Ocak

3 Ocak

Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi, 3 Ocak 2018 tarihinde Ankara’yı ziyaret ederek, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile iki ülke arasında su alanındaki işbirliğine ilişkin görüşmelerde bulunmuştur.

4 Ocak

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Chris Grayling, ülkemizi ziyareti çerçevesinde 4 Ocak 2018 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede sivil havacılık güvenliği ve ulaştırma alanında ikili işbirliği olanakları ele alınmıştır.

5 Ocak

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetine icabetle 5 Ocak 2018 tarihinde Fransa’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la görüşmüş, Fransız Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Stephane Testé, Fransa Senato Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costes ve Fransa Eski Adalet Bakanı ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Rachida Dati’yi kabul etmiştir. Ayrıca, Osmanlı Hanedanının Fransa’da mukim üyeleri, Fransa İslam Konseyi (CFCM) temsilcileri ve Fransa’nın öndegelen işadamlarıyla bir araya gelmiştir.

6 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’le 6 Ocak 2018 tarihinde Almanya’nın Goslar kentinde bir görüşme gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı görüşmede, ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri ele almışlardır.

7 Ocak

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, restorasyon çalışmaları tamamlanan İstanbul Balat’taki Demir Kilise’nin (“Sveti Stefan” Kilisesi) Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen açılış törenine katılmak üzere 7 Ocak 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Açılış töreninin ardından konuk Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ayrıca Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Borisov’a ülkemizi ziyaretinde eşlik eden Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’yla biraraya gelmiştir.

Venezuela Kurucu Ulusal Meclis Başkanı Delcy Rodriguez 7 Ocak 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

9 Ocak

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, 9 Ocak 2018 tarihinde beraberinde bir heyetle ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa görüşme ve heyetlerarası çalışma yemeği düzenlenmiştir.

10-13 Ocak

“2018 Türk-Yemen İş Forumu" ve "Türk-Arap Ekonomi Zirvesi", Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (YDTA) tarafından 10-13 Ocak 2018 tarihlerinde Adana ve Mersin'de düzenlenmiştir. Sözkonusu Foruma, Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Mohammed Abdulwahid Al-Maitami iştirak etmiştir.

11 Ocak

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Muğla’daki enerji tesislerini ziyaret ve İstanbul’da Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşme vesilesiyle 11 Ocak 2018 tarihinde Türkiye’yi ziyaret etmiştir.

11-12 Ocak

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, 11-12 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAİ) Genel Müdürü Temel Kotil ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-13 Ocak

Emniyet Genel Müdürü Sayın Selami Altınok, Romanya Emniyet Genel Müfettişi Bogdan Despescu’nun davetine icabetle 11-13 Ocak 2018 tarihlerinde Romanya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

15 Ocak

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani 15 Ocak 2018 tarihinde Ankara’ya çalışma ziyareti düzenlemiş ve sözkonusu ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelmiştir. Anılan görüşmede Katar’la ikili ilişkilerimiz ve güncel bölgesel hususlar ele alınmıştır. Katar Emiri’ne ülkemizi ziyaretinde Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdürrahman bin Casim El Sani de refakat etmiştir.

15-16 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Kanada’nın ortak evsahipliğinde 15-16 Ocak 2018 tarihlerinde Vancouver’da düzenlenen “Kore Yarımadasında Güvenlik ve İstikrar” konulu Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Toplantıda, Kuzey Kore’nin nükleer silah denemelerinin ve balistik füze fırlatımlarının yarattığı tehdit karşısında küresel dayanışmanın güçlendirilmesi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının etkinliğinin arttırılmasını sağlayacak önlemlerin ele alınması amaçlanmış, ayrıca, Kuzey Kore sorununa diplomatik çözüm bulunması gerekliliği üzerinde mutabık kalınmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, sözkonusu ziyareti çerçevesinde ayrıca, T.C. Vancouver Başkonsolosluğu’nun açılışını gerçekleştirmiştir.

16-17 Ocak

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 16-17 Ocak 2018 tarihlerinde Tahran’da düzenlenen 13. İslam İşbirliği Teşkilatı'na Üye Ülkeler Parlamento Birliği (İSİPAB) Konferansı’na katılmış ve İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman konferans marjında İran, Irak, Cezayir, Katar Meclis Başkanları, Mozambik Meclis Başkan Yardımcısı ve İSİPAB’ın yeni Genel Sekreteri’yle de ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17-18 Ocak

Genelkurmay Başkanları düzeyinde NATO Askeri Komite Toplantısı (MCCS) 17-18 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, NATO Komuta yapısının uyarlanması, NATO faaliyetlerinin güncel durumu ve 2018 yılı NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi hazırlıkları ele alınmıştır.

