Dış Politika Kronolojisi / Haziran 2014

31 Mayıs-4 Haziran
Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve beraberindeki heyet, 31 Mayıs-4 Haziran 2014 tarihleri arasında Tanzanya’ya inceleme ziyareti gerçekleştirmiştir.

1-3 Haziran
Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu’nun (HEK) Beşinci Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov’un eşbaşkanlıklarında 1-3 Haziran 2014 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

1-4 Haziran
Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen’in başkanlığında bir ticaret heyetinin, 1-4 Haziran 2014 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Hollanda JETCO Protokolü (kurucu deklarasyon) imzalanmıştır. Bakan Ploumen ayrıca, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle İstanbul’da, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la Ankara’da biraraya gelmiştir.

1-4 Haziran
Irak Parlamentosu Başkanı Usame Nuceyfi ve Irak İslam Partisi Genel Sekreteri Ayad Samarrai, 1-4 Haziran 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

1-7 Haziran
Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstihdam Bakanı Abdou Kolley, temaslarda bulunmak üzere, 1-7 Haziran 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bahsekonu ziyaret sırasında adıgeçen, KEK Eşbaşkanı Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile de görüşmüştür.

2-3 Haziran
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, 2-3 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) III. Oturumu Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanı Atambayev’in eşbaşkanlıklarında 3 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir. YDSK sonrası, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgız Cumhuriyeti Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi III. Oturumunun Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri”nin yanında üç resmi belge imzalanmıştır. Ziyaret kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev başbaşa birer görüşme gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu YDSK toplantısında, ortak tarihi değerlerden güç alan, karşılıklı saygı ve ortak yarar anlayışıyla yürütülen işbirliğimizin daha ileri taşınması yönündeki ortak irade vurgulanmıştır.

3-4 Haziran
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un 3-4 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, 3 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov’un katılımlarıyla Türk-Türkmen İş Forumu düzenlenmiştir. Görüşmelerin ardından, Cumhurbaşkanlarının huzurunda 10 belge akdedilmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov arasında başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, son dönemde gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerin yararına dikkat çekilmiş, ziyaretler neticesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi bir seviyeye ulaştığı vurgulanmıştır. Ayrıca, Türkiye ile Türkmenistan arasında mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerin en önemli boyutlarından biri olan ekonomik ve ticari konular ele alınmıştır.

4-5 Haziran
Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, 4-5 Haziran 2014 tarihlerinde, “Turizm Alanında İşbirliği” temasıyla Bodrum’da gerçekleştirilmiştir. Zirve çerçevesinde, 4 Haziran 2014 tarihinde Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, 5 Haziran 2014 tarihinde ise Devlet Başkanları Konseyi Toplantısı yapılmıştır. Zirveye, üye ülkeler olan Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları ve Dışişleri Bakanlarının yanısıra, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov misafir olarak katılmıştır. Zirve marjında, Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Cumhurbaşkanı Nazarbayev’le ikili görüşmeler yapmış; Türkmen ve Azeri muhataplarıyla üçlü formatta biraraya gelerek enerji odaklı bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bu yılki Zirvede Azerbaycan, Dönem Başkanlığını ülkemize devretmiştir. Zirvede, turizm alanındaki işbirliği bağlamında tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Türk Konseyi üyesi ülkelerin sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel miras ile doğal güzelliklerin turizm alanında önemli bir potansiyel oluşturduğu vurgulanmış, turizm konusunda ülkemizin tecrübelerinden istifade edilmesi yönündeki beklenti dile getirilmiş ve turizmin ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi bağlamında önemli bir işlevi bulunacağı ifade edilmiştir.

