Şubat

28 Ocak-1 Şubat

TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin Kampala’da düzenlenen İKÖ Parlamento Birliği (İKÖPAB) Konferansı’na iştirak etmiştir.

 

1-3 Şubat

Türkiye - İran Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 21. Dönem Toplantısı Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantıya katılmak üzere ülkemize gelen İran Dışişleri Bakanı Mottaki, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la birer görüşme yapmıştır.

 

2-3 Şubat

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010’un Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen tanıtımına katılmak ve AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bağış ziyareti sırasında AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Türkiye-AB KPK Başkanı Hélène Flautre ve AP Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt  ile görüşmüştür.  

 

3 Şubat

Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım temaslarda bulunmak üzere Almanya’yı ziyaret etmiştir.

 

4-5 Şubat

NATO Savunma Bakanları Gayrıresmi Toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya ülkemiz Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün başkanlığında bir heyetle iştirak etmiştir. Toplantıda, NATO'nun yürüttüğü harekâtlar, füze savunması, NATO komuta yapısı, reform çalışmaları ve NATO kaynaklarının mevcut durumu ile savunma dönüşümü konuları ele alınmıştır.

 

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, bu toplantının ardından 5-6 Şubat 2010 tarihlerinde Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün konuğu olarak Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan Ankara ziyareti kapsamında,  Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

 

Sayın Bakan Gönül, Toplantı vesilesiyle ülkemizde bulunan Avustralya Savunma Bakanı John Faulkner ve Yeni Zelanda Savunma Bakanı Dr. Wayne Mapp ile ayrı ayrı görüşmüş, daha sonra her iki bakanla birlikte askeri makamlarımızca sağlanan uçakla Gelibolu’ya özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

Toplantı vesilesiyle İstanbul’da bulunan Afganistan İçişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar, İçişleri Bakanımız Sayın Beşir Atalay’la güvenlik ve bu alandaki personelin eğitimi konusunda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

5-7 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bakanlığımız yetkililerinden oluşan bir heyetle 46. Münih Güvenlik Konferansına katılmıştır. Toplantıda, Avrupa ve Küresel Güvenliğin geleceği ile NATO’nun geleceği, stratejileri ve misyonları konuları ele alınmıştır. Sayın Bakan, anılan Konferans çerçevesinde, “Ortadoğu’da Bölgesel Güvenlik” başlıklı panelde “Ortadoğu’da Güvenlik ve İstikrar” konulu bir konuşma yapmıştır.

 

6-9 Şubat

Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Jagland, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’le  de birer görüşme gerçekleştirmiştir.

 

AK Genel Sekreteri Jagland’ın ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaretin, RF, İngiltere ve Almanya’dan sonra dördüncü ikili temasını teşkil etmesi, Genel Sekreter’in AK içinde Türkiye’ye atfettiği önemi göstermesi bakımından önem taşımaktadır. Ziyaret, hem AK’ın değişen uluslararası şartlara uygun şekilde oynayacağı rol ve işlevin belirlenmesine yönelik danışmalarda, hem de Kasım 2010’da üstleneceğimiz AK Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı öncesinde fikir alışverişinde bulunulmasına olanak vermesi bakımından yararlı olmuştur.

 

7-12 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Hindistan’a resmi ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu ziyaretinde, Devlet Bakanı Sayın Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, milletvekillerimiz, bazı yerel yöneticilerimiz ve işadamlarından oluşan bir heyet eşlik etmiştir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti, on beş yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ikili ziyaret olması sebebiyle ayrı bir önem taşımaktadır.

 

Görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin mevcut durumu gözden geçirilerek, başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere her alanda işbirliğinin geliştirilmesi imkânları üzerinde durulmuştur.

