Haziran

1-2 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Gazze’ye yardım taşıyan filoya düzenlenen operasyon ve İran’ın nükleer programı konularını görüşmek amacıyla BM ve ABD yetkilileri nezdinde temaslarda bulunmak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

Bu çerçevede, Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Sayın Bakanımız, ayrıca, Ulusal Güvenlik Danışmanı (UGD) General (E) James Jones ile de görüşmüştür.

2 Haziran
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Saraybosna’da düzenlenen Avrupa Birliği-Batı Balkanlar Yüksek Düzeyli Konferansı’na katılmıştır.

2 Haziran
Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani, ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la biraraya gelmiştir.

2-3 Haziran
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle tadilatı tamamlanan İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğu’nun açılışına katılarak, İstanbul’da iş çevreleriyle temaslarda bulunmuştur.

2-7 Haziran
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Sayın Bakanımızın davetlisi olarak, beraberinde IKBY Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Eğitim Bakanı Safin Dizayi başta olmak üzere üst düzey IKBY yetkililerinden oluşan 15 kişilik bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

3 Haziran
Katar Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ahmad Bin Abdullah Al Mahmud, ülkemizi ziyaret ederek Sayın Bakanımızla biraraya gelmiştir.

6-7 Haziran
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüştür.

Müzakereleri tamamlanan ve Türkiye ile Filistin arasında, iki ülke Dışişleri Bakanları başkanlığında faaliyet gösterecek bir Ortak Komite’nin kurulmasına ilişkin “Belge” Sayın Cumhurbaşkanımız ve Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın huzurunda, Sayın Bakanımız ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki tarafından İstanbul’da imzalanmıştır.

7 Haziran
AİGK Zirvesi vesilesiyle İstanbul’da bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile Sayın Başbakanımızın huzurlarında, ikisi iki ülke Enerji Bakanları, diğer ikisi ise BOTAŞ ve Azeri muadili SOCAR arasında olmak üzere doğal gaz alanında toplam dört belge imzalanmıştır.


7 Haziran
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızla görüşmüştür.

7-9 Haziran
Filistin Ulusal Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad Malki, İstanbul’da düzenlenen AİGK Zirvesi ile 9-10 Haziran 2010 tarihlerinde yapılan Türk-Arap İşbirliği Forumu (TAF) Dışişleri Bakanları Üçüncü Toplantısına iştirak etmiş; bu çerçevede Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-10 Haziran
Belçika’nın Flandr Bölgesi Başbakanı Kris Peeters, beraberinde bir işadamları heyetiyle ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Başbakan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Mustafa Demir’le görüşmüş, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

8 Haziran
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, beraberindeki heyetle birlikte Belçika’nın Anvers kentinde düzenlenen bir toplantıda Türk STK temsilcileri ve vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

9-10 Haziran
Ülkemiz ile Arap Ligi arasında 2007 yılında tesis edilen Türk-Arap İşbirliği Forumu (TAF) Dışişleri Bakanları Üçüncü Toplantısı İstanbul’da yapılmıştır. Tüm Arap Ligi ülkeleri Dışişleri Bakanlarının davet edildiği sözkonusu etkinliğe Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Arap Ligi’ne üye ülkelerden toplam 16 Dışişleri Bakanı katılmıştır.

TAF marjında, ülkemizin girişimleriyle Dışişleri Bakanları tarafından, Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün arasında bir “Dörtlü İşbirliği” mekanizması tesis edilmesine dair “Ortak Bildiri” açıklanmıştır. Ülkemizin tüm bu ülkelerle vize muafiyeti anlaşması ve Lübnan hariç serbest ticaret anlaşması bulunmaktadır. Lübnan’la STA müzakereleri sürmektedir. Ortak Bildiri’de, Türkiye ile Lübnan arasındaki STA müzakerelerinin en kısa zamanda sonuçlandırılması gerektiğine dikkat çekilmiş, bu yapılınca sözkonusu dört ülke arasında fiilen bir serbest dolaşım ve ticaret bölgesi yaratılmış olacağına, Dörtlü İşbirliği’nin de bu zeminde yürütüleceğine vurgu yapılmıştır.

