Dış Politika Kronolojisi / Eylül 2014

1 Eylül
Sayın Cumhurbaşkanımız, ilk yurtdışı ziyaretlerini 1 Eylül 2014 tarihinde KKTC’ne gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etmiştir.

1-4 Eylül
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Vali Sayın Muammer Türker ve beraberindeki heyet, 1-4 Eylül 2014 tarihleri arasında Moğolistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2-3 Eylül
Sayın Cumhurbaşkanımız, seçimleri takiben KKTC’den sonra ilk resmi yurtdışı ziyaretini 2-3 Eylül 2014 tarihlerinde Azerbaycan’a gerçekleştirmişlerdir.

3 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevreden Sorumlu Müsteşarı Catherine Novelli, 3 Eylül 2014 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Ankara’da Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Eylül
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, 4-5 Eylül 2014 tarihlerinde Birleşik Krallık’ın evsahipliğinde Galler’de düzenlenmiştir. Sözkonusu Zirveye Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Sayın Milli Savunma Bakanımızın da yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir. Zirvede, Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yayılan istikrarsızlıklar ile RF’nin Ukrayna’ya yönelik eylemlerinin Avrupa-Atlantik coğrafyası ve İttifak bakımından inikasları ele alınmıştır. NATO’nun Soğuk Savaş’ın hitamından bu yana en ciddi ve kapsamlı sınamayla karşı karşıya bulunduğu genel kabul görmüştür. Zirve çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Sayın Milli Savunma Bakanımız NATO Müttefiki ve ortaklarının katılımıyla yapılan toplantılara katılmış, ikili temaslarda da bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve marjında, 5 Eylül 2014 tarihinde, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’la biraraya gelmiştir.

Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımız Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’le, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da Romen mevkidaşı Titus Corlatean’la ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, DEAŞ’la mücadele küresel stratejisinin oluşturulması çabaları çerçevesinde, Zirve marjında 5 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen Newport Toplantısı’na iştirak etmiştir.

8 Eylül
8 Eylül 2014 tarihinde ülkemizi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet Özel ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8-9 Eylül
Irak Hükümeti’nin, 8 Eylül 2014 tarihinde parlamentodan güvenoyu alarak göreve başlaması vesilesiyle Sayın Başbakanımız aynı gün, Sayın Cumhurbaşkanımız ise 9 Eylül’de Başbakan Haydar El Ebadi’yi telefonla arayarak tebrik etmişlerdir.

9 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, bölge turu kapsamında 9 Eylül 2014 tarihinde Bahreyn’i ziyaret etmiştir. Ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Khalid bin Ahmed bin Mohamed Al Khalifa’yla bir görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Khalifa ve Bahreyn Başbakanı Prens Khalifa bin Salman Al Khalifa tarafından kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, bölge turu kapsamında ayrıca Ürdün’ü ziyaret etmiştir. Ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve Ürdün Kralı II. Abdullah tarafından kabul edilmiştir.

10-11 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, bölge turu kapsamında 10-11 Eylül 2014 tarihlerinde Katar’ı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ziyareti sırasında Katar Dışişleri Bakanı Khalid bin Mohammed Al Attiyah’la bir görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve Katar Başbakanı Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al Thani tarafından kabul edilmiştir.

11 Eylül
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Türkiye-Moldova Serbest Ticaret Anlaşmasının imza törenine katılmak üzere 11 Eylül 2014 tarihinde Moldova’yı ziyaret etmiştir.

11 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, “Bölge Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı” münasebetiyle 11 Eylül 2014 tarihinde Cidde’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, sözkonusu toplantı marjında Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yle görüşmüştür. Bu görüşme, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla Iraklı muhatabı arasındaki ilk temas olmuştur.

11-12 Eylül
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Portekiz Dışişleri Bakanı Rui Chancerelle de Machete’nin davetine icabetle 11-12 Eylül 2014 tarihlerinde Portekiz’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

11-12 Eylül
Bulgaristan’daki soydaş siyasi partilerinden Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, 11-12 Eylül 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. HÖH Lideri, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

11-13 Eylül
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Savunma Sanayi Fuarı’na (ADEX) katılmak üzere 11-13 Eylül 2014 tarihleri arasında Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.


