Eylül

1 Eylül
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek başkanlığında bir heyet, Libya Devrimi’nin 41. Yıldönümü münasebetiyle Trablus’ta yapılan kutlamalara katılmıştır.

1-5 Eylül
Danimarka Parlamentosu Avrupa İşleri Komisyonu heyeti, ülkemizi ziyaret etmiştir. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili Sayın Onur Öymen heyet ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

2-3 Eylül
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, beraberinde çok sayıda işadamıyla birlikte Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, İşadamları Konferansı düzenlenmiştir.

2-5 Eylül
TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin, Kanada Senato Başkanı Noel A. Kinsella’nın evsahipliğinde Ottava’da düzenlenen “G-20 Ülkeleri Parlamento Başkanları Toplantısı”na katılmıştır. Sayın Şahin, toplantı çerçevesinde III. Oturum’da “Barış ve Gıda Güvenliği için Yeni Paradigmalar” konulu bir konuşma yapmıştır.

3-4 Eylül
ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Oramiral Mullen ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül tarafından kabul edilmiştir.

6 -7 Eylül
Beraberinde Katar Başbakanı’nın olduğu küçük bir heyetle İstanbul’a özel bir ziyaret gerçekleştiren Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapmıştır.

10-11 Eylül
Brüksel’de “Gymnich” tipi Gayrıresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, diğer aday ülkelerin Dışişleri Bakanları ile birlikte, düzenlenen çalışma kahvaltısına katılmış, toplantı marjında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ve İsveç, İngiltere, Danimarka ve Belçika Dışişleri Bakanları ile görüşmelerde bulunmuştur.

10-13 Eylül
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi, ülkemizi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile İstanbul’da bir araya gelmiştir.

12-14 Eylül
Kanada Tarım Bakanı Gerry Ritz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Mersin’de ve Ankara’da temaslarda bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle ayrıca, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Kanada Tarım ve Gıda Bakanlığı arasında “Tarım ve Tarımla İlgili Sektörlerde İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

14-18 Eylül
Irak Hac ve Umre Komitesi Başkanı ve IİYK Kuzey Sorumlusu Musul Milletvekili Şii Türkmen Taki El-Mevla, ülkemizi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Diyanet İşleri Başkanımızla görüşmüştür.

15-16 Eylül
Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirve Toplantısı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir.

Zirve öncesinde, bir ilk olarak 15 Eylül günü Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıya, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katılmışlardır.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün başkanlık ettiği 16 Eylül günü düzenlenen Zirve’ye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov katılmışlardır.

Ülkemiz ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Anlaşması, Zirve sırasında Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından imzalanmıştır.

Ayrıca, Zirve Toplantısı marjında Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan Enerji Bakanları üçlü bir toplantı yapmışlardır.

15-16 Eylül
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. İstanbul’da gerçekleştirilen sözkonusu ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi, Sayın Başbakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmede bulunmuş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, ayrıca Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’la görüşmüştür.

16 Eylül
Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari başkanlığındaki Bağımsız Türkiye Komisyonu heyeti ülkemizi ziyaret etmiş ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

17-19 Eylül
Türk-Yunan Medya Konferansı, Yunanistan Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos ve Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı’nın katılımı ile İzmir’de gerçekleştirilmiştir.

19 Eylül
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, beraberinde bir heyetle Bağdat’ı ziyaret ederek, Irak Petrol Bakanı Hüseyin El-Şehristani ile Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması’nın 15 yıl uzatılmasına ilişkin bir anlaşma imzalamıştır.

19 Eylül
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve beraberindeki heyet Kerkük-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması'nın yenilenmesine ilişkin Anlaşma'yı imzalamak üzere Bağdat'ı ziyaret etmişlerdir.

20-21 Eylül
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer ve beraberindeki heyet, Norveç Çalışma Bakanı ve aynı zamanda Gençler İçin İş Hakkında Yüksek Düzey Politika Forumu Başkanı Hanne Inger Bjurstrom ile OECD İstihdam, Çalışma ve Sosyal İşler Müdürü John P Martin’in evsahipliğinde, Oslo'da gerçekleştirilen “Gençler İçin İş Hakkında Yüksek Düzey Politika Forumu: OECD Ülkelerinde Politika Değişikliği” konulu konferansa katılmıştır.

21 Eylül
Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Tina Birbili ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Birbili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

21-22 Eylül
Bakü’de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Spordan Sorumlu Bakanlar 18. Gayriresmi Konferansı’na Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak ve beraberinde bulunan heyet katılmıştır.

