Temmuz

2 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, 2 Temmuz 2014 tarihinde, Bulgaristan’daki soydaş partilerden HÖH’ün Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza ve beraberindeki milletvekili heyetini kabul etmiştir.

3 Temmuz
Musul’un Geyara ilçesinde 10 Haziran 2014 tarihinde alıkonulan TIR şoförü 32 vatandaşımızın yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda 3 Temmuz 2014 tarihinde serbest bırakılmaları sağlanmıştır. Vatandaşlarımız, Erbil Başkonsolosluğumuza teslim edilmelerini müteakip, 3 Temmuz akşamı THY’nin özel uçağıyla ülkemize salimen geri getirilmişlerdir.

3-4 Temmuz
İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, 3-4 Temmuz 2014 tarihlerinde Gaziantep ve Kilis’i ziyaret etmiş, Kilis Valisi, Vali Yardımcısı ve STK temsilcileriyle temaslarda bulunmuştur.

6-9 Temmuz
Suriye Ulusal Koalisyonu’nun 6-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında Başkanlığa seçilen Hadi Al Bahra ile beraberindeki Koalisyon yönetimi heyeti, 22 Temmuz 2014 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

7-8 Temmuz
“Anayasa Mahkemelerine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Projesi” kapsamında, Avrupa Konseyi (AK) ve Venedik Komisyonu’nca 7-8 Temmuz 2014 tarihlerinde Strazburg’da düzenlenen “Avrupa’da Anayasa Mahkemelerine Bireysel Başvuruda En İyi Örnek Uygulamalar” başlıklı konferansa Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve Anayasa Mahkemesi üyelerimiz konuşmacı ve panelist olarak katılmışlardır.

7-8 Temmuz
Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanı Toshimitsu Motegi, beraberinde bir heyetle, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek olan Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Zirvesi (TRINS) 2. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere, 7-8 Temmuz 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

8-10 Temmuz
Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanı Yoshitaka Shindo ile beraberindeki heyet, 8-10 Temmuz 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarette Konuk Bakan, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay ve AFAD Başkanı Sayın Fuat Oktay’la gerçekleştirdiği görüşmelerde, ülkemiz ile Japonya arasında imzalanan afet yönetiminde işbirliğine yönelik anlaşma kapsamında afet yönetiminde bilgi teknolojileri kullanımı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan’la gerçekleştirdiği görüşmede ise bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliğinin genişletilmesi konularını ele almıştır.

10 Temmuz
Hollanda Kraliçesi Maxima, Finansal Tabana Yayılma Küresel Ortaklığı Fahri Öncüsü ve BM Kapsayıcı Finansman Özel Temsilcisi sıfatıyla 10 Temmuz 2014 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7-10 Temmuz
Zambiya Dışişleri Bakanı Harry Kalaba başkanlığındaki bir heyet, 7-10 Temmuz 2014 tarihleri arasında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Zambiya’dan Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir. Konuk Bakan, ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Temmuz
Türkiye-Azerbaycan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 7. Dönem Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov’un eşbaşkanlıklarında 10-11 Temmuz 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

10-11 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, 10-11 Temmuz 2014 tarihlerinde Cidde’de düzenlenen “Filistin’deki Gelişmeler” konulu olağanüstü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Toplantısı’na katılmıştır.

10-12 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 10-12 Temmuz 2014 tarihleri arasında Özbekistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Türkiye’den Özbekistan’a Dışişleri Bakanı düzeyinde 13 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliğini taşımaktadır. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov’la başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş ve Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ayrıca, Dış Ekonomik Yatırımlar ve Ticaret Bakanı Elyar Ganiyev’le de görüşmelerde bulunmuştur. Bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde geliştirilmesi imkanları değerlendirilerek, iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası meseleler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

11 Temmuz
Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, 11 Temmuz 2014 tarihinde KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’yla İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay’ın da iştirak ettiği görüşmede, KKTC Maliye Bakanı Zeren Mungan ve KKTC Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da hazır bulunmuşlardır.

11 Temmuz
Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, 11 Temmuz 2014 tarihinde, Srebrenitsa’da düzenlenen “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” törenlerine katılmak üzere Sırbistan’ı ziyaret etmiştir.

11-12 Temmuz
Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, 11-12 Temmuz 2014 tarihlerinde, vatandaşlar ve dernek temsilcileriyle temaslarda bulunmak üzere Liyon’u ziyaret etmiştir.

11-13 Temmuz
Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Avrupa Türk Demokratlar Birliği yöneticilerinin iftar davetine icabetle, 11-14 Temmuz 2014 tarihleri arasında Bosna-Hersek, Fransa ve Avusturya’yı ziyaret etmiş ve vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

12 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, 12 Temmuz 2014 tarihinde, Bulgaristan Başmüftülüğü’nce Sofya’da düzenlenen iftar programına katılmıştır.

13 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, beraberinde bir heyetle, 13 Temmuz 2014 tarihinde Batı Trakya’ya özel bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Başbakan Yardımcısı ziyaret sırasında Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileriyle biraraya gelmiş ve Dostluk-Eşitlik-Barış Partisi (DEB) Genel Merkezini ziyaret etmiştir.

13-14 Temmuz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce başkanlığında bir heyet, Rotterdam’da bulunan Schiedam İslam Merkezi’nin (SİM) davetine icabetle, 13-14 Temmuz 2014 tarihlerinde Hollanda’yı ziyaret etmiştir.

