Dış Politika Kronolojisi / Mart 2014

1-5 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 28 Şubat-1 Mart 2014 tarihlerinde Ukrayna’yı ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Ukrayna Parlamentosu Başkanı ve Devlet Başkanı Vekili Oleksandr Turçinov, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Dışişleri Bakan Vekili Andriy Deşçitsa, UDAR Partisi lideri, Milletvekili Vitali Kliçko, Bölgeler Partisi Milletvekili Nestor Şifriç ve Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’yla görüşmüştür.

3 Mart
BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) Ada’da konuşlandırılmasının 50. Yıldönümü vesilesiyle, 3 Mart tarihinde BMGS Ban tarafından yayınlanan mesajda, “BM Barış Gücü’nün geçen 50 yılda çatışmaların yeniden oluşumunu engelleme ve Kıbrıslıların günlük yaşamlarını etkileyen sorunların çözümüne yardımcı olma konularında önemli rol oynadığı belirtilerek, 50. yıldönümünün, uzun yıllardır süren Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulma yönünde yürütülen müzakerelere ihtiyaç duyulan ivmeyi kazandıracağına olan inanç dile getirilmiştir. Konu hakkında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yapılan açıklamada da, BM Barış Gücü’nün son yarım asırdır Kıbrıs’ta barışı korumak için yaptığı katkılara müteşekkir olunduğu ifadeyle, Barış Gücü'nün ilgili raporlarında da atıfta bulunduğu üzere, kendisini Kıbrıs’ta değişen koşullara adapte etmesi gerektiğine dikkat çekilmiş, ayrıca statükonun kabul edilmez olduğu ve devamından Kıbrıs Türk halkı ve adanın tümünün zarar gördüğü kaydedilmiştir.

4 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Süleymaniye Forumu’na katılmak üzere 4 Mart 2014 tarihinde Irak’a (Süleymaniye ve Erbil) bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Forumda Irak'ın sorunları, petrol politikası, Türkiye-Irak-İran ilişkileri, Suriye'nin mevcut durumu ve geleceği, Ortadoğu'daki mezhepsel çatışmalar ve İran'daki değişim konuları ele alınmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu bu vesileyle Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve IKBY’deki önde gelen siyasetçilerle ikili görüşmelerde de bulunmuştur.

4-5 Mart
Ülkemiz ile Macaristan arasındaki Kara Ulaştırması Karma Komisyonu (KUKK) toplantısı 4-5 Mart 2014 tarihlerinde İzmir'de düzenlenmiştir.

4-6 Mart
Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 4-6 Mart 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. 2014 yılı Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişki tesisinin 600. yıldönümüne tekabül ettiği cihetle, anılan ziyaret ikili ilişkilerimiz açısından önem arzetmektedir. Konuk Cumhurbaşkanı, ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Başbakanımızla görüşmüştür. 5 Mart 2014 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilen resmi görüşmelerin ardından iki Cumhurbaşkanı, Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından, 600. yıldönümü kutlama programı kapsamında düzenlenen, “600. Yılında Türkiye-Polonya İlişkileri” konulu Sempozyuma iştirak etmişlerdir. Ziyaretin 6 Mart günü İstanbul’da gerçekleşen bölümünde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Komorowski, TOBB/DEİK Başkan Yardımcısı ile Polonya Ticaret Odası Başkanı’nın katılımıyla, ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi bakımından önemli bir platform teşkil eden Türkiye-Polonya İş Forumuna iştirak ederek, iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile konuk Cumhurbaşkanı, İstanbul’da aynı gün, 600. yıldönümü kutlama programının resmi başlangıcını teşkil eden, Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Türkiye-Polonya: Siyasi ve Kültürel İlişkilerin 600 Yılı” sergisinin açılışını birlikte yapmışlardır. Bahsekonu ziyaret marjında ayrıca, iki ülke arasında Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) ile Polonya Ulusal Kamu Yönetimi Okulu arasında İşbirliği Protokolü, AB Bakanlığı ile Polonya Ulusal Kamu Yönetimi Okulu arasında Mutabakat Muhtırası, TRT ile Polonya Radyosu arasında İşbirliği Protokolü, TRT ile Polonya Televizyonu arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

5 Mart
Sudan Tarım ve Sulama Bakanı İbrahim Mahmud Hamid, 5 Mart 2014 tarihinde İstanbul'u ziyaret etmiştir. Bakan ziyaret vesilesiyle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile Tarımsal İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması taslak metni üzerinde görüşmelerde bulunmuştur.

