#

Bakanlığı Takip Edin:

Duyuru: 12, 25 Nisan 2012, Basın Mensuplarının Bakanlığımız Nezdinde Akreditasyonu Hk.

Bakanlığımızın, gerek Bakanlık yerleşkesi gerek Bakan Konutu gerekse diğer yurtiçi mekanlardaki faaliyetlerini izlemek isteyen basın mensuplarının 15 Haziran 2012 itibarıyla Bakanlığımız nezdinde akredite olmaları şartı getirilmiştir.

Bu çerçevede, ulusal ölçekte yayın yapan yerel gazete, televizyon ve haber ajansı ile ülkemizde akredite yabancı basın kuruşlarından, Ankara ve İstanbul için ayrı ayrı olmak üzere, 2 Muhabir, 2 Kameraman ve 2 Foto Muhabiri için tanıtım kartı düzenlenecektir. Kuruluşlara tahsis edilen kontenjanın arttırılması mümkün değildir.

Adına kart düzenlenecek olan basın mensuplarının ya sarı basın kartı sahibi ya da sarı basın kartı almak üzere Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne yapılmış müracaatının anılan kurum tarafından onaylanmış kopyasının olması gerekmektedir.

Akreditasyon için başvuruda bulunulacak basın mensuplarının:

*arka fonu beyaz ve en az 300 dpi kalitede taranmış vesikalık fotoğrafının,
 
*kurum yetkilisi tarafından onaylı başvuru formunun ve
 
*sarı basın kartının fotokopisinin veya onaylı müracaat formunun
 
en geç 1 Haziran 2012, Cuma günü saat 18.00'e kadar basinakreditasyonu@mfa.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmeyecektir.

Düzenlenecek kartlar ilk aşamada 2012 yılı sonuna kadar geçerli olacaktır ve bundan sonra her yılın Ocak ayında birer yıllık olarak düzenlenecektir.

Tanıtım kartları kimlik olarak kullanılamaz, başkasına devredilemez.

Adına kart düzenlenen basın mensubunun çalıştığı kuruluştan ayrılması halinde, Bakanlığımıza ivedilikle bilgi verilmesi ve yeni kart talebinde bulunulabilmesi için ayrılan kişinin kartının iade edilmesi gerekmektedir. İade olmaksızın yapılacak yeni kart başvuruları kabul edilmeyecektir.

İstisnai durumlarda, ilgili basın-yayın kuruluşunun Bakanlığımıza akredite muhabir/kameraman/foto muhabiri yerine başka bir elemanını görevlendirmek zorunluluğu hasıl olursa, bu durumu önceden Bakanlığımıza bildirmesi ve görevlendirilen basın mensubunun sarı basın kartı sahibi olması şarttır. Sarı basın kartı olmayan basın mensuplarının Bakanlığımız faaliyetlerini izlemesi mümkün değildir.

Basın-yayın kuruluşlarına saygıyla duyurulur.

Ek: Başvuru Formu