Mart

1 Mart

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar 1 Mart 2018 tarihinde Irak’ı ziyaret ederek, Irak Savunma Bakanı İrfan Hayali ve Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi’yle güvenlik konularında görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Afrika turu kapsamında 1 Mart 2018 tarihinde Senegal’i ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri vesilesiyle mevkidaşlarıyla yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve işbirliğimiz tüm yönleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı geniş bir heyet refakat etmiştir. Söz konusu ziyaretler vesilesiyle balıkçılık, tarım, yatırımların korunması, turizm, enerji, madenler, eğitim, ulaştırma, bilişim teknolojileri, diplomatik arşiv, spor, sağlık ve din hizmetleri alanlarında Senegal ile dört belge imzalanmıştır.

1-3 Mart

Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, ülkemizin sağlık alanında edindiği tecrübeleri paylaşarak ikili ve çok taraflı işbirliği olanaklarını geliştirmek amacıyla 1-3 Mart 2018 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen "Türkiye Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşmaları Sağlık Sektörü Konferansı"na, sağlık alanında yükseköğrenimini Türkiye’de tamamlamış olan 56 ülkeden 200’den fazla yabancı ile üst düzey yönetici katılmıştır. Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Demircan'ın davetine icabetle, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Sağlık Bakanı Ömer Beşir El-Tahir ve beraberindeki heyet de anılan Konferansa iştirak etmiştir.

2 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Afrika turu kapsamında 2 Mart 2018 tarihinde Mali’yi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri vesilesiyle mevkidaşıyla yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve işbirliğimiz tüm yönleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın Mali’yi ziyaretleri bu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından tarihi önemi haizdir. Ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı geniş bir heyet refakat etmiştir. Söz konusu ziyaretler vesilesiyle balıkçılık, tarım, yatırımların korunması, turizm, enerji, madenler, eğitim, ulaştırma, bilişim teknolojileri, diplomatik arşiv, spor, sağlık ve din hizmetleri alanlarında Mali ile sekiz belge imzalanmıştır.

2-3 Mart

2-3 Mart 2018 tarihlerinde Saraybosna'da gerçekleştirilen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) Adalet, İçişleri ve Güvenlik İşbirliği Genel Komitesi Toplantısı'na katılmak üzere İstanbul Milletvekili ve GDAÜ PA Türk Grubu Üyesi Sayın Hüseyin Bürge Saraybosna'yı ziyaret etmiştir.

3-8 Mart

Türkiye-Venezuela Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Vekili (aynı zamanda Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı) İstanbul Milletvekili Sayın Hasan Turan, 3-8 Mart 2018 tarihleri arasında Müteveffa Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in ölümünün 5. yıldönümü çerçevesinde düzenlenen etkinliklere ülkemizi temsilen katılmak üzere Venezuela'yı ziyaret etmiştir.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti, 3-8 Mart 2018 tarihlerinde İran’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran İslami Danışma Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Borucerdi ve İran-Türkiye Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Alirıza Beygi’yle görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

5-7 Mart

ABD’nin Avrupa ve Afrika Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral James G. Foggo 5-7 Mart 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6-7 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ITB Berlin Turizm Fuarı’na katılmak üzere 6-7 Mart 2018 tarihlerinde Almanya’yı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 6 Mart 2018 tarihinde Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile görüşmesinde ikili ve bölgesel konular kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Terörle mücadelede Almanya’nın ülkemizle dayanışma içinde hareket etmesi yönünde beklentimiz vurgulanmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu aynı gün Federal Almanya Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme ve Müteşebbisleri Derneği Başkanı Mario Ohaven ile görüşmüştür. Almanya ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla iki ülkenin KOBİ’leri arasındaki işbirliği ele alınmıştır.