6 Mart
KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı ve beraberindeki heyet Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile ülkemizden KKTC'ye su temin projesinde gelinen aşama konusunda bir görüşme yapmak üzere 6 Mart 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

6 Mart
ABD Temsilciler Meclisi (TM) eski Başkanı Dennis Hastert ve TM eski üyelerinden Dick Gephardt, 6 Mart 2014 tarihinde ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş; ayrıca Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sayın İbrahim Kalın ve MUKY Büyükelçi Sayın Ahmet Muhtar Gün’le görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

6 Mart
Libya’ya Uluslararası Destek Dışişleri Bakanları Konferansı’nın ikinci toplantısı 6 Mart 2014 tarihinde Roma’da düzenlenmiştir. Ülkemizi Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği Konferans’ta, 12 Şubat 2013 tarihinde Paris’te yapılan ilk toplantıda belirlenen Libya’nın güvenlik, savunma ve adalet alanlarındaki önceliklerinde kaydedilen ilerleme ve uluslararası toplumun bu önceliklere desteği gözden geçirilmiş; Libya’nın siyasi geçiş sürecini tamamlayabilmesi için gerekli olan siyasi uzlaşıyı sağlaması beklentisi vurgulanmıştır. Toplantıda ayrıca, Libya Bakanlar Konferansının üçüncüsünün daha sonra belirlenecek bir tarihte ülkemiz evsahipliğinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Konferans vesilesiyle Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini’yle ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'la birer görüşme gerçekleştirmiştir.


7 Mart
7 Mart 2014 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren ABD Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışman Yardımcısı Lisa Monaco, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından kabul edilmiş; Sayın Müsteşarımız ve MGSY Büyükelçi Sayın Erdoğan İşçan’la görüşmüştür.

7 Mart
Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 7 Mart 2014 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Türkmenistan’dan ülkemize 14 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur.

10 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 10 Mart 2014 tarihinde St. Vincent ve Grenadinler’in başkenti Kingstown’da gerçekleştirilen CARICOM Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine “Özel Konuk” sıfatıyla katılmıştır. Anılan etkinliğin açılış oturumu öncesinde St. Vincent ve Grenadinler Dışişleri Bakanı Camillo Gonsalves’in diğer üye ülke Dışişleri Bakanlarının katılımıyla Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu onuruna verdiği kahvaltıda Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu bir konuşma yapmış ve önümüzdeki Mayıs ayında Türkiye-CARICOM İstişare ve İşbirliği Mekanizması I. Toplantısı vesilesiyle Dışişleri Bakanlarını ülkemizde ağırlamak üzere davet etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ayrıca, BMGK adaylığımız için destek talebimizi yinelemiş, İngilizce konuşulan CARICOM üyesi bir ülkede kısa süre içerisinde Büyükelçilik açmayı öngördüğümüzü belirtmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, bilahare Zirvenin açılış oturumuna katılmış, ardından ise 11 ülkeyle Bakan/Başbakan seviyesinde ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, St. Vincent ve Grenadinler Başbakanıyla Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasını imzalamıştır.

10-11 Mart
Sayın Müsteşarımız, 10-11 Mart 2014 tarihlerinde Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Morteza Sarmadi’yle siyasi istişarelerde bulunmuştur. Sayın Müsteşarımız sözkonusu ziyaret kapsamında, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Mahmud Vaizi (KEK eşbaşkanı ve ülkemizle ticari/ekonomik ilişkilerin koordinasyonundan sorumlu Bakan), Orta Doğu ve Arap ülkelerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahyan ile Avrupa ve Amerika ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Macid Tahtırevanci’yle de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-13 Mart
10-13 Mart tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden Kanada Parlamentosu Avam Kamarası Başkanı Andrew Scheer başkanlığındaki parlamento heyeti, 11 Mart 2014 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11 Mart
Fransa eski Başbakanı Dominique de Villepin, Universal Credit Rating Group’un (UCRG) Uluslararası Danışmanlık Konseyi Başkanı olarak ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, 11 Mart 2014 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından ayrı ayrı kabul edilmiştir.