22 Eylül
İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Bahreyn’de düzenlenen Irak’a Komşu Ülkeler 7. İçişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır.

22-24 Eylül
AFC İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Maiziere’nin İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay ile yaptığı görüşmede, güvenlik, işbirliği ve PKK ile mücadele konuları ele alınmıştır. AFC İçişleri Bakanı, ayrıca Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına ilişkin olarak da Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22-25 Eylül
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer eşbaşkanlığında, gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı çerçevesinde KEK Protokolü imzalanmıştır.

23-30 Eylül
New York’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 65’inci Genel Kurul görüşmelerine ülkemiz, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun da yer aldıkları bir heyetle katılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Binyıl Kalkınma Hedeflerine ilişkin Zirve’ye hitap etmişler, anılan Zirve kapsamında düzenlenen Yuvarlak Masa toplantılarından “Yoksulluk, Açlık ve Cinsiyet Eşitliği Alanlarındaki Sorunlarla Mücadele” temalı olanının eş-Başkanlığını yürütmüşler, En Az Gelişmiş Ülkelerden ve çeşitli kalkınma ortaklarından katılımla gerçekleştirilen Devlet/Hükümet Başkanları toplantısına iştirak etmişler, Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “AB ve NATO Entegrasyonu’nun Barışa Katkıları” başlıklı toplantıya onur konuğu olarak katılarak bir konuşma yapmışlar, BM Genel Kurulu’na hitapta bulunmuşlar, BM Güvenlik Konseyi’nin Zirve Toplantısına Başkanlık etmişler ve yirmibir ikili görüşme gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca, Türk toplumu temsilcilerine yönelik olarak düzenlenen davete ve önemli bazı firmaların yöneticilerinin hazır bulundukları bir etkinliğe katılmışlar “Council on Foreign Relations” düşünce kuruluşunda ve Columbia Üniversitesi’nde konferanslar vermişler, Boston’daki Türk akademisyenlerle biraraya gelmişler ve önemli yazılı ve görsel medya kuruluşlarına mülakatlar vermişlerdir.

Sayın Dışişleri Bakanımız da, Sayın Cumhurbaşkanımızın programlarında yer alan çok sayıda faaliyete katılmanın yanısıra, kırksekiz ikili, beş adet de üçlü/dörtlü görüşme gerçekleştirmiş, Pakistan’daki sel felaketine ilişkin yüksek düzeyli toplantıya, Uluslararası Barış Enstitüsü’nün İspanya ile birlikte düzenlediği Orta Doğu konulu çalışma yemeğine, KEİ Dışişleri Bakanları çalışma yemeğine, Transatlantik Dışişleri Bakanları akşam yemeğine, Oydaşma için Birlik Grubu çalışma kahvaltısına, NATO-Rusya Konseyi Dışişleri Bakanları gayrıresmi toplantısına, İKÖ Jammu Keşmir ve Bosna Hersek Temas Gruplarının toplantılarına, nükleer yayılmanın önlenmesi ve silahsızlanma konularını ele almak üzere kurulan grubun Dışişleri Bakanları toplantısına, BMGS’nin Somali konusunda düzenlediği Zirve toplantısına, Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları toplantısına, İKÖ Dışişleri Bakanları yıllık koordinasyon toplantısına, BMGS’nin Sudan konusunda düzenlediği üst düzeyli toplantıya, Meksika’nın düzenlediği iklim değişikliği konulu çalışma kahvaltısına ve EİT Bakanlar Konseyi çalışma yemeğine katılmış, En Az Gelişmiş Ülkeler onuruna Türkevi’nde bir davet vermiş, Finlandiya Dışişleri Bakanı ile birlikte arabuluculuk konulu bir çalışma kahvaltısına evsahipliği yapmış, BMGK’nın terorizmle mücadele konusunu ele aldığı Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısının Başkanlığını yürütmüş, İKÖ New York Temsilciliği binasının açılış davetine iştirak etmiş, İran’da tutuklu ABD vatandaşlarının aileleriyle bir görüşme gerçekleştirmiş, Harvard Üniversitesi’nde bir konferans vererek Türk öğrencilerle biraraya gelmiş ve yerli ve yabancı basına mülakatlar vermiştir.

