Ocak2009
28 Aralık-1 Ocak
TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunan Etyopya Halkların Temsilcileri Meclisi (HTM) Başkanı Teshome Toga, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

3 Ocak
İKÖ Genel Sekreterliği, Türkiye’nin de talebi üzerine İKÖ İcra Komitesi’ni Gazze’deki gelişmeleri ele almak üzere Cidde’de açık katılımlı, olağanüstü toplantıya çağırmıştır. Toplantıya Dışişleri Bakanımız başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

6-7 Ocak
İngiltere İçişleri Bakanı Jacqui Smith ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Sayın İçişleri ve Adalet Bakanlarımız ve Devlet Bakanı Sayın Nimet Çubukçu’yla görüşmüştür.

7-8 Ocak
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Özel Temsilcisi olarak ülkemizi ziyaret eden İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Said Celili, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

10-13 Ocak
TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan Cezayir’e resmi bir ziyarette bulunmuştur.

12-14 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan Kosova’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaret, bağımsızlık sonrası dönemde Kosova’ya Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşımaktadır. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında “İşbirliğinin Esaslarına Dair Strateji Belgesi” ile “Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşması” imzalanmıştır.

13 Ocak
İstanbul’da 14 Ocak’ta düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Dr. Ali Laricani Ankara’ya günü birlik bir ziyarette bulunmuştur. Adıgeçen, Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızca kabul edilmiş ve Sayın Başbakanımızla görüşmüştür.

13-14 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler, RF Enerji Bakanı Shmatko’nun daveti üzerine Moskova’ya bir ziyarette bulunmuştur.

14-16 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Bosna-Hersek’e resmi bir ziyarette bulunmuştur.

14–17 Ocak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve beraberindeki heyet, Suriye Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Diala Hajj Aref’in davetine icabetle Suriye’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde iki ülke Bakanlıkları arasında sosyal güvenlik alanında bilgi alışverişinde bulunulmasını ve uzman değişimini öngören bir İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, ziyaret kapsamında Suriye Başbakanı Naji Otri ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari’yle bir araya gelmiştir.

16 Ocak
Gazze’deki durumu görüşmek üzere toplanan Arap Zirvesi’ne davet edilen Sayın Başbakanımızı temsilen, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek Katar’ı ziyaret etmiştir.

16-18 Ocak
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Talat, kurucularından olduğu Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetiminin (TÜRKSOY) 15. Yıl kutlama etkinliklerine katılmak üzere Ankara’yı ziyareti vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Genelkurmay Başkanımız ve Sayın Dışişleri Bakanımızla görüşmüştür.

17 Ocak
RF-Ukrayna doğal gaz sorununun çözüme kavuşturulması amacıyla, RF Devlet Başkanı Medvedev’in inisiyatifiyle, Moskova’da düzenlenen Zirve'de ülkemiz, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Nazım Ekren başkanlığında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler'in de dâhil olduğu bir heyetle temsil edilmiştir.

18-20 Ocak
Sayın Başbakanımız AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrosu’nun davetine icabetle Brüksel’i ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız, AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering ve AP Siyasi Grup Başkanlarıyla görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Belçika’da yaşayan vatandaşlarımız ve dernek başkanlarıyla biraraya gelmiştir.

19-20 Ocak
Endonezya Tarım Bakanı Anton Apriyantono başkanlığındaki heyet, Sağlık Bakanı Sayın Mehdi Eker’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında iki ülke arasında "Tarım Alanında İşbirliği Protokolü" imzalanmıştır.

20-25 Ocak
Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, beraberinde bir heyetle, Endonezya Milli Eğitim Bakanı Bambang Sudibyo'nun davetine icabetle Endonezya'yı ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında iki Milli Eğitim Bakanlığı arasında eğitim alanında işbirliğine dair hazırlanan Anlayış Muhtırası imzalanmıştır.

21-24 Ocak
Botsvana Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Phandu T.C. Skelemani başkanlığında bir heyet, ülkemiz ile Botsvana arasında “Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması” konusunda görüşmelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Anlaşma ziyaret sırasında imzalanmıştır.

22 Ocak
1 Ocak 2009 tarihinde başlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğimiz çerçevesinde, Türkiye’de mukim Afrika ülkeleri Büyükelçileri ve ülkemize de akredite üçüncü ülkelerde mukim Afrika ülkeleri Büyükelçileri ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ertuğrul Apakan başkanlığında Ankara’da bir toplantı yapılmıştır. Toplantıya 34 ülkeden (Ankara’da yerleşik 11 Büyükelçilik ve üçüncü ülkelerde mukim 23 Büyükelçilik) 50 temsilci (32’si Büyükelçi seviyesinde) katılmıştır.

22-25 Ocak
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Bakan Hoşyar Zebari, Sayın Bakanla görüşmesinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

23-27 Ocak
Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Kim Hyong-o, TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan'ın davetine icabetle Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında 26 Ocak tarihinde iki ülke parlamentoları arasında bir İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

25 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan Çek Cumhuriyeti AB Dönem Başkanlığı tarafından Orta Doğu’daki durumun ele alınması amacıyla Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısına iştirak etmiştir.

26 Ocak
Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu (KİİP) önerimizin hayata geçirilmesi ikinci hazırlık toplantısı İstanbul’da, tüm ülkelerden Dışişleri Bakanları/Müsteşar Yardımcılarının katılımıyla yapılmıştır.

26-27 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler başkanlığındaki heyetimiz Budapeşte'de düzenlenen Nabucco Zirvesi'ne katılmıştır.

26-29 Ocak
Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen başkanlığındaki işadamları ve müteahhitlik heyetleri, Tahran ve Meşhed’de temaslarda bulunmak üzere İran’ı ziyaret etmiştir.

28 Ocak–1 Şubat
İsviçre’nin Davos şehrinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı çerçevesinde Sayın Başbakanımız, “Büyük Oyun Yeniden” ve “Gazze: Orta Doğu Barışı İçin Model” konulu oturumlara katılmıştır. Davos toplantılarına Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı Sayın Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan da iştirak etmişlerdir.

30-31 Ocak
Türk Atlantik Konseyi tarafından bu sene 17ncisi düzenlenen Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı Antalya’da yapılmıştır.