12-13 Eylül
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 12-13 Eylül 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlula bir görüşme gerçekleştirmiş ve bilahare Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

14-15 Eylül
Sayın Cumhurbaşkanımız, 14-15 Eylül 2014 tarihlerinde Katar’ı ziyaret etmiş ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’yle görüşmüştür.

15 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, “Irak’ta Barış ve Güvenlik Konferansı”na katılımları münasebetiyle 15 Eylül 2014 tarihinde Paris’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-16 Eylül
RF Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin davetine icabetle, ihracata konu hayvansal ve bitkisel ürünlerin güvenliğine ilişkin konuları görüşmek amacıyla 15-16 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında İEGM Büyükelçi Sayın Ali Rıza Çolak’ın da katıldığı heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

15-19 Eylül
Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, Makedonya’daki iş ve yatırım imkanlarının Türk işadamlarına tanıtılması amacıyla, 15-19 Eylül 2014 tarihleri arasında Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Adana ve Mersin’de gerçekleştirilen “Road Show İş Forumları”na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Gruevski, ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sayın Başbakanımızla görüşmüştür. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da, Başbakan Gruevski’ye resmi ziyaret kısmında eşlik eden Dışişleri Bakanı Nikola Poposki’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-20 Eylül
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, AB üyelik müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere 15-17 Eylül 2014 tarihleri arasında Strazburg’a, 17-20 Eylül 2014 tarihleri arasında ise Brüksel’e ziyaretler gerçekleştirmiştir. Brüksel ziyareti sırasında Sayın Bozkır, 18 Eylül 2014 tarihinde, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle’yle de görüşmüştür.

16 Eylül
Sayın Başbakanımız, ilk yurtdışı ziyaretlerini 16 Eylül 2014 tarihinde KKTC’ne gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Başbakanımıza Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu refakat etmişlerdir.

17-19 Eylül
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, Monako hükümet yetkilileriyle temaslarda bulunmak ve resim sanatçısı Ahmet Güneştekin’in 18 Eylül-14 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Güneş Çemberinin Varisi – L’héritier du disque solaire” isimli sergisinin açılışını gerçekleştirmek üzere 17-19 Eylül 2014 tarihleri arasında Monako’yu ziyaret etmiştir.

17-20 Eylül
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce başkanlığında bir heyet, 17-20 Eylül 2014 tarihleri arasında Fas’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, sözkonusu ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fas Krallığı Hükümeti Arasında Çevre Alanında Mutabakat Zaptı” Bakan Sayın Güllüce tarafından 18 Eylül 2014 tarihinde Fas’ta imzalanmıştır.

18 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in davetine icabetle, 18 Eylül 2014 tarihinde Berlin’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ziyareti çerçevesinde, Alman mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’yle biraraya gelmiştir.

19 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Eylül 2014 tarihinde, New York’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi marjında düzenlenen Irak konulu toplantıya katılmıştır.

19-20 Eylül
Sayın Başbakanımız, KKTC’den sonra ilk resmi yurtdışı ziyaretini 19-20 Eylül 2014 tarihlerinde Azerbaycan’a gerçekleştirmişlerdir.

20 Eylül
Sayın Başbakanımız, “Asrın Anlaşması”nın 20. Yıldönümü ve Güney Gaz Koridoru Temel Atma Töreni münasebetiyle 20 Eylül 2014 tarihinde ziyaret ettiği Bakü’de Yunan mevkidaşı Antonis Samaras’la biraraya gelmiştir.

20 Eylül
DEAŞ tarafından Irak’ta 101 gün boyunca alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli, ilgili tüm kurumlarımızın yoğun çalışmaları sonucunda 20 Eylül 2014 tarihinde sabaha karşı Akçakale Sınır Kapısı’ndan ülkemize giriş yapmışlardır.

20 Eylül
“Asrın Anlaşması’nın 20. Yıldönümü (BTC boru hattına ham petrol sağlayan Azeri-Çıralı-Güneşli sahalarının geliştirilmesine yönelik olark 1994 yılında imzalanan ve BTC projesinin gerçekleştirilmesini mümkün kılan anlaşmanın 20. yıldönümü) ve Güney Gaz Koridoru Temel Atma Töreni” 20 Eylül 2014 tarihinde Bakü’de düzenlenmiştir. Törende ülkemizi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız temsil etmiştir.

