Kasım 2009
.

DIŞ POLİTİKA KRONOLOJİSİ

KASIM 2009

 

 

 

1-3 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparovic’in davetine icabetle Slovakya’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Gasparoviç’in yanısıra, Slovak Meclis Başkanı, Başbakanı, Ana Muhalefet lideriyle görüşmüş, Birinci Dünya Savaşı sırasında Galiçya cephesinde savaşan ve Slovakya’da şehit düşen askerlerimiz için Slovakya’da Türk anıtı ve şehitliği tesis edilmesine ilişkin bir anlaşma imzalanmıştır. Ziyaret vesilesiyle yapılan ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gasparoviç’in, AB yapılanmasında “sınırlı üyelik” gibi bir kategorinin bulunmadığını, AB’ye olabilecek tek üyeliğin tam üyelik olduğunu, Türkiye’nin gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde tam üye olarak AB’ye alınması gerektiğini vurgulayan ifadeleri dikkat çekmiştir.

 

1-7 Kasım

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan, Brezilya Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Damiao Feliciano’nun davetine icabetle, beraberinde TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyetle birlikte,  Brezilya’yı ziyaret etmiştir.

 

Sayın Mercan, 3 Kasım 2009 tarihinde Sao Paulo'da Sanayi Federasyonu (FIESP) yetkilileri ve işadamlarıyla bir toplantı gerçekleştirmiş, 4-5 Kasım 2009 tarihlerinde Brasilia'da Temsilciler Meclisi Başkanı Michel Temer tarafından kabul edilmiş, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler ve Ulusal Savunma Komisyonu üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirmiş, Temsilciler Meclisi Genel Kurul oturumunda takdim edilmiş ve Dışişleri Bakanlığı'nda Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Vera Machado'yla görüşmüştür. Ardından Rio de Janeiro'ya giden heyetimiz, 6 Kasım 2009’da devlete ait Petrobras petrol şirketinde temaslarda bulunmuştur.

 

2 Kasım

Kuala Lumpur’da düzenlenen D-8 12. Bakanlar Konseyi toplantısına Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle katılınmıştır. Toplantıya, ülkemiz, Bangladeş, İran ve Pakistan Dışişleri Bakanı düzeyinde katılmış, diğer ülkeler ise Büyükelçi (Komisyon temsilcileri) düzeyinde temsil edilmişlerdir.

 

Anılan toplantıda, 2008 yılında kabul edilen yol haritasının öncelikleri ve üye ülkeler tarafından düzenlenecek faaliyetler ele alınmıştır. Dönem başkanlığını devralan Nijerya, 2010 yılındaki D-8 toplantılarını Abuja’da düzenlemekten memnuniyet duyacaklarını belirtmiştir.

 

2-6 Kasım

TBMM Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sayın Yaşar Yakış ve beraberindeki heyet, Fransa’nın Bordeux şehrini ziyaret etmiştir. Heyet, ziyaret kapsamında, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmiş ve yerel makamlarla görüşmelerde bulunmuştur.

 

3-4 Kasım

OECD standartlarına uygun olarak mali alanda idari yardımlaşmanın genişletilmesini teminen Türkiye - İsviçre Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması müzakereleri Bern'de gerçekleştirilmiş olup, müzakereler sonucunda Türkiye-İsviçre Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması (ÇVÖA) parafe edilmiştir.

 

3-6 Kasım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer, Finlandiya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek muhataplarıyla görüşmelerde bulunmuştur.

 

4-5 Kasım

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband, gerçekleştirdiği bölge turu kapsamında, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

 

5 Kasım

İstanbul'da düzenlenen 5. Türkiye-İsviçre Ekonomi Forumu marjında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile İsviçre Federal Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Bakanı Moritz Leuenberger arasında enerji alanında bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

 

5-6 Kasım

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış,  Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi’nin (ICBSS) davetlisi olarak Atina'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. 

 

Sayın Bağış, Yunan Avrupa Etüdleri ve Araştırmaları Merkezi'nin  (EKEME) düzenlediği "Türkiye'nin Avrupa Perspektifi" başlıklı yuvarlak masa toplantısına iştirak ederek  “Turkish Membership and a Stronger EU” konulu bir konferans vermiştir.