3-4 Haziran
3-4 Haziran 2014 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

3-5 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve TBMM Başkan Yardımcısı Sayın Meral Akşener, 3-5 Haziran 2014 tarihleri arasında düzenlenen “Özgürlük Bayramı” kutlamalarına katılmak üzere Varşova’yı ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen sözkonusu kutlamalara katılan Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, ziyaret kapsamında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Polonya Müslümanları temsilcisi Müftü Tomasz Miczkiewicz ve Polonya’da mukim işadamlarımız ve vatandaşlarımızla biraraya gelmiş, NATOLIN Avrupa Koleji’nde “Küresel Sınamalar Karşısında AB ve Türkiye” başlıklı bir konuşma yapmış, Varşova Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Henryka Moscicka Dendys’le birlikte gerçekleştirmiştir. Öte yandan, Polonya’nın demokrasiye geçişinin 25. yıldönümü vesilesiyle ilk kez verilen Dayanışma Ödülü (Solidarity Prize), sözkonusu kutlamalar kapsamında Cumhurbaşkanı Komorowski tarafından Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na takdim edilmiştir.

4-7 Haziran
Avrupa Birliği Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, “Kazan Summit 2014” adlı, Rusya Federasyonu (RF) ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) arasındaki “6. Uluslararası Ekonomi Zirvesi”ne ve sözkonusu forum kapsamında yapılan İİT ülkeleri ve RF milletvekillerinin 3. İstişare Toplantısı’na katılmak üzere, 4-7 Haziran 2014 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nu ziyaret etmiş ve sözkonusu ziyaret çerçevesinde, RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Haziran
Aralık 2013’ten bu yana Anbar vilayetinde Felluce’ye tamamen, Ramadi’ye de kısmen hakim olan IŞİD, 5 Haziran 2014 tarihinde Samarra’ya, 6 Haziran’da ise Musul’a saldırmış, 10 Haziran tarihine kadar şehri tamamen kontrolü altına almıştır. IŞİD unsurlar, 11 Haziran’da Musul Başkonsolosluğumuzu kuşatmış, içeride bulunan, Başkonsolosumuz ve Başkonsolosluk personelimiz dahil 49 vatandaşımızı alıkoyarak başka bir mahalle götürmüştür. Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santraline mazot taşıyan 32 TIR şoförümüz de 11 Haziran tarihinde alıkonulmuş, ancak bu vatandaşlarımız 3 Temmuz günü serbest bırakılarak ülkemize getirilmiştir.

7 Haziran
Ukrayna’da 25 Mayıs 2014 tarihinde yapılan Devlet Başkanlığı seçimini kazanan Petro Poroşenko’nun 7 Haziran 2014 tarihinde Ukrayna Parlamentosunda düzenlenen göreve başlama törenine ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç katılmıştır.

7 Haziran
Sayın Başbakanımız, özel bir ziyaret nedeniyle ülkemizde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla 7 Haziran 2014 tarihinde, İstanbul’da Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-8 Haziran
Türkiye-Pasifik’teki Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri (PSIDS) Dışişleri Bakanları Toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde, 7-8 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. PSIDS’in (Cook Adaları, Fiji, Kiribati, Marşal Adaları, Mikronezya, Nauru, Niue, Palau, Papua Yeni Gine, Samoa, Solomon Adaları, Tonga, Tuvalu, Vanuatu) yanısıra Doğu Timor’un da davet edildiği toplantıya, anılan ülkeler Cumhurbaşkanı (1), Bakan (6), Bakan Yardımcısı (2), Genel Müdür, Daimi Temsilci/Yardımcısı başkanlıklarındaki heyetlerle iştirak etmiştir. Toplantı marjında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kiribati Cumhurbaşkanı, Dışişleri ve Göç Bakanı Anote Tong, Fiji Dışişleri Bakanı Ratu Inoke Kubuabola ve Vanuatu Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Sato Kilman ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

8-10 Haziran
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Igor Lukšić’in davetine icabetle, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Karadağ Dışişleri Bakanlığı arasnıdaki İşbirliği Protokolü’nü imzalamak üzere, 8-10 Haziran 2014 tarihleri arasında Karadağ’ı ziyaret etmiştir.

9-10 Haziran
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 9-10 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve konuk Cumhurbaşkanının gerçekleştirdikleri başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından kültür, turizm, gümrük, sinema ve nüfus alanlarında işbirliği dahil olmak üzere on adet belge imzalanmıştır. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Sayın Başbakanımız ve İran Cumhurbaşkanı’nın eşbaşkanlıklarında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Birinci Toplantısı da düzenlenmiş olup, YDİK’e katılan Sayın Bakanlarımız İranlı karşıtlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. YDİK sonunda bir Ortak Bildiri kabul edilmiştir.

