Şubat

1 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Münih Güvenlik Konferansı marjında AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle’yle 1 Şubat 2014 tarihinde görüşmüştür. Sözkonusu görüşmelerde, Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra, Suriye, Kıbrıs sorunu, Ukrayna, İran ve Bosna-Hersek gibi güncel bölgesel konular ele alınmıştır.

2-6 Şubat
Karadağ Maliye Bakanı Radoje Zugic, 2-6 Şubat 2014 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

3-4 Şubat
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 3-4 Şubat 2014 tarihlerinde Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'in davetine icabetle Almanya'ya resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Şansölye Merkel’le görüşmenin yanısıra Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Şansölye Yardımcısı ve Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’i kabul eden Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ayrıca, Alman Dış Politika Enstitüsünde (DGAP) “21. Yüzyılda Türkiye, Avrupa ve Dünya” temalı bir konuşma gerçekleştirmiş, Berlin Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen vatandaş toplantısına katılmış ve esasen 17 Mart 2012 tarihinde Bochum’da bir törenle kendisine takdim edilmesi öngörülmüş olan, ancak 16 Mart 2012 tarihinde Kabil’de meydana gelen helikopter kazasında 12 askerimizin şehit olması üzerine takdim edilmesi ertelenen Steiger Ödülü’nü kabul etmiştir.

3-4 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Münih Güvenlik Konferansına katılımını müteakip 3 Şubat 2014 tarihinde Berlin’e geçerek Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir çalışma kahvaltısında biraraya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen öğle yemeğine iştirak etmiş, ayrıca Birlik 90 / Yeşiller Partisi Eşbaşkanı ve Federal Milletvekili Cem Özdemir’i kabul etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, bu temaslarının ardından 3-4 Şubat 2014 tarihlerinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğanın programına mülaki olmuştur.

4-5 Şubat
Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi 4-5 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4-6 Şubat
Kazakistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Askar Zhumagaliyev beraberinde bir heyetle, 4-6 Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “17. Avrasya Ekonomi Zirvesi”ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

5-6 Şubat
Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyon 7. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere 5-6 Şubat tarihlerinde Kişinev’i ziyaret etmiş ve sözkonusu ziyaret çerçevesinde Moldova Başbakanı Iurie Leanca’yla da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Şubat
Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 5-6 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

6 Şubat
Turkcell’in büyük ortaklarından İsveç şirketi TeliaSonera CEO’su Johan Dennelind 6 Şubat 2014 tarihinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve SPK Başkanı Sayın Dr. Vahdettin Ertaş tarafından kabul edilmiştir.

6-7 Şubat
ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu isimli bağımsız hükümet kuruluşu yetkililerinden oluşan bir heyet 6-7 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Komisyon üyeleri ziyaret kapsamında sırasıyla, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, ÇSGM Büyükelçi Basat Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekini, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez ve Vakıflar Genel Müdürü Sayın Adnan Ertem’le görüşmüştür.

7 Şubat
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Soçi’de düzenlenen 22. Kış Olimpiyatları açılış törenine katılmak üzere 7 Şubat 2014 tarihinde Rusya’yı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Çağatay Kılıç da refakat etmişlerdir. Ziyaret vesilesiyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Enerji Bakanı Aleksander Novak’la görüşmüştür. Görüşmede başta ticaret ve enerji alanındakiler olmak üzere ikili ilişkiler ve işbirliği imkanları ele alınmıştır.

7 Şubat
Yeni Tunus Anayasasının 26 Ocak 2014 tarihinde kabul edilmesinin ardından 7 Şubat 2014 tarihinde Tunus’ta düzenlenen ve çok sayıda ülkenin yüksek seviyede katıldığı “Anayasa Günü” töreninde ülkemizi TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek temsil etmiştir. Sayın Çiçek ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki, Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustapha Ben Jaafar ve Hükümet Başkanı Mehdi Jomaa’yla görüşmüştür.

