Dış Politika Kronolojisi / Nisan 2014

1 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında, 1 Nisan 2014 tarihinde Brüksel’de Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile biraraya gelmiştir.

1 Nisan
Anbar’da 2013 yılı Aralık ayı sonlarında başlayan kriz devam etmektedir. BMMYK verilerine göre 17 Nisan 2014 itibarıyla Anbar’da 75.018 aile yerlerinden edilmiştir. Yerlerinden edilen Iraklılar için BM tarafından başlatılan “Anbar Stratejik Yardım Planı”na ülkemiz 1 Nisan 2014 tarihinde 500.000 dolar nakit yardım sağlamıştır.

1-2 Nisan
NATO Dışişleri Bakanları toplantısı, 1-2 Nisan 2014 tarihlerinde Brüksel'de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantıda Ukrayna krizi başta olmak üzere İttifakı ilgilendiren güncel konular ele alınmıştır.

1-3 Nisan
Sayın Cumhurbaşkanımız, 1-3 Nisan 2014 tarihleri arasında Kuveyt'i ziyaret etmiştir.

1-4 Nisan
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 1-4 Nisan 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

1-5 Nisan
Yukarı Avusturya Eyaleti Ticaret Bakanı Michael Strugi başkanlığında bir heyet, 1-5 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek, 2 Nisan 2014 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile görüşmüştür.

1-6 Nisan
Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid, 1-6 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Schmid, Ankara’daki temasları kapsamında, 2 Nisan 2014 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Nihat Tosun ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Davut Kavranoğlu; 3 Nisan 2014 tarihinde ise, Kayseri Valisi Sayın Orhan Düzgün tarafından kabul edilmiştir.

2-4 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 2-4 Nisan 2014 tarihleri arasında BM çevreleriyle görüşmeler yapmak ve çok boyutlu dış politikamızın farklı bölgelere açılım hedefi çerçevesinde temaslar gerçekleştirmek üzere New York'a bir ziyarette bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, bu çerçevede 2 Nisan 2014 tarihinde ülkemizin Eş-Sunucusu olduğu Medeniyetler İttifakı (Mİ) girişiminin “Sürdürülebilir Kalkınma Yolunda Barış” temalı Dostlar Grubu toplantısına katılmış, ayrıca Afrika Grubu ve Karayipler Topluluğu (CARICOM) Daimi Temsilcileri ile çeşitli çalışma toplantılarında biraraya gelmiş, bu bağlamda ülkemizin 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi adaylık kampanyasına ilişkin temaslar gerçekleştirmiştir.

2-4 Nisan
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 2-4 Nisan 2014 tarihleri arasında Polonya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Sayın TBMM Başkanı, Polonya Parlamentosunun alt kanadı Sejm ve üst kanadı Senato'nun Başkanlarının yanısıra, Polonya Cumhurbaşkanı ile biraraya gelmiştir. Resmi görüşmelerde, başta Parlamentolar arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınmış, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

3-6 Nisan
Gürcistan Çalışma Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı David Sergeenko, 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen EXPOMED-2014 fuarında katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu ziyaret çerçevesinde Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile de görüşmüştür.

4 Nisan
Sayın Başbakanımız, 4 Nisan 2014 tarihinde Azerbaycan’a günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımıza ziyareti sırasında Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız da eşlik etmiştir.

4-8 Nisan
Türkiye ile Kenya arasında KEK II. Dönem toplantısı, 4-8 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara’da yapılmıştır.

5 Nisan
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısının aday ülkelerin Bakanlarının katılımıyla düzenlenecek bölümüne iştirak etmek üzere, 5 Nisan 2014 tarihinde Atina'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çavuşoğlu bu çerçevede, Meclis Başkanı Evangelos Meymarakis, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitros Kurkulas ile Dışişleri eski Bakanı ve Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Dora Bakoyanni ile biraraya gelmiştir.

6 Nisan
KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı ve beraberindeki heyet Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile ülkemizden KKTC'ye su temin projesinde gelinen aşama konusunda bir görüşme yapmak üzere 6 Nisan 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

6-8 Nisan
TBMM Başkanvekili Sayın Ayşe Nur Bahçekapılı, 6-8 Nisan 2014 tarihleri arasında Vilnius’ta yapılan AB Parlamentoları Başkanları toplantısına katılmıştır.

