Ekim

1-2 Ekim
Türkiye’nin girişimiyle iki ülke tarafından, Kırgızistan’ın Issık Göl kentinde “Etnilerarası Diyalog: Uzlaşma ve Hoşgörü” konulu bir konferans gerçekleştirilmiştir. Yapıcı ve sıcak bir atmosferde geçen Konferans’a Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva iştirak ederek konuşma yapmış, ayrıca Kırgızistan’da yaşayan birçok etnik grup ve kanaat önderlerinden oluşan katılımcılar hoşgörü mesajları vermişlerdir. Müteakip konferansın İstanbul’da yapılması kararlaştırılmıştır.

2-3 Ekim
Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Bakanlar İkinci Toplantısı, Suriye’nin Lazkiye şehrinde gerçekleşmiştir.

2-7 Ekim
Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenka, ülkemize gerçekleştirdiği özel ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür.

4 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sofya’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

5 Ekim
Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi sonucunda yayımlanan bildiriyle Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin Kurulmasına Dair Nahçıvan Anlaşması’nın imzalandığı 3 Ekim tarihi, “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan Büyükelçilerinin katılımıyla düzenlenen bir kahvaltı buluşmasıyla anılan gün kutlanmıştır.

5-6 Ekim
Irak Başbakan Yardımcısı ve Irakiye’nin sözcüsü Rafi El-İsavi başkanlığındaki heyet, ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme yapmıştır.

5-7 Ekim
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Türk-Alman İşbirliği ve Yatırım Konferansı vesilesiyle Almanya’yı ziyaret etmiştir.

5-8 Ekim
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün başkanı bulundukları, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 26. Toplantısı İstanbul’da düzenlenmiştir. Ülkemiz, sözkonusu toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir. Toplantı vesilesiyle İstanbul’da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi, Ankara’ya gelerek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme yapmıştır.

6-7 Ekim
Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir ziyarette bulunmuştur.

6-8 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize gelen Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, İstanbul ve Ankara’daki resmi temaslarının yanı sıra Avusturya kökenli enerji şirketi OMV’nin Samsun-Terme’de 500 milyon Avroluk bir yatırımla gerçekleştireceği termik santralin temel atma törenine katılmıştır.

6 -9 Ekim
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, DEİK tarafından düzenlenen 1. Türk-Alman İşbirliği ve Yatırım Konferansı’na katılmak üzere Berlin’i ziyaret etmiştir.

6-9 Ekim
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclis Başkanı Ural Muhamedjanov’un davetine icabetle, beraberinde Türkiye-Kazakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sayın Mehmet Çiçek’in de dâhil olduğu bir TBMM heyetiyle birlikte, Kazakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında Sayın Şahin, Meclis Başkanı Muhamedjanov’un yanısıra Senato Başkanı Kassım Jomart Tokayev ile görüşmüş ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilmiştir.

8 Ekim
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilen NATO Genel Sekreteriyle, NATO-AB İlişkileri başta olmak üzere Lizbon Zirvesi’ne giden süreçte NATO’nun gündeminde yer alan konular görüşülmüştür.

8-9 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Almanya’yı ziyaret etmişlerdir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Almanya-Türkiye A Milli Futbol maçını izleyen Sayın Başbakanımız ve Sayın Dışişleri Bakanımız, karşıtları AFC Şansölyesi Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile birer görüşme gerçekleştirmişlerdir.

8-9 Ekim
İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Macar mevkidaşının davetlisi olarak Macaristan’ı ziyaret etmiştir.

9 Ekim
Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabo, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-11 Ekim
Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Ammar El-Hekim, beraberinde bir heyetle ülkemize gelerek, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

11 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarette Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu refakat etmiştir.

11-12 Ekim
Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş, ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile biraraya gelmiştir.

11-13 Ekim
Gunther Krichbaum başkanlığındaki Almanya Federal Meclisi AB Komisyonu heyeti, ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, TBMM’deki temaslarının yanısıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından kabul edilmiştir.

