Temmuz

30 Haziran-4 Temmuz
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Chatham House) tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen "Gelişen Pazarlarda Yatırım" adlı toplantıya katılmak üzere Londra'yı ziyaret etmiştir.

1 Temmuz
Türk Boğazlarından tanker vasıtasıyla petrol taşımacılığının gönüllü olarak azaltılması hedefimiz bağlamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun açılışına katılım sağladıkları, Batılı, Rus ve Kazak petrol ve taşıma şirketlerine yönelik toplantı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

3 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleşen referandumun neticesinde 2011 yılı sonuna kadar Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı olarak seçilen Roza Otunbayeva’nın yemin törenine katılmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında yapılan temaslarda, Kırgızistan’da yaşanan son olaylar, ülkelerini terk ederek Özbekistan’a sığınan 100 bini aşkın mültecinin durumu, gelecek döneme yönelik projeler, ikili ilişkilerin genel durumu ve mevcut işbirliğini geliştirme yolları üzerinde durulmuştur.

4-6 Temmuz
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Astana’nın kuruluş yıl dönümü ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 70. doğum günü vesilesiyle Kazakistan’ı ziyaret etmiştir.

8 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İngiltere’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, gerek ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi, gerek Başbakan David Cameron’un Türkiye ziyareti öncesi görüş alışverişinde bulunulması bakımından faydalı olmuştur. Sayın Bakanımız ziyareti vesilesiyle, Dışişleri Bakanı William Hague ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’le biraraya gelmiş, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (Chatham House) “Yeni Dünya Düzeninde Transatlantik ve İttifak İlişkilerin Rolü” başlıklı bir konuşma yapmıştır.

8 Temmuz
Ülkemiz, Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen D-8 Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında bir heyetle katılmıştır.

8-12 Temmuz
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Moğolistan Meclis Başkanı Damdin Demberel’in daveti üzerine beraberindeki heyetle Moğolistan’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Meclis Başkanı düzeyindeki ilk ziyaret olan sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Şahin, Moğolistan Meclis Başkanı Demberel’in yanısıra, Başbakan Sukhbaataryn Batbold ile de bir görüşme gerçekleştirmiş ve Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj tarafından kabul edilmiştir.

9 Temmuz
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Nijerya’ya ikili düzeyde bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-10 Temmuz
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Dubrovnik’te düzenlenen 5. Hırvatistan Zirvesi’ne katılmıştır. Sayın Bakan, “Güneydoğu Avrupa Gelecek Vizyonu” konulu oturumda konuşma yapmış ve AB müzakere süreciyle ilgili ikili görüşmelerde bulunmuştur.

11 Temmuz
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in de bulunduğu heyetle birlikte Bosna-Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret kapsamında Srebrenica soykırımının 15. yılı anma törenlerine katılım sağlanmıştır. Törende ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç de hazır bulunmuştur.

11-15 Temmuz
Zambiya Cumhurbaşkanı Rupiah Bwezani Banda, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

12 Temmuz
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla Sırbistan’a bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret çerçevesinde, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” Belgrad’ta imzalanmıştır.

13 Temmuz
Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın da yer aldığı bir heyetle iştirak edilen toplantıya, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ile Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan sorumlu Komiser Stefan Füle katılmıştır. Türkiye-AB ilişkilerinin kapsamlı olarak ele alındığı toplantıda, bölgesel ve uluslararası konular görüşülmüş ve bu konularda işbirliğinin nasıl geliştirilebileceği üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

14 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Portekiz’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret çerçevesinde, Lizbon’da Portekiz Meclis Dışişleri Komisyonu üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirmiş, Dışişleri Bakanı Luis Amado ile temaslarının ardından Portekiz Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansta “Avrupa’dan Latin Amerika’ya Türk Dış Politikası” başlıklı bir konuşma yapmıştır. Sözkonusu ziyaret sırasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Portekiz Cumhuriyeti Arasında Hizmet ve Hususi Pasaport Hamillerine Uygulanan Vizelerin Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma” imzalanmıştır.

14 Temmuz
Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

14-15 Temmuz
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk’ün davetlisi olarak, Slovenya’ya resmî ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-16 Temmuz
AB Adalet ve İçişleri Konseyi Gayrıresmi Toplantısı Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Osman Güneş'in başkanlıklarında iki heyetimiz iştirak etmiştir.

15-17 Temmuz
KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Küçük, sözkonusu ziyareti çerçevesinde Sayın Başbakanımızla yaptıkları görüşmelerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek ile de biraraya gelmiştir.

16-17 Temmuz
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gayrı-resmi Bakanlar Toplantısı, Almatı’da düzenlenmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Avrupa Güvenliği’nin AGİT’in geleneksel siyasi/askeri, ekonomi/çevre ve insani boyutlarında tüm yönleriyle ele alındığı toplantı vesilesiyle Sayın Bakanımız, muhataplarıyla ikili, bölgesel ve Avrupa güvenliğini ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunmuştur.

17 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Droutsas Almatı’da AGİT Bakanlar toplantısı marjında bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

17 Temmuz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve beraberindeki heyet Nahçıvan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında BOTAŞ ile SOCAR arasında Türkiye ile Nahçıvan arasında bir doğal gaz boru hattı kurulmasına ilişkin bir Niyet Beyanı belgesi imzalanmıştır.