7 Nisan
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 7 Nisan 2014 tarihinde kendisine tevdi edilen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Onursal Başkanlık madalya ve diplomasını almak, 8 Nisan 2014 tarihinde AKPM Genel Kurulu'nda oylanan Kırgızistan konulu oturuma katılmak ve Avrupa Konseyi nezdinde temaslarda bulunmak üzere 6-9 Nisan 2014 tarihleri arasında Strazburg'u ziyaret etmiştir. Ziyareti sırasında Bakan Çavuşoğlu, AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AKPM Başkanı Anne Brasseur, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ve İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks'le ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7-10 Nisan
Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ve beraberindeki heyet, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 7-10 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, muhtelif alanlarda 10 ikili işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

8-11 Nisan
Hırvatistan Parlamentosu (Sabor) Başkanı Josip Leko, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in davetine icabetle, 8-11 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9 Nisan
Irak Petrol Bakanı Luabi, Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı’na (TUROGE) katılmak üzere, 8-11 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle, Luabi 9 Nisan 2014 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la Ankara’da görüşmüştür.

9-11 Nisan
Senegal Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Senegalliler Bakanı ve Türkiye-Senegal Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı Mankeur Ndiaye, III. Dönem KEK Toplantısı vesilesiyle, 9-11 Nisan 2014 tarihleri arasında, beraberinde bir heyetle Ankara’yı ziyaret etmiştir.

10 Nisan
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 74. Toplantısı, 10 Nisan 2014 tarihinde Brüksel’de yapılmıştır. Programın ilk oturumuna AB Bakanı Sayın Çavuşoğlu, AB Komiseri Füle ve AB Konseyi adına Dönem Başkanı Yunanistan’ın AB nezdindeki Daimi Temsilcisi katılmışlardır. Sözkonusu toplantıda, müzakere sürecimizdeki son durum, ülkemizdeki reformlar, Gümrük Birliği, Serbest Ticaret Anlaşmaları ve çevre gibi, AB ile ortak çıkarlarımızı oluşturan alanlardaki hususlar ele alınmıştır.

Bakan Çavuşoğlu, KPK Toplantısı vesilesiyle Brüksel’de AB Komiseri Füle ile reform çalışmaları ve müzakere sürecimizin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-11 Nisan
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci başkanlığında bir heyet, 10-11 Nisan 2014 tarihlerinde Bosna Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

11-13 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, “Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi (NPDI)” Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere 11-13 Nisan 2014 tarihleri arasında Japonya'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 11 Nisan'da Ertuğrul Şehitliği'ni, Kushimoto Müzesi'ni, Atatürk Anıtı'nı ve şehitliğin bakımını üstlenen Oshima İlkokulu'nu ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, 13 Nisan'da Japonya Dışişleri Bakanı Kishida ile çalışma kahvaltısında biraraya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, sözkonusu ziyaretleri sırasında 12 Nisan 2014 tarihinde NHK televizyonuna ve Asahi Shimbun gazetesine mülakat vermiştir.

11-13 Nisan
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 11-13 Nisan tarihleri arasında KKTC'yi ziyaret etmiştir. AB Bakanı Sayın Çavuşoğlu, KKTC'yi ziyaretinde başta Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber, Başbakan Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı Nami ve Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi parti liderleri olmak üzere KKTC yetkilileriyle görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, AB Bakanlığı ile KKTC Dışişleri Bakanlığı arasında bir İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

13-14 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 13-14 Nisan 2014 tarihlerinde Meksika'da düzenlenen MIKTA (Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde, Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14 Nisan
Ülkemiz ile AB arasında 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da imzalanan GKA (Geri Kabul Anlaşması), 26 Şubat 2014 tarihinde AP (Avrupa Parlamentosu) Genel Kurulunda yapılan oylamada kabul edildikten sonra AB Konseyi tarafından 14 Nisan 2014 tarihinde onaylanmıştır. Böylece Anlaşma’nın onaylanmasına ilişkin olarak AB tarafındaki iç hukuk süreci tamamlanmıştır.

14-16 Nisan
Türkiye-Gana Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 4. Dönem Toplantısı, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun eşbaşkanlığında, 14-16 Nisan 2014 tarihleri arasında Akra’da gerçekleştirilmiştir.

14-18 Nisan
Fransa Ulusal Meclisi ve Senato’sunda Türkiye’yle Dostluk Grubu Başkanları Christophe Bouillon ve Gerard Larcher beraberlerinde iki Senatör’le birlikte 14-18 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkan Vekili Sayın Ayşe Nur Bahçekapılı tarafından kabul edilmişlerdir.