12-13 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarete, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu iştirak etmiştir. Sayın Başbakanımız, Pakistan’ı ziyareti sırasında Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari, Başbakan Yusuf Rıza Gilani ve diğer üst düzeyli zevatla bir araya gelmiştir. Ziyaret sırasında Pakistan’da yaşanan sel felaketinin etkilerini yerinde gören Sayın Başbakanımız, Türk Kızılayı’nın sel felaketinin başından beri gerçekleştirmekte olduğu yardım faaliyetlerini de incelemiştir. Sayın Başbakanımızın Pakistan’daki temasları sırasında, sel felaketinin yaralarının sarılması için atılabilecek ilave adımlar değerlendirilmiştir.

12-14 Ekim
Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanımız ve muhatabı tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” ile “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Sudan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Çalışmalar Ulusal Merkezi Arasında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

13-14 Ekim
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 10 Kasım 2010 tarihinde üstlendiğimiz Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı öncesinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’le de biraraya gelmiştir. Çalışma ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Genel Sekreter Jagland tarafından, Avrupa Konseyi’nin gündeminde yeralan konuların yanısıra, altı ay sürecek Dönem Başkanlığımız çerçevesinde belirlenen öncelikler ve yürütülecek faaliyetler ele alınmıştır.

14 Ekim
Lizbon Zirvesi hazırlıklarını ele almak amacıyla, Brüksel’de NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları Ortak Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül başkanlığında heyetlerle iştirak edilmiştir.

14-16 Ekim
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, İtalya’nın Como kentinde düzenlenen 5. Ulusal Turizm Konferansı vesilesiyle İtalya’yı ziyaret etmiştir.

15 Ekim
Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu’nun üçüncü Bakanlar toplantısı, Brüksel’de, Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton’un eşbaşkanlıklarında düzenlenmiştir. Toplantıya ülkemizi temsilen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu katılmıştır. Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu Dışişleri Bakanları, Brüksel’deki toplantılarında öncelikle sel felaketinin yaralarının sarılması ve daha uzun vadede de etkin bir yeniden imar, eşgüdüm ve reform faaliyetinin Pakistan öncülüğünde ortaya konulabilmesi doğrultusunda yapılabilecekleri ele almıştır.

15 Ekim
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, İsviçre Ulaştırma, Çevre, İletişim ve Enerji Bakanı Moritz Leuenberger tarafından Gotthard Tüneli’nin kazı çalışmalarının tamamlanması vesilesiyle, İsviçre’yi ziyaret etmiştir.

17-20 Ekim
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan ve Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, ABD’yi ziyaret etmişlerdir. Bu çerçevede, Sayın Babacan ve Sayın Çağlayan, ATC-AFOT/TAIK-DEİK 29. Yıllık Konferansı'na ve Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) Birinci Bakanlar Toplantısı'na katılmıştır. Sayın Çağlayan ayrıca, ABD'nin önemli firmalarından Apple Inc, Turbal LLC, UPS, Honeywell ve Lightbridge Corporation'ın üst düzey yöneticileriyle görüşmelerde bulunmuş ve ABD-Türkiye arasında daha ziyade siyasi alanda faaliyet gösteren Türk Amerikan Koalisyonu (TCA) temsilcilerini kabul etmiştir.

17-24 Ekim
Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, ATC’nin 29. Yıllık Konferansı’nda kendisine verilmesi öngörülen Türk-Amerikan Konseyi “Distinguished Defence Award” ödülünü almak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

18 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kuveyt’e resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-19 Ekim
Lübnan Enerji ve Su Bakanı Gebran Bassil, ülkemizi ziyaret etmiş ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-22 Ekim
Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Wulff, sözkonusu ziyaret vesilesiyle Ankara’da gerçekleştirdiği resmi görüşmelerin yanı sıra, Kayseri, Tarsus, Adana ve İstanbul’da da temaslarda bulunmuştur. Cumhurbaşkanı düzeyinde, Almanya’dan Türkiye’ye 10 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret olması nedeniyle ayrı bir önem arzeden ziyaret sırasında, Sayın Cumhurbaşkanımız ve konuk Cumhurbaşkanı, İstanbul-Beykoz’da kurulacak Türk-Alman Üniversitesi’nin temel atma törenini birlikte gerçekleştirmişlerdir.

