Dış Politika Kronolojisi / Ocak 2014

1-5 Ocak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker’in davetine icabetle, Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov, 1-5 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

2 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 2 Ocak 2014 tarihinde Ankara’da Suriye Ulusal Koalisyonu heyetini kabul etmiştir. Sözkonusu görüşmede Cenevre-II Konferansı öncesinde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

3 Ocak
Libya Başbakanı Ali Zidan, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 3 Ocak 2014 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.’yi ziyaret ederek incelemelerde bulunan konuk Başbakan ve beraberindeki heyet daha sonra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Başbakan Zidan, Ankara’daki temaslarını tamamlamasının ardından İstanbul’a geçerek, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmiş, başbaşa görüşmeyi müteakip heyetlerarası bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Kurulmasına İlişkin Ortak Siyasi Bildiri imzalanmıştır.

5-7 Ocak
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Marzouk Al-Ghanim’in davetine icabetle, 5-7 Ocak 2014 tarihlerinde Kuveyt’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ziyaret çerçevesinde Veliaht Prens Şeyh Nawaf Al-Sabah ve Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6-8 Ocak
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin davetine icabetle, beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın yanısıra Bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, işadamları ve basın mensuplarından oluşan bir heyetle, 6-8 Ocak 2014 tarihlerinde Japonya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ülkemizden Japonya’ya Başbakan düzeyinde 10 yıllık bir aradan sonra ilk kez düzenlenen ziyaret vesilesiyle, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Japon mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınmış ve her iki ülkeyi ilgilendiren güncel bölgesel/uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan İmparator Akihito tarafından da kabul edilmiştir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ayrıca, Nikkei Gazetesi’nin evsahipliğinde düzenlenen konferansta konuşma yapmış, Türk-Japon Üst Düzey Yöneticiler Forumu’na katılmış ve TÜRKSAT 4A Uydusu’nun yapıldığı merkezi ziyaret ederek uydu teslim törenine iştirak etmiştir. Ziyaret sırasında, Türkiye ile Japonya arasında işbirliğinin ahdi zemininin tamamlanmasına katkıda bulunacak bazı işbirliği belgeleri imzalanmış, teati edilmiş ve kamuoyuna duyurulmuştur.

7-8 Ocak
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Khalifa bin Ahmed Al Dhahrani’nin davetine icabetle 7-8 Ocak 2014 tarihlerinde Bahreyn’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ziyaret çerçevesinde Kral Hamad bin İsa Al Khalifa, Bahreyn Şura Konseyi Başkanı Ali bin Saleh ve Bahreyn Başbakanı Prens Khalifa bin Salman Al Khalifa ile de ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 9 Ocak 2014 tarihinde Ankara’da Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümet Başkanı Ahmet Toumah başkanlığındaki heyeti kabul etmiştir. Toplantıda Toumah, 5-7 Ocak 2014 tarihleri arasında düzenlenen Suriye Ulusal Koalisyonu Genel Kurulu’nda yaşanan gelişmeler sonrasında Geçici Hükümet’in durumu ve faaliyetleri hakkında bilgi vermiştir.

12 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 12 Ocak 2014 tarihinde Paris’te 11’li Grup formatında Suriye konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Cenevre-II Konferansı öncesinde politikaların uyumlaştırılması ve eşgüdüm sağlanması amacıyla Türkiye, ABD, Almanya, BAE, Fransa, İngiltere, İtalya, Katar, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün’ün Dışişleri Bakanları ile Ahmad Jarba liderliğindeki Suriye Ulusal Koalisyonu heyeti biraraya gelmiş ve toplantı sonucunda bir bildiri kabul edilmiştir.

14 Ocak
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 14 Ocak 2014 tarihinde Strazburg’u ziyaret etmiştir. Bakan Çavuşoğlu sözkonusu ziyaret sırasında, Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, Avrupa Koneyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) önde gelen grupların başkanlarıyla görüşmüştür.

14-15 Ocak
Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Paula Risikko, vaki davete icabetle, 14-15 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Aile ve Sosyal Bakanı Sayın Ayşenur İslam ve Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

14-16 Ocak
Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 14-16 Ocak 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret marjında, Slovenya Yatırım Konferansı düzenlenmiştir.