BMGK Dönem Başkanlığımızın Genel Kurul genel görüşmelerinin cereyan ettiği döneme rastlamasının hazırladığı özel ortamdan da azami ölçüde yararlanılmıştır. Bu çerçevede, 23 Eylül 2010 Perşembe günü “Barışı koruma – Barışı inşa” konulu bir Zirve toplantısı düzenlenmiş, ayrıca, 27 Eylül 2010 tarihinde terorizmle mücadele konulu bir tematik oturum tertiplenmiştir. Sırasıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın başkanlık ettikleri mezkûr oturumlarda Konsey birer Başkanlık Açıklaması kabul etmiştir.

Ülkemiz, BM Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle en üst siyasi düzeyde çok sayıda faaliyete katılmış ve değişik konularda çok sayıda etkinliğe de öncülük/evsahipliği yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın gerçekleştirdiği ikili görüşmeler, yakın çevremizde bulunanların yanısıra, uzak bölgelerden ülkeleri ve çeşitli uluslararası kuruluşları da kapsamış, Türkiye için stratejik önemi haiz bazı bölgelerdeki ülkelerle üçlü/dörtlü toplantılar düzenlenmiştir.

BMGS Ban ki-Moon, TURKUNO Daimi Temsilcimiz tarafından düzenlenen özel akşam yemeğine katılmış, Sayın Cumhurbaşkanımızla ve Sayın Bakanımızla ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Bu yılki Genel Kurul genel görüşmeleri sırasında, doğrudan genel görüşmelerle irtibatlı olmamakla birlikte, MOAY Büyükelçi Engin Soysal’ın BM Genel Sekreter Yardımcısı düzeyindeki BM Pakistan Özel Temsilciliği görevine atanması da BM’deki görünürlüğümüzü artıran diğer bir gelişmeyi oluşturmuştur.

26 Eylül
İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Erbil’i ziyaret ederek, IKBY Başkanı Mesud Barzani, IKBY İçişleri Bakanı Kerim Sincari ve IKBY Başbakanı Berham Salih ile görüşmüştür. Ziyaret sırasında İçişleri Bakanımız muhataplarıyla Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı IKBY ile işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur.

26-29 Eylül
Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanoski, TBMM Başkanımız Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

27-29 Eylül
Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, UNESCO tarafından düzenlenen "Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi Dünya Konferansı"na katılmak üzere Moskova'ya bir ziyarette bulunmuş, ziyareti sırasında Moskova'daki Türk basın mensuplarıyla biraraya gelmiş, ayrıca RF'deki Ahıska Türklerinin temsilcisi Taştan Aslanov'la kısa bir görüşme yapmıştır.

27-30 Eylül
Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Asistanı Korgeneral Hasan Turkmani, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Korgeneral Turkmani, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sayın Genelkurmay Başkanımız ile de bir araya gelmiştir.

27-30 Eylül
Gürcistan Maliye Bakanı Kakha Baindurashvili, ülkemizi ziyaret etmiş ve Ankara’da Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

28 Eylül
Irak’taki ABD Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Lloyd Austin, ülkemizi ziyaret etmiştir. Orgeneral Austin ziyaret kapsamında İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından kabul edilmiştir.

28-29 Eylül
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Menemen/İzmir’de "Gıda Güvenliği" konulu bir toplantı düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

28-29 Eylül
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Verona şehrinde düzenlenen “Marmomaee 45. International Exhibition of Stone Design and Technology Fuarı”na katılmak üzere İtalya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28-30 Eylül
Irak Savunma Bakanı Casim El-Ubeydi, ülkemizi ziyaret ederek Milli Savunma Bakanımız Sayın Vecdi Gönül tarafından kabul edilmiştir.

28-30 Eylül
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosunun çeşitli üyeleriyle temaslarda bulunmak, Avrupa Politika Merkezi (EPC) tarafından düzenlenen “Turkish Membership Process After 12 September Referendum” başlıklı toplantıya katılmak ve referandum sonrası AB kurumları ve Dönem Başkanı Belçika nezdinde resmi görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel’i ziyaret etmiştir.

28 Eylül-1 Ekim
Karadağ Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç, TBMM Başkanımız Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. Ranko Krivokapiç, programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le de görüşmüştür.

29 Eylül-1 Ekim
Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu İstanbul’da düzenlenmiştir. Foruma Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız iştirak etmişlerdir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Forum marjında Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Eylül-1 Ekim
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, beraberindeki bir heyet ile Nice şehrine bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Sayın Bakan Nice’de bulunan Sophia Antipolis Teknoparkı’nı ziyaret etmiştir.