Dış Politika Kronolojisi / Aralık 2014

1 Aralık
RF’yle 2010 yılında teşkil edilen Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) V. Toplantısı, RF Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Aralık 2014 tarihinde ülkemizi ziyareti çerçevesinde yapılmıştır. Sözkonusu toplantı kapsamında aşağıda kayıtlı sekiz anlaşma imzalanmıştır.

  1. Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşması
  2. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdama Dair Mutabakat Zaptı
  3. KOSGEB ile RF Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Arasında KOBİ’ler Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı
  4. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile RF Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev tarafından imzalanan Ortak Bildiri
  5. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Rosatom Arasında Nükleer Enerji ile İlgili Alanlarda Personel Yetiştirilmesine Yönelik Mutabakat Zaptı
  6. Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Onüçüncü Dönem Toplantısı Protokolü
  7. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Rusya Enerji Ajansı arasında Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Mutabakat Zaptı
  8. BOTAŞ ile GAZPROM arasında mutabakat zaptı

1 Aralık
Ülkemiz, 1 Aralık 2014 tarihinde, G-20 Dönem Başkanlığını 1 yıl süreyle üstlenmiştir. Dönem Başkanlığı önceliklerimiz Kapsayıcılık (Inclusiveness), Uygulama (Implementation) ve Yatırımlar (Investments) olarak tespit edilmiştir.

1-12 Aralık
1-12 Aralık 2014 tarihleri arasında Lima’da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 20. Taraflar Toplantısı ve Kyoto Protokolü’nün 10. Taraflar Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ülkemizce Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

1-3 Aralık
Norveç Ticaret, Sanayi ve Balıkçılık Bakan Yardımcısı Dilek Ayhan, 1-3 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş; bu çerçevede Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Adnan Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Metin Kilci ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Sayın İrfan Erol’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1-3 Aralık
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) 5. Gıda Güvenliği Tarım Bakanları Toplantısı ve Üst Düzey Yöneticiler ve Tarım Çalışma Grubu Toplantıları, 1-3 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenmiştir. Toplantı sonucunda “İstanbul Girişimi” isimli belge imzalanmıştır.

2 Aralık
NATO Dışişleri Bakanları toplantısı 2 Aralık 2014 tarihinde Brüksel’de düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın yabancı mevkidaşlarıyla ikili temaslar gerçekleştirdiği sözkonusu toplantıda İtttifak’ı ilgilendiren güncel konular ele alınmıştır.

2-3 Aralık
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, 2-3 Aralık 2014 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiştir.

3-6 Aralık
Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako, 3-6 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş; bu çerçevede İstanbul’da Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam ve TÜMSİAD Başkanı Sayın Hasan Sert’le ikili görüşmeler gerçekleştirmiş ve çeşitli temaslarda bulunmuştur.

4-5 Aralık
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Türkiye-Karadağ Karma Ekonomik Komisyon (KEK) III. Dönem Toplantısı vesilesiyle, 4-5 Aralık 2014 tarihlerinde Karadağ’ı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Karadağ Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma” ve “KEK III. Dönem Toplantısı Protokolü” imzalanmıştır.

5-6 Aralık
Sayın Başbakanımız, beraberinde dokuz Bakanla birlikte, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Üçüncü Toplantısı’na katılmak üzere, 5-6 Aralık 2014 tarihlerinde Atina’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret münasebetiyle Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı Papoulias tarafından kabul edilmiş; Başbakan Samaras ve ana muhalefet partisi SYRIZA lideri Çipras’la görüşmeler gerçekleştirmiş; Türk-Yunan İş Forumu’na hitap etmiş; ayrıca Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri ve Atina’da kain Rum azınlık mensupları ile biraraya gelmiştir. Ziyarete katılan Sayın Bakanlarımız da keza Yunanlı muhataplarıyla ikili görüşmelerde bulunmuşlardır.

7-9 Aralık
Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaité, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, beraberinde Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ve Ekonomi Bakanı Evaldas Gustas ile, 7-9 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın Grybauskaité ile gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan konuk Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyete bir öğle yemeği vermiş, ayrıca Sayın Bakanımız ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci konuk Bakanlar ile bir akşam yemeği vesilesiyle biraraya gelmişlerdir. Sözkonusu görüşmelerde ikili ilişkiler bütün veçheleri ile değerlendirilmiş, 1915 Olaylarına ilişkin tutumumuz Litvan tarafına aktarılmış, ülkemizin AB üyelik süreci, NATO çerçevesinde işbirliği ve ülkemizin G-20 Dönem Başkanlığı hususlarında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Görüşmelerde ayrıca, Ukrayna, Rusya Federasyonu, DEAŞ, Irak, Suriye ve Kıbrıs gibi bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Ziyaret vesilesiyle 9 Aralık’ta İstanbul’da Türkiye-Litvanya İş Forumu düzenlenmiştir. Ziyaret sırasında “Avrupa Bütünleşmesi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile Litvanya Dışişleri Bakanı Linkevicius tarafından, “Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) Kurulmasına İlişkin Bildiri” ise iki ülkenin Ekonomi Bakanlarınca imzalanmıştır.

