Haziran

31 Mayıs-1 Haziran

- Bangladeş Yerleşim ve Kamu İşleri Bakanı Mosharraf Hossain başkanlığında ve Bangladeş Denizcilik Bakanı Shajahan Khan’ın da bulunduğu bir heyet, savaş ve şehit anıtları ile savaş gazilerine ilişkin uygulamalar hakkında fikir teatisinde bulunmak üzere 31 Mayıs-1 Haziran 2018 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

1 Haziran

- İtalya’da 4 Mart 2018’de düzenlenen genel seçimlerden 88 gün sonra yeni bir koalisyon hükümeti kurulması hususunda yürütülen çalışmalardan sonuç alınabilmiş ve seçimlerde birinci olan Luigi Di Maio liderliğindeki “M5S” (Beş Yıldız Hareketi) ile üçüncü olan Matteo Salvini başkanlığındaki “Lega” partisi koalisyon hükümeti kurmak için 31 Mayıs 2018 tarihinde anlaşmaya varmıştır. M5S ile Lega’nın Başbakan adayı olarak parlamento dışından belirlediği Hukuk Profesörü Guiseppe Conte’nin Başbakanlığında yeni hükümet 1 Haziran 2018 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştır.

1-5 Haziran

- Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Dr. Maria Lorena Gutierrez, 1-5 Haziran 2018 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Bakan Gutierrez, 4 Haziran 2018 tarihinde Ankara'da Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin'le görüşmüştür.

3 Haziran

- Slovenya’da yapılan seçim sonuçlarına göre 3 Haziran 2018 tarihinde Janez Janşa başkanlığındaki sağ eğilimli Slovenya Demokratik Partisi (SDS) yüzde 25 oyla birinci parti olmuştur. Cumhurbaşkanı Borut Pahor koalisyon hükümeti kurulması için görevi ilk önce SDS Başkanı Janşa'ya vereceğini açıklamıştır. Yüzde 4’lük seçim barajını aşarak Parlamentoya dokuz parti girmiş durumdadır.

4 Haziran

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Haziran 2018 tarihinde Vaşington'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmüştür. İki Bakan görüşmede, 25 Mayıs 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen Suriye konulu Çalışma Grubu'nun Suriye'de ortak çıkarları ilgilendiren konularda ikili işbirliğimizin geleceğine ilişkin tavsiyelerini değerlendirmiş ve bu amaç doğrultusunda Münbiç yol haritasını onaylamıştır.

- Sağlık Bakanlığı tarafından hibe edilen 50 yataklı ikinci sahra hastanesinin açılışı 4 Haziran 2018 tarihinde Turba'da (Taiz), Yemen Sağlık Bakan Yardımcısı, Yardımlar Komitesi ve Taiz Valiliği yetkililerinin katımıyla gerçekleştirilmiştir.

- En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik BM Teknoloji Bankası’nın açılışı 4 Haziran 2018 tarihinde Gebze’de Hükümetimiz adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü ile BMGS Vekili Amina Mohammed tarafından yapılmıştır. Sözkonusu açılış törenine, Yemen ve Gine’nin kalkınmadan sorumlu Bakanları, Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı ve 150’nin üzerinde Türk ve yabancı üst düzeyli davetli katılmıştır.

Banka, En Az Gelişmiş Ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitelerini geliştirecek ve teknoloji transferi imkanlarından faydalanmalarını sağlayacaktır.

Tören sırasında ayrıca, Banka ile Bill Gates’in kurduğu “Global Good” Fonu ve TÜBİTAK arasında üçlü İşbirliği Mutabakatı imzalanmıştır.

Bankanın kuruluşu ile Eylül 2015’de kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi alt hedeflerinden biri (17.8 no’lu) ilk defa gerçekleştirilmiş olmaktadır.

6-7 Haziran

- 6-7 Haziran 2018 tarihlerinde Sofya’da düzenlenen Karadeniz Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Üst Düzey Konferansı'nda ülkemiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

7 Haziran

- Kırım Tatar Dernekleri tarafından 7 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen iftar etkinliğine Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin ve Kırım Tatarlarının Lideri Kırımoğlu katılmışlardır.

- İspanya’da, ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PSOE) tarafından iktidardaki Halkçı Parti hükümetinin düşürülmesine yönelik olarak Meclis’e sunulan gensoru önergesinin 1 Haziran 2018’de yapılan oylamada kabul edilmesi üzerine, PSOE lideri Pedro Sanchez, 2 Haziran 2018’de Başbakan olarak görevi resmen devralmış ve yeni Hükümet 7 Haziran 2018’de göreve başlamıştır.

- Küba Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakan Yardımcısı Ileana Nuñez Mordoche başkanlığındaki Küba heyeti 4-8 Haziran 2018 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu kapsamda 7 Haziran'da Ankara'da çeşitli temaslarda bulunmuş ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-8 Haziran

- Brüksel’de 7-8 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantı sırasında NATO-AB İlişkileri, Bütüncüllük, Caydırıcılık ve Savunma, Külfet Paylaşımı, İstikrarın Yayılması ve Terörizmle Mücadele ile NATO’nun Kararlı Destek Misyonu dâhil gündemdeki konular ele alınmıştır. Sayın Canikli toplantı marjında bazı muhataplarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

7-10 Haziran

- Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek yatırımcı kuruluşlar ile toplantı yapmak üzere 7-10 Haziran 2018 tarihlerinde İtalya’yı ziyaret etmiştir.

