Aralık

29 Kasım-10 Aralık
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin 16. Taraflar Konferansı ile Kyoto Protokolü'nün 6. Taraflar Toplantısı, Meksika’nın Cancun şehrinde düzenlenmiş olup, sözkonusu toplantılara Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

1 Aralık
Türkiye - Uganda Birinci Dönem KEK Toplantısı çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Bülent Arınç ile Uganda Ticaret ve Sanayi Bakanı Kahinda Otafire tarafından Mutabakat Zaptı (Agreed Minutes) imzalanmıştır.

3-4 Aralık
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, ABD’yi ziyaret etmiş ve ABD Adalet Bakanı Eric Holder’la görüşmüştür. Sayın Ergin ayrıca, Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırma Vakfı (SETA) ve “Atlantic Council” tarafından düzenlenen kapalı oturumlara konuşmacı olarak katılmıştır.

3-5 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 7. Manama Diyalogu Toplantısı’na katılmak üzere Bahreyn’i ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız anılan toplantının, “Bölgesel Güvenlik İşbirliği” konulu birinci oturumuna Katar Dışişleri Bakanı Al-Thani ve İran Dışişleri Bakanı Mottaki ile birlikte katılarak bir konuşma yapmıştır. Sayın Bakanımız ayrıca toplantı marjında Bahreyn Veliaht Prensi Salman, Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dönemin İran Dışişleri Bakanı Mottaki ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

3-6 Aralık
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Özel Temsilcisi Kamran Karadaghi, ülkemizi ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

6-7 Aralık
Filistin Devlet Başkanı Mahmoud Abbas, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Devlet Başkanı Mahmoud Abbas, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla birer görüşme gerçekleştirmiştir.

6-9 Aralık
Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle Ankara’da Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin açılış toplantısı düzenlenmiştir. Başbakan Gilani, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’le görüşmüş, ayrıca TBMM Genel Kurulu’na hitap etmiştir. Ziyaret sırasında Başbakan Gilani’ye Sayın Cumhurbaşkanımızca “Cumhuriyet Nişanı” tevdi edilmiştir.

6-10 Aralık
Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Peter Van Loan, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile görüşmüştür.

7 Aralık
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere Danimarka’yı ziyaret etmiştir.

7-9 Aralık
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Danimarka’yı ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında "Danish European Movement" ile "Danish Institute for International Studies" adlı iki düşünce kuruluşunda ülkemizin AB üyelik sürecine ilişkin konferanslar vermiştir.

7-10 Aralık
Makedonya Meclisi Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Teuta Arifi ve beraberindeki Parlamento heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Arifi ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

7-11 Aralık
ABD Başkanı Obama tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde İKÖ Özel Temsilcisi olarak atanan Rachad Hussain, ülkemizi ziyaret etmiştir. Özel Temsilci Rachad Hussain talebi üzerine, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay ile görüşme gerçekleştirmiştir.

8-9 Aralık
Polonya Başbakanı Donald Tusk, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Başbakan Tusk ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’le görüşmüştür.

8-9 Aralık
Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Jassim Mohammed Al-Kharafi, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Meclis Başkanı Al-Kharafi, Sayın TBMM Başkanımız ile görüşmüş, ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la da kısıtlı katılımlı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-11 Aralık
Milli Savunma Bakanı Sayın Mehmet Vecdi Gönül Saraybosna ve Mostar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı ve Hırvat üyesiyle görüşmüştür.

9-10 Aralık
AK üyesi ülkelerin hükümet ve sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 120 temsilcinin katıldığı “AK 2006-2015 Özürlüler Eylem Planı Ara Değerlendirme Konferansı”nın açılışı Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf tarafından İstanbul’da yapılmıştır. Sözkonusu konferansa Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Hayrunnisa Gül onur konuğu olarak katılmışlardır.

9-10 Aralık
Suriye Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Walid Muallem, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Muallem ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımız ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9-10 Aralık
Ekonomik konulardan da sorumlu olan İran Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Borghei, istişareler vesilesiyle Devlet Bakanı ve Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı Sayın Cevdet Yılmaz ile görüşmüş, 10 Aralık 2010 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

11-12 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Daimi Tarafsızlık statüsünü almasının 15. yıldönümü vesilesiyle Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Aşkabat’ta düzenlenen “Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı: Barış, Güvenlik ve Kalkınma için İşbirliği” Konferansına hitap eden Sayın Bakınımız ile Türkmen karşıtı Raşit Meredov “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı arasında 2011-2012 Yılları İşbirliği Planı”nı imzalamışlardır.

13 Aralık
Kuveyt Emirlik Divanı Müsteşarı Dr. Adel Al-Tabtabee, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’ın Özel Temsilcisi sıfatıyla ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

13-15 Aralık
Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, Erbil’de düzenlenen uluslararası yüksek öğretim konferansına iştirak etmek amacıyla Irak’ı ziyaret etmiş, bu çerçevede Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Barham Salih, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Dilaver Alaattin ve Eğitim Bakanı Safin Dizayi ile görüşmüş, üniversite ve okul ziyaretlerinde bulunmuştur.

14-15 Aralık
ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright, “Partnership for New Beginning” girişimi çerçevesinde özel sektör, akademik çevre ve STÖ temsilcileriyle görüşmeler yapmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

15 Aralık
Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Seçin, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı Seçin, ziyaret çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile görüşmüş ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali proje şirketinin kuruluş törenine katılmıştır.

