Ocak

1 Ocak

Ülkemiz, BM Güvenlik Konseyinde, Afganistan konularında koordinatör ülke görevini Japonya’dan devralmıştır. Ülkemizin Kabil Bölge Komutanlığını 31 Ekim 2009 tarihinde ikinci defa üstlenmesinin ardından yaşanan bu gelişme, Türkiye’nin Afganistan konusundaki görünürlüğünü daha da arttırmıştır.

 

1-3 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al-Faysal’ın davetine icabetle Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan, Kral Abdullah tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Prens Faysal, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohammed Ali Madani’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

3-4 Ocak

Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile ikili görüşmeler gerçekleştirmek ve “2010 Türkiye’de Japonya Yılı”nın açılış törenine katılmak üzere ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisi yapılmıştır. Sayın Bakanımız ve Konuk Bakan, 4 Ocak günü görüşmeler sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında “2010 Türkiye’de Japonya Yılı”nın açılışını ilan etmişlerdir. Konuk Bakan aynı gün ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve  Büyükelçiler Konferansı’na hitap etmiştir.

 

4-5 Ocak

Türkiye-Brezilya II. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı Ankara’da yapılmıştır.

 

Toplantıya eşbaşkanlık yapan Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, KEK Eşbaşkanı Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile görüşmüş, ardından Türkiye-Brezilya II. Dönem KEK Toplantısı’nın açılış törenine katılmıştır. Anılan toplantı sonucunda bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Konuk Bakan, aynı gün Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir.

 

5 Ocak 2010 tarihinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Konuk Bakan, daha sonra Büyükelçiler Konferansı’nda bir konuşma yapmıştır.

 

İki Bakanın görüşmesinde ikili ilişkiler gözden geçirilmiş, BM Güvenlik Konseyi ve          G-20’de ortak üyeliklerimiz ile Medeniyetler İttifakı’nda müşterek çalışmalarımız bağlamında işbirliği imkanları değerlendirilmiş, bölgesel ve çok taraflı konular ele alınmıştır.

 

5 Ocak

Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, bir müteahhitlik heyetiyle birlikte Libya’yı ziyaret etmiştir.

  

5-6 Ocak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Türkmenistan-İran Doğal Gaz Boru Hattı'nın açılış törenine katılmak üzere Türkmenistan’ı ziyaret etmiştir. Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından kabul edilen Sayın Bakan ayrıca, çeşitli ikili temaslarda da bulunmuştur.

 

5-7 Ocak

22-23 Aralık 2009 tarihlerinde Şam'da düzenlenen "Türkiye-Suriye Stratejik İşbirliği Konseyi 1. Başbakanlar Toplantısı" sırasında, Asi Nehri üzerinde Dostluk Barajı adı altında ortak baraj inşa edilmesine ilişkin olarak imzalanan Mutabakat Zaptı çerçevesinde, barajın inşasının başlatılmasını teminen bir Eylem Planı'nın hazırlanması için Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun ülkemize davet ettiği Suriye Sulama Bakanı Nader Al Bunni ve beraberindeki teknik heyet, ülkemizi ziyaret etmiştir. 

 

Sözkonusu ziyaret sırasında, Dostluk Barajı’nın inşa edilmesine yönelik bundan sonra atılacak adımları ortaya koyan bir Tutanak imzalanmış ve tarafların Teknik Çalışma Grupları oluşturulmuştur.

 

6 Ocak

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas,  ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri  Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir araya gelmiş ve Büyükelçiler Konferansına hitap etmiştir.

 

6-8 Ocak

Almanya Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, beraberinde Alman işadamlarının ve Alman medya mensuplarının da yer aldığı bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. 

 

6-9 Ocak

ÇHC Dış Ticaret Bakanı Chen Deming, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. İkili görüşmelerde, Çin ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz bütün boyutlarıyla ele alınmış, ayrıca üçüncü ülkelerde gerçekleştirilen ortak projelerde işbirliği yapılması yönünde mutabakata varılmıştır. Konuk Bakan, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

 

7 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Rasim Ljajiç ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

7-8 Ocak

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Talat Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri  Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüş ve Kıbrıs’ta devam eden kapsamlı  müzakerelere ilişkin olarak istişarelerde bulunmuştur. Sayın Talat ayrıca, ziyareti sırasında Büyükelçiler Konferansına hitap etmiştir.

 

7-8 Ocak

İran Sanayi ve Madenler Bakanı Ali Akbar Mehrabian başkanlığındaki heyet, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün’ün daveti üzerine ülkemizi ziyaret etmiştir.