10 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte, Yüksek Temsilci Ashton ve Komiser Füle’nin katılımıyla 10 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de düzenlenen “Türkiye-AB Bakanlar Düzeyindeki Siyasi Diyalog Toplantısı”na katılmıştır. Toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmelerin yanısıra, Suriye, İran, Irak, Mısır, Libya, Tunus, Somali, Mali ve AB’nin Doğu Ortaklığı politikası konularında görüş alışverişinde bulunmuştur.

10 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Dış İşleri Konseyi toplantısı marjında AB’ye üye ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla 10 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de düzenlenen çalışma yemeğine iştirak etmiştir. Yemekte, AB’nin güney ve doğusundaki ülkelerle komşuluk ilişkileri, Suriye’ye ilişkin Cenevre II Konferansı, Mısır’daki mevcut durum ve bölgeye ilişkin diğer konular görüşülmüştür.

10 Şubat
Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği seçim sürecinde Almanya tarafından aday gösterilen Almanya Adalet eski Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, adaylığı için destek talebinde bulunma üzere 10 Şubat 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, sırasıyla Gençlik ve Spor Bakanı ve TBMM Türkiye-Almanya Dostluk Grubu Başkanı Sayın Çağatay Kılıç, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Türk Heyeti Başkanı Sayın Reha Denemeç ve heyet üyelerimizle görüşmelerde bulunmuş, ardından Sayın Müsteşarımızla biraraya gelmiştir.

10-11 Şubat
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 5. Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na katılmak üzere, 10-11 Şubat 2014 tarihlerinde Aşkabat’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

11 Şubat
Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi 5. Toplantısı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Rajoy’un eşbaşkanlıklarında 11 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da yapılmıştır. Sözkonusu Zirve çerçevesinde, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’yla İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernández Diaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan’la İspanya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ana Pastor, Sayın Müsteşarımız’la İspanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Gonzalo de Benito ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın İbrahim Şenel’le İspanya Dış Ticaret Devlet Sekreteri Jaime Garcia-Legaz Ponce ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Zirve vesilesiyle ayrıca iki ülke Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

11 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Tunus Cumhuriyeti’nde yaşanan tarihi gelişmelerin sonrasında bu ülkeye desteğimizi bir defa daha ifade etmek üzere 11 Şubat 2014 tarihinde Tunus’u ziyaret etmiş, bu çerçevede Tunuslu muhatabı Mongi Hamdi’yle başbaşa ve heyetler arası olmak üzere görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki, Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustapha Ben Jaafar ve Hükümet Başkanı Mehdi Jomaa’yla biraraya gelmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ayrıca, Ennahda Hareketi Lideri Rached Ghannouchi, “Tunus’un Çağrısı” (Nidaa Tounes) Partisi Genel Başkanı Beji Caid Essebsi ve “Ulusal Diyalog Dörtlüsü”nden Tunus Ulusal Barolar Birliği Başkanı Muhammed Fadıl Mahfud’la da görüşmüştür. Bu vesileyle, Tunus’a taahhüt edilen toplam 500 milyon Dolar tutarındaki finansman paketinden 200 milyon Dolarlık bölümün serbest bırakıldığı Tunus Makamlarına Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından duyurulmuştur. Ziyaret, yeni Tunus Anayasasının kabul edilmesinden sonra bu ülkeye gerçekleştirilen ilk Dışişleri Bakanı ziyareti olmuştur.

12 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 12 Şubat 2014 tarihinde Bosna Hersek’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

12-13 Şubat
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi eski Başkanı Jean-Claude Mignon, adaylığı için destek talebinde bulunmak üzere 12-13 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemize gelerek, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Heyeti Başkanı Sayın Reha Denemeç ve heyet üyelerimizle görüşmelerde bulunmuş, ardından Sayın Müsteşarımızla biraraya gelmiştir. Mignon, 13 Şubat 2014 tarihinde aynı zamanda selefi olan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla da görüşmüştür.

12-13 Şubat
“Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Süreci Sekizinci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gülın evsahipliğinde ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in katılımıyla, 12-13 Şubat 2014 tarihlerinde Ankara’da, “Asya’nın Kalbinde Sürdürülebilir Barış” temasıyla düzenlenmiştir.

