Dış Politika Kronolojisi / Ekim 2014

2 Ekim
2 Ekim 2014 tarihinde TBMM’de kabul edilen tezkere, Irak ve Suriye’deki DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele için hükümetimize askeri güç kullanma ve yabancı silahlı kuvvetlerin ülkemize gelişini onaylama yetkisi vermiştir.

7-9 Ekim
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci başkanlığında bir heyet, 7-9 Ekim 2014 tarihleri arasında Japonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Zeybekci, Japonya’da Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yuko Obuchi ve Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Koya Nishikawa’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7-9 Ekim
Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, 7-9 Ekim 2014 tarihleri arasında Makedonya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Kurtulmuş, TİKA tarafından gerçekleştirilen bazı projelerin açılış törenlerine katılmış ve Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’yle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9 Ekim
ABD Başkanının DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Orgeneral (E) John Allen, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde 9 Ekim 2014 tarihinde Sayın Başbakanımız, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Sayın Müsteşarımız tarafından kabul edilmiştir.

9-10 Ekim
Hırvatistan Savunma Bakanı, 9-10 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-10 Ekim
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 9-10 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Genel Sekreter Stoltenberg, ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla çalışma kahvaltısında biraraya gelmiş; Sayın Milli Savunma Bakanı ve Sayın Genelkurmay Başkanıyla görüşmelerde bulunmuştur. Genel Sekreter ayrıca, 10 Ekim 2014 tarihinde Gaziantep’te konuşlu ABD Patriot birliğini ziyaret etmiştir.

9-10 Ekim
Kosta Rika Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 9-10 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bri ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Kosta Rika’nın Ankara’daki Büyükelçiliğinin resmi açılışı Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve konuk Bakanın katılımıyla yapılmıştır.

10 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın 27-28 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyareti vesilesiyle kabul edilen “İşbirliği için Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Siyasi Bildiri” uyarınca, 10 Ekim 2014 tarihinde Fransa’yı ziyaret etmiştir. Anılan Ortak Bildiri’nin uygulanmasına yönelik olarak hazırlanan 2014-2016 Eylem Planı, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyareti sırasında iki ülke Dışişleri Bakanları tarafından imzalanmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Sekreteri Matthias Fekl ile ikili ekonomik ilişkilerin ve her iki ülkedeki yatırım perspektifinin güçlendirilmesi amacıyla Fransız iş adamlarıyla biraraya gelmiş ve ortak bir basın toplantısı düzenlemişlerdir. Öte yandan, ziyaret sırasında MÜSİAD Paris temsilciliğinin açılışı da yapılmıştır.

11 Ekim
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Ameen Madani, 11 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu”na katılmıştır.

11Ekim
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Anadolu Grubu tarafından Türkiye sınırına yakın Paravani nehri üzerinde inşa edilen hidroelektrik santralinin (HES) açılış törenine katılmak üzere 11 Ekim 2014 tarihinde Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Yıldız anılan tören kapsamında, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11-19 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2015-2016 dönemi geçici üyeliğine adaylığımıza ilişkin seçimlere katılmak üzere 11-19 Ekim 2014 tarihleri arasında New York’a gerçekleştirdikleri ziyaret çerçevesinde, 11 Ekim 2014 tarihinde Kuzey Amerika Başkonsoloslar Toplantısı ile ABD Türk Toplumu Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlık ettiği Başkonsoloslar Toplantısı’nda çatı kuruluşları ve derneklerle ilişkiler, 1915 olayları, kültür ve tanıtma faaliyetleri, ticari ilişkilerin geliştirilmesi, eyalet ve yerel yönetimlerle ilişkiler ve diğer konular ele alınmıştır. Öte yandan, bahsekonu toplantıyı müteakiben Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçilerimiz ve Başkonsoloslarımızın da iştirakiyle, ABD’deki Türk sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirmişlerdir.

12-15 Ekim
Singapur Başbakanı Hsien Loong Lee, 12-15 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Singapur’dan ülkemize Başbakan düzeyinde 24 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyaret olma niteliğini taşımaktadır. Başbakan Lee, Sayın Başbakanımıza ilaveten, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la görüşmüştür. Görüşmelerin ardından, iki ülke ilişkilerinin “Stratejik Ortaklık” düzeyine çıkarılmasına ilişkin Ortak Bildiri imzalanmıştır. Ziyaret sırasında, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin bir Niyet Beyanı da imzalanmıştır. Ayrıca, Singapur’un Ankara’da 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren Büyükelçiliğine mukim Büyükelçi atama kararı açıklanmıştır. Ziyaret vesilesiyle, 13 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da Türkiye-Singapur İş Konseyi toplantısı da gerçekleştirilmiştir.