8 Aralık
BOTAŞ ile SONATRACH arasında süresi 2014 yılı sonunda sona erecek LNG Alım-Satım Anlaşması’nın uzatılmasını öngören yeni anlaşmanın imzalanması çerçevesinde Cezayir Enerji Bakanı Youcef Yousfi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın davetlisi olarak 8 Aralık 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında iki ülke arasındaki enerji işbirliği konularının yanısıra petrokimya, gübre ve yenilenebilir enerji konularında da işbirliği imkanları ele alınmıştır.

8-9 Aralık
Sayın Başbakanımız, Polonya Başbakanı Ewa Kopacz’ın davetine icabetle, ikili görüşmeler gerçekleştirmek ve Polonya ile diplomatik ilişkilerimizin 600. Yıldönümü kapanış galasına katılmak üzere 8-9 Aralık 2014 tarihlerinde Varşova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımıza ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in de yer aldığı geniş bir heyet refakat etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız ve Polonya Başbakanı Ewa Kopacz 600. Yıldönümü etkinliklerinin kapanış konuşmasını yapmışlardır. Sayın Başbakanımız ayrıca Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski tarafından da kabul edilmiştir. Sayın Başbakanımız sözkonusu ziyaret kapsamında Polonya vatandaşlarına vizelerin kaldırılacağını açıklamış ve Polonya’ya THY seferlerinin artırılması yönündeki talebimizi iletmiştir.

8-9 Aralık
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, 8-9 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize ortak bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. AB heyeti, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş; Sayın Bakanımız ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la da biraraya gelmiştir. Ayrıca, Yüksek Temsilci Mogherini, Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan’la; Komiser Hahn, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’la; Komiser Stylianides ise İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ve AFAD Başkanı Sayın Fuad Oktay’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Yüksek Temsilci Mogherini ve Komiser Stylianides, Ankara’daki temaslarının ardından, ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin misafir edildikleri kamplarda incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep ve Kilis’i de ziyaret etmişlerdir.

9-12 Aralık
AP Üyesi ve Türkiye Raportörü Kati Piri, 9-12 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Raportör Piri, sözkonusu ziyareti sırasında Sayın TBMM Başkanımız, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş, İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Sayın Muhammed Dervişoğlu tarafından kabul edilmiş; TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüşmeler yapmış; ayrıca, Gaziantep ve Kilis’te geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin misafir edildikleri kamplarda incelemelerde bulunmuştur.

10 Aralık
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 10 Aralık 2014 tarihinde Cibuti’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10-11 Aralık
Slovakya Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve AB İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz kapsamlı olarak değerlendirilmiş; iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği, savunma sanayii konuları, Slovakya’nın V-4 Dönem Başkanlığı, Slovakya’da bir Türk şehitliği ve anıt inşa etme projesine dair gelişmeler, iki ülkenin uluslararası kuruluşlara adaylıklarına yönelik destek talepleri ele alınmıştır. Görüşmelerde ayrıca Kıbrıs konusu ve 1915 olaylarına ilişkin tutumumuz aktarılmış, diğer bölgesel ve uluslararası meselelerle ilgili konular da gündeme gelmiştir. Konuk Bakan Lajcak, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiş ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Türkiye ile Slovakya arasında “Karayoluyla Uluslararası Yolcu ve Eşya Taşımacılığı Anlaşması” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan ile Konuk Bakan Lajcak tarafından imzalanmıştır.

10-12 Aralık
Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, 10-12 Aralık 2014 tarihleri arasında, Brüksel ziyareti kapsamında Flaman mevkidaşı Hilde Crevits ve Belçika Fransız Toplumu Eğitim Bakanı Joëlle Milquet’yle Türk kökenlilerin anadil ve Türk kültürü eğitimi temelinde görüşmeler yapmıştır.

10-12 Aralık
Fas Teçhizat ve Ulaştırma Bakanı Nezdinde Ulaştırmadan Sorumlu Delege Bakan Najib Boulif, Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından 10-12 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Beşinci Boğaziçi Zirvesi”ne katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10-12 Aralık
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 10-12 Aralık 2014 tarihleri arasında Etiyopya’yı ziyaret etmiştir.