10-11 Haziran
NATO Savunma Bakanları Toplantısı, Brüksel’de düzenlenmiştir. Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün başkanlığında bir heyetle iştirak edilen toplantıda, Kaynaklar ve Yetenekler, KFOR, Füze Savunması ve Nükleer güç, NATO Reformu, ISAF, Yeni Komuta Yapısı ve Ajansların Reformu konuları ele alınmıştır. Sayın Milli Savunma Bakanımız karşıtlarıyla ikili düzeyde temaslarda da bulunmuştur.

10-11 Haziran
İstanbul’da düzenlenen 5. Türk-Arap Ekonomi Forumu’na Irak’ı temsilen Maliye Bakanı Baqer Jabr Solagh Al-Zubaidi başkanlığındaki 5 kişilik bir heyet katılmıştır.

11 Haziran
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, AB Komiseri Vassiliou’yla İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13-15 Haziran
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani’nin davetine icabetle İran’ı ziyaret etmiştir. Sayın Şahin, Laricani’nin yanısıra, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Mottaki ve Dini Lider Hamaney ile görüşmüştür. Sayın Şahin ayrıca, İslam Konferansı Örgütü Parlamentolararası Birliği’ni (İKÖPAB) ziyareti kapsamında İKÖPAB Genel Sekreteri Erol Kılıç’la da bir araya gelmiştir. Sayın Şahin ziyaretinin İsfahan ayağında ise İsfahan Genel Valisi’yle görüşmüştür.

14-15 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store’nin davetlisi olarak Norveç'e resmi bir ziyarette bulunmuş, bu vesileyle Başbakan Jens Stoltenberg tarafından kabul edilmiş, Norveç Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu üyeleriyle bir araya gelmiş ve ayrıca Oslo Forumu’nda bir konuşma yapmıştır.

14-16 Haziran
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün, G.Kore’yi ziyareti kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kore Cumhuriyeti Bilgi Ekonomisi Bakanlığı arasında “Türkiye’de Nükleer Santral Projesi”ne ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

14-20 Haziran
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen “Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2010” Konferansı, İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Bayan Hanna S. Tetteh, sözkonusu konferans kapsamında ülkemizi ziyaret etmiştir. Gana'lı Bakan, bu çerçevede, 14 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen Ticaret Bakanları Zirvesi'ne katılmış, ayrıca, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarı Sayın Ahmet Yakıcı ile ikili bir görüşme yapmıştır.

15-21 Haziran
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ve beraberindeki heyet Çin Halk Cumhuriyeti’ne bir ziyarette bulunmuş ve ÇHC Kültür Bakanı Cai Wu ile görüşmüştür.

18 Haziran
Sırbistan Hükümeti’nde yer alan Sancaklı Boşnak Bakanlar Devlet Bakanı Sülejman Ugljanin ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Rasim Ljajic Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

18-19 Haziran
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, 14. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu vesilesiyle, beraberinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Botaş International Limited yetkililerinden oluşan bir heyetle St. Petersburg’u ziyaret etmiştir.

20-21 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Kazakistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette, ikili ilişkilerin yanı sıra Avrasya bölgesi güvenliğine ilişkin güncel meseleler ele alınmış, özellikle Kırgızistan’daki son durumun bir an önce normalleştirilmesi, hukuk düzeninin sağlanması ve öncelikli sosyal ve ekonomik sorunların çözülmesi hususlarında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

23 Haziran
“Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Arasında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

23 Haziran
Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet/Hükümet Başkanları Zirve Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Haziran 2009 itibariyle, “Paylaşılan Tarihten Ortak Geleceğe” (From Shared History to Common Future) sloganı altında üstlenmiş olduğumuz GDAÜ Dönem Başkanlığı, bu Zirve ile son bulmuş ve Dönem Başkanlığı Karadağ’a devredilmiştir.

Bunun öncesinde, Zirve Toplantısının son hazırlıklarını ve altyapısını ele almak üzere 21 Haziran günü GDAÜ Siyasi Direktörler Dördüncü Toplantısı, 22 Haziran günü Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) Yıllık Toplantısı ve keza 22 Haziran günü Sayın Bakanımızın evsahipliğinde GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısı yapılmıştır.