 

9 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun inisiyatifiyle, Türkiye-Bosna Hersek- Sırbistan Dışişleri Bakanları arasında, Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine, aralarında güvenin tesis ve idamesine katkıda bulunmak, ayrıca, bilhassa anayasa reformu bağlamında olmak üzere Bosna Hersek’teki dönüşüm sürecinde Boşnaklar ve Sırpları birbirlerine yakınlaştırmak maksadıyla 2009 Ekim ayında ihdas edilen üçlü danışma mekanizması çerçevesindeki beşinci toplantı Ankara’da yapılmıştır. Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında, “üçlü danışma mekanizmasının ilk meyvesi” olarak, Bosna Hersek’in Belgrad’a atamayı düşündüğü Büyükelçi Borisa Arnaut’a Sırbistan tarafından agreman verilmiş olduğu duyurulmuştur. Sayın Bakanımız ve Konuk Bakanlar Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından beraberce kabul edilmişlerdir.

 

10-12 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kazakistan’ı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle Sayın Bakanımız, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Başbakan Masimov, Dışişleri Bakanı Saudabayev ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

12-13 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Bangladeş’e resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu ziyaretinde, Devlet Bakanı Sayın Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, milletvekillerimiz, bazı yerel yöneticilerimiz ve işadamlarından oluşan bir heyet eşlik etmiştir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Bangladeş ziyareti, on üç yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ikili ziyaret olması sebebiyle ayrı bir önem taşımaktadır.

 

12-15 Şubat

TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Bahreyn’i ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Bahreyn Krallığı Temsilciler Meclisi’yle Parlamentolararası İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

 

13-14 Şubat

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Katar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız, Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Jassim’le görüşmüş, ayrıca ABD-İslam Dünyası Forumu’na da katılarak bir konuşma yapmıştır.

 

Sayın Başbakanımıza ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız refakat etmiştir.

 

13-16 Ocak

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya bir ziyarette bulunmuştur.

 

15-16 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İran'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan, İran Dışişleri Bakanı Mottaki’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmadinejad, İslami Danışma Meclisi Başkanı Laricani ve Nükleer Başmüzakereci Celili ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

16-17 Şubat

Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, “Türkiye Ege Kıyıları-Yunanistan Ege Adaları IX. Ekonomi Zirvesi”ne katılmak üzere, Yunanistan’ı ziyaret etmiştir.  Sayın Çağlayan, ziyareti vesilesiyle Yunanistan Denizcilik, Rekabet ve Ekonomi Bakanı Katseli ve Yunanistan Dışişleri Bakan yardımcısı Kouvelis’le birer görüşme gerçekleştirmiştir.

 

16-18 Şubat

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Haris Silajdziç ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. 17 Şubat günü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Eskişehir’e giden Haris Silajdziç, buradaki TAİ tesislerinde incelemelerde bulunmuş, bu vesileyle Sayın Başbakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Daha sonra Ankara’ya dönen Silajdziç Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla biraraya gelmiş ve aynı gün Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

 

16-18 Şubat

İran İslam Cumhuriyeti Eğitim ve Öğretim Bakanı Hamid Reza Hajibaba, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'nun davetine icabetle,  ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

17-21 Şubat

Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasında “Resmi Pasaport Hamilleri için Vize Muafiyeti Anlaşması”, “Hava Ulaştırma Anlaşması”, “Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” ve “Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

 

18-19 Şubat

RF Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve beraberindeki heyet, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan Yardımcısı Seçin’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ekonomik ilişkilerin yanısıra enerji konuları da ele alınmıştır.

 

18-19 Şubat

İsviçre’nin AK Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı çerçevesinde, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) geleceği” konulu üst düzey konferans İsviçre’nin Interlaken şehrinde yapılmıştır.

 

Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığında bir heyetle katıldığımız konferansın, AİHM’in reformu konusunda üye devletlerin güçlü siyasi irade ortaya koymalarına ve dinamik bir sürecin başlatılmasına olanak verdiği düşünülmektedir. Öte yandan konferans sırasında, Bakan Yılmaz, AİHM’in reformuna ilişkin bir sonraki izleme konferansının, Türkiye’nin Dönem Başkanlığı sırasında ülkemizin evsahipliğinde 2011 ilkbaharında düzenlenmesinden memnuniyet duyulacağını belirtmiştir.