  

11-13 Ocak

Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin ülkemizi ziyareti vesilesiyle, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Lübnan Çevre Bakanı Mohammed Rahal tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde Ankara’da "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Lübnan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

 

11-15 Ocak

Pakistan’ın Penjab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın davetine icabetle  ülkemizi ziyaret etmiştir. Yaklaşık yüz kişilik işadamı grubuyla birlikte ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Şerif Ankara, Kayseri ve İstanbul’da temaslarda bulunmuştur.

 

13 Ocak

Kosova ile “Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması (KİYA)” Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve Kosova Ekonomi Bakanı Ahmet Shala tarafından Ankara’da imzalanmıştır.

 

14 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Toplantısına katılmak üzere Zagreb’i ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Hırvatistan’ın yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilen Prof. Dr. Ivo Josipoviç tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Jandrokoviç ile Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı’nda başbaşa görüşmüştür.

 

15 Ocak

Zagreb ziyaretinin ardından, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Danışma toplantısına katılmak üzere, Belgrad’a giden Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremiç ile Sırbistan Dışişleri Bakanlığı’nda başbaşa görüştükten sonra, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç tarafından da kabul edilmiştir. Belgrad’daki temaslarının ardından, Bosna Hersek ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi bağlamında bazı konuları ele almak üzere Saraybosna’ya da geçen Sayın Bakanımız, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Silajdziç ile Saraybosna Havaalanı’nda bir görüşme yapmıştır.

 

15 Ocak

Gözden geçirilen “Türkiye Cumhuriyeti ile Norveç Krallığı Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması” Ankara’da imzalanmıştır.

 

15-17 Ocak

İspanya’nın Sevilla kentinde gerçekleştirilen “Avrupa Birliği Çevre Bakanları Gayrıresmi Toplantısı”na, ülkemizden Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun başkanlığında bir heyet katılmıştır.

 

15-18 Ocak

Musul Valisi Atheel Nojaifi ülkemizi ziyaret etmiştir. Nojaifi, ziyareti kapsamında Mardin, İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulunmuş, İstanbul’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (MÜSİAD) ziyaret etmiş, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından düzenlenen Irak paneline ana konuşmacı olarak iştirak etmiş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Açılış Töreni’ne katılmış, 17 Ocak’ta Ankara’da Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir araya gelmiş, ayrıca 18 Ocak’ta İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından kabul edilmiş ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunmuştur.

 

17 Ocak

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

17-18 Ocak

Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret eden Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum’la görüşmüş, Abu Dhabi’de düzenlenen 3. Dünya Enerji Zirvesi’ne katılmış ve zirve marjında Malezya Başbakanı Necip Razak, Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Naşid, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas`la ikili temaslarda bulunmuştur.

 

19 Ocak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Türkiye-Mısır Sanayi ve Ticaret Köprüsü Programına katılmak üzere Mısır’ı ziyaret etmiştir. 

 

19 Ocak

Afganistan Eğitim Bakanı Ghulam Farooq Wardak ve Pakistan Eğitim Bakanı Sardar Aseff Ahmed Ali, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesinin hazırlıkları çerçevesinde, Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu ile üçlü bir toplantı gerçekleştirmiş ve eğitim alanındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik bir “Ortak Açıklama” kabul etmişlerdir. Toplantının ardından üç ülkenin Eğitim Bakanları Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmişlerdir.

 

19-20 Ocak

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Kral Abdullah ile görüşmüştür. Sayın Başbakan ayrıca, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir araya gelmiştir.

 

19-20 Ocak

Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı’nın başkanlığında, Gümrük Müsteşarlığı ve TOBB yetkililerinden oluşan bir heyet,  sınır kapılarının ortak kullanımı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Suriye’yi ziyaret etmiştir.

 

19-22 Ocak

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Abdullah bin Abdul Aziz Al-Rabeeah, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ'ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

20-22 Ocak

Hindistan Parlamento İşleri ve Su Kaynakları Bakanı Pawan Kumar Bansal, beraberinde Parlamentodan Sorumlu Devlet Bakanı V. Narayanasamy ve Hintli parlamenterlerden oluşan bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından kabul edilen Bakan Bansal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek ve Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile de bir araya gelmiştir.

 

20-22 Ocak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Brezilya’yı ziyaret etmiş ve bu çerçevede, Sao Paulo’da, Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Miguel Jorge ve Sao Paulo Belediye Başkanı Gilberto Kassab ile görüşmüştür.

 

21-25 Ocak

Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdel Aziz, beraberinde Dışişleri Bakanı Mouknass ve Maliye Bakanı Ousmane olduğu halde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu ilk ziyarette, Türkiye ile Moritanya arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi imkanları üzerinde durulmuştur.