7-24 Haziran

- Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yurtdışındaki vatandaşlarımız 7-19 Haziran tarihlerinde dış temsilciliklerimizde; 7-24 Haziran tarihlerinde ise gümrük kapılarımızda oy kullanmışlardır.

Seçimler için 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık açılmıştır. Oy kullanma işlemleri, 104 temsilciliğimizde kendi yerleşkelerinde, fiziki imkânları elverişli olmayan 19 temsilciliğimizde ise dışarıda kiralanan seçim mekânlarında gerçekleştirilmiştir. 13 gün boyunca yurtdışında toplam 3163 sandık kurulmuştur.

Böylelikle, ilk kez 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ve Anayasa Değişikliği Halkoylaması’nın ardından, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri çerçevesinde beşinci kez yurtdışında oy kullanmışlardır.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, dış temsilciliklerimiz ve gümrük kapılarında kullanılan oy sayısı (1.525.666), yurtdışında bulunan tüm seçmen sayısının (3.044.835) %50.11’ine tekabül etmiştir.

8 Haziran

- Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, 8 Haziran 2018 tarihinde Brüksel’deki NATO Karargâhında düzenlenen DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Savunma Bakanları toplantısına katılmıştır. Toplantıda, DEAŞ’la mücadelede gelinen aşama ve bundan sonra atılabilecek adımlar ele alınmıştır. Milli Savunma Bakanı Canikli, hitabında ülkemizin terörizmle mücadeleye katkıları ile DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve diğer terör örgütleriyle mücadelede uluslararası toplumdan beklentilerimizi vurgulamıştır.

8-9 Haziran

- Türk Kızılayı Başkanı Dr. Kerem Kınık 8-9 Haziran 2018 tarihlerinde Erbil ve Musul’u, AFAD Başkanı Sayın Mehmet Güllüoğlu ise 13-14 Haziran 2018 tarihlerinde Erbil’i ziyaret ederek, yerel yetkililerle ülkemizin Irak’taki insani yardım çalışmaları hakkında görüşmelerde bulunmuşlardır.

9-10 Haziran

- 18. ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi ÇHC’nin dönem başkanlığında 9-10 Haziran 2018 tarihlerinde Çin’in Qingdao şehrinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Zirve, Hindistan ve Pakistan’ın 2017’de ŞİÖ’ye tam üye olmalarının ardından yapılan ilk zirve toplantısı olmuştur.

11 Haziran

- Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı kapsamında 11 Haziran 2018 tarihinde Sofya'da düzenlenen Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Avrupa Şirketler Meclisi Toplantısı'na Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki TOBB heyeti katılmıştır.

12 Haziran

- Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Açılış Töreni, 12 Haziran 2018 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla Eskişehir’de düzenlenmiştir. Söz konusu törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko iştirak etmişlerdir.

TANAP, Azerbaycan’da Şahdeniz Faz 2 (ŞD Faz 2) kapsamında elde edilecek toplam 16 milyar metreküplük doğalgazın Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya transit taşınmasını öngörmekte olup, toplamda yaklaşık 3 bin 500 kilometre uzunluğa sahip ve 6 ülkeden geçecek boru hatlarını kapsayan Güney Gaz Koridoru’nun (GGK) belkemiğini oluşturmaktadır.

- Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 12 Haziran 2018 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Açılış Töreni’ne davet edilmiş, ancak sözkonusu açılış törenine katılamamıştır. Bununla birlikte Borisov, aynı günün sabahı İzmir’e gelerek Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile ikili bir görüşme yapmıştır. Görüşmede, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ikili ve bölgesel işbirliğine ilişkin görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir.

- Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Aleksandar Vuçiç, 12 Haziran 2018 tarihinde TANAP açılışı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

- 12 Haziran 2018 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirilen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru

Hattı'nın (TANAP) açılış törenine Katar’ı temsilen Enerji ve Sanayi Bakanı Mohammed bin

Saleh Al Sada katılmıştır.

12-13 Haziran

- Kongo Cumhuriyeti Dışişleri, İşbirliği ve Yurtdışındaki Kongolular Bakanı Jean-Claude Gakosso ve beraberindeki heyet, Irak’a gitmek üzere 12-13 Haziran 2018 tarihlerinde ülkemizde bir eskal yapmıştır.

