Temmuz
30 Haziran-1 Temmuz
ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) David Petraeus ülkemizi ziyaret etmiştir. David Petraeus, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

1-3 Temmuz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Sergey Shmatko'nun davetine icabeten Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2 Temmuz
Suriye'nin Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Dardari, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile ülkemizden doğal gaz alımı konusunu görüşmek üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2-3 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Romanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Cristian Diaconescu’nun yanısıra Devlet Başkanı Traian Basescu, Başbakan Emil Boc, Senato Başkanı Mircea Dan Geoana, Temsilciler Meclisi Başkanı Roberta Anastase ile görüşmüştür.

4 Temmuz
Ülkemizin şimdiye kadar yabancı bir ülkede gerçekleştirdiği en büyük, en kapsamlı ve en uzun soluklu etkinlikler dizisi ve tanıtım faaliyeti olan ‘Fransa'da Türkiye Mevsimi’, 30 Haziran 2009 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ile Fransa Kültür ve İletişim Bakanı Frederic Mitterand tarafından ortaklaşa düzenlenen bir basın toplantısıyla başlatılmış ve Paris'in en büyük meydanlarından Trocadero'da 12 bin kişi tarafından izlenen Mercan Dede ve Anadolu Ateşi gösterileri ile 2010 Mart ayına kadar sürecek etkinlikler dizisinin açılışı gerçekleştirilmiştir.

5-7 Temmuz
TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan, Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi’nin davetine icabetle Kosova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar ile görüşmüştür.

7-9 Temmuz
TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan Karadağ Meclisi Başkanı Ranko Krivakopiç’in davetine icabetle Karadağ’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Meclis Başkanı Krivakopiç’in yanısıra Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç ve Başbakan Milo Djukanoviç ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7-10 Temmuz
İran Enerji Bakan Yardımcısı Ali Abadi, beraberinde bir heyetle birlikte ülkemizi ziyaret etmiştir.


8-10 Temmuz
İtalya'nın L'Aquila şehrinde düzenlenen G-8 Zirvesi'ne Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetle iştirak olunmuş, Sayın Başbakanımıza, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek refakat etmişlerdir.

Sayın Başbakanımız, Zirveye iştirak eden AB ülkelerinin yaptığı Zirve Değerlendirme Toplantısına ve Küresel Gıda Güvencesi Toplantısına iştirak etmiş ve ülkemiz bu toplantı sonunda kabul edilen bildiriye taraf olmuştur.

9-10 Temmuz
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Dubrovnik'te düzenlenen “Hırvatistan Zirvesi 2009: Avrupa'nın Stratejik Mecburiyeti: Enerji, Yatırım ve Kalkınma” Konferansına katılmıştır.

10-13 Temmuz
Nijerya Temsilciler Meclisi Başkanı Dimeji Bankole, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında Sayın Toptan ve Bankole arasında başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından konuk heyet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) yetkilileriyle görüşmüştür.

11 Temmuz
Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 16. toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımıyla Hatay’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Yargı Reformu Stratejisi ve Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi başta olmak üzere AB sürecinde siyasi kriterlerle ilgili önümüzdeki dönemde yapılması gereken çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

12-18 Temmuz
Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, beraberinde işadamlarının da bulunduğu 40 kişilik bir heyetle ticari temaslarda bulunmak ve Türkiye-Şili Serbest Ticaret Anlaşmasını imzalamak üzere, Brezilya ve Şili’yi ziyaret etmiştir.

13 Temmuz
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, ülkemizi ziyaret eden Yunanistan Turizm Kalkınma Bakanı Kostas Markopulos ile Ankara'da, iki ülke arasındaki turizm işbirliği konularının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13 Temmuz
“Nabucco Hükümetlerarası Anlaşması İmza Töreni ve Zirve Toplantısı” Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Sayın Egemen Bağış ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız'ın da katılımlarıyla gerçekleştirilen İmza Töreni ve Zirve Toplantısı'na Gürcistan Cumhurbaşkanı; Bulgaristan, Irak, Macaristan, ve Romanya Başbakan; Avrupa Komisyonu Başkan; Azerbaycan, Mısır ve Suriye Bakan; ABD Özel Temsilci ve Senatör; Almanya Müsteşar; İsveç Koordinatör Büyükelçi; Avrupa Yeniden İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Direktör; NIC ise Yönlendirme Komitesi Başkanı düzeyinde iştirak etmişlerdir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Tören ve Zirve Toplantısı vesilesiyle muhataplarıyla ikili görüşmelerde bulunmuştur.

13 Temmuz
Nabucco Hükümetlerarası Anlaşması İmza Töreni’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Irak Başbakanı Nuri el-Maliki Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür.

13-14 Temmuz
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, gerçekleştirdiği Ankara ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs’tan sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

13-16 Temmuz
Arnavutluk Savunma Bakanı Gazmend Oketa ve beraberindeki heyet ülkemizi ziyaret etmiştir.

