Dış Politika Kronolojisi / Kasım 2014

3 Kasım
Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimizin Özel Temsilcisi Milletvekili Sayın Emrullah İşler, Libya’da sürmekte olan krize çözüm getirilmesi yolundaki çabalarımız kapsamında 3 Kasım 2014 tarihinde Libya’nın Beyda şehrine bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın İşler, ziyaret vesilesiyle Libya’da TM’ye bağlı Geçici Başbakan Abdullah El Seni ve Dışişleri Bakanı Muhammed Dayri’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4 Kasım
KKTC Cumhurbaşkanı’nın Müzakerecisi Ergun Olgun, göreve gelmesinin ardından ilk kez 4 Kasım 2014 tarhinde Ankara’yı ziyaret etmiş ve Sayın Bakanımız ve Sayın Müsteşarımız tarafından kabul edilmiştir.

4-6 Kasım
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 4-6 Kasım 2014 tarihleri arasında Norveç’i ziyaret ederek, Norveç AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Vidar Helgesen ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

5-7 Kasım
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Ahmet Berat Çonkar ve beraberindeki heyet, 5-7 Kasım 2014 tarihleri arasında Roma’da düzenlenen “Parlamentolararası Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (ODGP) ve Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) Konferansı”na katılım sağlamıştır.

5-7 Kasım
Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 5-7 Kasım 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

6-7 Kasım
Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un davetine icabetle, 6-7 Kasım 2014 tarihlerinde Türkmenistan’ı ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın görevi devraldıktan sonra Orta Asya bölgesine yaptığı bu ilk ziyarette, Sayın Bakanımız, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı da heyette yer almışlardır. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında “Ticari ve Ekonomik İşbirliğinin Genişletilmesi ve Derinleştirilmesine Dair Anlaşma” ile “Ulaştırma Alanında İşbirliğinin Öncelikli Alanlarına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmış ve “Türk-Türkmen İş Forumu” düzenlenmiştir.

6-8 Kasım
“Güneydoğu Avrupa’da Enerji Güvenliği Zirvesi” 6-8 Kasım 2014 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenmiştir. Sözkonusu etkinliğe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın davetine icabetle Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile Kosova Ekonomik Kalkınma Bakanı Fadil İsmajli iştirak etmiştir.

7 Kasım
ABD Savunma Bakanlığı Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Christine Wormuth, 7 Kasım 2014 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Sayın Müsteşarımız, Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet Özel ve Cumhurbaşkanı Dışişleri Başdanışmanı Sayın İbrahim Kalın’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7-8 Kasım
Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, 7-8 Kasım 2014 tarihlerinde, Avusturya’ya işgücü göçünün 50. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Viyana’yı ziyaret etmiştir.

8 Kasım
Reform Eylem Grubu’nun (REG) ilk toplantısı, Sayın Bakanımız, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’nın katılımlarıyla 8 Kasım 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

10 Kasım
Sayın Bakanımız, 10 Kasım 2014 tarihinde, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in (YDSK) alt organı olan Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun (OSPG) III. Toplantısı vesilesiyle Kiev’i ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret kapsamında Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko tarafından kabul edilmiş, Kırım Tatar Türklerinin liderleriyle biraraya gelmiş ve başkanlığını Büyükelçi Sayın Ertuğrul Apakan’ın yürüttüğü AGİT Özel Gözlem Misyonu’nu ziyaret etmiştir.

11 Kasım
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 75. Toplantısı, 11 Kasım 2014 tarihinde Brüksel’de yapılmıştır. Toplantıya ülkemizden AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile KPK TBMM Kanadı Eşbaşkanı Sayın Afif Demirkıran başkanlığındaki Milletvekili heyetimiz katılmıştır.

12 Kasım
Türk-Yunan İş Forumu, 12 Kasım 2014 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Yunanistan Kalkınma ve Rekabet Bakanı Kostas Skrekas’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir

12 Kasım
ABD Donanma Sekreteri Ray Mabus, 12 Kasım 2014 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüştür.

12-14 Kasım
Sayın Bakanımız, 12-14 Kasım 2014 tarihleri arasında Yeni Zelanda’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Türkiye’den Yeni Zelanda’ya 20 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur. Sayın Bakanımız ziyareti sırasında, Gazi İşleri Bakanı Craig Foss, Dışişleri Bakanı Murray McCully ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Dışişleri Sözcüsü David Shearer’la görüşmüş, ayrıca Genel Vali Jerry Mateparae tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkiler, 2015 yılında düzenlenecek Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri ve bu kapsamda Yeni Zelanda makamlarıyla işbirliğimiz ile başta Asya-Pasifik ve Orta Doğu’daki gelişmeler olmak üzere bölgesel konular ele alınmıştır.

13-14 Kasım
Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) III. Dönem Toplantısı, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjártó’nun eşbaşkanlıklarında, 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Konuk Bakan Szijjártó ziyaret vesilesiyle ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la görüşmüş; Türk özel sektör yöneticileri ve Türk-Macar Ticaret Evi yetkilileriyle biraraya gelmiştir.