9-15 Haziran
AFC Schleswig-Holstein Eyaleti Ekonomi Bakanı Reinhard Meyer ve Bağımsız Hansa Şehri Hamburg Senatörü Frank Horch başkanlıklarında bir heyet, 9-15 Haziran 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet ziyaret kapsamında Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan’la görüşmüştür.

10 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 10 Haziran 2014 tarihinde, Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Başbakan Aleksandar Vuciç, Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve Ticaret-Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Haziran
Polonya Milli Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle, 10-11 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçenin Sayın Yılmaz’la gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ve bölgesel konuların yanısıra, savunma ve güvenlik işbirliği, eğitim ve teknoloji konularında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

11-12 Haziran
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 11-12 Haziran 2014 tarihlerinde, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’na bağlı gemilerimizin gerçekleştirdiği ziyaretle eşzamanlı olarak Cibuti’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

11-13 Haziran
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 11-13 Haziran 2014 tarihleri arasında, Bakü’de düzenlenen TÜRKPA V. Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Sayın Çiçek, TÜRKPA üyesi ülkelerin Meclis Başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiş ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir. TÜRKPA V. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde Sayın TBMM Başkanı, ülkemizin TÜRKPA’yı önemli bir oluşum olarak benimsediğini, üye ülkeler arasında siyasi bir sorun bulunmadığını ve bu durumun ekonomik, ticari ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda ilişkilerimizi derinleştirmeye imkan sağladığını belirtmiştir.

11-13 Haziran
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 11-13 Haziran 2014 tarihleri arasında, Dünya Bankası ve Levant İş Konseyi tarafından Beyrut’ta ortaklaşa düzenlenen “Over The Horizon: A New Levant” başlıklı konferansa katılmak üzere Lübnan’ı ziyaret etmiştir.

12-14 Haziran
ABD’nin BM Nezdindeki Daimi Temsilcisi Samantha Power, 12-14 Haziran 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

12-15 Haziran
Kamerun Başbakan Yardımcısı Louis Paul Motaz başkanlığındaki bir heyet, II. KEK toplantısı vesilesiyle, 12-15 Haziran 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet, KEK Eşbaşkanı Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret sırasında ekonomik ilişkilerin yanısıra, turizm, madencilik ve insani yardım konuları ele alınmıştır.

13 Haziran
Türkiye-Polonya III. Dönem Düzenli İstişare Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski’nin eşbaşkanlıklarında, 13 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

14-18 Haziran
İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, 14-18 Haziran 2014 tarihleri arasında, ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu çerçevede terörizmle mücadele konuları ele alınmıştır.

16 Haziran
30 Eylül 2014 tarihinde görev süresi sona erecek olan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Galler Zirvesi hazırlıklarını ele almak ve veda niteliğinde temaslarda bulunmak üzere, 16 Haziran 2014 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde adıgeçen, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16-17 Haziran
Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, 16-17 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Komiser Füle sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

17 Haziran
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 17 Haziran 2014 tarihinde Roma’da düzenlenen “Lübnan Silahlı Kuvvetlerine Destek” konferansına katılarak İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

17 Haziran
Irak’ta yaşanan gelişmeler sonrası Basra’da ortaya çıkan güvenlik zafiyeti nedeniyle, Basra Başkonsolosluğumuzun faaliyetlerine geçici olarak son verilmiş ve personelimiz 17 Haziran 2014 tarihinde Kuveyt üzerinden tahliye edilmiştir.