19 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Katar’a resmi bir ziyarette bulunmuştur.

19 Ekim
Pfizer Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeffrey Kindler ve beraberindeki heyet, ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

19-20 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’yı ziyaret etmiş, Başbakan Mari Kiviniemi ile yaptığı görüşmelerin yanısıra Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ve Meclis Başkanı Sauli Niinistö ile biraraya gelmiş, Dışişleri Bakanı Alexander Stubb’u kabul etmiştir.

19-23 Ekim
Yönetimin Geliştirilmesi ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Lotfollah Forouzandeh Dehkurdi, kamu görevlilerine yönelik eğitimler ve e-devlet konularında işbirliği imkânlarını ele almak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. TODAİE’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaret çerçevesinde, Dehkurdi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ile görüşmüştür.

20 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 3 Ekim Genel Seçimleri sonrasında koalisyon çalışmalarıyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir. Sayın Dışişleri Bakanımız, günübirlik gerçekleşen ziyarette Cumhurbaşkanlığı Konseyi eski ve yeni üyeleri ile siyasi partilerin liderleriyle görüşmüştür.

20-27 Ekim
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, teknoparklar, Ortak sanayi bölgeleri ve AR-GE faaliyetleri ile ilgili olarak Georgia, California ve Teksas eyaletlerine teknik amaçlı bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

21 Ekim
Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunarak Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmelerde bulunmuştur.

21-22 Ekim
AB Düşünce Grubu üyesi ve Polonya eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa, ülkemizi ziyaret etmiştir. Walesa, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

21-22 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Akdeniz İklim Değişikliği Girişimi” konulu toplantı vesilesiyle Atina’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu refakat etmişlerdir.

21-23 Ekim
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türk-Kanada İş Konseyi’nin Yıllık Toplantısı’na katılmak üzere Kanada’yı ziyaret etmiştir. Bu çerçevede, Sayın Çağlayan, Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Peter Van Loan ile görüşmüştür.

22-23 Ekim
British Council, TESEV ve AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen Boğaziçi Konferansı, İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu sözkonusu konferans marjında, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Vanackere, İngiltere Avrupa Bakanı Lidington ve Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Füle ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Ekim
Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, “Hollanda’da Türkler için Danışma Kurulu” isimli STK’nın 25. kuruluş yıldönümü vesilesiyle kendisine iletilen davete icabetle, Hollanda’yı ziyaret etmiştir.

26 Ekim
IKBY eski Başbakanı ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ile aralarında IKBY Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami’nin de olduğu bir heyet, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

26-27 Ekim
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, beraberinde bir ticaret heyetiyle, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiştir.

26-28 Ekim
İslam Konferansı Örgütü, Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma 5. Bakanlar Konferansı Hartum’da düzenlenmiştir. 16’sı Bakan seviyesinde olmak üzere 29 üye ülkenin katıldığı konferansa, ülkemizden Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker başkanlığındaki resmi heyet ve özel sektör temsilcileri iştirak etmiştir. Konferans sonunda kabul edilen kararda, ülkemizin 2011 yılı içerisinde düzenlenecek VI. Tarım Kırsal Kalkınma ve Gıda Güvenliği Konferansı’na evsahipliği yapma önerisi olumlu karşılanmıştır.

26-28 Ekim
Türkiye-Kenya Karma Ekonomik Komisyonu Birinci Dönem Toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer ile Kenya Ticaret Bakanı Chirau Ali Mwakwere eşbaşkanlıklarında, Nairobi'de gerçekleştirilmiştir. Toplantı vesilesiyle, iki ülke arasında tarım ve turizm alanlarında işbirliği mutabakat muhtıraları ile KEK Protokolü imzalanmıştır.

27 Ekim
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi’nin davetine icabetle Macaristan’ı ziyaret etmiştir.

30 Ekim-2 Kasım
Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

31 Ekim-2 Kasım
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak, Londra’da düzenlenen Küresel Spor Endüstrisi Kongresi’ne katılmıştır.