12-16 Ekim
Türkiye-Arjantin Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Sayın Nureddin Nebati başkanlığında dört Milletvekilinden oluşan bir heyet, Arjantin Senatosu-Türkiye Dostluk Grubu’nun davetine icabetle, 12-16 Ekim 2014 tarihleri arasında Buenos Aires’i ziyaret etmiştir.

13-16 Ekim
Belarus Parlamentosu Cumhuriyet Konseyi Başkanı Anatoliy Rubinov ve beraberindeki Parlamento heyeti, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in konuğu olarak, 13-16 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

14-15 Ekim
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 14-15 Ekim 2014 tarihlerinde Almanya’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un davetine icabetle Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15 Ekim
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, beraberinde bir heyetle, 15 Ekim 2014 tarihinde Berlin’e günübirlik bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Sayın Zeybekci, AFC Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in başkanlığında bir heyetle görüşmüştür.

15-16 Ekim
Pakistan Ticaret Bakanı ve Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eşbaşkanı Khurram Dastgir Khan, 15-16 Ekim 2014 tarihlerinde “Türkiye-Pakistan Karma Ekonomik Komisyonu 15. Dönem Toplantısı”na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret marjında konuk Bakan Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

16 Ekim
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2015-2016 dönemi geçici üyeliği seçimleri 16 Ekim 2014 tarihinde New York’ta gerçekleştirilmiş olup, ülkemizin de aday olduğu seçimlere Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Seçimlerde, Batı Avrupa ve Diğer Devletler Grubu’ndan boşalan iki yere İspanya ve Yeni Zelanda seçilmiştir.

16 Ekim
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 16 Ekim 2014 tarihinde Budva/Karadağ’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı’na katılmıştır.

16 Ekim
Suriye’nin Dostları Grubu bünyesinde faaliyette bulunan Ekonomik İyileşme ve Çalışma Grubu son toplantısı, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı, Genel Sekreteri, Geçici Hükümet Başkanı ve Ekonomi-Maliye Bakanının katılımıyla, 16 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir.

16-17 Ekim
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 16-17 Ekim 2014 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret ederek AB yetkilileriyle temaslarda bulunmuştur.

16-18 Ekim
İran İslam Cumhuriyeti Sağlık, Tedavi ve Tıbbi Eğitim Bakanı Seyed Hassan Ghazizadeh Hashemi, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun davetine icabetle ve ülkemizdeki sağlık sisteminin işleyişini daha yakından görmek amacıyla 16-18 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

18 Ekim
Sayın Cumhurbaşkanımız, Afganistan Cumhurbaşkanı Dr. Eşref Gani Ahmedzai’nin davetine icabetle, 18 Ekim 2014 tarihinde Afganistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

18-22 Ekim
Avrupa Konseyi (AK) İnsan Hakları Komiseri (İHK) Nils Muiznieks, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen İkinci Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu’na katılmak üzere, 18-22 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Muiznieks’e ziyareti sırasında İHK Ofisi’nden Giancarlo Cardinale ve Hasan Bermek eşlik etmiştir. Muiznieks, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sayın Fuat Oktay’la biraraya gelmiş ve Ombudsmanlık Sempozyumu’nun açılışında bir konuşma yapmıştır.

19-21 Ekim
Katar Milli Savunma Bakanı Tümgeneral Hamad bin Ali Al-Attiyah, 19-21 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Sayın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19-22 Ekim
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 19-22 Ekim 2014 tarihleri arasında Güney Kore’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaretinde, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Meclis Başkanı ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20 Ekim
Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun 20 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen devir-teslim törenine ülkemizi temsilen Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli katılmıştır.

20-21 Ekim
Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İşler, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimizin Özel Temsilcisi sıfatıyla, 20-21 Ekim 2014 tarihlerinde Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın İşler ziyaret vesilesiyle Tobruk, Misurata ve Trablus’ta Libyalı yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Libya’nın siyasi bir kriz yaşadığı dönemde anılan ziyaret, ülkemizin Libya’ya desteğini vurgulamak için fırsat teşkil etmiştir.

20-21 Ekim
Tunus Dışişleri Bakanı Munci Hamdi, 20-21 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde konuk Bakan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam’la biraraya gelmiştir. Bakan Hamdi ayrıca Ankara’daki temaslarının ardından 21 Ekim’de İstanbul’a geçerek Tunus’un İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi açılışını yapmıştır.

22 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak ve Atılım Üniversitesi’nde “Greek-Turkish Relations in the New Perilous Security Environment” başlıklı bir sunumda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden YDP Milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’yi 22 Ekim 2014 tarihinde kabul etmiştir.