6-9 Mart

Moğolistan Parlamentosu (Büyük Kuralı) Başkanı Miyegombo Enkhbold, 6-9 Mart 2018 tarihleri arasında ülkemize ziyaret gerçekleştirmiştir. Meclis Başkanı Miyegombo, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7 Mart

KKTC’de 2 Şubat 2018 tarihinde kurulan, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) önderliğinde CTP-Halkın Partisi (HP)- Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)- Demokrat Parti (DP)’den meydana gelen dörtlü Koalisyon Hükümeti’nde Başbakanlık görevini üstelenen Sayın Tufan Erhürman 7 Mart 2018 tarihinde ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaretinde kendisine Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay refakat etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Erhürman ve Sayın Özersay, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmişlerdir. Sayın Başbakanımız ve Başbakan Sayın Erhürman, ülkemiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik hususları ve Kıbrıs meselesine ilişkin son gelişmeleri etraflıca ele almışlardır. Başbakan Sayın Erhürman ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Özersay, ülkemizi ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişlerdir.

7-8 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’ın daveti üzerine 7-8 Mart 2018 tarihlerinde Avusturya’yı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Bakan Kneissl’la görüşmelerinin yanısıra, Viyana Yunus Emre Enstitüsü’nün resmi açılışını yapmış ve Avusturya Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya gelmiştir.

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, 7-8 Mart 2018 tarihlerinde Macar mevkidaşı Istvan Smicsko’nun daveti üzerine Macaristan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra teknik işbirliği imkanları, göç, terörle mücadele ve bölgesel gelişmeler konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8 Mart

Türkiye-Portekiz Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (ETOK/JETCO) III. Dönem Toplantısı Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Silva başkanlığında 8 Mart 2018 tarihinde Lizbon’da gerçekleştirilmiştir. JETCO Toplantısı ile eşzamanlı olarak DEİK ve AICEP (Portekiz Dışişleri Bakanlığına bağlı Portekiz Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı) işbirliği ile bir İş Forumu da düzenlenmiştir.

11-13 Mart

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci 11-13 Mart 2018 tarihlerinde Japonya'yı ziyaret etmiş, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı (METI) Hiroshige Seko, Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı (MLIT) Keiishi Ishii ve Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Ken Saito ile görüşmüştür. Ziyaret kapsamında Türk-Japon Müteahhitlik İşbirliği Semineri, Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Zirvesi (TRINS) 3. Toplantısı ve Türk-Japon İş Konseyi düzenlenmiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) organizasyonunda, 21 şirketimizin temsilcileri, TİM yetkilileri ve Ekonomi Bakanlığı görevlisinden oluşan heyet, 11-13 Mart 2018 tarihlerinde Brezilya/Sao Paulo’ya çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Bahadır Kaleağası ile Küresel İlişkiler Direktörü Tamer Şen, 11-12 Mart 2018 tarihlerinde Dubai’de; 13 Mart 2018 tarihinde Bahreyn’de temaslarda bulunmuştur.

12-14 Mart

Altıncısı 12-14 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenen Doha Uluslararası Denizcilik Savunma Sergisi ve Konferansı’na (Doha International Maritime Defense Exhibition and Conference - DIMDEX) Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli’nin başkanlığında Genelkurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar ve Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın İsmail Demir’in de yer aldığı heyetle iştirak edilmiştir. Çok sayıda savunma sanayii firmamızın katıldığı fuarda, anılan firmalarla Katar makamları arasında çeşitli anlaşmalar imzalanmıştır.

13-14 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) Toplantısı vesilesiyle 13-14 Mart 2018 tarihlerinde Moskova’yı ziyaret etmiştir.

13-15 Mart

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) organizasyonunda, 21 şirket temsilcisi, TİM yetkilileri ve Ekonomi Bakanlığı görevlisinden oluşan heyet, 13-15 Mart 2018 tarihlerinde Şili/Santiago'ya çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

13-19 Mart

13-19 Mart 2018 tarihleri arasında TBMM Türkiye-Kanada Dostluk Grubu Başkanı Sayın Yusuf Başer Kanada'yı ziyaret etmiş, Dostluk Grubu eşbaşkanı Judy Sgro ile görüşmüştür.

