Kasım

31 Ekim-2 Kasım
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Londra’da düzenlenen Küresel Spor Endüstrisi Kongresi toplantısına katılmıştır.

2 Kasım
Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan, Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz’u Ankara’da kabul etmiş, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ise adıgeçenlerle bir kahvaltı toplantısında biraraya gelmiştir.

2-4 Kasım
Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül, Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

2-6 Kasım
Slovenya eski Başbakanı Alojz Peterle başkanlığında AP “Türkiye’nin Dostları Grubu” üyelerinden oluşan bir heyet, TUSKON’un organizasyonuyla ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve TBMM Başkan Vekili Sayın Nevzat Pakdil tarafından kabul edilmiştir.

3 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Avrupa Hür İttifakı Grubu’nun Başkanı John-Bendit ve diğer üyeleriyle İstanbul’da bir çalışma kahvaltısında biraraya gelmiştir.

3 Kasım
Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Devlet Bakanı Cornelia Pieper ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay bu sene ilk kez verilen Tarabya Tercüman Ödülünü takdim etmişlerdir.

3 Kasım
Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Başkanı Volodimir Litvin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) Dönem Başkanlığı’nı devralmak üzere 3 Kasım’da ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Litvin, TBMM Başkanımız Sayın Mehmet Ali Şahin ile biraraya gelmiştir.

3-4 Kasım
Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan Kosova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, 2008 yılında bağımsızlığını kazanan bu ülkeye Türkiye’den Başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması sebebiyle tarihi bir önem taşımaktadır. Ziyaret sırasında Sayın Başbakanımıza Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Devlet Bakanı Sayın Egemen Bağış ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay eşlik etmiştir. Sayın Başbakanımız, sözkonusu ziyaret çerçevesinde Kosova Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ve Başbakan Hashim Thaçi ile görüşmüş, ayrıca Kosova Meclisi’ne hitap etmiştir.

3-5 Kasım
Avrupa Parlamentosu Kültür ve Eğitim Komitesi üyelerinden oluşan bir heyet, ülkemizi ziyaret etmiş ve bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

3-5 Kasım
Iraklı siyasi gruplarla temaslarımız çerçevesinde Irak Parlamentosu eski Başkanı ve Irak İslam Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Ayad Samarrai ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Kasım
Irak Başbakan Yardımcısı ve Irakiye Listesi adına siyasi süreç müzakerelerini yürüten Dr. Rafi İsawi ülkemizi ziyaret etmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

4-5 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro Moros, refakatinde bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu çerçevede adıgeçen, Sayın Bakanımızın yanısıra, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile görüşmüştür.

Konuk Bakanın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Yıldız ile yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında Enerji Alanında İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

4-6 Kasım
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Hüseyin, ülkemizi ziyaret etmiştir. Irak’taki siyasi süreç, Türkiye-IKBY ilişkileri ve terörle mücadele konularının görüşüldüğü ziyaret kapsamında adıgeçen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

6-9 Kasım
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, 2010 yılı “Chatham House Ödülü”nü almak üzere İngiltere’yi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ödülü, Kraliçe II. Elizabeth tarafından takdim edilmiştir. Ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve Dışişleri Bakanı William Hague’i kabul etmiştir.

6-14 Kasım
Amerikan yerlilerinden oluşan Turkish Coalition of America (TCA) heyeti, ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan tarafından kabul edilmiş, TBMM Türkiye-ABD Dostluk Grubu üyeleri ile de görüşmelerde bulunmuştur.

7 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Irak’taki siyasi süreçte yaşanan krizin aşılması çabalarına destek vermek ve Iraklı grupları kapsayıcı bir hükümetin teşkili hususunda teşvik etmek amacıyla Erbil ve Bağdat’ı ziyaret etmiş, ziyaret çerçevesinde Başbakan Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Irakiye Listesi lideri Ayad Allawi dâhil Iraklı tüm siyasi liderlerle görüşmüştür.

8 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan’ın davetine icabetle, BAE’ne resmi ziyarette bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye ile BAE arasında Ortak İşbirliği Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

8 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki temaslarının ardından Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a bir çalışma ziyaretinde bulunmuş ve Suudi Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal ile görüşmüştür.