14 Haziran

- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılmasına dair 2018 Ocak ayında kabul edilen 2398 sayılı Güvenlik Konseyi kararına istinaden hazırladığı “Kıbrıs’ta bir çözüm yönünde ilerlemeye dair”, 12 Ağustos 2017 – 21 Mayıs 2018 dönemini kapsayan İyi Niyet Misyonu raporu 14 Haziran’da yayınlanmıştır. Ada’daki iki tarafın ve üç garantör ülkenin BMGS’nin çağrısı uyarınca Kıbrıs meselesinin çözüm süreci konusunda sürdürmekte oldukları değerlendirme sürecinin henüz devam etmekte olduğu bir dönemde ve raporlama süresi içinde esasen çözüm süreci bağlamında herhangi bir içerikli gelişme yaşanmamış iken, raporda sürecin gelecekte alabileceği şekle dair yer alan, peşin hüküm içeren ifadeler dikkat çekici olmuştur. Raporda, BMGS’nin Kıbrıs Konferansı sonrasındaki değerlendirme süreçleri bağlamında tarafların nabzını yoklamak amacıyla yakın gelecekte geçici olarak bir yetkiliyi görevlendirmeyi öngördüğü de kaydedilmiştir.

21 Haziran

- KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, 14 Haziran’da yayınlanan İyi Niyet Misyonu raporuna ilişkin olarak 21 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, raporda iki toplum arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, güven ve işbirliği ortamının sağlanması, doğal zenginliklerin iki toplum yararına kullanılması ve bütünlüklü bir çözüme varılmasının önemine vurgu yapılırken BMGS’nin iki taraf arasında denge oluşturma kaygısıyla bu süreçte Kıbrıs Türk tarafının olumlu, Rum tarafının ise olumsuz yaklaşımlarına değinmediğini, bunun ise Kıbrıs Türk tarafına yapılan büyük bir haksızlık niteliğinde olduğunu vurgulamış; Genel Sekreter’in raporda doğal kaynakların her iki toplumun yararına kullanılmasına vurgu yaptığına işaretle, Kıbrıs Türk tarafının da öteden beri bu konuda tek yanlı hareketlerden kaçınılması yönünde uyarılar yapmakta ve doğal kaynakların her iki toplumun yararına, ortak bir akılla yönetilmesini talep etmekte olduğunu belirtmiş; ayrıca BMGS’nin geçici olarak görevlendirmeyi öngördüğü yetkiliye Kıbrıs Türk tarafının onay verdiğini anımsatarak öngörülen temasın uygun zamanda gerçekleşmesini beklemekte olduklarını bildirmiştir.

24 Haziran

- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek seçim sonuçları için tebriklerini iletmiştir.

- Ülkemizde 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen 27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözlemlemek üzere ilk kez ŞİÖ’den bir gözlemci heyeti 18-26 Haziran tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

25 Haziran

- Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, 25 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmesi nedeniyle tebrik etmiştir.

26 Haziran

- Şili Devlet Başkanı Sebastian Piñera, 26 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmesi nedeniyle tebrik etmiştir.

- Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin yüzüncü yılı dolayısıyla 26 Haziran 2018 tarihinde Azerbaycan’da gerçekleştirilen kutlamalara ülkemizi temsilen dönemin Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar iştirak etmiştir. Adıgeçenler Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından da kabul edilmiştir. Söz konusu kutlamalar çerçevesinde gerçekleştirilen Askeri Geçit törenine ülkemizden 84 kişilik bir birlik katılmış olup, Türk Yıldızları ve Solo Türk hava akrobasi ekiplerimiz de ortak bir gösteri uçuşu gerçekleştirmiştir.

27 Haziran

- Ukrayna’daki reform sürecinin ele alındığı “Ukrayna Reform Konferansı” 27 Haziran 2018 tarihinde Kopenhag’da gerçekleştirilmiştir. Konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da iştirak etmiştir.

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 27 Haziran 2018 tarihinde Kopenhag’da düzenlenen Ukrayna Reform Konferansı marjında Danimarkalı mevkidaşı Anders Samuelsen ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası gelişmeler konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 27 Haziran 2018 tarihinde Kopenhag’da gerçekleştirilen “Ukrayna Reform Konferansı” marjında İngiliz Mevkidaşı Boris Johnson ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Guliyev, 27 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Dönem Başkanlığı devir teslim törenine katılmak üzere Erivan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28 Haziran

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Krallığı’nın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdülkerim El Hureyci’yi 28 Haziran 2018 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir. Anılan kabulde Suudi Arabistan’la ikili ilişkilerimizin yanısıra, Filistin ve Yemen başta olmak üzere güncel bölgesel konular ele alınmıştır.

29 Haziran

- ABD'li Senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen ülkemizi ziyaret etmişler ve 29 Haziran'da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişlerdir.

- Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 29 Haziran tarihinde Venezuela Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez’i Ankara’da kabul etmişlerdir.

- 28 Ocak 1982 tarihinde Los Angeles Başkonsolosumuz Kemal Arıkan’ı şehit eden “Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları” (JCAG) adlı terör örgütü üyesi Hampig Sasunyan’ın altıncı şartlı tahliye duruşması 29 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Teröristin başvurusunu inceleyen Şartlı Tahliye Kurulu, Sasunyan’ın toplum için makul olmayan düzeyde tehlike oluşturmaya devam ettiği gerekçesiyle şartlı tahliye talebinin reddine karar vermiştir.