14-16 Mart

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, 14-16 Mart 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Meclis Başkanı, 15 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15 Mart

Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Mart 2018 tarihinde Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi tarafından düzenlenen “Bakü 6. Küresel Forumu”na katılmak üzere Bakü’ye ziyaret gerçekleştirmiştir. Söz konusu etkinlik marjında iki ayrı oturumda konuşma yapan Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan Artur Rasizade, Ali Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi Eşbaşkanı ve Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 16 Mart 2018 tarihinde Kazakistan’da Suriye konulu Astana görüşmeleri çerçevesinde Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla biraraya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Astana’da ayrıca Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov ile görüşme gerçekleştirmiş, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla birlikte, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilmiştir.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Gürcistan İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia'nın davetine icabetle, 16 Mart 2018 tarihinde Gürcistan’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Söz konusu ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ile Gürcistan İçişleri Bakanlığı Arasında Sınır Güvenliğinin Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

19 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdülkerim El Hureyci’yi 19 Mart 2018 tarihinde Makamında kabul etmiştir.

19-20 Mart

Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 3. Dönem Toplantısı Belgrad'da 19-20 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Türk heyetine Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık, Sırp heyetine ise Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic KEK eşbaşkanları olarak başkanlık etmişlerdir.

Gagauzya Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah, 19-20 Mart 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

19-24 Mart

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır ve beraberindeki milletvekili heyeti 19-24 Mart 2018 tarihlerinde Vaşington’u ziyaret etmiştir.

20 Mart

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 20 Mart 2018 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Paraguay Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Federico Gonzalez Franco’yu 20 Mart 2018 tarihinde kabul etmiştir.

20-22 Mart

Katar Uluslararası Tarım Sergisi ve Konferansı'nın (Agriteq) altıncısı 20-22 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenmiştir. Serginin açılışı, Katar Başbakanı Şeyh Abdullah bin Nasser, aynı gün Katar'ı ziyaret etmekte olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Katar Belediye ve Çevre Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi tarafından yapılmıştır.

20-23 Mart

Lesoto Dışişleri Bakanı Lesego Makgothi, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 20-23 Mart 2018 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Bakan Makgothi Ankara’da TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile heyetlerarası çalışma yemeğinde biraraya gelmiş, İstanbul’da ise DEİK ve MÜSİAD çatısı altında temaslarda bulunmuştur.

21 Mart

Makedonya Savunma Bakanı Radmila Shekerinska, Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli'nin davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu çerçevede, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

DEİK Türkiye-Kuveyt İş Konseyi'nin Türk eşbaşkanı ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, 21 Mart 2018 tarihinde Kuveyt’e bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Kuveyt Doğrudan Yatırımları Teşvik İdaresi (KDIPA) ile Ticaret ve Sanayi Odası'nın ortaklaşa düzenledikleri ''Kuveyt Yatırım Forumu''nda bir konuşma yapmıştır.

21-23 Mart

DEİK Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak başkanlığında işadamlarından oluşan bir heyet, Katar İşadamları Derneği ile temaslarda bulunmak üzere 21-23 Mart 2018 tarihlerinde Doha’yı ziyaret etmiştir.

22 Mart

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama 22 Mart 2018 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

Türkiye-Malta Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi I. Dönem toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Malta Ekonomi Yatırım ve Küçük İşletmeler Bakanı Christian Cardona başkanlığında 22 Mart 2018 tarihinde Malta’da gerçekleştirilmiştir.

22 Mart 2018 tarihinde düzenlenen AB Konseyi (Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi) toplantısı sonrasında kabul edilen kararların ülkemize ilişkin bölümünde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizindeki “yasadışı eylemlerini” kınayan, AB Konseyi’nin “Kıbrıs” ve Yunanistan ile “tam dayanışma” içinde bulunulduğunu ifade eden yazımlara yer verilmiştir. Konuya ilişkin olarak Bakanlığımızca 23 Mart 2018 tarihinde yapılan açıklamada, söz konusu yazımı esefle kınadığımız; Rum/Yunan tezlerini esas alan ve bu tezlerin arkasına sığınan bazı diğer ülkelere de fırsat yaratan bu yazımın kabul edilmesinin mümkün olmadığı; AB’nin, desteklediği görüşlerin haklılığına ve meşruiyetine bakmaksızın, yalnızca üyelik statüsünden dolayı bir ülkeye koşulsuz destek vermesinin, Kıbrıs konusunda tarafsız kalamadığının göstergesi olduğu ve bu tutumu devam ettiği sürece AB’nin Kıbrıs meselesinde herhangi bir üçüncü taraf olarak bile kabul edilmesinin mümkün olmadığı; AB’nin içindeki NATO müttefiklerimizin, kendileri için de tehdit teşkil eden terörist unsurlarla türlü fedakarlıklarla mücadele eden Türkiye’ye karşı dayanışmadan uzak bir söylem benimserken, GKRY’nin uluslararası normlarla bağdaşmayan tasarruflarını desteklemelerini yadırgadığımız; Türkiye, AB ile ilişkilerinde olumlu bir gündem yaratmaya çalışırken, AB’nin bazı üyelerin baskısıyla bu tarz kararlar almasının işbirliğimizin ilerletilmesine katkı sağlamayacağı bildirilmiştir.