14 Temmuz
“Nabucco Hükümetlerarası Anlaşması İmza Töreni ve Zirve Toplantısı”na katılmak üzere ülkemize gelen Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sufian Al-Allao, beraberinde bir heyetle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-22 Temmuz
Kosova Ekonomi ve Maliye Bakanı Ahmet Shala ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-22 Temmuz
Etyopya Bilim ve Teknoloji Bakanı Juneydin Saddo, TİKA ve TSE tarafından Etyopya Kalite ve Standart Otoritesi yetkililerine yönelik olarak düzenlenen eğitim programı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

19-22 Temmuz
Irak Başbakan Yardımcısı Rafi İsawi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Isawi, Ankara temasları kapsamında Sayın Babacan’ın yanısıra, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilmiştir.


20 Temmuz
Barış ve Özgürlük Bayramı KKTC’de törenlerle kutlanmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 35. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen kutlamalara Türkiye’den Cumhurbaşkanlığını temsilen Genel Sekreter Mustafa İsen, Türkiye Büyük Millet Meclisini temsilen Divan Üyesi, İdare Amiri ve Konya Milletvekili Orhan Erdem başkanlığındaki TBMM heyeti, Hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ile yabancı ülkelerden çok sayıda konuk katılmıştır.

20-21 Temmuz
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Sayın Arzuhan Yalçındağ ve refakatlerinde bulunan yetkililerden oluşan 13 kişilik bir heyet, Akdeniz için Birlik çerçevesinde Milano'da düzenlenen Avrupa Ekonomi ve Mali Forumu'na katılmıştır.

22 Temmuz
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın davetlisi olarak Halep’i ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Esad’la başbaşa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirmiş; ayrıca Halep Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora unvanını kabul etmiştir. Ziyarette yapılan görüşmelerde, Türkiye ile Suriye arasında "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi” kurulması üzerinde mutabakata varılmıştır.

22 Temmuz
Abu Dhabi Kültür ve Tarihsel Miras İdaresi’nce (ADACH) Abu Dhabi Emirlik Sarayı Otelinde düzenlenen “Islam: Faith and Worship” başlıklı serginin açılışı, Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 10 Ekim 2009 tarihine kadar açık kalacak sergide, Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri, Konya Mevlana, Ankara Etnografya Müzeleri, Beyazıt ve Millet Kütüphaneleri ve İstanbul Galata Mevlevihanesinden toplam 161 eser yer almaktadır. Serginin açılışında İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Grubu bir konser vermiştir.

22-24 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Başbakan Mirko Cvetkoviç, Meclis Başkanı Slavica Djukic-Dejanoviç ve Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız ayrıca Sırbistan Hükümetinde Bakan olarak yer alan iki Boşnak lider Rasim Ljajic ve Süleyman Ugljanin ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ayrıca, nüfusun büyük kısmını Boşnakların oluşturduğu Sancak Bölgesinde yer alan Yeni Pazar Kentini ziyaret etmiştir.

23-25 Temmuz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, İsveç dönem başkanlığınca Are kentinde düzenlenen “AB Enerji Bakanları Gayrıresmi Toplantısı”na beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

23-25 Temmuz
Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, İsveç dönem başkanlığınca Are kentinde düzenlenen "AB Çevre Bakanları Gayrıresmi Toplantısı"na beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

24-26 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Karadağ’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç ve Dışişleri Bakanı Milan Roçen ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız, ayrıca, nüfusun büyük kısmını Boşnakların oluşturduğu Sancak Bölgesinde yer alan Rojaye Kentini ziyaret etmiştir.

28 Temmuz
Türkiye-Irak-ABD Üçlü Mekanizma toplantısı İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’ın başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantıya Çok Uluslu Güç Komutan Yardımcısı, Tümgeneral Steven Hummer liderliğindeki ABD heyeti ile Irak Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili başkanlığındaki Irak heyeti katılmışlardır.


29-31 Temmuz
Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan ziyaret süresince Sayın Bakanımızla görüşmüş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

30-31 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Lübnan Başbakanı Siniora’nın daveti üzerine Lübnan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız Cumhurbaşkanı Sleiman, Meclis Başkanı Berri ve Başbakan Siniora tarafından kabul edilmiş, ayrıca 7 Haziran 2009 tarihindeki genel seçimler sonrasında Hükümeti kurmakla görevlendiren Batı yanlısı 14 Mart Hareketi lideri Saad Hariri’yle iki kere ve Dışişleri Bakanı Salloukh’la görüşmüştür. Sayın Bakanımız yaptığı görüşmelerde, Lübnan’da ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki çabalara verdiğimiz desteği vurgulamıştır. Sayın Bakanımız ayrıca, Lübnan’ın kuzeyinde yaklaşık 5.000 soydaşımızın yaşadığı Akar bölgesindeki Kwachra ve El Bire beldelerini ziyaret etmiş ve Türkiye Acil Yönetimi tarafından inşa edilen sağlık ocağının açılışını yapmıştır. Sayın Bakanımızın anılan bölgeye ziyareti, Bakan düzeyinde (Lübnanlı Bakanlar dahil) gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur.