayrıca Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ümit Yalçın ile bir görüşme gerçekleştirmiş; Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Ziya Altunyaldız ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekili Sayın İlyas Şeker ile bir araya gelmiştir.

1-2 Mayıs

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki heyetle, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in davetine icabetle 1-2 Mayıs 2018 tarihlerinde Kore Cumhuriyeti’ne devlet ziyaretinde bulunmuşlardır.

İki ülke liderinin başbaşa ve heyetlerarası gerçekleştirdikleri görüşmeler sırasında ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmış; Sayın Cumhurbaşkanımız Güney ve Kuzey Kore arasındaki zirveye başarılı evsahipliği sebebiyle Cumhurbaşkanı Moon’u tebrik etmiş ve diyalog sürecinin kararlılıkla devam etmesini temenni etmiş; Cumhurbaşkanı Moon, Türkiye’nin Kore Yarımadası’ndaki diyalog sürecine desteğini sürdürmesini beklediklerini belirtmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisini ziyaret ederek Meclis Başkanı Sayın Chung Sye-Kyun ile bir araya gelmiş; ayrıca SK, Hyundai, LG, Hanwha, Daelim ve GS firmalarının üst düzey yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında "Yükseköğretim Alanında İşbirliği", "Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Uydu ve Uzay Teknolojileri Alanlarında Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinde İşbirliği", "Sanayi İşbirliği" ve "Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliği" Mutabakat Zabıtları imzalanmıştır.

1-3 Mayıs

-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı'nın açılışı, ulaştırma alanında çok taraflı işbirliği hakkında "Büyük İpek Yolu- İlerlemenin Hudutlarına Doğru Forumu" ve EİT 9. Ulaştırma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere 1-3 Mayıs 2018 tarihleri arasında Türkmenbaşı'nı ziyaret etmiştir.

Türkmenbaşı Limanı, ülkemizden başlayarak, demiryolu ile sırasıyla Gürcistan, Azerbaycan (Hazar Denizi’nden feribot ile), Türkmenistan, Kazakistan ve ÇHC’ye ulaşan Orta Koridor Girişimimizin önemli bir unsurudur.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, bu vesileyle 2 Mayıs 2018 tarihinde Devlet Başkanı Berdimuhammedov tarafından kabul edilmiş, ulaştırma konularından sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammetkhan Chakiyev'le heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2-3 Mayıs

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, 2-3 Mayıs 2018 tarihlerinde ÇHC’ye gerçekleştirdiği ziyarette mevkidaşı ÇHC Enerji İdaresi Bakanı Nur Bekri ile bir araya gelmiş, ayrıca Devlet Enerji Yatırım Şirketi Başkanı Meng Zhengping, Devlet Nükleer Enerji Teknolojileri Şirketi Başkanı Wang Fengxu, Çin Atom Enerjisi İdaresi Başkan Vekili Wang Yiren, State Grid Başkanı Shu Jinbiao ve ICBC Bankası Başkanı Yi Huiman ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

2-4 Mayıs

-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar, 2-4 Mayıs 2018 tarihlerinde Pakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Pakistanlı muhatabı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve dönemin Başbakanı Şahid Hakan Abbasi’yle de görüşmüştür.

2-5 Mayıs

-Cezayir Ulusal Halk Meclisi Dışişleri, İşbirliği ve Göç Komisyonu Başkanı Abdelhamid Si Afif, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır’ın davetine icabetle 2-5 Mayıs 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Cezayir parlamenter heyeti Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki Dışişleri Komisyonu heyetimizle görüşmelerde bulunmuştur. Konuk heyet ayrıca TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ tarafından kabul edilmiştir.

3-4 Mayıs

-18. Türkiye-Irak Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci ve Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’nin eşbaşkanlığında 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara’da düzenlenmiştir. Irak Dışişleri Bakanı Caferi, 3 Mayıs 2018 tarihinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiş, 4 Mayıs 2018 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür. Bahsekonu görüşmelerde başta ekonomi olmak üzere ikili ilişkilerimizin tüm boyutları ele alınmıştır.

5-6 Mayıs

-5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen, Bangladeş’in evsahipliğini yaptığı İİT 45. Bakanlar Konseyi Toplantısına, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

45. DBK’da ülkemizce sunulan Somali’de Durum, Suriye’de Durum, Kıbrıs’ta Durum, Batı Trakya Türk Müslüman Azınlığı ve Oniki Adalardaki Müslüman Nüfusun Durumu, İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi, İİT’in Kapsamlı Reformu için Beyin Fırtınası Oturumu Düzenlenmesi, Yeni İİT Misyonu Kurulması (Mogadişu), İİT’in Arabuluculuk Kapasitesinin Güçlendirilmesi, İİT Daimi Temsilciler Komitesi’nin İşleyişini Düzenleyen Kuralların ve Çalışma Usullerinin Gözden Geçirilmesi, Kırım’daki Müslüman Tatarların Durumu, Afrika Boynuzu’nda Kuraklık ve Açlıktan Kaynaklanan İnsani Durum ve İSEDAK Kararlarının Uygulanmasına ilişkin karar tasarıları kabul edilmiştir.