8-9 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Roma’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakanımız İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Franco Frattini ile biraraya gelmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, mevkidaşı Frattini ile birlikte Türk-İtalyan Forumu 7. Toplantısına hitap etmiştir.

8-9 Kasım
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör John Kerry, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

8-11 Kasım
ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi ile “Franklin Center” üyelerinden oluşan heyet, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile “Franklin Center for Global Policy Exchange” isimli düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen “26. Transatlantik Konferansı”na katılmak üzere, ülkemize gelmiştir. Anılan heyet, Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

9-10 Kasım
ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Alexander Vershbow, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış tarafından kabul edilmiştir.

9-12 Kasım
Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül, Moğolistan Savunma Bakanı Luvsanvandan Bold’un davetlisi olarak, Moğolistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı’nı üstlenmek üzere devir-teslim toplantısı için Strazburg’u ziyaret etmiştir.

11-12 Kasım
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ülkemizi ziyaret etmiş ve bu çerçevede Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından kabul edilmiştir.

11-12 Kasım
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetine icabetle, Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sözkonusu ziyaret sırasında, ziyaret sonuçlarına ilişkin Ortak Bildiri’nin yanısıra Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkmenistan Bilimler Akademisi Arasında İşbirliği Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Endüstrisi Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma imzalanmıştır.

11-12 Kasım
Sinop’ta bir nükleer enerji santrali kurulmasına ilişkin, G. Kore ile Seul’de yapılan G-20 zirvesi marjında sürmüştür. Bu çerçevede, Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan, G. Kore Cumhurbaşkanı Lee ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ise G.Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı ile birer görüşme gerçekleştirmişlerdir.

12-13 Kasım
Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al-Thani ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, görüşmeye Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu da iştirak etmiştir.

12-13 Kasım
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay “Türk Edebiyatı Kıbrıs’ta” isimli etkinliğin kapanışını gerçekleştirmek üzere KKTC’ne ziyarette bulunmuştur.

13-14 Kasım
Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan, Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina’nın davetine icabetle, Bangladeş’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımıza ziyareti sırasında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Bangladeş Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Aydın, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Sayın Milletvekillerimizi de kapsayan bir heyet refakat etmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Başbakanımız Bangladeşli muhatabının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Zillur Rahman ve Dışişleri Bakanı Dr.Dipu Moni ile görüşmüştür. Sözkonusu ziyaret, 21 yıl aradan sonra Bangladeş’e Başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından önem taşımaktadır.

15 Kasım
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Genç Başkanlar Örgütü’nün düzenlediği konferansa katılmak üzere Atina’yı ziyaret etmiştir.

15 Kasım
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 27’nci kuruluş yıldönümüne tekabül eden “15 Kasım Cumhuriyet Bayramı” törenlerine Hükümetimizi temsilen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek katılmışlardır.

16 Kasım
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosunda gerçekleştirilen dini özgürlükler konulu konferansa katılmak üzere Brüksel’i ziyaret etmiştir.

17 Kasım
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, İrlanda AB İşleri Bakanı Dick Roche’un davetine icabetle Dublin’i ziyaret etmiştir.

17 Kasım
Devlet Bakanı ve Başmüzakerece Sayın Egemen Bağış, İrlanda'yı ziyaret ederek, Dışişleri Bakanı Michéal Martin ve AB İşleri Bakanı Dick Roche ile görüşmüş, ayrıca, "Institute of International and European Affairs"de bir takdimde bulunmuştur.

18-19 Kasım
Irak Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı, Irakiye Listesi liderlerinden Tarık Haşimi, ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

19-20 Kasım
Lizbon’da gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül’ün de bulunduğu bir heyetle iştirak edilmiştir.

21-22 Kasım
Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmed Aboul Gheit, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

21-23 Kasım
Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Bosna-Hersek’te 3 Ekim genel seçimleri sonrası siyasi durum, geleceğe dönük projeksiyonlar, Yüksek Temsilciliğin konumu, işbirliği imkanları ve ülkemizin yapabileceği katkılar konularına ilişkin olarak istişarelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilen Inzko, Türk basın mensuplarıyla biraraya gelmiş ve TEPAV’da “Bosna-Hersek’in AB Yolu ve Bölgesel İşbirliği” başlıklı bir konferans vermiştir.

