#

Bakanlığı Takip Edin:

Duyuru: 9, 06 Nisan 2012, Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı Hk.

“Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı” 1992 yılından bu yana, Türk dış politikasının ilgi alanındaki bölgelerden davet edilen genç diplomatlara, Türkiye’ye yönelik tarih-medeniyet perspektifiyle olumlu bir anlayış kazandırmak, dış politikanın genel ilkeleri ile grubun oluşturulduğu coğrafyaya yönelik dış politikanın ana unsurları konularında bilgilendirmek amacıyla düzenlenmektedir.

Bir prestij programı olan eğitim projesi çerçevesinde genç diplomatlar ayrıca, Türk meslektaşları ve birbirleriyle irtibat kurabilecek, Diplomasi Akademimizin mezunlar sistemiyle bu irtibatın sürdürülebilir olması sağlanabilecektir.

Bakanlığımızın davetlisi olarak Latin Amerika, Asya, Afrika, Balkanlar, Orta Doğu ve Avrupa’dan 78 farklı ülkeden gelecek 78 yabancı genç diplomat 9 Nisan - 3 Mayıs 2012 tarihleri arasında Diplomasi Akademisi Başkanlığımız tarafından Ankara’da düzenlenecek olan "XVIII. Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı” çerçevesinde ağırlanacaklardır.

Program kapsamında, Bakanlığımızın üst düzey yetkilileri ve çeşitli önde gelen üniversitelerimizde görevli öğretim üyeleri tarafından dış politikamız, diplomasi, Türkiye’nin uygarlık mirası, tarihi ve kültürel derinliği ile birlikte uluslararası ve bölgesel konularda İngilizce konferanslar verilecek, ülkemizin ekonomik, tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerinin tanıtılması amacıyla Ankara, Konya, İstanbul ve Kapadokya’ya geziler düzenlenecektir.

Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru’nun, “XVIII. Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı”nın açılışını, konuk diplomatların Ankara’da bulundukları süre zarfında eğitim görecekleri Ankara Palas’ta, 9 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 11.45’de yapmaları öngörülmektedir.

Saygıyla duyurulur.