Nisan
4-5 Nisan

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, Katar-Türkiye ikili ilişkileri ve bölgedeki güncel gelişmeler ile ilgili temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, ziyareti çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’la da görüşmüştür.

 

5-6 Nisan

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve diğer bazı Bakanların da yer aldığı bir heyetle Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle Boşnak Enstitüsü Forumu ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi yeni kampüs binası açılış töreni düzenlenmiştir.

 

6-7 Nisan

Saraybosna’da gerçekleştirilen “I. Uluslararası Yatırım Konferansı - Saraybosna İş Forumu 2010” katılan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu birer konuşma yapmışlardır.

 

6-7 Nisan

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Fransa’da Türk Mevsimi”nin kapanışı vesilesiyle Fransa’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Fransa’da yaşayan vatandaşlarımızın katılımıyla düzenlenen toplantıda bir konuşma yapmıştır.

 

6-8 Nisan

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün başkanlığındaki heyetimiz Türkiye-Suriye Sanayi İzleme Komitesi 3. Toplantısına katılmak üzere Suriye’yi ziyaret etmiştir.

 

8 Nisan

Slovenya Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Zbogar, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başbaşa görüşmenin yanı sıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.  

 

8 Nisan

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Droutsas, Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Konuk Bakan vekili, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ile görüşmüştür. Sayın Bakanımızın Bakan Vekili Droutsas’la yaptığı ortak basın açıklamasında ikili ilişkilerin tüm veçhelerinin kapsamlı bir şekilde ele alınmasına imkan verecek, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulması hususunda mutabık kalındığı ifade edilmiştir.

 

8-10 Nisan

GDAÜ Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir. 

 

11-13 Nisan

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın da yeraldığı bir heyetle birlikte Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

 

Zirve sırasında Sayın Başbakanımız ABD Başkanı Obama, Sayın Bakanımız da ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile ayrı ayrı ikili görüşmeler yapmışlardır.

 

Sayın Başbakanımız, Zirve öncesinde 12 Nisan 2010 tarihinde Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Brezilya Cumhurbaşkanı Lula ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

Sayın Bakanımız 15 Nisan 2010 tarihinde Clinton ile ikinci bir görüşme gerçekleştirmiş, sonrasında Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Günay Evinç ve Genel Sekreteri Pelin Aylangan ile “Turkish Coalition of America” Direktörü Lincoln McCurdy’yi ayrı ayrı kabul etmiştir.

 

12-14 Nisan

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Sultan Qaboos’un davetine icabetle Oman’ı ziyaret etmiştir.

 

13-15 Nisan 
         
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan başkanlığındaki ticaret heyeti, Kazakistan’ı ziyaret etmiştir. 


15 Nisan

Davetimiz üzerine Kırgızistan Geçici Hükümeti’nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev Ankara’ya gelmiştir. Atambayev, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş; ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile görüşmüştür. Görüşmelerde, Kırgızistan’daki durum ve son gelişmeler ele alınmış; bir an önce demokratik düzene geçilmesi gerektiğinin altı çizilmiş ve Kırgız halkına her türlü maddi ve manevi yardımda bulunmaya ve destek vermeye hazır olduğumuz vurgulanmıştır.

 

15-16 Nisan 
        Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan başkanlığındaki heyet,  Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir 


15-18 Nisan

Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik İlves, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. 

 

16 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Brezilya Yüksek Düzeyli İşbirliği Komisyonu II. Toplantısı’na katılmak üzere Brezilya’yı ziyaret etmiştir.


Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Sayın Bakanımız ayrıca Brezilya’da düzenlenen Bölgesel Büyükelçiler Toplantısı’na başkanlık etmiştir.

 

19 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız, Türkiye-Ermenistan ilişkileri hakkında bilgi vermiştir.

 

19-20 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İran’a bir çalışma ziyaretinde bulunarak Cumhurbaşkanı Ahmadinejad ve Dışişleri Bakanı Mottaki’nin yanısıra Meclis Başkanı Laricani ve Nükleer Başmüzakereci Celili ile görüşmüştür.

 

20 Nisan

Belgrad’da Türkiye-Sırbistan-İspanya Dışişleri Bakanları arasında bir üçlü danışma toplantısı gerçekleştirilmiştir. İspanya’nın AB Dönem Başkanı sıfatıyla katıldığı sözkonusu toplantı, Balkanların Avrupa ve Avrupa-Atlantik yönelimi bağlamında bölgesel istikrar ve barışa yapılabilecek katkıların ele alınmasına vesile teşkil etmiştir.