18-20 Haziran
“16. Afrika Enerji Forumu”, Karpowership evsahipliğinde, 18-20 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın yanısıra çok sayıda Afrikalı Bakanın da iştirak ettiği sözkonusu toplantı marjında, Sayın Bakan Yıldız tarafından Afrikalı Bakanlara 18 Haziran 2014 tarihinde bir öğle yemeği düzenlenmiştir. Anılan yemek kapsamında Sayın Bakan Yıldız, Zambiya Eski Cumhurbaşkanı Rupiah Banda, Mozambik Enerji Bakanı Salvador Namburete, Zambiya Maden Enerji ve Su Bakanı Christopher Yaluma, Gana Enerji ve Petrol Bakanı Emmanuel Armah-Kofi Buah ve Nijerya Eski Enerji Bakanı Bart Nnaji’yle ikili görüşmelerde bulunmuştur.

19 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, “Ashgabat Expo Build 2014” fuarının açılışına katılmak ve çeşitli temas ve görüşmelerde bulunmak üzere, 19 Haziran 2014 tarihinde Aşkabat’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19 Haziran
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 30. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin’in evsahipliğinde, 19 Haziran 2014 tarihinde Varna’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Bulgaristan’ın 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana sürdürmekte olduğu KEİ Dönem Başkanlığı Yunanistan’a devredilmiştir. Ülkemiz anılan toplantıya Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığındaki bir heyetle katılmıştır.

15-19 Haziran
21. Dünya Petrol Kongresi (WPC), 15-19 Haziran 2014 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenmiştir. Ayrıca, müteakip WPC toplantısının 2017 yılında İstanbul’da düzenlenecek olması çerçevesinde 19 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da bir devir-teslim töreni yapılmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başkanlığında, TPAO, BOTAŞ, MTA gibi kurumların yetkililerinden oluşan bir heyetle sözkonusu etkinliğe katılım sağlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, anılan kongre marjında, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak’la görüşmüştür.

18-20 Haziran
“16. Afrika Enerji Forumu”, Karpowership evsahipliğinde, 18-20 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın yanısıra çok sayıda Afrikalı Bakanın da iştirak ettiği sözkonusu toplantı marjında, Sayın Bakan Yıldız tarafından Afrikalı Bakanlara 18 Haziran 2014 tarihinde bir öğle yemeği düzenlenmiştir. Anılan yemek kapsamında Sayın Bakan Yıldız, Zambiya Eski Cumhurbaşkanı Rupiah Banda, Mozambik Enerji Bakanı Salvador Namburete, Zambiya Maden Enerji ve Su Bakanı Christopher Yaluma, Gana Enerji ve Petrol Bakanı Emmanuel Armah-Kofi Buah ve Nijerya Eski Enerji Bakanı Bart Nnaji’yle ikili görüşmelerde bulunmuştur.

19-20 Haziran
Türkiye-Almanya Stratejik Diyalog Mekanizması (SDM) İkinci Toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Almanya Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier eşbaşkanlıklarında, 19-20 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. SDM kapsamında, iki ülkenin Dışişleri Bakanları öncülüğünde Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlarımızdan temsilci ve uzmanlar biraraya gelerek, ikili ilişkilerin yanısıra, uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunmuş ve işbirliği imkanlarını değerlendirmişlerdir. Bu çerçevede, “İkili İlişkiler”, “Avrupa Ortaklığı”, “Güvenlik Politikaları”, “Terörle Mücadele” ve “Bölgesel ve Uluslararası Gelişmeler” konulu Çalışma Grupları biraraya gelmiştir. Toplantı kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Alman mevkidaşı Steinmeier arasında yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerimizi ilgilendiren konuların yanısıra, ortak gündemde yer alan güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

19-20 Haziran
Sayın Başbakanımız, Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. kuruluş yıldönümü çerçevesinde 19-20 Haziran 2014 tarihlerinde Viyana’ya yapmış olduğu ziyaret kapsamında Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz’u kabul etmiştir.

19-20 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 19-20 Haziran 2014 tarihlerinde, Issık-Göl’de gerçekleştirilen Türk Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar 4. Toplantısı’na iştirak etmiştir.

20 Haziran
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 20 Haziran 2014 tarihinde, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian’la Paris’te görüşmüştür.

20 Haziran
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, 20 Haziran 2014 tarihinde, Bükreş’te düzenlenen GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

20 Haziran
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, 20 Haziran 2014 tarihinde, Mitroviça’daki Bayrampaşa İsa Bey Camii’nin açılış törenine katılmak üzere Kosova’yı ziyaret etmiştir.