22-23 Ekim
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 22-23 Ekim 2014 tarihlerinde İngiltere’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Zeybekci, 23 Ekim’de İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingstone ile Londra’da görüşmüştür. Görüşmede TTIP ve Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi konuları başta olmak üzere, ikili ticaret ve yatırım ilişkileri ve iki ülkeye ilişkin önem arzeden diğer konular ele alınmıştır.

22-23 Ekim
Sayın Cumhurbaşkanımız, 22-23 Ekim 2014 tarihlerinde Letonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik ile Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker refakat etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Letonya ziyareti kapsamında Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, Meclis Başkanı Solvite Aboltina ve Başbakan Laimdota Straujuma’yla görüşmelerde bulunmuştur. Sözkonusu görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanısıra başta Suriye, Irak ve Ukrayna’daki son gelişmeler olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmış, 2015 yılının ilk yarısında AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Letonya’nın ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği destek de teyit edilmiştir. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics’le biraraya gelmiştir. Öte yandan, ziyaret vesilesiyle Türkiye-Letonya İş Forumu düzenlenmiş ve “Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Protokolü” ile “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Letonya Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Arasında Niyet Mektubu” imzalanmıştır.

22-23 Ekim
Gürcistan Tarım Bakanı Otar Danelia, ülkemizin tarım alanındaki tecrübelerine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, 22-23 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’le Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-24 Ekim
Portekiz Başbakan Yardımcısı Paulo Portas, eşbaşkanlığını Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile birlikte yürüttüğü Türkiye-Portekiz Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (ETOK/JETCO) II. Dönem Toplantısı’na ve İş Forumu’na katılmak üzere, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Portas bu vesilesyle, 23 Ekim’de Ankara’da Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir. Kabule Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan da katılmıştır.

23-24 Ekim
Sayın Cumhurbaşkanımız, 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde Estonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik ile Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker refakat etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Estonya ziyareti kapsamında Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Meclis Başkanı Eiki Nestor ve Dışişleri Bakanı Urmas Paet’le görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci, başta Suriye, Irak ve Ukrayna’daki son gelişmeler olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Sayın AB Bakanımız Dışişleri Bakanı Paet’le görüşmüşlerdir.

24-25 Ekim
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 24-25 Ekim 2014 tarihlerinde Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, sözkonusu ziyaret çerçevesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’la görüşmüştür.

27-28 Ekim
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB ile ilişkilerimize ve katılım sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak amacıyla, 27-28 Ekim 2014 tarihlerinde Fransa’yı ziyaret etmiştir.

27-29 Ekim
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, AB Dönem Başkanı İtalya’nı evsahipliğinde 27-29 Ekim 2014 tarihleri arasında Roma’da yapılan “Akdeniz’de Sağlık” konulu Bakanlar Konferansı’na iştirak etmiştir.

28-31 Ekim
Katar Kültür, Sanat ve Miras Bakanı Dr. Hamad Bin Abdul Aziz Al Kuwari, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in davetine icabetle, 28-31 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Katar Devleti Kültür, Sanat ve Miras Bakanlığı Arasında 2015 Karşılıklı Kültür Yılı İle İlgili Kültürel İşbirliği Niyet Bildirgesi” imzalanmıştır.

29 Ekim
Bosna-Hersek Savunma Bakanı Zekerijah Osmiç, 29 Ekim 2014 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmiştir.

29-31 Ekim
AP Sosyalist (S&D) Grup Başkanı Gianni Pittella, 29-31 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret ederek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la ve TBMM’de grubu bulunan partilerin temsilcileriyle görüşmüştür.

30-31 Ekim
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, 30-31 Ekim 2014 tarihlerinde, AB Dönem Başkanı İtalya’nın evsahipliğinde Napoli’de düzenlenen “13. Avrupa Turizm Forumu”na katılmıştır.

30-31 Ekim
Afganistan’a yönelik çok taraflı çabaların önemli boyutunu teşkil eden ve ülkemizin öncülüğünde başlatılan İstanbul Süreci’nin Dördüncü Bakanlar Konferansı, 30-31 Ekim 2014 tarihlerinde Pekin’de düzenlenmiş, Konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

31 Ekim
Sayın Cumhurbaşkanımız, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın davetine icabetle, 31 Ekim 2014 tarihinde Fransa’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hollande’la görüşmüş, ayrıca Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (IFRI) bir konferans vermişlerdir.

31 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Ekim 2014 tarihinde Pekin’de gerçekleştirilmiş olan İstanbul Süreci Dördüncü Bakanlar Konferansı marjında Çin Karşıtı Wang Yi’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, 2014 yılında ertelenmek durumunda kalınan Cumhurbaşkanı ve Başbakan ziyaretlerinin 2015 yılında gerçekleştirilmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

31 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Ekim 2014 tarihinde Pekin’de düzenlenen İstanbul Süreci Dördüncü Bakanlar Konferansı marjnda İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le görüşmüştür.

