Mart

28 Şubat-4 Mart

Pakistan’ın Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı ve Yatırım Kurulu Başkanı Saleem H. Mandviwalla ülkemizi ziyaret etmiştir. Pakistanlı Bakan, gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve Türkiye-Pakistan KEK Eşbaşkanı ve Devlet Bakanı Sayın Mehmet Aydın’la görüşmelerde bulunmuştur.

 

1 Mart

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, ülkemize günübirlik özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

1-3 Mart

Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf, New York’ta düzenlenen Kadının Statüsü Komisyonu 54. Oturumuna katılmıştır.

 

2 Mart

Tahran'da gerçekleştirilen D-8 Ülkeleri 1. Sanayi Bakanları Toplantısına Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün başkanlığında bir heyet katılmıştır.

 

2-3 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmed Aboul Gheit’in davetine icabetle Kahire’yi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle “Türk-Mısır Stratejik Diyaloğu Çerçeve Muhtırası” kapsamındaki Dışişleri Bakanları İkinci Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan, Kahire’de düzenlenen Arap Ligi 133. Olağan Dışişleri Bakanları Toplantısı Açılış Töreni’ne de iştirak ederek bir konuşma yapmıştır.

 

5-6 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Dönem Başkanı İspanya tarafından Cordoba'da düzenlenen “Gymnich” tipi gayrıresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Sayın Bakan Batı Balkanlar başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası konularda AB’li karşıtları ile görüş alışverişinde bulunmuştur.

 

5-8 Mart

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer, Bahreyn Çalışma Bakanı Dr. Mejeed Bin Mohsin Al-Alawi’nin davetine icabetle, 37. Arap Çalışma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere, Bahreyn’i ziyaret etmiştir.

 

6 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Cordoba'da yapılan AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi toplantısı marjında, Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Droutsas'la görüşmüştür.

 

7 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu,  Suriye’ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Esad tarafından kabul edilmiş, ayrıca Dışişleri Bakanı Muallem ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Asistanı Korg. Hasan Türkmani ile görüşmüştür.

 

7-9 Mart

Moritanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Naha Mint Mouknass ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdel Aziz’in 2010 Ocak ayında ülkemize yaptığı ziyarette gündeme gelen konular gözden geçirilmiş, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır.

 

7-10 Mart

TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Arnavutluk Parlamento Başkanı Jozefina Topalli, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen bir toplantıya katılmıştır. Görüşmelerde, Arnavutluk’ta iktidar ile muhalefet arasındaki gerginlik, Kosova’nın tanınması süreci, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve diğer ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.  

 

7-12 Mart

Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Fehmida Mirza ülkemizi ziyaret etmiştir. Mirza, ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan'la görüşmüştür.

 

8-9 Mart

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfı "Kral Faysal Uluslararası Ödülü"nü kabul etmek amacıyla Riyad’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız, ziyaret vesilesiyle üst düzey ikili temaslarda da bulunmuştur.

 

10-11 Mart

GDAÜ Dönem Başkanlığımız çerçevesinde, Ulaştırma Bakanlığı tarafından, İzmir’de düzenlenen “GDAÜ Ulaştırma Uzmanlar Grubu” ve “GDAÜ Ulaştırma Bakanları” toplantılarına Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım evsahipliği yapmıştır. Toplantıların sonunda, “GDAÜ Bölgesinde Ulaştırma Sektörü İçin Yeni Bir Ortak Vizyon Geliştirilmesi Hakkında İzmir Deklarasyonu” kabul edilmiştir.

 

12-14 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb’un davetine icabetle Finlandiya’nın Laponya bölgesinde düzenlenen gayriresmi Lapland Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır.

 

14-16 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC)’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Türkiye’den sözkonusu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımıza Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, milletvekilleri, resmî zevat, işadamları ve medya mensuplarından oluşan bir heyet eşlik etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında, Dışişleri Bakanlıkları Arasında Siyasi İstişareler Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası  imzalanmıştır. 

 

15-16 Mart

Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, ülkemize ilk ziyaretini gerçekleştirmiştir. Komiser Füle ziyareti sırasında Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış tarafından kabul edilmiştir.

  

15-18 Mart

Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, İngiltere Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Meryvn Davies’in resmi davetlisi olarak, Türkiye-İngiltere Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) ikinci toplantısına katılmak üzere beraberinde 130 işadamı ve otuza yakın bürokratla İngiltere’yi ziyaret etmiştir.