 

19-21 Şubat

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Başbaşa görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiş ve müteakiben ortak basın toplantısı düzenlenmiştir. Konuk Bakan Jeremiç, aynı gün Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Daha sonra İstanbul’a geçen Sayın Bakanımız ve Konuk Bakan, burada da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişlerdir.

 

20-21Şubat

Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Mersin Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Sayın Kürşat Tüzmen’le birlikte Almanya’ya yaptığı ziyaret çerçevesinde, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Duisburg ve Köln şehirlerinde, Türk STK temsilcileri ile görüşmelerde bulunmuş ve çeşitli etkinliklere katılmıştır.

 

21 Şubat

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısına katılmak üzere Belçika’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan, ziyaret kapsamında Türk STK temsilcileri ve vatandaşlarımızla da biraraya gelmiştir.

 

22 Şubat

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Zapatero’nun eş başkanlıklarında Madrid’de “Türkiye-İspanya Hükümetlerarası İkinci Zirvesi” çerçevesinde gerçekleştirilen enerji konulu sektörel toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız tarafından katılım sağlanmıştır.

 

22-23 Şubat

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 63. Toplantısı Brüksel’de yapılmıştır. Toplantının açılışına katılan Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ülkemizdeki reform süreci hakkında bilgi vermiş, KPK üyelerinin sorularını yanıtlamıştır. Toplantıya AB adına katılan Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Füle yeni atandığı bu görev çerçevesinde katılım müzakereleri, AB’nin genişlemesi konularındaki görüşlerini ifade etmiştir. Toplantıda ayrıca gündemde yer alan Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler ve bu bağlamda AP’nin 2010 Türkiye Raporu, AB ile Türkiye arasında akdedilebilecek Geri Kabul Anlaşması müzakereleri, vize ve yasadışı göç konularındaki gelişmeler, KPK İçtüzüğünün gözden geçirilmesi, Türkiye'ye Katılım Öncesi Yardımlar konusundaki AB Sayıştayı Raporu da ele alınmıştır.

 

23-26 Şubat

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker’in başkanlığında bir heyet, Paris’te yapılan OECD Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masa ve OECD Tarım Bakanları Toplantıları’na katılmıştır.

 

24-25 Şubat

AB Savunma Bakanları Gayrıresmi Toplantısı İspanya’nın Mayorka adasının Palma kentinde düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

 

24-26 Şubat

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Litvanya, Letonya ve Estonya’da resmi temaslarda bulunmuş, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanları ve AB İşleri Komite Başkanları düzeyinde görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Estonya Dış Politika Enstitüsü’nde ve Vilnius Üniversitesi’nde birer konferans vermiştir.

 

25 Şubat

Ukrayna Devlet Başkanlığına seçilen Viktor Yanukoviç’in  yemin törenine hükümetimizi temsilen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu iştirak etmiştir. Yemin törenine 9 ülke (Polonya, Letonya, Litvanya, Ermenistan, Makedonya, Macaristan, Karadağ, Belarus ve Moldova) devlet başkanı düzeyinde katılmıştır.

 

Sayın Bakan Davutoğlu, bu vesileyle Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile bir görüşme yapmıştır.

 

25 Şubat

Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi II. Dönem toplantısı, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Fransa’nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Idrac’ın Eşbaşkanlıklarında Ankara’da düzenlenmiştir. Bakan Idrac ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bakan Idrac’a, bir Fransız işadamları grubu da eşlik etmiştir.

 

26-27 Şubat

İsviçre’ye resmi bir ziyarette bulunan Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, İsviçre Federal Maliye Bakanı Hans Rudolf Merz ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

28 Şubat-1 Mart

Tahran'da gerçekleştirilen D-8 Ülkeleri Beşinci Yüksek Düzeyli Memurlar Sanayi Çalışma Grubu Toplantısı ve 2 Mart 2010 tarihindeki D-8  Ülkeleri 1. Sanayi Bakanları Toplantısına Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün başkanlığında bir heyet katılmıştır.