 

22 Ocak

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh, ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

 

22-24 Ocak

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış,  ana teması “İstanbul-2010 Avrupa Kültür Başkenti Viyana’da” olan ve Viyana Ekonomi Birliği (Wirtschaftsbund Wien) tarafından düzenlenen Ekonomi Balosu’na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere Avusturya'yı ziyaret etmiştir.

 

24 Ocak

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, İstanbul’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’yla ikinci tur yoğunlaştırılmış müzakereler öncesinde görüş alış-verişinde bulunmuştur.

 

24-28 Ocak

Irak Ticaret Bakanı Safa al-Din Safi, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş, bu çerçevede Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün ve Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker ile görüşmüş, iş çevreleriyle bir araya gelmiştir.

 

25 Ocak

Ülkemizce, Afganistan ve Pakistan Cumhurbaşkanları arasında güven ve ortak çalışma ortamının güçlendirilmesi amacıyla 2007 yılında başlatılan Üçlü Zirve sürecinin dördüncü toplantısı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün evsahipliğinde Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zardari'nin katılımıyla İstanbul’da düzenlenmiştir.

 

26 Ocak

Afganistan’ın barış, huzur ve refahının sağlanmasına komşularının katkılarını arttırmak amacıyla, Afganistan ve komşularını biraraya getiren “Asya’nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği için İstanbul Zirvesi” gerçekleştirilmiştir. Zirve’de bölgesel işbirliği için büyük bir potansiyel bulunduğu, Afganistan ve komşularının barış, güven, refah ve istikrarlarının birbirlerine bağlı olduğu vurgulanmış; ayrıca, Afganistan ve komşularının, salt bölge ülkelerini etkileyen ortak sınamalara karşı değil, aynı zamanda enerji ve ulaştırma koridorları ile özel sektörün desteklenmesi gibi bütün bölgeye yarar sağlayacak projelerde de işbirliği yapmasının önemi hususunda anlayış birliği sağlanmıştır. Zirvenin sonunda Afganistan, komşuları ve Türkiye tarafından İstanbul Beyanı kabul edilmiştir. 

 

26 Ocak

Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu (DPDG) kapsamında Dubai’de düzenlenen “Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Toplantısı”na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç başkanlığında bir heyetle katılınmıştır.

 

26-27 Ocak

ÇHC Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ikili görüşmeler gerçekleştirmek ve İstanbul’da düzenlenen Afganistan ve Komşuları Zirvesi’ne ÇHC Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun Özel Temsilcisi sıfatıyla katılmak üzere ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İkili görüşmelerde, Türk-Çin ilişkileri bütün veçheleriyle ele alınmış, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.  Konuk Bakan, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir. Sözkonusu ziyaret, 2001 yılından bu yana ÇHC’den ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyarettir.

 

27-28 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, temaslarda bulunmak ve Afganistan’ın sosyal ve ekonomik durumunun ele alındığı “Afganistan Konferansı”na katılmak üzere Londra’yı ziyaret etmiştir. Konferansın bölgesel işbirliğine ilişkin oturumunda Sayın Bakanımız bir konuşma yapmıştır. Konferansın sonuç bildirisinde de 26 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Zirvesi’ne atıfta bulunulmuştur.  Sayın Bakan ziyareti vesilesiyle Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Drutsas ile bir görüşme gerçeleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik diyalog ve işbirliği sürecine yeni bir ivme kazandırılması yönünde çeşitli konulara temas edilmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, G. Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı Myung-hwan Yu ile de görüşmüştür.

 

27-28 Ocak

KEİ Enerji Çalışma Grubu ve Enerji Bakanları toplantısı, KEİ Dönem Başkanı Bulgaristan'ın evsahipliğinde Sofya'da gerçekleştirilmiştir. “Karadeniz Bölgesi Enerji Pazarının Çalıştırılması” teması altında icra edilen toplantıya, ülkemizi temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Zafer Benli başkanlığındaki heyet iştirak etmiştir.

 

28-29 Ocak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer, İspanya Çalışma ve Göç Bakanı Celestino Corbacho Chaves'in davetine icabetle, Barselona’da düzenlenen AB İstihdam ve Sosyal İşler Bakanları Gayriresmi Toplantısına katılmıştır.

 

29-30 Ocak

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Başbakan Borisov Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Sayın Başbakanımızla başbaşa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiş, sonrasında iki Başbakanın huzurunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Traicho Traikov tarafından Enerji alanında Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Ziyaret programının İstanbul bölümünde Bulgaristan Başbakanı, İstanbul Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Sayın Muammer Güler ile görüşmüştür. Görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm veçhelerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konularda görüş alış-verişinde bulunulmuştur.