13-14 Kasım
İngiltere Lordlar Kamarası Muhafazakar Parti üyesi Lord Balfe, 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la görüşmüştür.

15 Kasım
Dördüncü MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı, G-20 Avustralya Dönem Başkanlığı Liderler Zirvesi marjında, 15 Kasım 2014 tarihinde Brisbane’da düzenlenmiştir. Güney Kore Dışişleri Bakanı Yung Byung-se’nin koordinatör ülke Dışişleri Bakanı sıfatıyla başkanlık ettiği toplantıya, Sayın Bakanımız tarafından katılım sağlanmıştır.

15-16 Kasım
Sayın Başbakanımız, 15-16 Kasım 2014 tarihlerinde Brisbane’de düzenlenen G-20 Zirvesi marjında GAC Devlet Başkanı Zuma ile biraraya gelmiştir. Zirveye Sayın Başbakanımız başkanlığında Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Sayın Bakanımız ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in de yer aldığı bir heyet ile iştirak edilmiştir.

15-21 Kasım
Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı James Jones, 15-21 Kasım 2014 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet Özel tarafından kabul edilmiştir.

17-18 Kasım
Sayın Başbakanımız, beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in de yeraldığı bir heyetle, 17-18 Kasım 2014 tarihlerinde Filipinler’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 65. yıldönümünde düzenlenen bu ziyaret, ülkemizden Filipinler’e Başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir. Sayın Başbakanımız, Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino’yla ikili ilişkilerimizin yanısıra Güney Çin Denizi’nde yaşanan anlaşmazlıklar ve Orta Doğu’daki gelişmeler başta olmak üzere, bölgesel konuların ele alındığı kısıtlı katılımlı ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında “Hava Ulaştırma Anlaşması” imzalanmıştır. Ziyaret çerçevesinde Sayın Başbakanımız, Filipinler Dışişleri Bakanlığında Türk Dış Politikası hakkında bir konferans vermiş, ayrıca Manila’daki bir ilköğretim okulunda TİKA tarafından kurulan iki bilgisayar laboratuarının açılış törenine katılmıştır.

17-20 Kasım
Belarus Devlet Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Mezhuev, 17-20 Kasım 2014 tarihleri arasında, Sayın MGK Genel Sekreterinin davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

17-21 Kasım
Mali Ulusal Meclis Başkanı İssaka Sidibe, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, 17-21 Kasım 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımızla gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye ile Mali arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi konusu ele alınmış, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

18 Kasım
Türkiye-Finlandiya ilişkilerinin 90. Yıldönümü çerçevesinde, Finlandiya 10. Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari ve Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Finlandiya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) işbirliğiyle düzenlenen “90th Year of Turkish-Finnish Friendship Agreement: Together for Enhanced and More Stable Europe” başlıklı yüksek düzeyli seminere katılmak üzere 18 Kasım 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir.

18-19 Kasım
Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Politik Büro Üyesi, Siyaset-Hukuk Komisyonu Genel Sekreteri (Başbakan Yardımcısı düzeyinde) Meng Jianzhu, ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping’in “Özel Temsilcisi” sıfatıyla, ÇHC ile siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik istişarelerde bulunmak üzere 18-19 Kasım 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-19 Kasım
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere, 18-19 Kasım 2014 tarihlerinde Belçika’yı, 20-21 Kasım 2014 tarihlerinde ise Lüksemburg’u ziyaret etmiştir.

18-21 Kasım
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere, 18-19 Kasım 2014 tarihlerinde Belçika’yı, 20-21 Kasım 2014 tarihlerinde ise Lüksemburg’u ziyaret etmiştir.

19-20 Kasım
Sayın Cumhurbaşkanımız, 19-20 Kasım 2014 tarihlerinde Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sayın Bakanımız, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz refakat etmişlerdir.

19-21 Kasım
Sayın Cumhurbaşkanımız, II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi marjında, 20-21 Kasım 2014 tarihleri arasında Ekvator Ginesi’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve refikalarına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sayın Bakanımız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker, Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlıklarının bürokratlarından oluşan bir heyet eşlik etmiştir. Ziyaret sırasında iki ülke arasında “Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Kültürel İşbirliği Anlaşması”, “Diplomasi Eğitimine, Bilgi ve Belgelerin Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Diplomatik Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Kaldırılması Anlaşması” ve “Ticari, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

20-21 Kasım
Sayın Başbakanımız, 20-21 Kasım 2014 tarihlerinde Irak’ı ziyaret etmiş; sözkonusu ziyaret marjında ilk gün Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Başbakan Haydar El Ebadi, Cumhurbaşkanı Yardımcıları Usame Nuceyfi ve Ayad Allavi ile Türkmen Bakan ve Milletvekillerinden oluşan bir heyetle görüşmüştür. Ziyaretin ikinci günü Erbil’de temaslarda bulunan Sayın Başbakanımız, IKBY Başkanı Mesud Barzani ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile ayrı ayrı görüşmüş; TSK’nın Peşmerge’ye eğitim verdiği Diyana Kampı ile AFAD tarafından Türkmen soydaşlarımızın barınması için inşa edilen Zaho-Berseve’deki tesiste incelemelerde bulunmuştur.