 

5-9 Kasım

İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 25. Toplantısı'na katılmak üzere ülkemize gelen Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Ahmed Abdallah Mohamed Sambi, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile de görüşmüştür.

 

6 Kasım

Türkiye ile İsveç arasında ikili siyasi istişareler, Müsteşar Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu ve İsveç Devlet Sekreteri Büyükelçi Frank Belfrage eş başkanlığında  Stokholm'de gerçekleştirilmiştir.

 

6-7 Kasım

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Moğolistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, “Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı ile Moğolistan Doğa Çevre ve Turizm Bakanlığı arasında Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

 

6-7 Kasım

Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştiren ve AFC Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, ziyareti kapsamında ayrıca, Berlin’deki Türk sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve işadamlarıyla bir araya gelmiştir.

 

7 Kasım

G-20 Bakanlar Toplantısı, İskoçya'nın St.Andrews kentinde düzenlenmiştir. Toplantıya ülkemizi temsilen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan iştirak etmiştir.

 

7 Kasım

Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Bardakoğlu, Köln DİTİB Merkez Camii’nin temel atma törenine katılmak üzere Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.  Sayın Bardakoğlu, ziyaret vesilesiyle, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Frankfurt Goethe Üniversitesi arasında işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen bir protokolü imzalamış, ayrıca, adıgeçen üniversitenin evsahipliğinde düzenlenen “İslam’ın Entelektüel Mirası” konulu uluslararası sempozyuma katılmıştır.

 

7-9 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün başkanlığını yaptıkları ve Devlet Planlama Müsteşarlığınca koordinasyon ofisi görevinin icra edildiği İSEDAK’ın kuruluşunun 25. yıldönümü vesilesiyle ilk kez düzenlenen Ekonomi Zirvesi İstanbul'da gerçekleştirilmiştir.

 

57 üyeli İKÖ'nün 41 üyesinden katılımın sağlandığı sözkonusu  Zirve’ye, üye  ülkelerden 11, gözlemci ülkelerden 2 olmak üzere toplam 13 Devlet Başkanı, Devlet Başkanlarını temsilen 3 Devlet Başkanı Yardımcısı, 6 Başbakan, 4 Başbakan Yardımcısı, 18 Bakan ve RF'nin İKÖ nezdindeki Daimi Temsilcisi olmak üzere 350 kadar temsilci iştirak etmiştir. 

 

Zirve Sonunda “İstanbul Deklarasyonu" kabul edilmiştir.

 

8 Kasım

Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Ağustos 2008 savaşı nedeniyle yerlerinden edilen Gürcü vatandaşlar için Gori şehrinde TİKA tarafından yaptırılarak yerleşime hazır hale getirilen "100 Konut Projesi"nin açılış töreni vesilesiyle Gürcistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

9 Kasım

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, İstanbul'da düzenlenen  25. İSEDAK Toplantısı ve İSEDAK Ekonomi Zirvesi'ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

9 Kasım

7-9 Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi  (İSEDAK) Ekonomi Zirvesi vesilesiyle, Afganistan ve Afganistan’a komşu İSEDAK ülkelerinin heyet başkanlarının katılımıyla, İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün başkanlığında bir bölgesel toplantı düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Tacikistan Başbakanı Akil Akilov’un yanısıra Pakistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nawabzada Malik Amad Khan, Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Hojamammedov Beşimmyrat Atamyradoviç ve Özbekistan’ın Ankara’daki Büyükelçisi Ulfat Kadyrov iştirak etmiş; gözlemci olarak ise İKÖ Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ile Suudi Arabistan Maliye Bakanı Dr. İbrahim Alassaf ve BAE Umm Al Quwain Emiri Şeyh Saud bin Rashid Al Mualla hazır bulunmuştur.

 

9 Kasım

İlk toplantısı 12 Ekim 2009 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen İKÖ-Bosna Hersek Temas Grubu Toplantısının ikincisi Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde, İKÖ Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Sayın Haris Slajdziç’in katılımlarıyla İstanbul’da toplanmıştır. Toplantıda, Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğü ve siyasi istikrarına verilen önem vurgulanmış, Temas Grubu ülkelerinin Bosna-Hersek halkının yanında olduğu mesajı verilmiştir.

 

Sayın Bakanımız, sözkonusu Toplantı marjında Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile biraraya gelmiştir. Görüşmede Bosna-Hersek’te mevcut sorunlar ve devam etmekte olan anayasal reform süreci ele alınmıştır.