22-23 Kasım
Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, Liege’de düzenlenen Uyum Politikası Gayrı-resmi Bakanlar Toplantısı’na katılmıştır.

22-24 Kasım
3 Ekim 2010 tarihinde Bosna-Hersek’te gerçekleştirilen genel seçimlerde Boşnak adaylar arasında en yüksek oyu alarak Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak Üyeliğine seçilen ve 10 Kasım günü görevine başlayan Bakir İzetbegoviç, ülkemizi ziyaret etmiştir. İzetbegoviç, ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, başbaşa Çalışma Yemeğinde bir araya gelmiş, Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla da keza başbaşa görüşmüştür. Sayın Bakanımızla birlikte ortak bir basın toplantısı da gerçekleştiren İzetbegoviç ayrıca AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu da ziyaret etmiştir.

22-24 Kasım
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres, ülkemizi ziyaret etmiştir. BMMYK tarafından 1991 yılından bu yana ülkemize yapılan bu ilk ziyaret çerçevesinde adıgeçen Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’la görüşmüştür.

24 Kasım
Türkiye ile Jersey arasında "Vergi Konularında Bilgi Değişimi Anlaşması", Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in huzurunda Londra Büyükelçiliğimizde düzenlenen törenle imzalanmıştır.

24 Kasım
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Kıdemli Yardımcısı Tadahiro Matsuşita ile tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-25 Kasım
Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Saad Hariri’nin davetine icabetle Lübnan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız, Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Sayın Mişel Sleiman, Lübnan Milli Meclisi Başkanı Sayın Nabih Berri ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile bir araya gelmiştir.

Ziyaret sırasında Arap Bankalar Birliği’nin Yıllık Konferansı kapsamında düzenlenen bir törenle Sayın Başbakanımıza “Liderlik Öngörü Ödülü” takdim edilmiş, “Türkiye ile Lübnan Arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Ortaklık Anlaşması” ile “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi oluşturulmasına ilişkin Ortak Siyasi Bildirge” imzalanmıştır.

25-26 Kasım
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, İsviçre’yi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Zürih’te “Cleantech Forum” başlıklı bir etkinlik düzenlenmiştir. Sözkonusu ziyaret, ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde İsviçre’ye gerçekleştirilen ilk ziyaret olması hasebiyle ayrı önemi haizdir.

26 Kasım
Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, Selanik'te düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 23. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Selanik’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın katılımıyla Bakanlığımızda Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği Konseyi Ulusal Eşgüdüm Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

26-27 Kasım
Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor, Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan Kosor, ziyaretinin ikinci gününde İstanbul’a geçmiş ve iş çevreleriyle çeşitli temaslar gerçekleştirmiş, ayrıca tarihi ve kültürel mekanlara ziyarette bulunmuştur.

26-27 Kasım
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç’in himayesinde Yalta’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik Forumu’na ülkemizi temsilen katılmıştır.

27-30 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ABD’yi ziyaret etmiştir. Bu çerçevede Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve Başkan Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Donilon’la görüşmelerde bulunmuş, Kongre üyeleriyle biraraya gelmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Bakanımız ayrıca, Foreign Policy dergisi tarafından yayınlanan ve aralarında Sayın Bakanımızın da yer aldığı “Top 100 Global Thinkers” listesinin açıklanması vesilesiyle düzenlenen etkinliğe katılmıştır.

29-30 Kasım
Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan, Libya’da düzenlenen 3. AB-Afrika Zirvesi’ne Libya Lideri Sayın Muammer Kaddafi’nin davetiyle onur konuğu olarak katılmak amacıyla Libya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ziyareti vesilesiyle “Kaddafi İnsan Hakları Ödülü Uluslararası Komitesi” tarafından kendisine önerilen insan hakları ödülünü de kabul etmiştir.

30 Kasım
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sadettin Ergeç, ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.