14-18 Nisan
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki bir heyet, 14-18 Nisan 2014 tarihleri arasında Japonya'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Heyet, Japonya Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu (JTMDİK) Başkanı Shunichi Suzuki, Danışma Meclisi Başkanı Masaaki Yamazaki, Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Toshihiro Nikai ve Dostluk Grubu üyesi milletvekilleriyle görüşmüştür. Heyet, Japonya Dışişleri Kıdemli Bakan Yardımcısı Nabuo Kishi'ye de nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

15-17 Nisan
15-17 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı John Boehner ve beraberindeki yedi TM üyesinden oluşan heyet, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Başbakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-17 Nisan
Türkiye ile İran arasındaki KEK Toplantısı, 15-17 Nisan 2014 tarihleri arasında Tahran'da gerçekleştirilmiştir.

16 Nisan
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 16 Nisan 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, adıgeçen Ankara’da Sayın Başbakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16-17 Nisan
Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 16-17 Nisan 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Edgards Rinkevics, Savunma Bakanı Raimonds Vejonis, Ekonomi Bakanı Vjaceslavs Dombrovskis, Tarım Bakanı Janis Duklavs ve Eğitim ve Bilim Bakanı Ina Druviete'nin de katıldığı ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Berzins, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Meclis Başkanımız ve Sayın Başbakanımız ile görüşmelerde bulunmuştur. Görüşmelerde, 2015 yılında 90. yılını kutlayacağımız ikili ilişkilerimiz tüm veçheleri ile ele alınmış, 2015 yılının ilk yarısında AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Letonya'nın ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği destek teyit edilmiş, başta Ukrayna ve Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası güncel meselelerde görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ayrıca Cumhurbaşkanı Berzins, 17 Nisan'da İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Letonya İş Forumu'na iştirak etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı da Leton mevkidaşları ile biraraya gelmişlerdir. Ziyaret sırasında iki ülkenin Ekonomi Bakanlıkları arasında "Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) Kurulması Yönünde Bildiri" ile TOBB ve Letonya Sanayi ve Ticaret Odası arasında 2005 yılında imzalanan ve 2010 yılında süresi biten İşbirliği Anlaşmasının yenilenmesine yönelik Anlaşma imzalanmıştır.

16-17 Nisan
KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, ODTÜ'de bir konferansa katılmak üzere, 16-17 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara'yı ziyaret etmiştir. Nami, ziyareti vesilesiyle, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşmüştür.

16-17 Nisan
Bakanlığımız ile Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasındaki Ortak Çalışma Grubu'nun 3. Toplantısı, Sayın Müsteşarımız ile Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Kıdemli Bakan Yardımcısı Zheng Yesui'nin eş başkanlıklarında 16-17 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. ÇHC Bakan Yardımcısı Yesui ayrıca, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından kabul edilmiştir.

16-17 Nisan
Malezya Başbakanı Najib Tun Abdul Razak, Sayın Başbakanımızın davetine icabetle, beraberinde Dışişleri Bakanı Anifah Aman ve Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Mustapa Mohamed’in de bulunduğu bir heyetle 16-17 Nisan 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilen Konuk Başbakan, Sayın Başbakanımız ile kısıtlı katılımlı ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmış, ayrıca Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri ile Malezya Ulusal Üniversitesi arasında işbirliği mutabakat muhtıraları akdedilmiştir.

17-19 Nisan
Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, 17-19 Nisan 2014 tarihleri arasında, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

18-19 Nisan
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, 18-19 Nisan 2014 tarihlerinde, TİKA tarafından restore edilmiş bazı eserlerin açılışını gerçekleştirmek üzere Arnavutluk'u ziyaret etmiştir.


19-20 Nisan
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, bir ticaret ve müteahhitlik heyetiyle beraber, 19-20 Nisan 2014 tarihlerinde Katar'ı ziyaret etmiş; ziyaret sırasında Katar Başbakanı Şeyh Abdullah bin Nasser Al Thani’yle görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle düzenlenen İş Forumuna Sayın Ekonomi Bakanının yanısıra, Katar Ekonomi Bakanı Al Thani de Katılmıştır.

