Ağustos

2-3 Ağustos
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) 1. Genel Kurul Toplantısı, Türk Standartları Enstitüsü’nün ev sahipliğinde Ankara'da düzenlenmiştir. İKÖ Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun da iştirak ettiği sözkonusu toplantıya, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

3-5 Ağustos
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Finlandiya Maliye Bakanı Jyrki Katainen’in davetine icabetle Finlandiya’yı ziyaret etmiştir. Bakan Şimşek, ziyareti sırasında, Başbakan Mari Kiviniemi tarafından da kabul edilmiştir.

4 Ağustos
Japon Toshiba şirketinin Kıdemli Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi, Toshiba Güç Sistemleri Şirketi Başkanı ve CEO’su Yasuharu Igarashi başkanlığındaki Japon heyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

5 Ağustos
Iraklı gruplarla sürdürdüğümüz istişareler çerçevesinde, Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu eski Başkanı ve Irak Yüksek İslam Konseyi (ISCI) yetkilisi Humam Hammudi, ülkemize gelerek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme yapmıştır.

5-6 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde; Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Dışişleri Bakanlarının katılımıyla Bodrum’da gayrı resmi formatta bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

6 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Rodos ve İstanköy’e gerçekleştirdiği özel ziyaret vesilesiyle Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Droutsas ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nikitiadis’le biraraya gelmiştir.

7 Ağustos
Irak Başbakanı ve Kanun Devleti Koalisyonu (KDK) lideri Nuri El-Maliki’nin özel temsilcisi sıfatıyla ülkemizi ziyaret eden Irak Hükümet Sözcüsü Ali El-Dabbagh, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

9-11 Ağustos
Irak eski Başbakanı ve seçimlere Irak Ulusal İttifakı bünyesinde katılan Irak Milli Reform Hareketi lideri İbrahim Caferi, beraberinde 10 kişilik bir heyetle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabet ederek ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımızla bir çalışma kahvaltısında bir araya gelen Caferi ve beraberindeki heyet, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ömer Çelik’le görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

9-11 Ağustos
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere, Ankara ve İstanbul’u kapsayan resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde konuk Bakan, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la bir araya gelmiştir. Belçika’nın AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz 2010 tarihinde üstlenmesinden hemen sonra gerçekleşen bu ziyaret, Belçika’nın AB üyeliğimize vermekte olduğu desteğin yinelenmesi bakımından ayrı bir önem taşımıştır.

10-13 Ağustos
ABD Temsilciler Meclisi (TM) eski üyesi ve TM Türkiye Grubu eski Eş Başkanı olan ve halen “Daniel Abraham Center for Middle East Peace” adlı kuruluşun başkanlığını yürüten Robert Wexler, ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu çerçevede, adıgeçen, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından ayrı ayrı kabul edilmiştir.

12-13 Ağustos
Ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren soydaş milletvekilleri; PASOK Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman ile PASOK İskeçe Milletvekili Çetin Mandacı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmişlerdir.

12-14 Ağustos
Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu çerçevede, adıgeçen, Sayın Bakanımızın yanısıra, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’yla biraraya gelmiştir. Adıgeçen ayrıca, Sayın Bakanımızla birlikte Meksika Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen Meksika Parkı’nın açılışını yapmıştır.

14 Ağustos
Yeni Irak Parlamentosu’na seçilen, aralarında Irak Gençlik ve Spor Bakanının da bulunduğu Iraklı Türkmen milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret ederek, bir iftar yemeği çerçevesinde Sayın Bakanımızla bir araya gelmişlerdir.

16-17 Ağustos
Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün resmi heyetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız da yer almıştır.

16-17 Ağustos
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in davetine icabetle, bu ülkeye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Bu kapsamda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Meclis Başkanı Oktay Asadov, Başbakan Artur Rasizade ve Kafkas Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade ile görüşmüştür. Bu ziyaret sırasında, “Türkiye ile Azerbaycan Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması” imzalanmıştır.

17 Ağustos
ABD Hazine Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Douglas C.Hengel, ülkemizi ziyaret ederek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, TPAO Genel Müdürü Sayın Mehmet Uysal, BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ve Bakanlığımız yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18-21 Ağustos
Kırgızistan Ata Meken Partisi (Sosyalist) Genel Başkanı Ömürbek Tekebayev, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, beraberinde Parti yöneticileri olduğu halde, ülkemizi ziyaret etmiştir.

19 Ağustos
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın başkanlığında bir heyet, Pakistan’daki sel felaketi konusunda Pakistan’ın talebi çerçevesinde BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen özel oturuma katılmıştır.

23 Ağustos
Irak Ulusal Diyalog Cephesi (UDC) lideri ve Irakiye Listesi’nin kurucularından Salih El-Mutlak, ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

23-24 Ağustos
KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu, sözkonusu ziyareti çerçevesinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’la biraraya gelmiştir.

23-29 Ağustos
ITC Başkanı Saadettin Ergeç, ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme yapmıştır.

23-27 Ağustos
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak ve beraberindeki heyet, Meksika’da gerçekleştirilen Dünya Gençlik Konferansı’na katılmıştır.

24 Ağustos
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülkemize gerçekleştirmiş olduğu ziyaret çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la görüşmüştür.

24 Ağustos
Seçimlere Irakiye Listesi’nden katılan Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Musul Milletvekili İzzeddin Devle, ülkemize gelerek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

28 Ağustos
28 Ağustos-12 Eylül 2010 tarihleri arasında ülkemizde geçekleştirilen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası açılışına Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanı Snezana Samardic Markovic, İran Spor ve Beden Eğitimi Kurumu Başkanı Dr. Saedlou , Tunus Gençlik, Spor ve Beden Eğitimi Bakanlığı Genel Müdürü Mohamed Hosni ve Fildişi Sahili Gençlik, Spor ve Kentsel Sağlık Bakanı Theodore Mel Eg katılmıştır.

27 Ağustos
Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülmekte olan istikşafi temasların 46’ncısı, Atina’da gerçekleştirilmiştir.

31 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Droutsas FIBA 2010 Dünya Basketbol şampiyonası Türkiye-Yunanistan karşılaşmasını izlemek üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.