20 Haziran
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, 20 Haziran 2014 tarihinde, Üsküp’te bulunan Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin 2013-2014 Akademik yılı mezuniyet törenine katılmak üzere Makedonya’yı ziyaret etmiştir.

20-21 Haziran
Sayın Başbakanımız, Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, 20-21 Haziran 2014 tarihlerinde Fransa’yı ziyaret ederek Paris ve Liyon’da temaslarda bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı François Hollande’la başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapılmış, 21 Haziran’da Fransa’nın önde gelen şirketlerinin yöneticileriyle bir çalışma toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sayın Başbakanımız ayrıca, Liyon’da Rhones Alpes Bölge Valisi ve Liyon Belediye Başkanı’nı kabul etmiş ve UETD’nin 10. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılarak vatandaşlarımıza hitaben konuşma yapmıştır.

23 Haziran
Türkiye-AB 52. Ortaklık Konseyi Toplantısı, 23 Haziran 2014 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya tarafımızdan AB Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB tarafından ise Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle katılmışlardır.

23 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, TİKA tarafından tamamlanan Gorazde Kanton Hastanesi tadilatı ile ek kat inşası projesinin açılışını yapmak üzere, 23 Haziran 2014 tarihinde Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir.

23-26 Haziran
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 23-26 Haziran 2014 tarihleri arasında, Moğolistan Büyük Kural Başkanı (Meclis Başkanı) Enkhbold’un davetine icabetle, Moğolistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarete, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 45. Yıldönümüne isabet etmesi münasebetiyle ayrı bir önem atfedilmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Çiçek, Moğolistan Meclis Başkanı’yla heyetlerarası, Moğolistan Cumhurbaşkanı Elbegdorj ve Başbakan Altankhuyag’la da başbaşa görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 45. Yıldönümünde Moğolistan’la ilişkilerimizde yakalanan ivmeden duyulan memnuniyet dile getirilmiş ve işbirliğimizin daha da güçlendirilerek sürdürülmesine vurgu yapılmıştır.

24 Haziran
Sayın Başbakanımız, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileriyle, 24 Haziran 2014 tarihinde Ankara Palas’ta öğle yemeğinde bir araya gelmiştir.

24 Haziran
Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Geçiş Dönemi Başbakanı Andre N’Zapayéké, Sayın Başbakanımızın davetine icabetle, 24 Haziran 2014 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan, ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve OAC’de son dönemde yaşanan gelişmeleri Sayın Başbakanımızla bir çalışma yemeğinde ele almıştır.

25 Haziran
Ülkemiz ile AB arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan Geri Kabul Anlaşması’na ilişkin Kanun Tasarısı, 25 Haziran 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 193 oyla (21 red) kabul edilmiştir.

25 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 25 Haziran 2014 tarihinde, AB Ticaret Komiseri Karel De Gucht’la Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda Brüksel’de görüşmüştür.

25 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’la 25 Haziran 2014 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, 25 Haziran 2014 tarihinde, Bükreş’te düzenlenen GDAÜ Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmıştır.

24-25 Haziran
24-25 Haziran 2014 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantıda, bölgesel gelişmeler, Ukrayna krizi, NATO’nun Açık Kapı Politikası, 2014 sonrasında İttifak’ın Afganistan’la angajmanı, 2014 Eylül ayında düzenlenecek Galler Zirvesi ve bu bağlamda NATO’nun ortaklarıyla ilişkilerinin geliştirilmesi gibi konular ele alınmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ayrıca, bazı mevkidaşlarıyla toplantı marjında ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

24-26 Haziran
Altı kişilik TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu heyeti, Münih’te görülmeye devam eden NSU duruşmasını izlemek ve hükümlü vatandaşlarımızın bulunduğu bir cezaevini ziyaret etmek üzere, 24-26 Haziran 2014 tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret etmişlerdir.