31 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Ekim 2014 tarihinde Pekin’de düzenlenen İstanbul Süreci Dördüncü Bakanlar Konferansı marjında Pakistan Başbakanı’nın Ulusal Güvenlik ve Dışişleri Danışmanı (fiili Dışişleri Bakanı) Sartaj Aziz’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

19-21 Ekim
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Anadolu Ajansı’nın Londra Ofisi’nin açılışını yapmak amacıyla 19-21 Ekim 2014 tarihleri arasında Londra’yı ziyaret etmiştir. Başbakan Yardımcısı Arınç, ziyareti vesilesiyle İngiliz basını, Londra’da yerleşik finans çevreleri, akademisyenler, yatırımcılar ve parlamenterlerle biraraya gelmiş, ayrıca Chatham House isimli düşünce kuruluşunda bir konferans vermiştir.

21-23 Ekim G-20 Ekonomi/Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı, 21-23 Ekim 2014 tarihleri arasında Sidney’de gerçekleştirilmiş olup, toplantıya ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan iştirak etmiştir.

24-26 Ekim Birleşik Krallık’ın Avrupa Bakanı ve aynı zamanda “Yüksek Değerli İş Fırsatları” konularından da sorumlu olan David Lidington, 24-26 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Lidington, 25 Ekim 2014 tarihinde Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ve Sayın Müsteşarımız, 26 Ekim 2014 tarihinde ise AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır’la görüşmeler yapmış; Birleşik Krallık Büyükelçiliği tarafından 25-26 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen nükleer enerji temalı konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan’la birlikte iştirak etmiştir. Bakan Lidington ayrıca, 26 Ekim günü BP ve TEPAV tarafından düzenlenen 3. Enerji Forumu’na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la birlikte katılmış ve aynı gün Sayın Yıldız’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-28 Ekim
Kuveyt Sağlık Bakanı Dr. Ali Saad Al-Obaidi, 24-28 Ekim 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 26 Ekim 2014 tarihinde ülkemiz ziyaret eden Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Mohammed Al Attiyah’la görüşmüştür.

26-27 Ekim
Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkın, 26-27 Ekim 2014 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilen Narışkın, Sayın TBMM Başkanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuştur. Ziyaret, 16 yıl aradan sonra Duma Başkanı seviyesinde ülkemize yapılan ilk ziyaret olması ve Ankara’daki Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nin ziyaret vesilesiyle açılması bakımdan önemli ve verimli olmuştur. Ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde parlamentolararası işbirliğinin güçlendirilmesi imkanları üzerinde de durulmuştur.

27-28 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin’in davetine icabetle 27-28 Ekim 2014 tarihlerinde Bulgaristan’ı ziyaret etmiştir.

27-28 Ekim Sudan’ın Güney Darfur Eyaletinin Başkenti Nyala’da ülkemiz tarafından inşa edilen 150 yatak kapasiteli “Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi”nin açılışını yapmak üzere Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler ile Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu 27-28 Ekim 2014 tarihlerinde Sudan’ı ziyaret etmişlerdir. Ülkemizin inşaat, donanım ve beş yıllık işletmesi için yaklaşık 150 milyon ABD Doları tahsis ettiği Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'nin yurtdışında hayata geçirdiği en kapsamlı dış yardım projelerinden biridir. Hastane açılışı vesilesiyle düzenlenen törenlere ülkemiz ve Sudan medyasının ilgisi yüksek olmuştur. Sudan tarafının da törenlere en üst düzeyde iştirak ettikleri ve ülkemizle Sudan arasında her alanda gelişmekte olan işbirliğinden duydukları memnuniyeti ve bu işbirliğini stratejik ortaklık olarak değerlendirdiklerini vurguladıkları görülmüştür.

27 Ekim -1 Mart
Singapur Dışişleri Bakanı K Shanmugam 27 Ekim – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Ukrayna’ya ani gelişen ziyareti nedeniyle yüzyüze bir görüşme gerçekleştirilmemiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu karşıtını telefonla aramıştır. İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, 28 Ekim 2014 tarihinde Singapur Dışişleri Bakanı K Shanmugam’la İstanbul’da bir çalışma yemeğinde bir araya gelmiştir.

28 Ekim
Ticaretten Sorumlu AB Komiseri Karel De Gucht, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle İstanbul’da 28 Ekim 2014 tarihinde Gümrük Birliğine ilişkin bir görüşme gerçekleştirmiştir.