17-19 Ocak

"Expo Turkey by Qatar Fuarı"nın ikincisi, MÜSİAD'ın ortaklığıyla 17-19 Ocak 2017 tarihleri arasında Doha'da düzenlenmiştir. Fuarın açılışı Katar'da bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim AL Thani, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, MÜSİAD Başkanı Sayın Abdurrahman Kaan tarafından yapılmıştır. 112 firmanın temsil edildiği fuarı, Katar’ın önde gelen işadamlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 8 bin kişi ziyaret etmiş; fuarda 3600'den fazla ikili görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Tüfenkci başkanlığında yaklaşık 200 kişiden oluşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyeti, 15-17 Ocak 2018 tarihlerinde “Türkiye-Katar İş Forumu”na katılmıştır.

18 Ocak

Senegal Ekonomi, Maliye ve Plan Bakanı Amadou Ba, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin davetine icabetle 18 Ocak 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, 18 Ocak 2018 tarihinde beraberinde Türk işadamlarının da dahil olduğu bir heyetle Senegal’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-19 Ocak

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi (BK) Başkan Yardımcısı Ahmet Maytik, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek'in davetine icabeten, beraberindeki heyet ile 18-19 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başkan Yardımcısı Maytik, Sayın Mehmet Şimşek'e ilaveten Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ve Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Demircan ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19 Ocak

TİKA Başkanı Serdar Çam, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkan Vekili ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic ile adıgeçenin talebi üzerine 19 Ocak 2018 tarihinde TİKA’nın Bosna Hersek'teki projeleri hakkında bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Kalkınma Bakanı ve Türkiye-Mali KEK Eşbaşkanı Sayın Lütfi Elvan, 19 Ocak 2018’de Mali’de gerçekleştirilen “Türkiye-Mali 3. Dönem Karma Ekonomik Toplantısı”na katılmıştır. Sözkonusu toplantı sırasında ekonomi, eğitim, sanayi ve teknoloji, alanlarındaki işbirliğimizi kuvvetlendirmek için görüşmeler yapılmış, Malili özel sektör temsilcileriyle bir araya gelinmiştir.

19-21 Ocak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 10’uncu Gıda ve Tarım Küresel Forumu (GFFA) vesilesiyle 19-21 Ocak 2018 tarihlerinde Almanya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan, Forum kapsamında Almanya Federal Gıda ve Tarım Bakanı Christian Schmidt, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jose Graziano Da Silva, AB Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Phil Hogan ile görüşmüştür.

21 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 21 Ocak 2018 tarihinde Bağdat’ı ziyaret ederek, Irak Başbakanı Haydar Ebadi, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ve Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yle ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Türkmen Eşgüdüm Kurulu üyelerini kabul etmiştir.

22-26 Ocak

Kanada'nın Newfoundland and Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Perry Trimper, 22-26 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ziyareti vesilesiyle 22 Ocak 2018'de Trimper ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Trimper ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, TBMM Başkan Yardımcısı Sayın Yaşar Tüzün ve Türkiye Kanada Meclis Dostluk Grubu Başkanı Sayın Yusuf Başer tarafından da kabul edilmiştir.

Filistin Yasama Meclisi Türkiye Dostluk Grubu heyeti 22-26 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanvekili Sayın Yaşar Tüzün ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nun Kış Oturumu 22-26 Ocak 2018 tarihlerinde Strazburg'da gerçekleştirilmiştir. Anılan Oturuma AKPM Ulusal Heyet Başkanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç başkanlığında AKPM Ulusal Heyetimiz katılmıştır.

23 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı’nın evsahipliğinde 23 Ocak 2018 tarihinde düzenlenen “Kimyasal Silah Kullanımının Cezasız Kalmaması İçin Uluslararası Ortaklık” konulu Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır. Sözkonusu toplantıyla, kimyasal silah kullanan ve kullanılmasına yardım edenlerin cezalandırılması için bilgilerin paylaşılacağı bir mekanizmanın kurulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, toplantının ardından açıklanan İlkeler Bildirgesi’yle kimyasal silah kullanımının cezasız kalmaması için uluslararası ortaklık ilan edilmiş ve kimyasal silah kullanıcılarının ifşa edilmesinin öngörüldüğü internet sitesi tanıtılmıştır.