15 Ocak
Suriye’deki insani durumu değerlendirmek ve Suriyeliler için insani yardım çağrısında bulunmak amacıyla 15 Ocak 2014 tarihinde Kuveyt Emiri’nin ev sahipliğinde ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un başkanlığında ikincisi düzenlenen Suriye için Üst Düzeyli Uluslararası İnsani Yardım Taahhüt Konferansı'na Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığındaki heyetimizle katılım sağlanmıştır.

15-16 Ocak
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaeen Al-Ghanim’in davetine icabetle 15-16 Ocak 2014 tarihlerinde Katar’ı ziyaret etmiştir.

15-16 Ocak
Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Vu Huy Hoang Türkiye-Vietnam 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’na katılmak üzere 15-16 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

16-17 Ocak
Finlandiya Uluslararası Kalkınma Bakanı Pekka Haavisto, 16-17 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer ve MKAY Büyükelçi Ali Kemal Aydın ile görüşmelerde bulunmuştur.

16-19 Ocak
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, beraberindeki heyetle birlikte TİKA’nın bir dizi açılışı dolaysıyla 16-19 Ocak 2014 tarihleri arasında Bosna-Hersek ve Makedonya’yı ziyaret etmiştir.

17 Ocak
“Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı”nın ikincisi Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde 17 Ocak 2014 tarihinde Şanlıurfa Harran Kökenli Konteyner Barınma Merkezi’nde yapılmıştır. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Toplantı’ya katılmıştır.

20-21 Ocak
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik olduğu halde, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un davetine binaen 20-21 Ocak 2014 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret etmişlerdir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sözkonusu ziyaret sırasında, Konsey Başkanı Rompuy’un yanısıra, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AP Başkanı Martın Schulz ile AP Grup Başkanları, AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı ve Parlamento’nun Türkiye Raportörü’yle görüşmelerde bulunmuşlardır. Ayrıca “Belçika’ya İşgücü Göçü’nün 50. Yıldönümü” vesilesiyle düzenlenen sempozyuma ve Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Belçika’daki 2. Genel İstişare Kurulu Toplantısı’na katılmışlardır.

20 Ocak
Türkiye’den Belçika’ya işçi göçünün 50. Yılı vesilesiyle 20 Ocak 2014 tarihinde Belçika’da gerçekleştirilen açılış etkinliğine Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan onur konuğu olarak katılmıştır.

20 Ocak
İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh beraberinde bir heyet 20 Ocak 2014 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Adıgeçenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile gerçekleştirdiği görüşmede, küresel düzeyde enerji alanında meydana gelen gelişmeler, ülkemizin İran’la mevcut enerji işbirliği, ABD ve AB yaptırımlarının İran enerji sektörüne etkileri gibi konular ele alınmıştır.

20-21 Ocak
Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili, 20-21 Ocak 2014 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleşmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde konuk Devlet Başkanı Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gülla baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmiş, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın TBMM Başkanıyla biraraya gelmiştir.

22 Ocak
Rusya Federasyonu ve ABD’nin girişimiyle Suriye’deki ihtilafın çözümü için 30 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen Cenevre Konferansı’nın devamı niteliğindeki Suriye Uluslararası Konferansı (Cenevre-II) toplantının açılışı 22 Ocak 2014 tarihinde Montrö’nde yapılmış; ülkemizi Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bir heyet temsil etmiştir.

22 Ocak
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a refakaten Brüksel’i ziyaret eden AB Bakanı Çavuşoğlu, 22 Ocak 2014 tarihinde, Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, AB Komisyonu’nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krizlere Mukabele Konularından Sorumlu AB Komiseri Kristalina Georgieva, İstihdam, Sosyal İşler ve İçermeden Sorumlu AB Komiseri Laszlo Andor, AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ve AP Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Alojz Peterle ve AP üyeleriyle görüşmeler yapmıştır.

22 Ocak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker 22 Ocak 2014 tarihinde Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir.

22-24 Ocak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, “2014 Türk-Alman Araştırma Eğitim ve İnovasyon Yılı” (Bilim Yılı) açılış etkinliklerine katılmak üzere 22-24 Ocak 2014 tarihlerinde, beraberindeki geniş bir heyetle Almanya’yı ziyaret etmiştir.