12-13 Şubat
Ankara’da düzenlenen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve Sekizinci Toplantısı için ülkemize gelen Pakistan heyetinde yeralan Pakistan Su ve Enerji Bakanı Khawaja Mohammad Asif ile Pakistan Yatırım Kurulu Başkanı Mifta İsmail, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la 13 Şubat 2014 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12-14 Şubat
Arnavutluk Savunma Bakanı Mimi Kodheli, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yıldız’ın davetine icabetle 12-14 Şubat 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

13-15 Şubat
Fransa Anayasa Konseyi Başkanı Jean-Louis Debré, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'ın davetine icabetle, 13-15 Şubat 2014 tarihleri arasında Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.
14 Şubat
Gözlemci üyesi olduğumuz Karayip Devletleri Birliği’nin (CARICOM) 14 Şubat 2014 tarihinde Trinidad ve Tobago’da gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi toplantısına Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz katılmıştır. 25 üyeli CARICOM toplantısına katılım sağlanarak Latin Amerika ve Karayipler açılımızın çerçevesinde bölge ülkeleriyle olan mevcut ilişkilerimizin geliştirilmesi ve 2015-2016 dönemi BMGK geçici üyeliğine adaylığımıza destek beklentimiz ilgili ülkeler nezdinde üst düzeyde iletilmiştir.

14 Şubat
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, yeni inşa edilen TÜRKSAT 4A uydusunun 14 Şubat 2014 tarihinde Baykonur Uzay Üssünden fırlatılması törenine katılmak üzere Kazakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14 Şubat
Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani 14 Şubat 2014 tarihine ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Emir Şeyh Tamim, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

14-15 Şubat
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani 14-15 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Müsteşarımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16-18 Şubat
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül beraberindeki Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, milletvekilleri, akadamisyenler, çeşitli kurum temsilcileri ve 100’ü aşkın işadamının yeraldığı bir heyetle 16-18 Şubat 2014 tarihleri arasında Macaristan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Macar mevkidaşı Janos Ader’le başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver’i kabul etmiş, Başbakan Orban’la çalışma yemeğinde biraraya gelmiş, ayrıca adıgeçenle birlikte Türk-Macar İş Forumu’na katılmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Budapeşte’deki Galiçya Şehitliği, Gül Baba Türbesi ve son Budin Valisi Abdurrahman Abdi Arnavut Paşa’nın mezarını da ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, “Gül Baba Türbesi ve Çevresinin Rekonstrüksiyonu ve Kullanımı Hakkında İşbirliğine yönelik Mutabakat Zaptı” Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler ve Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen tarafından imzalanmıştır.

17 Şubat
Türkiye-Bulgaristan karayolu transit geçiş belgeleri konusunda yaşanan sorunların çözümü amacıyla, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Danail Papzov, 17 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da bir görüşme yapmışlardır.

17-19 Şubat
Faez bin Abdullah Al Şehri başkanlığındaki Suudi Arabistan Şura Meclisi Türkiye Dostluk Grubu heyeti, 17-19 Şubat 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Sayın TBMM Başkanımız Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

17-19 Şubat
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 17-19 Şubat 2014 tarihlerinde Tahran’da düzenlenen 9. İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) toplantısına katılmış, ziyaret çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve İslami Danışma Meclisi Başkanı Laricani’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17-23 Şubat
Tacikistan Sağlık Bakanı Nusratullo Salimov, 17-23 Şubat 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve 18 Şubat 2014 tarihine Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’yla bir görüşme yapmıştır.