 

10-11 Kasım

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Moskova’da düzenlenen "Avrasya'da Türk Girişimleri Özelinde Rusya" konulu toplantıya katılmak üzere, Rusya Federasyonu’na bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

10-14 Kasım

Almanya Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch ülkemizi ziyaret ederek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan başkanlığında TBMM Dış İlişkiler Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyeleriyle görüşmüştür.

 

11-12 Kasım

Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Bakü’de tertiplenen II. İpek Yolu Ülkeleri Gümrük İdaresi Başkanları Forumu'na katılmak üzere Azerbaycan'a bir ziyarette bulunmuştur.

 

12-13 Kasım

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Philip Gordon, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öngörülen ABD ziyareti hakkında temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

Adıgeçen, 12 Kasım 2009 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve  Müsteşar Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu tarafından kabul edilmiştir.

 

12-13 Kasım

AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere, Stokholm'e bir ziyaret gerçekleştiren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ve İsveç Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Göran Lennmarker ile görüşmüştür. Sayın Bağış ayrıca, İsveç Parlamentosu AB İşleri Komisyonu Başkanı Anna Kinberg-Batra ve Komisyon milletvekilleriyle bir araya gelmiş, İsveç Dışişleri Devlet Sekreteri Büyükelçi Frank Belfrage ve heyetini de kabul etmiştir.

 

14-16 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'un davetine icabetle İspanya'ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bakanımız, 17 Kasım 2009 tarihinde, Katalunya Özerk Yönetimi Başkanı Jose Montilla'nın da katılımıyla, Barselona Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını gerçekleştirmiştir.

 

15 Kasım

KKTC’nin 26. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Mustafa İsen, TBMM’ni temsilen Başkan Vekili Sayın Sadık Yakut ve Hükümetimizi temsilen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek katılmıştır.

 

16-18 Kasım

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından, Roma’da düzenlenen “Dünya Gıda Güvenliği” Zirvesi’ne Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan  başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

 

16-18 Kasım

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi ve 36. FAO Konferansı'na katılmak üzere, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker, Milletvekilleri Sayın Kürşat Tüzmen, Sayın Zeki Karabayır, Sayın Birnur Şahinoğlu, Sayın Vahit Kirişçi ve beraberindeki heyetle birlikte Roma'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

16-18 Kasım

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Macaristan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Istvan Varga'nın davetine icabetle, anılan ülkeyi ziyaret etmiştir.

 

16-19 Kasım

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı Napolitano, Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ile bir araya gelmiştir. Cumhurbaşkanı Napolitano ayrıca, İzmir ve Efes’i de ziyaret etmiştir.

 

16-20 Kasım

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Kıdemli Yardımcısı Büyükelçi Mark Parris ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

Adıgeçen, 18 Kasım 2009 tarihinde MEKY Büyükelçi Hakkı Akil ile görüşmüş, 19 Kasım 2009 tarihinde de Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış tarafından kabul edilmiştir.

 

17-19 Kasım

Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) VI. Dönem Toplantısı, Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik eşbaşkanlığında, Astana'da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda KEK Protokolü imzalanmıştır.

  

17-20 Kasım

ABD Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Morningstar'ın Yardımcılığına atanan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek, Devlet Bakanı Sayın Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Müsteşar Büyükelçi Sayın Feridun Sinirlioğlu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Dışişleri Başdanışmanı Büyükelçi Sayın Hüseyin Diriöz  tarafından kabul edilmiştir.

 

17-21 Kasım

Mısır Savunma ve Askeri Üretim Bakanı Mareşal Mohamed Hussein Tantawi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’nun konuğu olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

 

18-19 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı görevine ikinci kez seçilen Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin yemin törenine katılmak üzere Afganistan'ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız bu vesileyle Cumhurbaşkanı Karzai ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş ve Kabil’deki törende hazır bulunan Dışişleri Bakanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıya da iştirak etmiştir.

 

Sayın Bakanımız Afganistan ziyareti vesilesiyle, 31 Ekim 2009 tarihinde devraldığımız Kabil Bölge Komutanlığında da incelemelerde bulunmuştur.