22-24 Mart

Mali Savunma ve Muharip Gaziler Bakanı Tiena Coulibaly 22-24 Mart 2018 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette, iki ülke arasındaki askeri ve savunma alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi konularının yanı sıra ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

22-25 Mart

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, beraberinde TBMM PAB Türk Grubu Başkanı Milletvekili Sayın Coşkun Çakır ve anılan Grup üyesi Milletvekilleri ile birlikte, Parlamentolararası Birlik (PAB) 138. Genel Kurulu, 12+ grubu toplantısı ve PAB Genel Sekreterler toplantısına katılmak üzere 22-25 Mart 2018 tarihlerinde Cenevre’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24 Mart

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman 24 Mart 2018 tarihinde Cenevre’de düzenlenen Parlamentolararası Birlik (PAB) 138. Genel Kurulu münasebetiyle Bulgar mevkidaşı Sveta Karayançeva ile görüşme gerçekleştirmiştir.

25-28 Mart

Bosna Hersek Adalet Bakanı Josip Grubeşa başkanlığındaki bir heyet, 25-28 Mart 2018 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bulgaristan’ın Varna kentinde gerçekleştirilen ve AB Dönem Başkanı sıfatıyla Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un yanı sıra AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in iştirak ettikleri Türkiye-AB Liderler Zirvesi vesilesiyle 26 Mart 2018 tarihinde Bulgaristan’ı ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret kapsamında Bulgaristan Başbakanı Borisov’u kabul ederek bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Mart

Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman bin Casim El Sani 27 Mart 2018 tarihinde Ankara’yı ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 27 Mart 2018 tarihinde düzenlenen Afganistan hakkında Taşkent Konferansı’na katılmak üzere Özbekistan’ı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu söz konusu ziyaret kapsamında, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından kabul edilmiş olup Kırgız ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla görüşme gerçekleştirmiştir.

27-28 Mart

Türkiye-Fransa Kara Ulaştırması Karma Komisyonu (KUKK) toplantısı 27-28 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmiştir.

27-30 Mart

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ayad Allavi, 27-30 Mart 2018 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve konuk Cumhurbaşkanı Yardımcısı arasında 28 Mart 2018 tarihinde Bakanlığımızda gerçekleşen görüşmede ikili ilişkiler, bölgesel gelişmeler, Irak’ta 2018 Mayıs ayında düzenlenecek seçimler, Irak Hükümeti ve IKBY arasındaki ilişkiler ele alınmıştır.

28 Mart

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (YDTA), 28 Mart 2018 tarihinde YDTA Başkanı Sayın Arda Ermut'un hazır bulunduğu bir törenle Doha'da ofis açmıştır.

29-30 Mart

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç’in davetine icabetle 29-30 Mart 2018 tarihlerinde Saraybosna'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Başbakanımıza, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Recep Akdağ, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ın yanısıra Sayın Milletvekilliklerimiz ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş refakat etmiştir.

29-31 Mart

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) VI. Toplantısı vesilesiyle 29-31 Mart 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

30 Mart

Türkiye ile ABD arasında ilki 2014 yılında Vaşington’da düzenlenen Savunma Sanayii Ticaret Diyaloğu toplantılarının beşincisi 30 Mart 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

31 Mart

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Üçlü Toplantısı, 31 Mart 2018 tarihinde Giresun’da gerçekleştirilmiştir.