Toplantı sırasında ayrıca, İİT Genel Sekreter Yardımcılığı seçimleri de gerçekleştirilmiştir. İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı (GSY) görevine ülkemizce aday gösterilen SESRIC Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, mevcut GSY Kuveytli Al-Mansour’la yarışmış ve oyların çoğunluğunu alarak seçilmiştir.

45. DBK öncesinde 4 Mayıs 2018 tarihinde evsahibi Bangladeş tarafından düzenlenen program çerçevesinde, Cox’s Bazar’daki Rohinga Müslümanlarının yaşadığı kamplar ziyaret edilmiş ve söz konusu ziyarete ülkemizce de katılım sağlanmıştır.

6-7 Mayıs

-Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 1. Toplantısı vesilesiyle 6-7 Mayıs 2018 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaretinde Vuçiç’e, Madencilik ve Enerji Bakanı Aleksandar Antiç, Tarım, Orman ve Su İşleri Bakanı Branislav Nedimoviç, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Nebojşa Stefanoviç, Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç ve Başbakan Yardımcısı ve İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajloviç de eşlik etmiştir.

7 Mayıs

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 7 Mayıs 2018 tarihinde Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Núñez’i kabul etmiştir. Görüşmede ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler ele alınmıştır.

8 Mayıs

- AFC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda Parlamenter Devlet Sekreteri Thomas Bareiss, 8 Mayıs 2018 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği bir ziyaret çerçevesinde Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşmüştür. Söz konusu görüşmelerde genel olarak ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi için atılacak adımlar üzerinde durulmuştur.

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mayıs 2018 tarihinde BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mülteciler İçin Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Pierre Krahenbühl’ü kabul etmişlerdir.

Kabulde, UNRWA’nın mali sıkıntıları, “Onura Paha Biçilemez” (Dignity is Priceless) kampanyası, ülkemizin katkılarını artırması ve önümüzdeki dönemdeki işbirliği fırsatları gibi konular görüşülmüştür.

9-10 Mayıs

-MÜSİAD tarafından 9-10 Mayıs 2018 tarihlerinde Konya'da düzenlenen Türkiye-Afrika İş Forumuna Zimbabve Tarım Bakanı Perrance Shiri iştirak etmiş ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Mayıs

-Venezuela Anayasa Mahkemesi Başkanı Maikel Jose Moreno Perez, 10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Perez, 10 Mayıs tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan ile görüşmüştür. Perez ayrıca, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül tarafından da kabul edilmiştir.

13-14 Mayıs

-Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı kapsamında 13-14 Mayıs 2018 tarihlerinde Sofya'da düzenlenen AB Parlamentolararası Enerji Komisyonu Başkanları Toplantısına TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Ziya Altunyaldız başkanlığındaki heyetimiz katılmıştır.

13-15 Mayıs

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 11-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Reading şehrinde yapılan Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun 7’nci Toplantısının kapanışına katılmak ve resmi görüşmelerde bulunmak üzere 13-15 Mayıs 2018 tarihlerinde Birleşik Krallık’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret çerçevesinde, 14 Mayıs 2018 tarihinde yatırımcılarla kısıtlı katılımlı bir toplantıda bir araya gelmişler ve Bloomberg TV’ye bir mülakat vermişlerdir.

Birleşik Krallık ziyareti kapsamında 15 Mayıs 2018 tarihinde Kraliçe Elizabeth ile başbaşa bir görüşme yapan Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca Başbakan Theresa May ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmeler sırasında, ikili ilişkilere ilaveten Brexit, Kıbrıs, Filistin, Suriye, insani yardımlar başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ve uluslararası konular ele alınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyareti vesilesiyle iş çevreleriyle ve Birleşik Krallık’ta yaşayan Türk toplumunun temsilcileriyle de bir araya gelmiştir.

Ziyaret kapsamında, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen müteahhitlik alanında üçüncü ülkelerde işbirliği temalı “İş Forumu”na katılmıştır. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci ayrıca, Uluslararası Ticaret Bakanlığı’nda Devlet Bakanı Greg Hands ile heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, “Brexit” sonrası döneme yönelik bir serbest ticaret anlaşması imzalanması konusunda mutabık kalınmış, sonbahar aylarında Londra’da yapılacak Türkiye-İngiltere Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) hazırlıkları ele alınmış ve JETCO marjında düzenlenecek İş Forumu’nun kapsamlı bir şekilde icra edilmesi kararlaştırılmıştır.