14 Temmuz
IKBY Başkanı Mesud Barzani ve IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani başkanlıklarında iki ayrı heyet, 14 Temmuz 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Mesud Barzani ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

15 Temmuz
Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani, 15 Temmuz 2014 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Adıgeçen bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’le görüşmüş ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı kabul etmiştir. Görüşmelerde ikili işbirliği olanakları ve Gazze’deki durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

17-19 Temmuz
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, G-20 Ticaret Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere, 17-19 Temmuz 2014 tarihleri arasında Sidney’i ziyaret etmiştir.

18-19 Temmuz
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 18-19 Temmuz 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Devlet Başkanı bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyarette Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarının durdurulmasının yanısıra, ikili ilişkiler ve diğer bölgesel konular ele alınmıştır.

20 Temmuz
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yıldönümüne tekabül eden 20 Temmuz Barış Özgürlük Bayramı, yabancı heyetlerin de katılımıyla 19-21 Temmuz 2014 tarihleri arasında KKTC’de kutlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül de son yurtdışı resmi ziyaretlerini, 20 Temmuz törenlerine iştirak etmek üzere 19-20 Temmuz 2014 tarihlerinde KKTC’ye gerçekleştirmişler ve törenlere ilk kez ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde katılım olmuştur. Ziyaretleri vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından KKTC Devlet Nişanı takdim edilmiştir.

20-22 Temmuz
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 20-22 Temmuz 2014 tarihleri arasında İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve ziyareti çerçevesinde 21 Temmuz 2014 tarihinde İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini’yle görüşmüştür.

21-22 Temmuz
Meritxell Mateu Pi (Andorra, ALDE), Tadeusz Iwinski (Polonya, SOC), Marietta de Pourbaix-Lundin (İsveç, EPP/CD), Ingebjørg Godskesen (Norveç, EDG), Andrej Hunko (Almanya, UEL) ve AKPM Türkiye Raportörü Josette Durrieu’den (Fransa, SOC) oluşan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Seçim Gözlem Ön Heyeti, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, 21-22 Temmuz 2014 tarihlerinde Ankara’da temaslarda bulunmuştur.


22 Temmuz
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 22 Temmuz 2014 tarihinde Tahran’da düzenlenen, Gazze konusunun ele alındığı İİT Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Olağanüstü Genişletilmiş Troyka Toplantısı’na katılmıştır.

22 Temmuz
Suriye Ulusal Koalisyonu’nun 6-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında Başkanlığa seçilen Hadi Al Bahra ile beraberindeki Koalisyon yönetimi heyeti, 22 Temmuz 2014 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

22-23 Temmuz
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, 22-23 Temmuz 2014 tarihlerinde Selanik’e bir ziyaret gerçekleştirmiş, aralarında başta Selanik’teki soydaşlarımız olmak üzere, Yunanlı işadamları ve üst düzey bir Ortodoks din adamının da bulunduğu 350 kişilik bir iftar yemeğine iştirak etmiştir. Sayın Müezzinoğlu ziyaret sırasında Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris’le basına açık bir görüşme gerçekleştirmiş ve görüşme sırasında Yunanlı doktorların ülkemizde çalışmalarına yönelik davetini yinelemiştir.

23 Temmuz
30. Reform İzleme Grubu (RİG) Toplantısı, 23 Temmuz 2014 tarihinde Erzurum’da gerçekleştirilmiştir.

23-27 Temmuz
İran Ekonomi ve Maliye Bakan Yardımcısı ve Gümrük İdaresi Başkanı Mesud Karbasyan ve beraberindeki heyet, 23-27 Temmuz 2014 tarihleri arasında, Gümrük İdaresi Başkanları 4. Toplantısı vesilesiyle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarette Karbasyan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ziya Altunyaldız’la birer görüşme gerçekleştirmiştir.

24-25 Temmuz
Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Çağatay Kılıç, 24-25 Temmuz 2014 tarihlerinde, DEB Partisi’nin kurucusu ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak arayış mücadelesinin sembol ismi Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 19. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törene katılmak üzere Gümülcine’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Merhumun kabri başında düzenlenen törene ayrıca CHP Tekirdağ Milletvekili Sayın Emre Köprülü, MHP Iğdır Milletvekili Sayın Sinan Oğan, Edirne Valisi Sayın Dursun Şahin ve Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan iştirak etmişler ve bu vesileyle azınlık temsilcileriyle biraraya gelmişlerdir.

25 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 25 Temmuz 2014 tarihinde Katar’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, bu çerçevede Katar Dışişleri Bakanı Khalid Bin Mohamed Al Attiyah’la görüşmüştür.

25 Temmuz
Libya’da Mayıs ayında Bingazi’de başlayan çatışmalar, Temmuz ayı itibarıyla Trablus’a da sıçramış olup şiddetlenerek devam etmekte, ülkedeki kaos ve güvensizlik ortamı giderek derinleşmektedir. Sözkonusu çatışmalar nedeniyle 14 Haziran 2014 tarihinde Bingazi Başkonsolosluğumuz, 25 Temmuz’da ise Trablus Büyükelçiliğimizin faaliyetleri geçici olarak askıya alınmıştır. Güvenlik sorunu bulunmayan Misurata’daki Başkonsolosluğumuz faaliyetlerini sürdürmektedir. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü Libya’dan tahliye edilmiştir.

26 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 26 Temmuz 2014 tarihinde, Paris’te düzenlenen Gazze konulu uluslararası toplantıya katılmıştır.