22-24 Ocak
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet “Merrill Lynch/Bank of America” tarafından düzenlenen program çerçevesinde uluslararası yatırımcılarla görüşmelerde bulunmak üzere, 22-24 Ocak 2014 tarihlerinde New York’u ziyaret etmiştir.

23 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı kapsamında, 23 Ocak 2014 tarihinde Davos'ta, IKBY Başkanı Mesut Barzani’yle, ikili ilişkilerin ve IKBY'nin ülkemiz üzerinden petrol ve doğalgaz ihracı konusunda Erbil ile Bağdat arasında devam eden müzakerelerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-24 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, 23-24 Ocak 2014 tarihlerinde Romanya ve Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Yıldız, Romanya ziyareti kapsamında 23 Ocak 2014 tarihinde Romanya Enerjiden Sorumlu Devlet Bakanı Nita ile bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşme sonunda iki ülke arasında elektrik enterkoneksiyon hatlarının geliştirilmesine dair bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Bakan Sayın Yıldız ayrıca, Romanya Başbakanı tarafından da kabul edilmiştir. Öte yandan, Bakan Sayın Yıldız, 24 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirdiği Bulgaristan ziyareti kapsamında Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev ve Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, Türkiye’den Bulgaristan’a doğal gaz enterkonnektörü (ITB), elektrik ticareti ve Güney Akım konuları ele alınmıştır.

23-25 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) Davos’ta yapılan 44. Yıllık Toplantısına katılmak üzere 23-25 Ocak 2014 tarihlerinde anılan kenti ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, WEF Yıllık Toplantısı kapsamında, “The Humanitarian Crisis in Syria” ve “The End Game for the Middle East” başlıklı oturumlara panelist olarak katılmış, ayrıca Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan'ın panelist olarak yer aldığı “Next Steps for Emerging Economies” başlıklı oturum dahil diğer bazı oturum ve toplantıları izlemiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, WEF programı haricinde, 23 Ocak 2014 Perşembe akşamı İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter'in ev sahipliğinde AGİT üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarının davet edildiği "AGİT’in Vizyonu" başlıklı akşam yemeğine katılmış; 24 Ocak 2014 Cuma sabahı ABD Tufts Üniversitesi "Fletcher School of Law and Diplomacy" Dekanı, eski NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı (E) Amiral James Stavridis'in ev sahipliğinde düzenlenen, New York Times Gazetesi yazarı Thomas Friedman, ekonomist Nouriel Roubini gibi seçkin davetlilerin hazır bulunduğu “The Geopolitics of Reshaping the World: Risk and Opportunity” başlıklı kısıtlı katılımlı kahvaltıya hitap etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, WEF 44. Yıllık Toplantısı vesilesiyle İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Sami Judeh, IKBY Başkanı Mesud Barzani, Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, WEF Başkanı Klaus Schwab, Chevron Enerji Şirketi Başkan Yardımcısı Jay Pryor ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Tunus Ennahda Hareketi Lideri Rachid Ghannouchi ve Arap Ligi Eski Genel Sekreteri Amr Musa ile biraraya gelmiş, çeşitli ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarına mülakatlar vermiştir.

25-30 Ocak
Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Rishad Bathiudeen TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in daveti üzerine 25-30 Ocak 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

27-28 Ocak
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande 27-28 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Hollande, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile ikili görüşme yapmıştır. Ziyaret marjında Türkiye ile Fransa arasında 11 anlaşma/belge (“İşbirliği için Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Siyasi Bildiri” dahil) imzalanmıştır. Gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında ayrıca, Cumhurbaşkanı Hollande, İstanbul’da Türk-Fransız İş Forumu’na ve ekonomi ile tarım konularındaki yuvarlak masa toplantılarına katılmıştır.

