Dış Politika Kronolojisi / Mayıs 2014

1-3 Mayıs
Umman Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Yusuf bin Alawi, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 1-3 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

4-9 Mayıs
Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Stephan Weil, beraberindeki heyetle, 4-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında Eyalet Başbakanı Weil, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş olup, çeşitli temaslarda bulunmuştur. Resmi heyette yer alan Aşağı Saksonya Meclis Başkanı Bernd Busemann, 5 Mayıs 2014 tarihinde TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiştir.

5-6 Mayıs
5-6 Mayıs 2014 tarihlerinde Viyana’da düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 124. toplantısına Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu beraberinde bir heyet ile iştirak etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, toplantı marjında ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

5-8 Mayıs
Singapur Ulaştırma Bakanı Lui Tuck Yew, 5-8 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6-7 Mayıs
Sayın Cumhurbaşkanımız, 6-7 Mayıs 2014 tarihlerinde Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Devlet Başkanları Üçlü Zirve Toplantısı ve Gürcistan’a resmi ziyaret çerçevesinde Tiflis’i ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız eşlik etmiştir.

6-7 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan başkanlığında bir heyet, 6-7 Mayıs 2014 tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilen OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katılmıştır. Sayın Babacan toplantı marjında; ABD, Lüksemburg, İsviçre, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nden Bakanlarla görüşmüştür. Bakanlar Konseyi’nin ardından yapılan gayrıresmi Ticaret Bakanları toplantısına Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci katılmıştır.

9 Mayıs
Müzakere sürecimiz bağlamında, reformlar konusunda iç koordinasyonu sağlama işlevi gören Reform İzleme Grubu’nun 29. Toplantısı, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın evsahipliğinde, 9 Mayıs 2014 tarihinde Ankara Palas Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, ülkemizin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik süreci kapsamında siyasi kriterler, Yargı ve Temel Haklar Faslı (23 no’lu Fasıl) ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı (24 no’lu Fasıl) konularında kaydedilen gelişmeler değerlendirilerek, önümüzdeki süreçte güncel gelişmeler ışığında öncelikli olarak atılabilecek adımlar ele alınmıştır.

8-9 Mayıs
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Moldova Cumhuriyeti Meclis Başkanı Igor Korman’ın davetine icabetle, beraberinde TBMM Moldova Dostluk Grubu üyesi milletvekillerimiz olduğu halde 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde Moldova’yı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret, ülkemizden Moldova’ya Meclis Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur. Sayın TBMM Başknı ziyaret kapsamında, Moldova Meclis Başkanı Igor Korman’ın yanısıra, Cumhurbaşkanı Nicoloe Timofti ve Başbakan Iurie Leanca ile bir araya gelmiştir.

7-10 Mayıs
Suriye Türkmen Meclisi Genel Kuruluna katılmak üzere 7-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize gelen Lübnan Türkmenleri, ilgili kurumlarımızla temaslarda bulunmuş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilmişlerdir.

9-11 Mayıs
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 9-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Parlamenterler Asamblesi Açılış Oturumuna katılmak üzere Romanya’yı ziyaret etmiştir.

11-13 Mayıs
Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, 11-13 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

12 Mayıs
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile CERN Arasında CERN’e Ortak Üyelik Statüsünün Verilmesine Dair Anlaşma” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın huzurunda, 12 Mayıs 2014 tarihinde Cenevre’de gerçekleştirilen bir törenle, BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Sayın Mehmet Ferden Çarıkçı ile CERN Genel Direktörü Rolf Heuer tarafından imzalanmıştır.

12-14 Mayıs
12-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi (TM) Ülke Güvenliği Komitesi Başkanı ve Dışişleri Komitesi Üyesi Michael McCaul Başkanlığındaki TM Heyeti, 13 Mayıs 2014 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sayın Başbakanımız ve İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

13Mayıs
Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, 13-14 Mayıs 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Lidegaard, 13 Mayıs’ta Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlula görüşmüştür. Görüşmede ikili ilişkilerimiz tüm veçheleri ile ele alınmış, Danimarka’nın ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği destek teyit edilmiş, ayrıca başta Ukrayna ve Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası güncel meselelerde görüş alışverişinde bulunulmuştur. Konuk Bakan, 14 Mayıs’ta, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep ve Kilis’i ziyaret etmiştir.