14 Mayıs

-28 Mayıs 1918 tarihinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 14 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da Haydar Aliyev Parkı’nda bir resepsiyon düzenlenmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Yardımcısı Ali Hasanov’un da iştirak ettiği resepsiyona TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı Milletvekili Sayın Necdet Ünüvar başta olmak üzere üst düzey katılım sağlanmıştır.

15-16 Mayıs

-Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, 15-16 Mayıs 2018 tarihlerinde KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

15 Mayıs

-15 Mayıs 2018 tarihinde Londra'da ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İngiltere Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma'', ülkemiz adına Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, İngiltere adına ise Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan tarafından imzalanmıştır.

16 Mayıs

-TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın evsahipliğinde 16 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi’nin 25. Kuruluş Yıldönümü Meclis Başkanları Zirvesi’ne Arnavutluk Parlamento Başkanı Gramoz Ruçi, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Ogtay S. Asadov, Bulgaristan Milli Meclisi Başkanı Tsveta Karayancheva, Ermenistan Milletvekili Gagik Minasyan, Gürcistan Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze, Moldova Parlamento Başkanı Andrian Candu, Romanya Senato Başkanı Calin Popescu-Taricenau, Rusya Duma Başkan Yardımcısı Petr Tolstoy, Sırbistan Milli Meclis Başkanı Maja Gojkovic, Ukrayna Milletvekili Refat Chubarov ve Yunanistan Parlamento Başkanı Nikolaos Voutsis katılmıştır.

-İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Mahmud Vaizi, 16 Mayıs 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Vaizi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşmüştür.

17 Mayıs

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Mayıs 2018 tarihinde Bolivya Dışişleri Bakanı ile Kudüs konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’yla 17 Mayıs 2018 tarihinde videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşme sırasında Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Venezuela Ekonomi ve Maliye Bakanı Simon Zerpa, Ticareti Geliştirme Anlaşmasını imzalamışlardır.

-Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 17 Mayıs 2018 tarihinde telefonla görüştüğü Irak Başbakanı Haydar Ebadi’yi 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı’na davet etmiştir.

17-18 Mayıs

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 16 Mayıs 2018 tarihinde telefonla görüştüğü Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yi, 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı’na davet etmiştir. Irak Dışişleri Bakanı, söz konusu toplantıya katılmak üzere 17-18 Mayıs 2018 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

18 Mayıs

-ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı sonrasında Gazze sınırında meydana gelen olaylarda yaşanan can kayıpları sonucunda, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrılarıyla İİT 7. Olağanüstü İslam Zirvesi 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir.

Anılan zirveye aralarında İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ve dönemin Pakistan Başbakanı Abbasi’nin de yer aldığı 12 Devlet/Hükümet Başkanı, 2 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 2 Başbakan, 3 Başbakan Yardımcısı, 2 Senato/ Meclis Başkanı ve 15 Dışişleri Bakanı katılmış; Zirve’de toplam 49 ülke temsil edilmiştir.

Zirve sonucunda kabul edilen Nihai Bildiri’de, başta Filistin halkının korunması için uluslararası bir kuvvet oluşturulması, Gazze’de işlenen suçların faillerini araştırmak üzere soruşturma komitesi kurulması, ABD’yi takiben Kudüs’te Büyükelçilik açacak ülkelere karşı tedbirler uygulanması ve Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’nı (UNRWA) desteklemeye yönelik Vakıf Fonu kurulması gibi somut, operasyonel unsurlar yer almıştır.

18-22 Mayıs

-Çin’in Hangzhou şehrinde 18-22 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen İkinci Uluslararası Çay Fuarı'na Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş başkanlığındaki heyetimiz katılmıştır. Sayın Daniş bu vesileyle mevkidaşı Qu Dongyu ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20 Mayıs

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mayıs 2018 tarihinde Bosna-Hersek’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret kapsamında 6. UETD Genel Kurul Toplantısına katılmış ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin takdim ettiği fahri doktora unvanını kabul etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza söz konusu ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi İbrahim Kalın ve Metin Kıratlı ile geniş bir heyet eşlik etmişlerdir.

-Karadağ’da 20 Mayıs 2018 tarihinde Pluzine, 27 Mayıs 2018 tarihinde ise Podgoritsa, Rozaje, Plav, Bijelo Polje, Bar, Danilovgrad, Pljevlja, Savnik, Kolasin, Zabljak şehirlerinde yerel seçimler düzenlenmiştir. Pluzine, Rozaje ve Plav hariç tüm şehirlerde iktidardaki Demokratik Sosyalist Parti (DPS) birinci olmuştur.