27-28 Ocak
Afrika Birliği’nin (AfB) Dışişleri Bakanlığı seviyesindeki İcra Konseyi’nin 24. Olağan Toplantısı 27-28 Ocak, Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyindeki Asamblesi’nin 22. Olağan Oturumu ise 30-31 Ocak 2014 tarihlerinde Addis Ababa’da gerçekleştirilmiştir. Zirve’nin Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyindeki bölümüne ülkemiz gözlemci ve stratejik ortak sıfatıyla Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Sao Tome ve Principe, Burkina Faso, Liberya, Fildişi Sahili, Sudan, Güney Sudan, Nijer, Tanzanya Dışişleri Bakanları ve Yeşil Burun Dışişleri Bakan Yardımcısı ile biraraya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ayrıca, Somali Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı, Haiti Başbakanı ve İGAD Genel Direktörü ile de görüşmüştür. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu30 Ocak 2014 tarihinde AfB tarafından verilen öğlen ve akşam yemeklerinde de ikili toplantılara ilaveten, Namibya, Gine, Senegal, Gambiya ve Morityuslu karşıtlarıyla görüş teatisinde bulunmuştur. Görüşmelerde bölgesel konular, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığı ve Türkiye-Afrika ilişkileri ele alınmıştır.

27-29 Ocak
Portekiz Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Nuno Crato başkanlığındaki heyet 27-29 Ocak 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’ın başkanlığında 28 Ocak 2014 tarihinde Ankara’da bir toplantı gerçekleştirilmiş ve toplantının ardından Sayın Bakanlar tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Hükümet ve Portekiz Cumhuriyeti Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

28-29 Ocak
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin davetine icabetle 28-29 Ocak 2014 tarihlerinde İran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ziyaret sırasında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakan Sayın Nihat Zeybekci ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik refakat etmişlerdir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret vesilesiyle Dini Lider Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani’yle de görüşmelerde bulunmuştur. Sözkonusu görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz ile bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş, ayrıca Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Eşbaşkanlığında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulmasına dair Ortak Siyasi Bildiri, Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye-İran Ortak Ticaret Komitesi V. Toplantısı Tutanağı ve Anadolu Ajansı (AA) ile IRNA Arasında Haber İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

28-31 Ocak
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, milletvekilleri, bürokratlar, işadamları, sanatçılar ve akademisyenlerden müteşekkil bir heyetle 28-31 Ocak 2014 tarihlerinde İtalya’ya bir devlet ziyaretinde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ziyareti vesilesiyle İtalya Başbakanını, Senato Başkanını ve Roma Belediye Başkanını da kabul etmiş olup, İtalyan Ticaret Birliği (Unioncamere), Network Globale ve TOBB işbirliği ile düzenlenen “Matching Italy-Turkey” başlıklı İş Konseyi toplantısına katılmıştır. Forum’a ayrıca, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Bakan Yardımcısı Calenda ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da hitap etmişlerdir

28 Ocak-1 Şubat
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci Türkiye-Hindistan 10. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’na katılmak üzere 28 Ocak- 1 Şubat tarihlerinde Yeni Delhi’yi ziyaret etmiştir.

28 Ocak-3 Şubat
Pakistan Savunma Üretimi Bakanı Rana Tanvir Hüseyin, Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz'ın davetine icabetle 28 Ocak-3 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

30-31 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 30-31 Ocak 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen 22'inci Afrika Birliği Asamblesi Olağan Toplantısı vesilesiyle bulunduğu Addis Ababa'da Etiyopya Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile birer görüşme gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Etiyopya Dışişleri Bakanı Adhanom ile Anadolu Ajansı'nın henüz resmi açılışı yapılmayan Addis Ababa'daki ofisini de ziyaret etmiştir.

30 Ocak
"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Somali Polis Gücünün Eğitimine ve Kapasitesinin Geliştirilmesine İlişkin İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptı" 30 Ocak’ta imzalanmıştır.

31 Ocak-2 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 31 Ocak-2 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlenen Münih Güvenlik Konferansına katılmıştır. Konferans kapsamında 2 Şubat 2014 Pazar günü düzenlenen “Ortadoğunun Geleceği” konulu panelde konuşma yapan Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ayrıca, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Prof. Dr. İvo Josipovic, Sırbistan Başbakanı Ivica Daciç, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Katar Dışişleri Bakanı Khalid Mohamed A. Al-Attiyah, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumidzija, Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mohammed Emhemed Abdul Azizi, AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja (üçlü görüşme), AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Almanya Başbakanın Dış Politika Danışmanı Christoph Heusgen, Avustralya eski Başbakanı Kevin Rudd, Kral Faysal Araştırma ve İslami Çalışmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prens Turki Al Faisal bin Abdulaziz Al Saud ve Raytheon Şirketi CEO'su John Harris’le ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.