21-22 Nisan
Yeni Zelanda Genel Valisi Korgeneral Jerry Mateparae, 21-22 Nisan 2014 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmeler gerçekleştiren Konuk Genel Valinin onuruna Sayın Başbakanımız da bir öğle yemeği vermiştir. Genel Vali Mateparae ayrıca, ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla biraraya gelmiştir. Genel Vali, 24-25 Nisan 2014 tarihlerinde düzenlenen Çanakkale Savaşları 99. Yıldönümü Anma Törenlerine iştirak eden Yeni Zelanda heyetine de başkanlık etmiştir.

21-24 Nisan
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, 21-24 Nisan 2014 tarihleri arasında, 23 Nisan etkinliklerine katılmak üzere Kosova'yı ziyaret etmiştir.

21-25 Nisan
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 21-25 Nisan 2014 tarihleri arasında Türkmenistan ve Kırgızistan’a birer ziyaret gerçekleştirmiştir.

21-25 Nisan
Yeni Zelanda Genel Valisi Korgeneral Jerry Mateparae, 21-22 Nisan 2014 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmeler gerçekleştiren Konuk Genel Valinin onuruna Sayın Başbakanımız da bir öğle yemeği vermiştir. Genel Vali Mateparae ayrıca, ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla biraraya gelmiştir. Genel Vali, 24-25 Nisan 2014 tarihlerinde düzenlenen Çanakkale Savaşları 99. Yıldönümü Anma Törenlerine iştirak eden Yeni Zelanda heyetine de başkanlık etmiştir.

23 Nisan
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 23 Nisan 2014 tarihinde “Çanakkale Kara Savaşlarının 99. Yıldönümü Anma Törenleri” kapsamında Tunus Savunma Bakanı Ghazi Jeribi ile İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki savunma sanayi işbirliği ve askeri ilişkiler ele alınmıştır.

24 Nisan
Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, 24 Nisan 2014 tarihinde, Çanakkale Kara Savaşlarının 99. Yıldönümü Anma Törenleri’ne katılmıştır. Bilahare bir çalışma ziyareti çerçevesinde 25 Nisan 2014 tarihinde Ankara’ya gelen Bakan Karti, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

24 Nisan
Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, 24 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları’nın 99. Yıldönümü Anma Törenlerine katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24 Nisan
Gürcistan Savunma Bakanı Irakli Alasania, 24 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları’nın 99. Yıldönümü Anma Törenlerine katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24 Nisan
Libya Başbakan Yardımcısı Abdusselam El Kadı, Kültür ve Sivil Toplum Bakanı ve aynı zamanda İskan Bakanlığını da vekaleten yürüten Elhabib Alamin ile birlikte, 24 Nisan 2014 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede temel olarak, Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin zararlarının tazmin edilmesi ve devrim sürecinde Libya’daki faaliyetlerini durduran ve henüz faaliyetlerine yeniden başlamayan Türk şirketlerinin ülkeye geri dönüşlerinin sağlanması konusu ele alınmıştır.

24-25 Nisan
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kararlarının Uygulanması" konulu raporun güncel halini yazmakla görevlendirilen Hollanda Milletvekili ve AKPM Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi Klaas De Vries ile AKPM Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu Sekretarya görevlisi Agniezska Szklanna, 24-25 Nisan 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Raportör De Vries, ziyareti kapsamında Bakanlığımızın yanısıra Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AKPM Türk Heyeti üyeleri, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'da temaslarda bulunmuştur.

24-25 Nisan
Avustralya Gazi İşleri Bakanı Senatör Michael Ronaldson, 24-25 Nisan 2014 tarihlerinde düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları 99. Yıldönümü Anma Törenlerine katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere 21-26 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Gazi İşleri Bakanı Ronaldson, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik ile görüşmeler yapmış, Türkiye-Avustralya Parlamentolararası Dostluk Grubuna bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24-25 Nisan
Çanakkale Kara Savaşlarının 99. Yıldönümü Anma Törenleri 24-25 Nisan 2014 tarihlerinde Çanakkale’de gerçekleştirilmiş, 2014 yılının aynı zamanda I. Dünya Savaşının başlangıcının 100. Yıldönümüne rastlaması nedeniyle bu seneki törenlere Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarımız birlikte evsahipliği yapmıştır. 31 ülkenin temsil edildiği törenlere 14 ülkeden Bakan düzeyinde katılım sağlanmıştır.