 

18-19 Kasım

Bu çerçevede, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’nun ziyaretine eşzamanlı olarak gerçekleştirilen 6. Türkiye-İtalya Forumu vesilesiyle İstanbul’u ziyaret etmiştir.

 

18-20 Kasım

Irak Yüksek İslam Konseyi (ISCI) Başkanı Ammar El-Hekim ülkemizi ziyaret etmiştir. Ammar El-Hekim Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiş, iş çevreleri ve düşünce kuruluşları tarafından düzenlenen etkinliklere iştirak etmiş, ulusal ve yabancı basın-yayın kuruluşlarına mülakat vermiştir.

 

18-22 Kasım

Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmoud Al-Abrash, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

18-23 Kasım

Roma’da düzenlenen 36. FAO Konferansına ise Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker başkanlığındaki heyetimiz katılmıştır.

 

19-21 Kasım

KKTC Başbakanı Sayın Derviş Eroğlu, Anadolu Genç İşadamları Derneği (AGİD) ve Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Kıbrıs Müzakereleri ve Kıbrıs'ın Geleceği" konulu konferansa katılmak üzere Kayseri'yi, "Kıbrıs Davası" konulu konferansa iştirak etmek amacıyla da 21-22 Kasım 2009 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret etmiştir.

 

19-23 Kasım

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan, Kanada Hükümeti ile işbirliği halinde Alman Marshall Fonu tarafından Halifax'da  düzenlenen Uluslararası Güvenlik Forumu'na katılmak üzere Kanada’yı ziyaret etmiştir.

 

20 Kasım

Afganistan ziyaretinin akabinde, İran’ın Tebriz şehrine bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve Dışişleri Bakanı Mottaki’yle görüşmüştür.

 

23-24 Kasım

Türkiye-İsrail IV. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Ben-Eliezer, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve KEK eşbaşkanı Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’le görüşmüştür.  Bakan Eliezer ayrıca, Türkiye’deki iş çevreleriyle de bazı temaslar gerçekleştirmiştir.

 

23-25 Kasım

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  Libya’ya resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı ziyaret vesilesiyle bir anlaşma ve yedi mutabakat muhtırası imzalanmıştır. Ziyarette, vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması ile iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulması kararları alınmıştır.

 

23-25 Kasım

Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabulünün 20. Yıldönümü vesilesiyle Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf Başkanlığındaki heyetimiz, Kahire’de düzenlenen “Çocuk Hakları Sözleşmesi ve İslam Konferansı Örgütü Üyesi Ülkeler” konulu uluslararası konferansa katılmıştır.

 

23-26 Kasım

Kosta Rika Cumhurbaşkanı Oscar Arias, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Kosta Rika ve Orta Amerika’dan ülkemize Devlet Başkanı düzeyindeki ilk ziyaret olması nedeniyle tarihi bir öneme sahiptir.

 

Konuk Cumhurbaşkanı 24 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da incelemelerde bulunmuş, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kendisine Fahri Doktora unvanı takdim edilmiş ve DEİK tarafından düzenlenen bir akşam yemeğine katılarak iş çevreleriyle bir araya gelmiştir.

 

25 Kasım 2009 tarihinde Ankara’da gerçekleşen resmi görüşmeler kapsamında Cumhurbaşkanı Arias, Sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ile bir araya gelmiş ve iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında Siyasi İstişare Mekanizması kurulmasına dair bir Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.  Konuk Cumhurbaşkanı aynı gün, Ankara Üniversitesi’nde bir konferans vermiş ve üniversite bünyesinde kurulmuş bulunan Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret ederek burada Kosta Rika’nın ünlü şairi Jorge Debravo’nun büstünün açılışını yapmıştır.

  

30 Kasım-1 Aralık

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, AB üyelik sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Toplantısına katılmak üzere ziyaret ettiği Stokholm’de, İsveç’teki Türk toplumu temsilcileriyle de biraraya gelmiştir.

 

30 Kasım-1 Aralık

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün olduğu halde Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Talat’ın  Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla ayrı ayrı görüşerek Kıbrıs’ta devam eden kapsamlı  müzakerelere ilişkin istişarelerde bulunmuştur.

 

30 Kasım-2 Aralık

Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Genel Direktörü Pascal Lamy’nin davetine icabetle gerçekleştirilen WTO VII. Bakanlar Konferansına iştirak etmiştir.