Zirve Toplantısına, GDAÜ katılımcısı ülkeler Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Romanya ve Sırbistan Cumhurbaşkanı; Yunanistan ve Makedonya Başbakan; Moldova da Başbakan Yardımcısı düzeyinde katılmış, ayrıca, özel misafir olarak çağırılan Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ile AB, BM, KEİ, AK, AGİT, İKÖ ve BİK’ten üst düzey temsilciler de Zirve’de hazır bulunmuşlardır (AB Komisyonu adına Genişlemeden Sorumlu Komiser Füle, BM Genel Sekreteri adına BM Avrupa Ekonomik Komisyonu İcra Sekreteri Jan Kubiş iştirak etmiş, KEİ ve BİK de Genel Sekreter düzeyinde temsil olunmuştur. Dışişleri Bakanları Toplantısına ise Devlet Sekreteri düzeyinde katılım sağlayan Romanya dışında, tüm GDAÜ katılımcısı ülkelerin Dışişleri Bakanları iştirak etmiştir.

23 Haziran
Sayın Cumhurbaşkanımız, Genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikalarından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle’yi, GDAÜ Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında kabul etmiştir.

Sayın Başbakanımız ile Sayın Bakanımız ise, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve Dışişleri Bakan Vekili Droutsas ile bir araya gelmişlerdir. Papandreu ve Droutsas Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmişlerdir.

23-27 Haziran
Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ, temaslarda bulunmak üzere İran’ı ziyaret etmiştir.

24 Haziran
Kazakistan Meclis Başkanı Ural Muhammedjanov, beraberinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı, Turizm ve Spor Bakanı, Kültür Bakanı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarının da yer aldığı bir heyetle, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Ankara’daki heykelinin resmi açılış törenine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

25 Haziran
Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, Brüksel’de düzenlenen 21. Crans Montana Forumu kapsamında “The Turkish Neighbourhood Policy: Security, Growth and Economic Cooperation” başlıklı panele katılarak bir konuşma yapmıştır.

25-26 Haziran
Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Danışmanları Tarık Necim ve Sadık El Rıkabi, Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

26-27 Haziran
Sayın Başbakanımız, Toronto’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere Kanada’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sözkonusu zirve marjında, Sayın Başbakanımız ile ABD Başkanı Obama arasında ikili bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Zirve vesilesiyle, ayrıca, Sayın Bakanımız, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General (E) James Jones ve Fransa Cumhurbaşkanı Dış Politika Danışmanı Jean David Levitte ile 27 Haziran 2010 tarihinde görüşmelerde bulunmuştur.

27 Haziran
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Almanya'nın Lindau kentinde düzenlenen Nobel Ödüllüler Birlikteliği'nin 60. Toplantısının açılış törenine katılmıştır.

28-29 Haziran
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, temaslarda bulunmak üzere Romanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28-30 Haziran
Slovenya Ulusal Meclis Başkanı Dr. Pavel Gantar, beraberinde bir Parlamento heyeti ile ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde konuk Meclis Başkanı, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş; TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan ile görüşmüş; Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; Çankaya Belediye Başkanı Sayın Bülent Tanık’ın eşliğinde Slovenya Parkı’nın Açılış Törenine katılmıştır.

28-30 Haziran
ABD Ulaştırma Bakanı Ray La Hood, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

28 Haziran-1 Temmuz
Endonezya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Susilo Barmbang Yudhoyono’nun ülkemize yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde, 29 Haziran 2010 tarihinde iki ülke arasında “Türkiye Cumhuriyeti ile Endonezya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İşgücünün Geliştirilmesi Hakkında Mutabakat Belgesi” imzalanmıştır.

29-30 Haziran
Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, beraberindeki yaklaşık 200 kişilik işadamı heyetiyle Erbil’de temaslarda bulunmuştur.

29 Haziran-1 Temmuz
Kamerun Savunma Bakanı Mebe Ngo’o, Milli Savunma Bakanımızın davetine icabetle Türkiye’yi ziyaret etmiştir.

30 Haziran
İslam Konferansı Örgütü Parlamentolar Birliği (İKÖPAB) Olağanüstü Konferansı, Suriye’nin evsahipliğinde Şam’da düzenlenmiştir. Ülkemizden TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in başkanlığında bir heyetin katıldığı toplantıya birçok İKÖ üyesi ülkenin Meclis Başkanı iştirak etmiştir. Toplantı sonunda İsrail’in saldırısını kuvvetli ifadelerle kınayan bir Sonuç Bildirgesi kabul edilmiştir.