 

22-23 Nisan

NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı Tallin’de  gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki  heyetimizin iştirak ettiği toplantının başlıca gündem maddelerini Bosna-Hersek’in  Üyelik Eylem Planına (MAP) katılım talebi, NATO’nun yeni Stratejik Konseptinin hazırlık çalışmaları, Ortaklıklar, NATO Reformu, füze savunması, Afganistan ve NATO-RF ilişkileri oluşturmuştur. Anılan toplantı çerçevesinde ayrıca ISAF Harekatına katkı sağlayan NATO-dışı ülkelerle de bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantı neticesinde, Sayın Bakanımızın bölge ülkeleri Dışişleri Bakanları ile birlikte sarfettiği yoğun gayretler neticesinde, Bosna-Hersek MAP’a davet edilmiştir.  Sayın Bakanımız toplantı marjında ayrıca bazı mevkidaşları ve  Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Droutsas ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

22-26 Nisan

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuş, ayrıca ülkemiz ile Yeni Zelanda arasında “Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması” ile “Çalışarak Tatil Programı Hakkında Anlaşma” imzalanmış ve bir Ortak Bildirge yayımlanmıştır. Sözkonusu Anlaşma ile karşılıklı olarak iki ülke Büyükelçiliklerinin, müracaat tarihinde on sekiz (18) ila otuz (30) yaşları (18 ve 30 dahil) arasında  bulunan ve en az üniversite mezunu olan Türkiye ve Yeni Zelanda vatandaşlarına, her yıl azami 100 adet “Çalışma ve Tatil” vizesi vermeleri hükme bağlanmıştır.

 

Yeni Zelanda Başbakanı ve beraberindeki heyet, ziyaret vesilesiyle Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. Yıldönümü Anma Törenlerine iştirak etmek üzere Gelibolu Yarımadası’nı da ziyaret etmiştir.

23-29 Nisan

Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. Yıldönümünü Anma Törenlerine iştirak etmek ve ikili temaslarda bulunmak üzere ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, ülkemiz ile Avustralya arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ve Hava Ulaştırma Anlaşmaları imzalanmıştır.

 

24 Nisan

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün evsahipliğinde, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdziç ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in katılımlarıyla, İstanbul’da Üçlü Balkan Zirvesi gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Zirve BH-Sırbistan ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinin yol haritası çerçevesinde, B-H’nin üç yıl aradan sonra Belgrad’a Büyükelçi ataması ve 30 Mart 2010 tarihinde Sırbistan Parlamentosu’nun Srebrenica konusunda aldığı karardan sonra üçüncü önemli somut gelişme olarak kaydedilmiştir. Zirve sonrasında üç tarafın mutabakatıyla İstanbul Deklarasyonu başlıklı belge kabul edilmiştir.

 

26-27 Nisan

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Bakan Vaşadze’nin Türkiye’ye ilk resmi ziyareti olması bakımından önem taşımaktadır.

 

26-29 Nisan

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (NÖC) Alî Meclis Başkanı Vasif Talıbov, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. NÖC’ün en üst düzey yöneticisi konumunda bulunan Sayın Talıbov, ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından kabul edilmiş, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerde bulunmuştur.

 

27-29 Nisan 2010

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

İkili ve heyetlerarası görüşmelerde, her alanda olumlu seyreden ilişkilerimizin tüm veçheleri ele alınmış, ayrıca Balkanlar başta olmak üzere iki ülkeyi yakından ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konular ve her iki ülkenin AB’yle yürütmekte olduğu üyelik müzakereleri hakkında görüş teatisinde bulunulmuştur.

 

Ayrıca, Sayın Bakanımız, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Jandrokoviç ve Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj 28 Nisan 2010 tarihinde, ilki 14 Ocak 2010’da Zagreb’de yapılan Türkiye, Bosna-Hersek, Hırvatistan Dışişleri Bakanları Üçlü Danışma Mekanizması çerçevesinde ikinci defa biraraya gelmişlerdir.

 

27-30 Nisan

Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim, ülkemizi ziyaret etmiştir.

Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün davetine icabetle ülkemize gelen Bakan Jobim, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Toplantıya Moldova Maliye Bakanı Vaeceslav Negruta’nın yanısıra, Danışman Vaeceslav  Mamaliga ve Daire Başkanı Rozalina Albu de katılmışlardır.

 

28-29 Nisan

Türkiye Cumhuriyeti, Irak Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nden, Bakan düzeyinde ve teknik düzeyde heyetlerin katılımı ile “Çevre ve Meteoroloji Alanında İşbirliğini Geliştirme Toplantısı” Ankara’da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantı vesilesiyle Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohammad Javad  Mohammadi Zadeh, 28 Nisan 2010 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Çevre Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı imzalamışlardır.  

29-30 Nisan

“The Economist” konferansına katılmak üzere, Atina’yı ziyaret eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Papandreou, Maliye Bakanı Papaconstantinou ve Ekonomi, Rekabet ve Denizcilik Bakanı Katseli ile görüşmüştür.