21-26 Eylül
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 21-26 Eylül 2014 tarihleri arasında Avustralya’yı ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız, beraberindeki resmi heyet ile birlikte 26 Eylül 2014 tarihinde Yeni Güney Galler Eyaleti Vali Vekili Thomas Frederick Bathurst’la bir görüşme yapmıştır.

22 Eylül-1 Ekim
Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu görüşmeleri 22 Eylül-1 Ekim 2014 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilmiş olup, sözkonusu görüşmelere Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı bir heyetle katılım sağlanmıştır.

BM 69. Genel Kurulu görüşmeleri marjında Sayın Cumhurbaşkanımız, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç ve Romanya Başbakanı Victor Ponta’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ve Makedonyalı mevkidaşı Nikola Poposki’yle birer görüşme yapmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca, Sırbistan eski Dışişleri Bakanı ve BM 67’nci Genel Kurulu Başkanı Vuk Jeremiç’le bir görüşme yapmıştır. Jeremiç görüşmede, halihazırda başında bulunduğu “Centre for International Relations and Sustainable Development (CIRSD)” adlı düşünce kuruluşunun Aralık ayında SETA Vakfı ve SAM işbirliğiyle düzenlemeyi öngördüğü konferans hakkında bilgi vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca 23 Eylül 2014 tarihinde Grenada Başbakanı Keith Mitchell’i, 24 Eylül 2014 tarihinde Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne’yi kabul etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 23 Eylül 2014 tarihinde ise İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle görüşmüş; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da 24 Eylül 2014 tarihinde Maldivler Dışişleri Bakanı Dunya Maumoon’la, 26 Eylül 2014 tarihinde Afganistan Dışişleri Bakanı Zarar Ahmad Osmani ve Pakistan Başbakanlık Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Sartaj Aziz’le, 30 Eylül 2014 tarihinde de Butan İçişleri ve Kültür Bakanı Lyonpo Damcho Dorji’yle görüşmelerde bulunmuştur.

BM 69. Genel Kurul Toplantısı vesilesiyle New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Eylül 2014 tarihinde Trinidad ve Tobago Dışişleri Bakanı Winston Dookeran, 26 Eylül 2014 tarihinde Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin, 27 Eylül 2014 tarihinde Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Morales, 27 Eylül 2014 tarihinde Kosta Rika Dışişleri Bakanı Gonzalez Sanz, 29 Eylül 2014 tarihinde Bahamalar Dışişleri Bakanı Frederick Mitchell, 29 Eylül 2014 tarihinde Belize Dışişleri, Dış Ticaret ve Adalet Bakanı Wilfred Peter Elrington, 30 Eylül 2014 tarihinde Barbados Dışişleri Bakanı Maxine Pamela Ometa McClean ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, 23 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen İklim Değişikliği Zirvesi’ne iştirak etmişlerdir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, 24 Eylül 2014 tarihinde New York’ta Minamata Cıva Sözleşmesi’ni imzalamıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM 69. Genel Kurul görüşmeleri vesilesiyle New York’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında 25 Eylül 2014 tarihinde Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Dışişleri Bakanı Yun Byung-se’yle ikili ve çok taraflı ilişkilerin, BMGK adaylığımızın ve güncel konuların değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı 25 Eylül 2014 tarihinde BM Genel Kurulu marjında Dönem Başkanı Yunanistan’ın evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve MEKY Büyükelçi Sayın Ayşe Sinirlioğlu katılmıştır. Toplantının ilk bölümü, Yunanistan Dönem Başkanlığı tarafından “özel misafir” sıfatıyla davet edilen AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’nn katılmıyla “KEİ-AB etkileşimi” teması altında gerçekleştirilmiştir. Toplantının ikinci bölümünde KEİ’nin geleceği ve kurumsal yapısının reforme edilmesi konuları üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur.