15 Aralık
BM Güvenlik Konseyi Aralık ayı dönem başkanlığını üstlenen ABD’nin çağrısıyla Konsey’de Irak konulu üst düzeyli toplantı düzenlenmiştir. ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın başkanlığında düzenlenen toplantıda ülkemizi Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu temsil etmiştir.

15-17 Aralık
Avrupa Konseyi Terörizmle Mücadele Uzmanlar Komitesi’nin bir buçuk gün süren toplantısının hemen ardından “Terörizmin Önlenmesinde Uluslararası İşbirliği” konulu konferans İstanbul’da düzenlenmiştir. İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın açılışını gerçekleştirdiği konferansa, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler, Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı, INTERPOL, Türkiye ve diğer Avrupa Konseyi üyesi ülkelerden yaklaşık 130 uzman katılmıştır.

15-17 Aralık
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başkanlığındaki bir heyet, 40. MERCOSUR Zirvesi’ne katılmak üzere Brezilya’yı ziyaret etmiştir. Bu çerçevede, MERCOSUR ile Memorandum of Understanding ve Brezilya ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları imzalanmıştır.

16-17 Aralık
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığının kuruluşunun 5. yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

20-21 Aralık
Ankara’da düzenlenen Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ikinci toplantısında, “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suriye Arap Cumhuriyeti Elektrik Bakanlığı Arasında Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Alanlarında Mutabakat Zaptı” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Suriye Elektrik Bakanı Ahmet Kusay Kayyali tarafından imzalanmıştır. Ayrıca, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Çevre Koruma Alanında İşbirliği Anlaşması’nın Birinci İki Yıllık Çalışma Programı”, Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile Suriye Arap Cumhuriyeti Çevre İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Kaoukab Alsabah Daya tarafından imzalanmıştır.

20-21 Aralık
Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Slavica Djukic-Dejanovic, ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’le görüşmüştür.

21-26 Aralık
Iraklı siyasi gruplarla temaslarımız çerçevesinde, Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr’ın Birinci Yardımcısı Şeyh Cafer Mustafa Yakubi ve refakatindeki heyet Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Heyet sırasıyla, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da kabul edilmiştir.

21-26 Aralık
Sinop nükleer santral projesine ilişkin olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve beraberindeki bir heyet Tokyo’yu ziyaret etmişlerdir. Ziyaret sırasında iki ülke arasında “Nükleer Enerji Alanında Bir İşbirliği Zaptı” imzalanmıştır.

22-24 Aralık
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11. Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlık ettiği ve EİT üyesi ülkelerin hepsinin temsil edildiği Zirve’ye Afganistan, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, Pakistan ve Tacikistan Devlet Başkanı düzeyinde; Kazakistan Başbakan düzeyinde, Türkmenistan Ekonomik işlerden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı düzeyinde, Özbekistan ise Büyükelçi düzeyinde katılım sağlamıştır. Zirve’ye, EİT üyesi ülkelerin yanı sıra çeşitli uluslararası kuruluşlar ile özel misafir olarak Irak Cumhurbaşkanı, KKTC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile Katar Ekonomi ve Maliye Bakanı da katılmışlardır.

Zirve marjında, Kazakistan Başbakanı Karim Massimov ve beraberindeki heyet, Başbakan Sayın R. Tayyip Erdoğan ile görüşmüş; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le bir görüşme gerçekleştirmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmiş; Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da birer görüşme gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Ekber Salihi, Güney Kafkasya’daki meseleler dâhil ortak ilgi alanlarına giren çeşitli konuları ele almak üzere Zirve marjında İstanbul’da biraraya gelmişlerdir. Baş başa çalışma kahvaltısı şeklinde gerçekleşen üçlü görüşmenin ardından ortak açıklama yapılmıştır.

EİT 3. İçişleri Bakanları Toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenmiştir. Ülkemiz, sözkonusu toplantıda İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

Türkiye-Afganistan-Pakistan V. Üçlü Zirvesi, EİT 11. Zirvesi’nin ardından, üç ülkenin Cumhurbaşkanlarının katılımıyla İstanbul’da düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, zirve öncesinde Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari’yle ayrı ayrı görüşmüştür. Ayrıca üç ülke Dışişleri Bakanları, bir çalışma kahvaltısında biraraya gelmişlerdir.

Zirve’nin ülkemizde düzenlenmesiyle birlikte, EİT Dönem Başkanlığı ülkemize devrolmuştur.

24-27 Aralık
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

26-29 Aralık
Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Ankara ve İstanbul’u içeren bir programla ülkemizi ziyaret etmiştir. Başbakan Şerif, Ankara’da Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla akşam yemeğinde bir araya gelmiş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile görüşmüştür.

27-28 Aralık
KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük, ülkemizde 2011 yılının “KKTC Yılı” ilan edilmesi kapsamında Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Küçük sözkonusu ziyaret kapsamında, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la görüşmelerde bulunmuştur.

27-30 Aralık
Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdurrahman Hamad Al-Attiyah, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

28-30 Aralık
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı Abdullah Muhammed El Şeyh’in davetine icabetle, Suudi Arabistan’a resmi ziyarette bulunmuştur.