17-23 Temmuz
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan başkanlığındaki İhracatçı Birlikleri Başkanları ile oda ve dernek temsilcilerinden oluşan bir heyet, ABD’yi ziyaret etmiştir.

18-21 Temmuz
Kongo Demokratik Cumhuriyeti İlk-Orta Öğretim ve Meslek Eğitimi Bakanı Maker Mwangu, ülkemizi ziyaret ederek Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu ile görüşmüştür.

19 Temmuz
Ülkemiz ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde birbiriyle bağlantılı bir dizi sorunun çözümü konusunda iki ülke arasında 2002 yılında başlatılan istikşafi görüşmeler elan devam etmektedir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atina ziyaretini müteakip sözkonusu görüşmelere yeni bir ivme verilmesi kararlaştırılmış olup, bu görüşmelerin 45’incisi İstanbul’da yapılmıştır.

19 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Şam’a yaptıkları çalışma ziyareti kapsamında Suriye Cumhurbaşkanı Esad ve Lübnan Başbakanı Hariri ile bir araya gelmiştir. Sayın Bakanımız, Allawi liderliğindeki Irakiye heyeti (Rafi İsawi, Usame Nuceyfi ve Salih El Mutlak) ve Muktada El Sadr ile de Irak’taki hükümet kurma çalışmaları konusunda ayrı ayrı görüşmüştür.

19-20 Temmuz
Türkiye’den KKTC’ne yılda 75 milyon metreküp içme ve sulama suyu taşınmasını öngören “KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşması” iki ülke arasında, “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” kutlamalarının 36. yıldönümü vesilesiyle KKTC’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek ve KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük tarafından Lefkoşa’da imzalanmıştır.

19-21 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, uluslararası toplumu Afganistan’da bir araya getiren Kabil Konferansı münasebetiyle Afganistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız bu vesileyle, Cevizcan İl İmar Ekibimizi de hizmete açmıştır.

20-21 Temmuz
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in davetine icabetle Mısır’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Mısır Harp Akademileri mezuniyet törenine Mısır Cumhurbaşkanıyla birlikte iştirak etmişlerdir. İki ülke Cumhurbaşkanı ayrıca baş başa görüşme imkanı bulmuşlardır.

21 Temmuz
Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesinin denetim organı CEDAW Komitesinde CEDAW sözleşmesini uygulama durumlarına ilişkin dönemsel raporlar ele alınmaktadır. Ülkemizin 6. dönemsel raporunun değerlendirmesine, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

22 Temmuz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, ABD Eximbank Başkanı Fred Hochberg’le görüşmelerde bulunmuşlardır.

22-23 Temmuz
Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Takahiro Yomomichi, ülkemizi ziyaret etmiş ve bu kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından kabul edilmiştir.

22-23 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Dostluk ve İşbirliği Andlaşması’na (ASEAN/TAC) Katılım Belgemizi imzalamak üzere, Hanoi’de düzenlenen ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

23 Temmuz
Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Nabua Tanaka, “Türkiye Derinlemesine Enerji İncelemesi” yayınının tanıtımı vesilesiyle Ankara’yı ziyaret etmiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız tarafından kabul edilmiştir.

24-25 Temmuz
Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 15. yıldönümü münasebetiyle Gümülcine’de anma etkinlikleri düzenlenmiştir. Sözkonusu etkinliklere ülkemizden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın yanı sıra siyasi partileri temsilen bazı milletvekilleri de iştirak etmişlerdir.

24-25 Temmuz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, RF Tataristan Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiştir.

25 Temmuz
Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, bölgeyi ziyareti çerçevesinde, önceden kararlaştırıldığı üzere, İstanbul’a gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Amorim arasında yapılan görüşmelerde ikili ilişkiler ve Orta Doğu konuları ele alınmıştır. Brezilya Dışişleri Bakanı Amorim’in ülkemizi ziyaretinden bilistifade, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki de ülkemizi ziyaretle her iki Bakanla bir araya gelmiştir. Sayın Bakanımız ile Amorim arasındaki ikili görüşmenin ardından, Mottaki’nin de katılımıyla düzenlenen öğle yemeğinde İran’ın nükleer programına ilişkin sorunların barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda istişarede bulunulmuştur.

26-27 Temmuz
İngiltere Başbakanı David Cameron, beraberinde Dışişleri Bakanı William Hague olduğu halde, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Cameron’un, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunduğu ziyaret çerçevesinde, daha önce 2007 yılında iki yıllığına kabul edilmiş olan “Türkiye-İngiltere Stratejik Ortaklık Belgesi” yenilenerek imzalanmıştır. Ayrıca, TOBB’da İngiltere dış politikasına yönelik bir konuşma yapan Başbakan Cameron, İngiltere’nin ülkemizin AB üyeliğini güçlü şekilde desteklediğini vurgulamıştır.

27-28 Temmuz
AFC Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınmış, Türkiye’nin AB üyelik süreci, Kıbrıs ve güncel bölgesel ve uluslararası konularda fikir alışverişinde bulunulmuştur.

27-28 Temmuz
Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov; Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ı ziyaret etmiştir.

27-29 Temmuz
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan başkanlığındaki ticaret heyetimiz, Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.