G-7 Dönem Başkanı Almanya tarafından BM 69. Genel Kurulu marjında düzenlenen Deauville Ortaklığı Toplantısı 25 Eylül tarihinde gerçekleştirilmiştir. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’in başkanlık ettiği ve Japonya, İtalya, Ürdün ve Yemen Dışişleri Bakanlarının katıldığı toplantıya ülkemizi temsilen AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır iştirak etmiştir. Toplantıda, Ortadoğu’daki gelişmeler, DEAŞ tehdidi ve artan güvenlik sorunlarının G-7’nin Deauville Ortakları olan geçiş sürecindeki ülkeler (Ürdün, Mısır, Yemen, Libya, Tunus, Fas) üzerindeki ekonomik ve siyasi etkisi, Deauville Ortaklığı sürecinin 2011’den bugüne elde ettiği kazanımlar ve Deauville Ortaklığı’na mali destek konuları ele alınmıştır.

BM 69. Genel Kurulu marjında düzenlenen EİT-ASEAN 14. Ortak Bakanlar Toplantısı 25 Eylül 2014 tarihinde düzenlenmiştir. Toplantıda, turizm alanı başta olmak üzere işbirliğinin önemine vurgu yapılmıştır.

BM 69. Genel Kurulu marjında düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı 69. BM Genel Kurulu marjında 25 Eylül 2014 tarihinde düzenlenmiştir. Toplantıda Akil Adamlar Grubu’nun hazırladığı rapor olumlu karşılanmış, raporu esas alan bir “Eylem Planı”nın hazırlanması görevi Genel Sekreter’e verilmiştir. Ayırca, 9. Zirve hazırlıkları ve Eylem Planı’nı görüşmek üzere Kasım ayında özel bir komisyon toplantısı yapılması kararlaştırılmıştır.

Arabuluculuk Dostlar Grubu’nun BM Genel Kurul görüşmeleri marjında gerçekleştirdiği Dışişleri Bakanları toplantılarının beşincisi, bu yıl Finlandiya’nın evsahipliğinde, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğluın eşbaşkanlığında 26 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda bölgesel örgütlerin arabuluculuktaki rolünün yanısıra kendi aralarında ve BM’yle işbirliği olanakları ele alınmış; bu meyanda Avrupa’da Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ukrayna’da, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) ve Afrika Birliği’nin (AfB) Güney Sudan’da yürüttüğü arabuluculuk çalışmalarına dikkat çekilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM 69. Genel Kurul görüşmeleri marjında, 26 Eylül 2014 tarihinde, New York Türkevi’nde Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-25 Eylül
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 23-25 Eylül 2014 tarihleri arasında Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir.

25-28 Eylül
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında Moğolistan’ı ziyaret etmiştir.

28 Eylül-1 Ekim
Tanzanya Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı Dr.Seif Seleman Rashid, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun davetine icabetle, 28 Eylül-1 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

27-29 Eylül
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, “Dünya Ekonomik Forumu” marjında 27-29 Eylül 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

28-29 Eylül
Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) “Bölgesel Kalkınma İçin Kaynakların Ortaya Çıkarılması” başlıklı özel toplantısı Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde 28-29 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Başbakanımızın da iştirak ettiği toplantı yaklaşık 700 davetlinin katılımıyla yapılmıştır.

29 Eylül
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, AB ile ABD arasında müzakereleri devam etmekte olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi hususlarını ele almak üzere 29 Eylül 2014 tarihinde Lüksemburg’u ziyaret etmiştir.

29 Eylül
İsviçre Federal Konsey üyesi ve Maliye Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf, 29 Eylül 2014 tarihinde ülkemize düzenlediği ziyaret marjında Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29 Eylül
29 Eylül 2014 tarihinde Kabil’de düzenlenen Afganistan Cumhurbaşkanlığı Devir-Teslim Töreni’ne ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç katılmıştır.

29-30 Eylül
Norveç’in AEA ve AB İşleri’nden sorumlu Bakanı Vidar Helgesen, 29-30 Eylül 2014 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29-30 Eylül
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 29-30 Eylül 2014 tarihlerinde Bükreş’e bir ziyaret gerçekleştirerek, Romanya-Türk İşadamları Derneği (TİAD) tarafından 30 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen Türkiye-Romanya İş Forumu’na katılmıştır.

30 Eylül-2 Ekim
ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker, 30 Eylül-2 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.