18-19 Şubat
Türkiye-Slovenya 5. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantısı 18-19 Şubat 2014 tarihlerinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ile Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Karl Erjavec’in eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

19 Şubat
Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı 19 Şubat 2014 tarihinde Azerbaycan’ın Gence şehrinde düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

19-21 Şubat
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Anadolu Ajansı’nın Londra Ofisi’nin açılışını yapmak amacıyla 19-21 Şubat 2014 tarihleri arasında Londra’yı ziyaret etmiştir. Başbakan Yardımcısı Arınç, ziyareti vesilesiyle İngiliz basını, Londra’da yerleşik finans çevreleri, akademisyenler, yatırımcılar ve parlamenterlerle biraraya gelmiş, ayrıca Chatham House isimli düşünce kuruluşunda bir konferans vermiştir.

21-23 Şubat G-20 Ekonomi/Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı, 21-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Sidney’de gerçekleştirilmiş olup, toplantıya ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan iştirak etmiştir.

24-26 Şubat Birleşik Krallık’ın Avrupa Bakanı ve aynı zamanda “Yüksek Değerli İş Fırsatları” konularından da sorumlu olan David Lidington, 24-26 Şubat 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Lidington, 25 Şubat 2014 tarihinde Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ve Sayın Müsteşarımız, 26 Şubat 2014 tarihinde ise AB Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmeler yapmış; Birleşik Krallık Büyükelçiliği tarafından 25-26 Şubat 2014 tarihlerinde düzenlenen nükleer enerji temalı konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan’la birlikte iştirak etmiştir. Bakan Lidington ayrıca, 26 Şubat günü BP ve TEPAV tarafından düzenlenen 3. Enerji Forumu’na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la birlikte katılmış ve aynı gün Sayın Yıldız’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-28 Şubat
Kuveyt Sağlık Bakanı Dr. Ali Saad Al-Obaidi, 24-28 Şubat 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 26 Şubat 2014 tarihinde ülkemiz ziyaret eden Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Mohammed Al Attiyah’la görüşmüştür.

26-27 Şubat
Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkın, 26-27 Şubat 2014 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilen Narışkın, Sayın TBMM Başkanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuştur. Ziyaret, 16 yıl aradan sonra Duma Başkanı seviyesinde ülkemize yapılan ilk ziyaret olması ve Ankara’daki Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nin ziyaret vesilesiyle açılması bakımdan önemli ve verimli olmuştur. Ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde parlamentolararası işbirliğinin güçlendirilmesi imkanları üzerinde de durulmuştur.

27-28 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin’in davetine icabetle 27-28 Şubat 2014 tarihlerinde Bulgaristan’ı ziyaret etmiştir.

27-28 Şubat Sudan’ın Güney Darfur Eyaletinin Başkenti Nyala’da ülkemiz tarafından inşa edilen 150 yatak kapasiteli “Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi”nin açılışını yapmak üzere Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler ile Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu 27-28 Şubat 2014 tarihlerinde Sudan’ı ziyaret etmişlerdir. Ülkemizin inşaat, donanım ve beş yıllık işletmesi için yaklaşık 150 milyon ABD Doları tahsis ettiği Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'nin yurtdışında hayata geçirdiği en kapsamlı dış yardım projelerinden biridir. Hastane açılışı vesilesiyle düzenlenen törenlere ülkemiz ve Sudan medyasının ilgisi yüksek olmuştur. Sudan tarafının da törenlere en üst düzeyde iştirak ettikleri ve ülkemizle Sudan arasında her alanda gelişmekte olan işbirliğinden duydukları memnuniyeti ve bu işbirliğini stratejik ortaklık olarak değerlendirdiklerini vurguladıkları görülmüştür.

27 Şubat -1 Mart
Singapur Dışişleri Bakanı K Shanmugam 27 Şubat – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Ukrayna’ya ani gelişen ziyareti nedeniyle yüzyüze bir görüşme gerçekleştirilmemiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu karşıtını telefonla aramıştır. İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, 28 Şubat 2014 tarihinde Singapur Dışişleri Bakanı K Shanmugam’la İstanbul’da bir çalışma yemeğinde bir araya gelmiştir.

28 Şubat
Ticaretten Sorumlu AB Komiseri Karel De Gucht, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle İstanbul’da 28 Şubat 2014 tarihinde Gümrük Birliğine ilişkin bir görüşme gerçekleştirmiştir.