24-26 Nisan
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 8. Dönem Toplantısına katılmak üzere, 24-26 Nisan 2014 tarihleri arasında Astana'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Sayın Ekonomi Bakanı Zeybekci Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Karim Masimov tarafından kabul edilmiştir.

25-29 Nisan
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Insight Turkey 4. Yıllık Konferansı’na katılmak üzere, 25-29 Nisan 2014 tarihleri arasında, AGGM Büyükelçi Sayın Tunç Üğdül’ün de katılımıyla ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26 Nisan
Tanganyika ile Zanzibar’ın, Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti olarak birleşmelerinin 50. Yıldönümü, 26 Nisan 2014 tarihinde Darüsselam’da Uhuru Stadyumu’nda düzenlenen törenlerle kutlanmıştır. Törenlere Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz katılmıştır.

26-27 Nisan
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, Papa XXIII. Jean ve Papa II. Jean Paul'ün Azizlik mertebesine yükseltilmeleri çerçevesinde düzenlenen törene katılmak üzere 26-27 Nisan 2014 tarihlerinde Vatikan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın İşler, sözkonusu ziyaret vesilesiyle Oriental Kiliseler Kongregasyonu Prefekti Kardinal Leonardo Sandri ile 26 Nisan 2014 tarihinde ikili bir görüşme yapmıştır.

26-27 Nisan
Sayın Cumhurbaşkanımız, 26-27 Nisan 2014 tarihlerinde Atçılık Bayramı etkinliklerine katılmak üzere Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26-29 Nisan
AFC Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 26-29 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. 26 Nisan günü özel uçakla Adana’ya, aynı gün Adana’dan Kahramanmaraş’a karayoluyla intikal etmiştir. 27 Nisan günü ülkemizde geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerin yaşadıkları barınma merkezlerinden Kahramanmaraş Merkez Çadırkenti, bilahare Kahramanmaraş'ta konuşlu Alman Patriot füze bataryaları ve Alman askeri birliğini ziyaret etmiştir. 28 Nisan’da, Cumhurbaşkanlığı'nda resmi görüşmeler yapılmıştır. Aynı gün, Sayın Başbakanımız konuk Cumhurbaşkanını bir Çalışma Öğle Yemeği’nde ağırlamıştır. Cumhurbaşkanı Gauck ziyaret kapsamında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bir konuşma yapmıştır. 29 Nisan tarihinde İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız ile konuk Cumhurbaşkanı birlikte Beykoz’da yerleşik Türk - Alman Üniversitesi'nin (TAÜ) resmi açılışını gerçekleştirmişlerdir.

27-29 Nisan
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 27-29 Nisan 2014 tarihleri arasında Katar'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Maliye Bakanı; Katar Vakfı, Katar Yatırım Otoritesi ve Katar Milli Bankası yetkililerinin yanısıra, Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

27-29 Nisan
Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Stefan Zgonea, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in davetine icabetle, 27-29 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

27 Nisan-1 Mayıs
Güney Afrika Mahkemeleri Başyargıcı M. Mogoeng, “2. Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadil Kurumlar Birliği Kongresi” çerçevesinde, 27 Nisan-1 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

27 Nisan-1 Mayıs
Sudan Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Bader Eldin Mahmoud Abbas, beraberinde Tarım ve Sulama Bakanı İbrahim Mahmoud Hamed ve Merkez Bankası Başkanı Abdelrahman Hassan Abdelrahman’ın da yer aldı bir heyetle, 27 Nisan-1 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle TİGEM ve Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmaları dahil, 5 ekonomik anlaşma imzalanmıştır.

28-29 Nisan
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) çerçevesinde gerçekleştirilen Ortaklık Konseyi'nin ilk toplantısına katılmak üzere Ürdün'ü ziyaret etmiştir.

28-30 Nisan
KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı başkanlığındaki bir heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce ile görüşmek üzere 28-30 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara'yı ziyaret etmiştir.

29-30 Nisan
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 29-30 Nisan 2014 tarihlerinde Karayip Devletleri Birliği (KDB) 6. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Meksika'nın Merida şehrine bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakana ALGM Büyükelçi Sayın Ali Kaya Savut eşlik etmiştir.

29- 30 Nisan
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 29-30 Nisan 2014 tarihlerinde Kuveyt'i ziyaret etmiştir.

30 Nisan-1 Mayıs
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 30 Nisan-1 Mayıs 2014 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret etmiştir.