13 Mayıs
Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Kırımoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlerine icabetle, beraberinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov olduğu halde, 13 Mayıs 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Kırımoğlu ziyaret kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş ve görüşmelerde Kırım Tatar Türklerinin sorunları ele alınmıştır.

15 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 15 Mayıs 2014 tarihinde, Londra’da gerçekleştirilen Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır.

14-15 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde Saraybosna’da gerçekleştirilen Beşinci Uluslararası Yatırım Konferansı – Saraybosna İş Forumu’na katılmak üzere Bosna-Hersek’e bir ziyarette bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu bu ziyaret marjında, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumdzija, Bosna-Hersek Başbakanı Vjekoslav Bevanda’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-16 Mayıs
Kırgızistan Başbakanı Cömert Otorbayev, 15-16 Mayıs 2014 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

19 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, bazı projelerin toplu açılışı çerçevesinde 19 Mayıs 2014 tarihinde Makedonya’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20 Mayıs
Ülkemizin “Ortak Ülke” olarak katıldığı ILA Berlin AirShow 2014 Havacılık ve Uzay Fuarı, 20-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenmiştir. Fuarın resmi açılışı, 20 Mayıs 2014 tarihinde AFC Şansölyesi Merkel ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Fuara, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yetkililerinden oluşan geniş bir heyetle katılım sağlanmıştır.

20-21 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 20-21 Mayıs 2014 tarihlerinde Şanhay’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) IV. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le bir görüşme yapmıştır.

20-21 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 20-21 Mayıs 2014 tarihlerinde CICA Zirvesi vesilesiyle ÇHC’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir ve ÇHC Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle görüşmüştür.

20-21 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 20-21 Mayıs 2014 tarihlerinde Şanhay’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) IV. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmood Ali’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

21-22 Mayıs
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevics’in davetine icabetle, 21-22 Mayıs 2014 tarihlerinde Letonya’yı ziyaret etmiştir.

22-24 Mayıs
Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, 22-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı düzenlenmiştir.

23-24 Mayıs
Sayın Başbakanımız, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) kuruluşunun 10. yılı vesilesiyle düzenlenen kutlamalara katılmak üzere, 23-24 Mayıs 2014 tarihlerinde Köln’ü ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Almanya’daki Türk toplumuyla buluşan Sayın Başbakanımız, ayrıca UETD yetkililerini ve Almanya’da kain Türk STK temsilcilerini kabul etmiştir.

26 Mayıs
Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı, 26 Mayıs 2014 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir.

26-27 Mayıs
Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, 26-27 Mayıs 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Brende ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler ve Koordinatör Vali Veysel Dalmaz’la görüşmüştür. Görüşmelerde, Suriye ve Ukrayna ağırlıklı olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. 27 Mayıs’ta Gaziantep’e intikal eden Bakan Brende, Suriye vatandaşlarının misafir edildiği Nizip-I Barınma Merkezi’ni ziyaret etmiştir.

27 Mayıs
Türkiye-RF OSGP IV. Toplantısı, 27 Mayıs 2014 tarihinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eşbaşkanlıklarında Moskova’da düzenlenmiştir. Toplantıda, bu yılın ikinci yarısında ülkemizin evsahipliğinde yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) Toplantısı hazırlıkları gözden geçirilmiş; ikili ilişkiler, iki ülke arasında müzakereleri süren anlaşmalar ve bölgesel/uluslararası meseleler kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır.

26-27 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, AB’nin Bosna-Hersek’e yönelik “Compact for Growth” programı çerçevesinde 26-27 Mayıs 2014 tarihlerinde Saraybosna’da düzenlenen “Forum for Prosperity and Jobs in Bosnia and Herzegovina” başlıklı konferansa katılmıştır.

25-28 Mayıs
Yargıtay Başkanı Ali Alkan ve beraberindeki heyet, Katar Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Masoud bin Mohamed Al-Ameri’nin davetine icabetle, 25-28 Mayıs 2014 tarihleri arasında Katar’ı ziyaret etmiştir.

25-28 Mayıs
Endonezya Cumhuriyeti Tarım Bakanı Dr. Ir. Suswono, “12. Uluslararası Tarımsal Mekanizasyon Fuarı”na katılmak üzere 25-28 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyareti sırasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’le görüşmüştür.