23-26 Ocak

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sayın Yusuf Beyazıt başkanlığındaki heyet 23-26 Ocak 2018 tarihlerinde Kiev’i ziyaret etmiştir.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Yıllık Toplantısı 23-26 Ocak 2018 tarihlerinde İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası Başkanı Sayın Murat Çetinkaya iştirak etmiştir.

Gagauz Yeri Başkanı İrina Vlah, özel bir medya kuruluşunun kendisine vereceği ödülü almak üzere 24-26 Ocak 2018 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Vlah’ı kabul etmişlerdir.

Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhacka, 24-26 Ocak tarihlerinde Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli'nin davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24 Ocak

Nijer Başbakanı Brigi Rafini, 24 Ocak 2018 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan, Sayın Başbakanımızla ikili ve heyetlerarası görüşmelerinin yanısıra, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından da kabul edilmiştir.

25 Ocak

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 25 Ocak 2018 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-Avusturya ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel veçheleri ile bölgesel konular ele alınmıştır.

Türkiye ve Arnavutluk Sivil Havacılık Kurumları arasında kurumsal seviyede teknik kapasitenin güçlendirilmesine ilişkin İşbirliği Anlaşması 25 Ocak 2018 tarihinde imzalanmıştır.

2005 yılında ülkemizin de ortak sunucu olduğu bir kararla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 27 Ocak günü, Auschwitz-Birkenau toplama kampının kurtarıldığı 27 Ocak 1945 tarihini temsilen “Uluslararası Holokost Anma Günü” ilan edilmiştir. Bu çerçevede, “Uluslararası Holokost Anma Günü” etkinliği, Bakanlığımızın katkılarıyla ve Ankara Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 25 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Törene, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır, Bakanlığımız yetkilileri, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, öğretim üyeleri ve öğrencileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşı İshak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve temsilcileri katılmışlardır.

26 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Ocak 2018 tarihinde Antalya’da Ukrayna Aile Derneği’ni ziyaret etmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 26 Ocak 2018 tarihinde Strazburg'da tertiplenen açılış törenine Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit başkanlığındaki Yargıtay heyeti ile Danıştay heyeti iştirak etmiştir.

28-30 Ocak

Kamerun Savunma Bakanı Joseph Beti Assomo'nun, 28-30 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyarette iki ülke arasındaki askeri ve savunma alanındaki işbirliği ve ikili ilişkiler ele alınmıştır.

29 Ocak

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç’in katılımlarıyla 29 Ocak 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda, Belgrad-Saraybosna otoyol projesine ilişkin alternatifler (Saraybosna-Tuzla-Bijeljina-Belgrad ve Saraybosna-Vişegrad-sınır güzergahları) ve proje kapsamında ülkemiz tarafından uygun koşullarda kredi imkanı sağlanması hususları ele alınmıştır.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktör Yardımcısı Büyükelçi Laura Thompson 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde 30 Ocak 2018 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede IOM’in küresel çaptaki faaliyetleri ile Türkiye-IOM ilişkileri ele alınmıştır.

29-30 Ocak

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salamé, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 29-30 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemize ziyaret gerçekleştirmiştir.

Adıgeçen, ziyareti çerçevesinde Libya Özel Temsilcisi Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İşler’le biraraya gelmiş, ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

30 Ocak

Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun (UNFICYP) görev yönergesinin altı aylık bir süre için yenilenmesine ilişkin son BM Güvenlik Konseyi kararı, 30 Ocak tarihinde kabul edilmiştir.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi, ikili ekonomik ilişkileri ele almak üzere talebine binaen Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi ile 30 Ocak 2018 tarihinde Ankara'da biraraya gelmiştir.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, 30 Ocak 2018 tarihinde Ankara'ya resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Venezuela Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Tarım Bakanı Wilmar Castro başkanlığındaki bir heyet 30 Ocak-1 Şubat 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Ülkemizi ziyaret eden Katar Bayındırlık İdaresi Başkanı Saad bin Ahmad Al Muhannadi, 30 Ocak 2018 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30-31 Ocak

Lübnan Başbakanı Saad Hariri Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın daveti üzerine 30-31 Ocak 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Hariri, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel konular ele alınmıştır.