12 Aralık
Sayın Bakanımız, 12 Aralık 2014 tarihinde Selanik’te düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 31. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nı müteakiben, aynı gün içerisinde, Gümülcine’de Batı Trakya Türk Azınlığı kurumlarını ziyaret ederek, azınlık temsilcileri ile biraraya gelmiş ve soydaşlarımıza hitapta bulunmuştur.

12 Aralık
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 31. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, 12 Aralık 2014 tarihinde, Haziran-Aralık 2014 dönemi Dönem Başkanı Yunanistan’ın evsahipliğinde Selanik’te düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantı vesilesiyle KEİ Dönem Başkanlığı, 6 aylık bir dönem için Moldova’ya geçmiş olup, anılan Toplantıya Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

12-14 Aralık
Romanya Sağlık Bakanı Nicolae Banicioiu, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun davetine icabetle, İstanbul’da gerçekleştirilen “HEALTH EXPO-Sağlık Turizmi, Medikal Teknolojiler, Tıbbi Uzmanlık Fuarı ve Kongresi”ne katılmak üzere, 12-14 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-16 Aralık
Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, 15-16 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret, Bakan Brende’nin Mayıs ayındaki ziyaretinden sonra 2014 yılı içerisinde ülkemize gerçekleştirdiği ikinci ziyaret olmuştur. Brende, ziyareti kapsamında Sayın Bakanımızla ikili görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz yanında; ülkemizde misafir ettiğimiz ve Norveç’te kabul edilen Suriyelilerin çıkış izinleri ile ağırlıklı olarak Suriye, Rusya, Ukrayna gibi bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

15-17 Aralık
Fildişi Sahili (FS) Devlet ve Dışişleri Bakanı Charles Koffi Diby, eşi ve beraberindeki heyet, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 15-17 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Konuk Bakan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret, Batı Afrika’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan ve Afrika politikamız bakımından hedef ülkelerden birini teşkil eden FS ile ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesi ve 1999-2011 yılları arasında FS’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle durgun seyreden ikili ilişkilerimize ivme kazandırılması bakımından faydalı olmuştur. Ziyaret ayrıca, “Dışişleri Bakanlıkları arasında Siyasi İstişare Mekanizması kurulması hakkında Mutabakat Muhtırası” ve “Diplomasi Eğitimine, Bilgi ve Belgelerin Değişimine İlişkin İşbirliği Mutabakat Zaptı”nın imzalanmasına vesile teşkil etmiştir.

15-17 Aralık
“Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Çevre Bakanları Toplantısı” ve “Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı”, 15-17 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemizde düzenlenmiştir. Toplantı sonunda İstanbul Deklarasyonu isimli belge imzalanmıştır. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) 5. Çevre Bakanları Toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce’nin başkanlığında, 17 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıda Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkiye temsil edilmiş, KKTC ise toplantıya gözlemci olarak iştirak etmiştir.

15-18 Aralık
Çad Başbakanı Kalzeubé Payimi Deubet, Sayın Başbakanımızın davetine icabetle, 15-18 Aralık 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında ülkemizle Çad arasında, 16 Aralık 2014 tarihinde, Ankara’da Savunma Sanayii Alanında İşbirliği Anlaşması, Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanında İşbirliği Anlaşması ve Diplomatik Pasaport Hamilleri için Vize Muafiyet Anlaşması ile 18 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da İstanbul-Encemine Kardeş Şehir Anlaşması imzalanmıştır. 17 Aralık 2014 tarihinde Konuk Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Konya’da kabul edilmiştir. Ziyaret, Çad Cumhurbaşkanının 2000 yılında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretten sonra iki ülke arasında ilk üst düzeyli ziyaret ve Başbakan düzeyinde gerçekleşen ilk resmi ikili ziyaret olması bakımından önem taşımaktadır.

16 Aralık
AB Genel İşler Konseyi’nin 16 Aralık 2014 tarihinde yapılan toplantısında kabul edilen Sonuç Belgesinde, AB’nin ülkemizle ilişkilerine atfettiği önem vurgulanmış; ülkemizin bölgesinde oynadığı önemli role atfen, Türkiye-AB siyasi diyaloğunun güçlendirilmesi gerektiği kaydedilmiştir. Sözkonusu Genel İşler Konseyi Toplantısında bazı endişelerin de dile getirilmesine karşın, ülkemizde son yıllarda gerçekleştirilen reformların memnuniyetle karşılandığı, çözüm sürecinin AB tarafından güçlü biçimde desteklendiği belirtilmiş; ülkemizle geri kabul, vize serbestisi diyaloğu, ticari ilişkiler, dış politika gibi farklı alanlarda diyaloğu güçlendirerek sürdürme arzusu kuvvetle vurgulanmıştır.