27-29 Mayıs
Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi (AK) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere 27-29 Mayıs 2014 tarihleri arasında Strazburg’u ziyaret etmiştir. Sayın Bozdağ ziyareti kapsamında, AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Boquicchio ve İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’in yanı sıra; AİHM Başkanı Dean Spielmann, Türkiye Yargıcı Işıl Karakaş ve Türk Divizyon Şefleri ile de bir araya gelmiştir.

27-30 Mayıs
Finlandiya Meclis Başkanı Eero Heinaluoma, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle, 27-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. 28 Mayıs’ta İstanbul’da İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ile bir araya gelen Heinaluoma, bilahare Ankara’ya geçmiş, 29 Mayıs’ta TBMM Başkanı Sayın Çiçek’le görüşmüştür. Görüşmede, başta parlamentolararası ilişkiler olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Heinaluoma, aynı gün, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eşbaşkanı Sayın Ertuğrul Kürkçü’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

29-31 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Emrullah İşler, 29-31 Mayıs 2014 tarihleri arasında, beraberindeki heyetle Karadağ’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. 29 Mayıs’ta Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ve Kalkınmadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Rafet Hüsoviç’le görüşmüştür.

28-29 Mayıs
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in ev sahipliğinde, Al-İktissad Wal-Aamal Grubu’nun organizasyonunda Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun (TAF) dokuzuncusu 28-29 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Ürdün, Irak, Somali ve Sudan Bakan düzeyinde, Katar ise Müsteşar düzeyinde katılım sağlamıştır.

28-29 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 28-29 Mayıs 2014 tarihlerinde Cezayir’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Konferansı marjında Nepal Dışişleri Bakanı Mahendra Bahadur Pandey’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

28-29 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 28-29 Mayıs 2014 tarihlerinde Cezayir’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Konferansı marjında Sri Lanka Dışişleri Bakanı G. L. Peiris’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27-29 Mayıs
III. İstanbul Uluslararası Su Forumu (İUSF), “Su Güvenliği ve Suyun Hukuki Yönleri: Risk ve Zorluklarla Yüzleşmek, Fırsatları Yakalamak” temasıyla 27-29 Mayıs 2014 tarihleri arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenmiştir. Foruma Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ve Sri Lanka Su Temini ve Drenaj Bakanı Dinesh Gunawardena katılmıştır. ÇEGM Büyükelçi Sayın Emre Yunt, sözkonusu Forumda açılış konuşması yapmıştır.

30 Mayıs
30 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da Sayın Başbakanımızın katılımıyla gerçekleştirilen bir törenle sırasıyla:

• “TOTAL ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Arasında Şah Deniz Prospektif Sahasındaki hisseye ve diğer ilgili hisselere ve anlaşmalara ilişkin Alım-Satım Anlaşması”,
• “Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ile Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Arasında TANAP Doğal Gaz İletim A.Ş.’nin %30 hissesinin alım satımına ilişkin Anlaşma”,
• “TANAP Doğal Gaz İletim A.Ş. ile Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Arasında TANAP Sisteminden Gaz Taşınması için Gaz Taşıma Anlaşması” ve
• “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Sistemine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

29-30 Mayıs
Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türk-Tatar İş Forumu’na katılmak üzere, 29-30 Mayıs 2014 tarihlerinde Mersin’e bir ziyaret gerçekleştirmiş ve sözkonusu forum kapsamında Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’yle görüşmüştür.

28-31 Mayıs
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Charlemagne Ödül Töreni’ne katılmak üzere, 28-31 Mayıs 2014 tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret etmiştir.

26-31 Mayıs
TBMM Başkanvekili Sayın Sadık Yakut ve beraberindeki heyet, 26-31 Mayıs 2014 tarihleri arasında ÇHC’nin Yiwu şehrinde düzenlenen “Çin-Kuzey Afrika ve Batı Asya Diyaloğu” toplantısına katılmak ve Şanhay ve Suzhou şehirlerinde temaslarda bulunmak üzere ÇHC’yi ziyaret etmiştir. TBMM Başkanvekili Sayın Sadık Yakut ziyareti sırasında, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (danışma meclisi; senato) Başkan Yardımcısı Ma Biao, Çin Komünist Partisi Şanhay Komitesi Daimi Komite Üyesi Jiang Ping, Suzhou Belediye Başkan Yardımcısı Xu Ming ve Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı’yla görüşmüştür.