 

16-17 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Kamerun’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Türkiye’den sözkonusu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk Sayın Cumhurbaşkanımıza Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, milletvekilleri, resmî zevat, işadamları ve medya mensuplarından oluşan bir heyet eşlik etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında, “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları Arasında Siyasi İştişareler Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ve “Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve  Ekonomik İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

 

16-17 Mart 

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı'nın açılışı vesilesiyle Moskova'yı  ziyaret etmiştir.

 

17 Mart

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberinde bir heyetle, Sekiz Ülke Elektrik Enterkonneksiyonu Projesi (EIJLLPST) çerçevesinde Beyrut’ta gerçekleştirilen 14. Bakanlar Toplantısına katılmıştır. 

 

17-18 Mart

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat Ankara’ya bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Sayın Talat, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

 

17-19 Mart

Almanya Federal Cumhuriyeti Bavyera Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Altyapı, Ulaştırma ve Teknolojiden Sorumlu Bakanı Martin Zeil, ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

18-19 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mladenov’la görüşmüş, Cumhurbaşkanı Parvanov, Başbakan Borisov ve Meclis Başkanı Bayan Tsacheva tarafından kabul edilmiş, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünü ziyaret etmiş ve Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsünde “Türk Dış Politikası” konulu bir konferans vermiştir. Sayın Bakan ziyareti kapsamında Filibe’de de temaslarda bulunmuştur.

 

19-20 Mart

Güney Kore Ticaret Bakanı Jong Hoon ülkemizi ziyaret ederek  Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile ikili bir görüşme yapmıştır. Görüşmenin sonunda, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ilk tur görüşmelerinin 26-30 Nisan 2010 tarihlerinde Ankara’da başlayacağı açıklanmıştır.

 

21 Mart

Kahire’de, Türkiye-Mısır eşbaşkanlığında İKÖ Darfur Donörler Konferansı düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle katılınan toplantıda 2010-2015 döneminde Darfur’da ağırlıklı olarak sağlık, eğitim ve tarım alanlarındaki projelere 60-75 milyon ABD Doları dolayında katkıda bulunulacağı açıklanmıştır. Katılımcılar, toplam 850 milyon ABD Doları bağışta bulunmuşlardır.

 

23 Mart

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilen Bakan Çelebi, IKBY’den resmi bir unvanla ülkemizi ziyaret eden ilk yetkilidir.

 

23-26 Mart

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, AB üyelik sürecimize ilişkin resmi temaslarda bulunmak üzere, Lüksemburg’u ve Brüksel’i ziyaret etmiştir. Sayın Bağış ziyareti çerçevesinde başta Belçika Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn olmak üzere üst düzey yetkililerle görüşmüş, ayrıca AB Komisyonu üyeleri ve AP üyesi milletvekilleriyle bir araya gelmiştir.

 

24-27 Mart

TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Fas Temsilciler Meclisi Başkanı Mustapha Mansouri’nin davetine icabetle Fas’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. TBMM Başkanı Şahin, ziyareti vesilesiyle Fas Başbakanı Abbas El Fassi, Fas Temsilciler Meclisi Başkanı Mustapha Mansouri, Fas Danışmanlar Meclisi Başkanı Cheikh Biadillah ve Kazablanka Valisi Mohammed Halab ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, TBMM ile Fas Temsilciler Meclisi arasında bir işbirliği protokolü imzalanmıştır.

 

25-26 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski’nin davetine icabetle, Makedonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Meclis Başkanı Trajko Veljanovski ve Başbakan Nikola Gruevski tarafından kabul edilmiş, Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu ile de görüşmüştür. Sayın Bakan ayrıca, Ohri, Manastır, Struga ve Kalkandelen kentlerinde incelemelerde bulunmuştur.

 

Ziyaret vesilesiyle, Makedonya ile her alanda olumlu seyreden ikili ilişkilerimizin tüm veçheleri gözden geçirilmiş, Balkanlar başta olmak üzere iki ülkeyi yakından ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisinde bulunulmuştur.

 

26 -29 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek “Büyük Nevruz Şenliği” etkinlikleri vesilesiyle İran’ı ziyaret etmiştir.