11 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban ile 11 Mart 2014 tarihinde New York’ta biraraya gelmiştir. Görüşmede Kıbrıs konusundaki gelişmeler de ele alınmıştır

13 Mart
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko arasında, 13 Mart 2014 tarihinde Ankara'da bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu görüşmede Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine ilişkin konular ele alınmıştır.


14 Mart
Karadağ Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa Entegrasyon Bakanı İgor Luksiç ve Karadağ Ekonomi Bakanı Vladimir Kavariç beraberinde bir heyetle Karadağ’ın Hatay, Osmaniye, Adana, Mersin illerini kapsayan Fahri Konsolosluk açılışı ve Şerif Tosyalı'nın Fahri Konsolos olarak atanması münasebetiyle 14 Mart 2014 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14 Mart
Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları III. Üçlü Toplantısı, 14 Mart 2014 tarihinde Van'da düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, toplantı vesilesiyle Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le ikili birer görüşme gerçekleştirmiştir.

15 Mart
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki heyet, ülkemizi 15 Mart 2014 tarihinde ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlula Van’da görüşmüş, bilahare Ankara’ya geçerek Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

16-17 Mart
Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 16-17 Mart 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

16-18 Mart
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve beraberindeki Parlamento heyeti, Parlamentolararası Birlik (PAB) 130. Genel Kurulu'na katılmak üzere 16-18 Mart 2014 tarihleri arasında Cenevre’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17-19 Mart
Sayın Cumhurbaşkanımız, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe’nin davetine icabetle, 17-19 Mart 2014 tarihleri arasında Danimarka’ya bir Devlet Ziyareti gerçekleştirmiştir. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ile Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Naci Koru’nun da bulunduğu resmi heyetin yanısıra 100’e yakın işadamının da iştirak ettiği ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanı Mogens Lykketoft, Başbakan Helle Thorning-Schmidt ve Danimarka İslam Toplumu’nun temsilcilerini kabul etmiştir. Ayrıca Veliaht Prens Frederick ile birlikte Türkiye-Danimarka İş Forumu’nun açılış oturumuna katılmıştır. Ziyaret sırasında Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek de Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Margrethe Vestager ve Maliye Bakanı Bjarne Corydon’la biraraya gelmiştir. Ziyaret vesilesiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Danimarka Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasında “Bilim, Yenilik ve Teknolojik Gelişme Alanlarında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin İyi Niyet Mektubu” ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Danimarka Kültür Bakanlığı arasında “Spor Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

17-22 Mart
Almanya Federal Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff özel bir ziyaret çerçevesinde 17-22 Mart 2014 tarihleri arasında ülkemizde temaslarda bulunmuştur. Wulff, Mersin ve İstanbul Kültür Üniversitelerinde öğrencilerle biraraya gelmiş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmüş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

20 Mart
Libya Başbakan Yardımcısı Abdelselam Alqadı ve Libya Savunma Bakan Yardımcısı Altuhami Ziyan başkanlığındaki bir heyet, ülkemizle yürütülen savunma sanayii işbirliği projelerine ilişkin temaslarda bulunmak üzere, 20 Mart 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Heyet ayrıca, ülkemizde eğitim gören Libyalı askerlerin 25 Mart 2014 tarihinde Isparta'da düzenlenen mezuniyet törenine katılmışlardır.

21-22 Mart
Birleşik Krallık Dışişleri ve Adalet eski Bakanı, İşçi Partisi milletvekili ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu Eşbaşkanı Jack Straw, 21-22 Mart 2014 tarihlerinde Bursa'da düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Straw, ziyareti vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.