17 Aralık
Sayın Bakanımız, 17 Aralık 2014 tarihinde İran’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Bakanımız İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le görüşmesinin yanısıra Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından kabul edilmiştir.

18 Aralık
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 18 Aralık 2014 tarihinde Arnavutluk’a bir ziyaret gerçekleştirerek, Başbakan Edi Rama tarafından kabul edilmiş; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Edmond Haxhinasto, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Arben Ahmetaj ve Enerji ve Sanayi Bakanı Damian Gjiknuri’yle görüşmüştür. Sayın Zeybekci ziyareti sırasında ayrıca, Arnavutluk Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Girişimcilik Bakan Yardımcısı Brunilda Paskali’yle birlikte 2014 Şubat ayında kuruluş çalışmalarına başlanan Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın açılışını gerçekleştirmiştir.

18-19 Aralık
Hırvatistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Vesna Pusiç, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 18-19 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Bakan Pusiç, Sayın Bakanımızın yanısıra Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la görüşmüştür. Bakan Pusiç ile AB Bakanı Sayın Bozkır, iki ülke arasında AB konularında işbirliğini artırmaya yönelik bir Mutabakat Zaptı imzalamışlardır.

18-19 Aralık
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 18-19 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

21-27 Aralık
Fas Kralı VI. Mohammed, eşi ve çocukları ile birlikte 21 Aralık 2014 tarihinde Türkiye’ye özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Kral VI. Mohammed ile 27 Aralık günü İstanbul’da bir görüşme yapmıştır.

23-24 Aralık
Sayın Başbakanımız, beraberinde Sayın Bakanımız, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile bazı Milletvekillerinin bulunduğu bir heyet ile 23-24 Aralık 2014 tarihlerinde Makedonya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarette TİKA Başkanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı da Sayın Başbakanımıza refakat etmişlerdir. Ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov tarafından kabul edilmiş; Başbakan Nikola Gruevski ve Makedonya’daki soydaş parti liderleiyle görüşmüş, Makedonya Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulunmuştur. Sayın Başbakanımız ziyaret çerçevesinde ayrıca, Türkçe Eğitim Bayramı etkinliğine ve Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) çalışma kahvaltısına katılmıştır. Öte yandan, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Makedonya Ekonomi Bakanı Bekim Neziri’yle gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye ile Makedonya arasında yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması’nın kapsamının genişletilerek, tarım ürünleri ve hizmetlerin de dahil edilmesi hususunda görüş birliği sağlanmış, iki ülke teknik heyetlerinin biraraya gelmeleri kararlaştırılmıştır. Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile Makedonya Sağlık Bakanı Nikola Todorov arasında yapılan görüşmede ise, 2015 Nisan veya Mayıs ayında Makedonya’da bir Türk Sağlık Haftası’nın tertiplenmesi konusunda prensipte mutabakat sağlanmıştır.

25-26 Aralık
Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) II. Toplantısı münaesebetiyle, Dışişleri, Savunma, Elektrik, Petrol ve Su Kaynakları Bakanlarıyla birlikte 25-26 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiş; Sayın Başbakanımızla görüşmüş ve Sayın Bakanımızı kabul etmiştir.

28-29 Aralık
Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov, 28-29 Aralık 2014 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakanımız ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov’un eşbaşkanlıklarında, Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun İkinci Toplantısı düzenlenmiştir.

29 Aralık
Ülkemizin Irak’a yönelik devam eden insani yardımları çerçevesinde 29 Aralık 2014 itibarıyla gıda, yatak, çadır, temizlik malzemesi ve ilaç gibi muhtelif yardım malzemelerinden oluşan 649 TIR, Duhok, Kerkük, Sincar, Zaho, Erbil, Tilkeyf, Telafer ve Bağdat’a gönderilmiş ve dağıtımları sağlanmıştır.

29-30 Aralık
Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, 29-30 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul’a bir çalışma ziyaretinde bulunmuş, bu çerçevede işadamlarıyla biraraya gelmiştir.

31 Aralık
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, İran Sanayi, Ticaret ve Madenler Bakanı Muhammed Rıza Nematzade’nin davetine icabetle, 31 Aralık 2014 tarihinde Tahran’ı ziyaret etmiştir.