 

27-28 Mart

Libya’nın Sirte şehrinde düzenlenen Arap Ligi Zirvesi’ne ülkemiz Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da dahil olduğu bir heyet ile katılmıştır. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız Zirve marjında muhataplarıyla biraraya gelerek ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca, Sayın Başbakanımız açılış oturumunda bir konuşma yaparak Zirve’ye hitap etmiştir.

 

29-30 Mart

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Şansölye Merkel Ankara’daki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Sayın Başbakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Şansölye Merkel, 30 Mart günü İstanbul’da, Sayın Başbakanımızla birlikte “Essen/Ruhr Bölgesi ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentleri” temalı kültürel etkinlik ile Türk ve Alman işadamlarının yer aldığı İş Forumu Toplantısı’na katılmıştır.

 

29-30 Mart

Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in ülkemize yaptığı ziyaret vesilesiyle Türkiye’de bulunan Almanya Göç Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Federal Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer ile ikili bir görüşme yapmıştır.

 

30 Mart

Irak’taki 7 Mart 2010 seçimlerini izleyen dönemde Iraklı siyasi grup temsilcileriyle temaslarımız çerçevesinde IKBY eski Başbakanı ve KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, üst düzey IKBY yetkilileri eşliğinde ülkemize gelerek Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş, Müsteşar Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu adıgeçenle görüşmüştür. Kürdistan İslami Birliği Genel Sekreteri Selahaddin Bahaddin, 30 Mart 2010 tarihinde Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, sözkonusu kabulde Sayın Bakanımız da hazır bulunmuştur.

 

30 Mart

Ülkemizin dönem başkanlığını yürütmekte olduğu Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) çerçevesinde GDAÜ Ticaret Bakanları Toplantısı Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk’tan Bakan, diğer GDAÜ ülkelerinden Bakan Yardımcıları düzeyinde katılım gerçekleştirilmiştir. Toplantıyla eşzamanlı olarak düzenlenen İş Forumu’na 51 yabancı, ülkemizden 120 firma katılmıştır. Toplantı sonucunda bir ortak deklarasyon kabul edilmiştir.

 

30 Mart

Türkiye-Kosova İş Forumu, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Kosova Ekonomi Bakanı Ahmet Shala'nın katılımıyla İstanbul’da düzenlenmiştir.

 

30-31 Mart

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Cancun'da düzenlenen Uluslararası Enerji Forumu (UEF) 12. Bakanlar toplantısına iştirak etmek üzere Meksika’yı ziyaret etmiştir. Bakan Yıldız, toplantı marjında karşıtlarıyla çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede, Meksika Enerji Bakanı, Japonya Ekonomi Bakanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı, İsviçre Enerji Bakanı, İtalya Enerji Bakanı, Katar Enerji Bakanı, ABD Enerji Bakan Yardımcısı, AB Komisyonu Enerji Genel Müdürü, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

 

30 Mart - 2 Nisan

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Pakistan’a resmi bir ziyarette bulunmuştur.  Cumhurbaşkanı Zardari, Başbakan Gilani, Ulusal Meclis Başkanı Mirza, Senato Başkanı Naek, Anamuhalefet Partisi Pakistan Müslüman Ligi (PML-N) lideri Navaz Şerif, Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif ve Pencap Eyalet Valisi Taseer'le görüşmeler gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan'daki kanaat önderleri ve medya temsilcileriyle de biraraya gelmiştir.  Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, planlama, yatırımlar ve tarım konularında mutabakat zabıtları imzalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, ülkenin en yüksek dereceli madalyası olan "Nişan-ı Pakistan", ayrıca Quaid-i-Azam Üniversitesince Uluslararası İlişkiler  dalında Fahri Doktorluk ünvanı verilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız İslamabad ve Lahor'da Türkiye-Pakistan İş Forumlarına da katılmıştır.

 

31 Mart

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Polonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bağış ziyaret çerçevesinde Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Mikolaj Dowgielewicz, Polonya Parlamentosu üyeleri ve Polonya eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa ile görüşmelerde bulunmuş, Polonya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Demos Europa’nın temsilcileriyle bir araya gelmiştir.  

 

31 Mart-2 Nisan

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ramiz Mehdiyev, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Mehdiyev, Cumhurbaşkanı vekili sıfatıyla TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmeler yapmıştır.