20-22 Kasım
Atlantik Konseyi 6. Enerji ve Ekonomi Zirvesi, 20-22 Kasım 2014 tarihlerinde “Doing Business in Turbulent Times” temasıyla İstanbul’da düzenlenmiştir. Açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz ve Avrupa Birliği İklim ve Enerji Komiseri Miguel Arias Canete tarafından yapılan Zirve’de, enerji alanındaki imkan ve sınamaları ele alan eş-zamanlı paneller düzenlenmiştir. Zirve’nin ikinci gününde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan “Global Economi Recovery – Have We Weathered the Storm?” temalı çalışma yemeğinde bir konuşma yapmıştır. Zirve’ye Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği eski Bakanı Yannis Maniatis, Irak Petrol Bakanı Adil Abdülmehdi, IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami’nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere 40 ülkeden 350 yetkili katılmıştır. Zirve, 22 Kasım’da Sayın Başbakanımız ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın konuşma yaptıkları çalışma kahvaltısıyla sona ermiştir.

21-23 Kasım
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 21-23 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başkan Yardımcısı Biden, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızla kapsamlı görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne Sayın Başbakanımızla birlikte katılarak bir konuşma yapmıştır.

23-24 Kasım
Sayın TBMM Başkanımız, 23-24 Kasım 2014 tarihlerinde, Makedonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın TBMM Başkanımız, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Meclis Başkanı Trajko Veljanovski ve Başbakan Nikola Gruevski’yle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

24-25 Kasım
Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve beraberindeki heyet, 24-25 Kasım 2014 tarihlerinde başkent Cezayir’de gerçekleştirilen “Afrika’da Anayasa Hukuku Alanındaki Gelişmeler” konulu uluslararası konferansa katılmıştır. Sayın Haşim Kılıç bu vesileyle 25 Kasım 2014 tarihinde Cezayir Anayasa Konseyi Başkanı Mourad Medelci ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-26 Kasım
Türkiye-RF Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 13. Dönem Toplantısı, 24-26 Kasım 2014 tarihleri arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın eşbaşkanlığında Moskova’da gerçekleştirilmiştir.

25 Kasım
Sayın Başbakanımız, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunan KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’yla 25 Kasım 2014 tarihinde biraraya gelmiştir. Sayın Bakanımız ve KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami de görüşmelere iştirak etmiştir.

25-26 Kasım
Sayın TBMM Başkanımız, Arnavutluk Meclis Başkanı İlir Meta’nın davetine icabetle, 25-26 Kasım 2014 tarihlerinde Arnavutluk’u ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız bu çerçevede, Arnavutluk Meclis Başkanı İlir Meta, Başbakan Edi Rama ve Cumhurbaşkanı Bujar Nishani’yle görüşmüş, anamuhalefetteki Demokratik Parti Genel Başkanı Lulzim Basha’yı kabul etmiştir.

25-28 Kasım
İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 30. Toplantısı, 25-28 Kasım 2014 tarihleri arasında, Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Malezya Başbakan Yardımcısı ile 24 üye ülkeden ilgili Bakanlar katılmıştır. İSEDAK 30. Toplantısı kapsamında, 25-26 Kasım 2014 tarihlerinde Kıdemli Memurlar Toplantısı, 27 Kasım 2014 tarihinde ise Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde Bakanlar Toplantısı gerçekleştirilmiş, 28 Kasım 2014 tarihinde “İslam Ülkelerinin Kalkınma Çabalarında Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) Rolü” ve “İslam Ülkelerinin Kalkınma Sorunları ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi” konulu Özel Oturumlar tertiplenmiştir. İSEDAK 30. Toplantısında, üye ülkelerin İSEDAK Stratejisini benimsediği bir kez daha vurgulanmıştır.

25-28 Kasım
Makedonya Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Janakieski, İzmir’de çeşitli temaslarda bulunmak ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan’la Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmek üzere 25-28 Kasım 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26-27 Kasım
Türkiye-Lüksemburg Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (ETOK/JETCO) II.Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımıyla 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde Lüksemburg’da gerçekleştirilmiştir.

26-27 Kasım
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakereleri ve Gümrük Birliği’nin revizyonu görüşmelerine katılmak üzere, 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde Lüksemburg’u ziyaret etmiştir.

27-28 Kasım
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 27-28 Kasım 2014 tarihlerinde Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş; ziyareti çerçevesinde RF Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev’le görüşmüştür.

26-28 Kasım
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 26-28 Kasım 2014 tarihleri arasında İsveç’i ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve diğer yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

28-30 Kasım
Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, 28-30 Kasım 2014 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.