24-27 Haziran
Katar Sağlık Bakanı Abdullah bin Khalid Al-Qahtani, 24-27 Haziran 2014 tarihleri arasında, beraberindeki bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’yla sağlık turizmi ve sağlıkta işbirliği konularının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-27 Haziran
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyet, San Diego’da düzenlenen “2014 BIO Uluslararası Fuarı”na katılmak üzere, 24-27 Haziran 2014 tarihleri arasında ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

25-27 Haziran
25 Haziran 2014 tarihinde, Nairobi’de Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Çevre Bakanları İstişare Toplantısı ve 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Çevre Meclisi 1. Toplantısı düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantılara Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

26 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisinin evsahipliğinde, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileriyle 26 Haziran 2014 tarihinde düzenlenen akşam yemeğine onur konuğu olarak katılmıştır.

26 Haziran
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, beraberindeki heyetle 26 Haziran 2014 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlula biraraya gelmiştir.

26-27 Haziran
III. İstanbul Arabuluculuk Konferansı, çatışma çözümünde etkin bir aktör olarak Türkiye algısının güçlendirilmesi, ülkemizin 2010 yılında Finlandiya’yla birlikte Birleşmiş Milletler çerçevesinde başlattığı “Barış İçin Arabuluculuk Girişimi”nin görünürlüğünün arttırılması, önleyici diplomasi ve çatışma çözümü alanında ülkemizin kapasite inşasının desteklenmesi hedefiyle, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğluın himayesinde 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde, 70’e yakın kurum ve kuruluşu temsilen Türkiye’den ve yurtdışından 200 civarında katılımcının iştirakiyle gerçekleştirilmiştir.

26-27 Haziran
Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğluın evsahipliğinde 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde düzenlenen “III. İstanbul Arabuluculuk Konferansı”na katılmış, yüksek düzeyli oturumda Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla birlikte katılımcılara hitap etmiş, ayrıca Konferans vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Emekli Büyükelçi Sayın Ertuğrul Apakan’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26-27 Haziran
İsveç Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag, İsveç’in Konya’nın Kulu ilçesindeki Fahri Konsolosluğunun açılışına katılmak üzere, 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26-27 Haziran
Ülkemizi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker başkanlığında bir heyetin temsil ettiği Afrika Birliği’nin (AfB) 23. Zirve toplantısı, 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da düzenlenmiştir.

26-28 Haziran
Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanoski, 26-28 Haziran 2014 tarihleri arasında, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Haziran
Türkiye-Portekiz JETCO 1. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve beraberindeki heyetin katılımıyla, 27 Haziran 2014 tarihinde Lizbon’da gerçekleştirilmiştir.

27 Haziran
Boğaziçi Enerji Kulübü tarafından 27 Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da “Enerji, Yatırımlar ve Jeopolitik” başlıklı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın da iştirak ettiği etkinliğe, aralarında Yemen Başbakan Yardımcısı ve Elektrik Bakanı Abdullah Mohsen Al-Akwa ve ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerin Enerji Bakan ve Bakan Yardımcıları katılmıştır. Bu vesileyle Sayın Başbakanımız, Yemen Başbakan Yardımcısı ve Elektrik Bakanı Al-Akwa’yı kabul etmiştir. Ayrıca, toplantı kapsamında Sayın Bakan Yıldız konuk Bakanlar ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

27-28 Haziran
Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç, Belarus Anayasa Mahkemesi’nin 20. kuruluş yıldönümü vesilesiyle, 27-28 Haziran 2014 tarihlerinde Minsk’te düzenlenen “Anayasal Denetim: Gelişme ve İlerlemeye İlişkin Modern Eğilimler” başlıklı uluslararası konferansa katılmak üzere Belarus’u ziyaret etmiş, bu vesileyle Belarus Anayasa Mahkemesi Başkanı Petr Miklaseviç’le ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.


29 Haziran
Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı Mihail Formuzal, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 29 Haziran 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Haziran-3 Temmuz
30 Haziran-3 Temmuz 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden Vietnam Ulusal Meclisi Sosyal İşler Komitesi heyeti, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Ayşenur İslam’la görüşmüştür.