-20 Mayıs 2018 tarihinde Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Ermenistan arasındaki sınır hattında yaşanan çatışmada Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine mensup bir asker şehit olmuştur. Bu gelişme, Yukarı Karabağ temas hattı dışında, Nahçıvan ile Ermenistan sınır hattında uzun bir aradan sonra gerçekleşen ilk çatışma olması nedeniyle dikkat çekicidir.

22 Mayıs

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’yla 22 Mayıs 2018 tarihinde telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede Sayın Cumhurbaşkanımız, yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Maduro’yu tebrik etmiştir.

22-23 Mayıs

-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 12. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'na katılmak üzere 22-23 Mayıs 2018 tarihlerinde Belgrad'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23-25 Mayıs

-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Sayın Yüksel Coşkunyürek, 23-25 Mayıs 2018 tarihlerinde Leipzig’de düzenlenen International Transport Forumu (ITF) marjında AFC Ulaştırma Bakanlığı Bakan Yardımcısı / Devlet Sekreteri ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24 Mayıs

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Mayıs 2018 tarihinde Suriye Ulusal Koalisyonu (SUKO) Başkanı Abdurrahman Mustafa’yı Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye ihtilafındaki son durum ve muhalefetin ihtilafın çözümündeki rolü ve çabaları ele alınmıştır.

25 Mayıs

-Suriye konulu Çalışma Grubu toplantısının ikinci oturumu Münbiç Yol Haritasını ele almak üzere 25 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir.

-Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 25 Mayıs 2018 tarihinde telefonla görüştüğü Irak Sairun İttifakı Lideri Mukteda Sadr’ı 12 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen Irak Temsilciler Meclisi seçimlerinde elde ettiği başarı nedeniyle tebrik etmiştir.

-Afrika Birliği Örgütü’nün kuruluşunun yıldönümü olan Afrika Günü, 25 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da yerleşik Afrika Büyükelçiliklerinin ev sahipliğinde kutlanmış, bu kapsamda onur konuğu olarak Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey ülkemizi ziyaret etmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Mayıs Afrika Günü vesilesiyle Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’nun Türkiye-Afrika ilişkilerinin geldiği aşamayı vurgulamak maksadıyla kaleme aldığı makale ise çok sayıda Afrika ülkesinin basın-yayın organlarında yayımlanmıştır.

25-27 Mayıs

-Sırbistan Başbakan Yardımcısı, Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajić Türk iş çevrelerinin davetine icabeten 25-27 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret etmiştir.

26 Mayıs

-Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü törenlerine katılmak üzere 26 Mayıs 2018 tarihinde Tiflis’i ziyaret etmiştir. Milli Savunma Bakanı Sayın Canikli, ziyareti çerçevesinde Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Başbakan Giorgi Kvirikashvili ve Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze’nin evsahipliğinde düzenlenen karşılama törenine katılmıştır.

27 Mayıs

-Gazze Şeridi'ndeki travma yaralanmalarına ve acil tıbbi yardım gerektiren durumlara müdahale amacıyla Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) 1,2 milyon ABD Doları hibe öngören "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Dünya Sağlık Örgütü arasında Hibe Bağışçısı Anlaşması" 27 Mayıs 2018 tarihinde Kudüs'te imzalanmıştır.

29 Mayıs

-Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Mayıs 1993 tarihinde Solingen’de ırkçı bir grup tarafından evlerinin kundaklanması sonucu yaşamını yitiren beş vatandaşımızın anma törenlerine katılmak üzere 29 Mayıs 2018 tarihinde Almanya’nın Düsseldorf ve Solingen şehirlerine ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ve Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet ile de ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir araya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Alman mevkidaşı Maas ile gerçekleştirdiği görüşmede, Almanya’daki Türk toplumuyla ilgili konular, Türkiye-Almanya ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

30 Mayıs

-Gazze Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin ortak işletilmesine ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Filistin Devleti Hükümeti arasında Gazze Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin açılması, ortak işletilmesi ve devri ile Filistin vatandaşlarının tıpta uzmanlık eğitimini Türkiye’de almasına dair Protokol” 30 Mayıs 2018 tarihinde Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Demircan ile Filistin Sağlık Bakanı Dr. Jawad Awwad tarafından Ankara’da imzalanmıştır.

31 Mayıs

-Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ümit Yalçın’ın 15 Mart 2018 tarihinde Roma’da gerçekleştirilen UNRWA Olağanüstü Bakanlar Konferansı’na katılarak ülkemizin 2018 yılı için Ajansa yaptığı 1,5 milyon Dolarlık yardıma ilaveten taahhüt ettiği 10 milyon Dolar ilave katkı 31 Mayıs 2018 tarihinde Ajansa transfer edilmiştir.