Haziran
31 Mayıs-5 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, ABD’li yetkililerle görüşmek, ATC-AFOT/DEİK-TAİK 28. Yıllık Konferansı’na katılmak ve Haziran 2009 süresince deruhte ettiğimiz BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığımıza ilişkin temaslarda bulunmak üzere 31 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmiştir.

ATC-AFOT/DEİK-TAİK 28. Yıllık Konferansı'na katılmak üzere Sayın Bakanımızın yanı sıra ABD’yi ziyaret eden zevatın listesi şöyledir:

Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül ve beraberindeki heyet,
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet,
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakanlık Müsteşar Vekili Sayın Selahattin Çimen ve beraberindeki heyet,
Başbakan Başmüşaviri Sayın İbrahim Kalın,
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Sayın Nüket Yetiş.

31 Mayıs-6 Haziran
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın İlker Başbuğ ve beraberindeki heyet 31 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında ATC’nin 28. Yıllık Konferansı ve ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen’in daveti vesilesiyle ABD’yi ziyaret etmiştir.

1 Haziran
Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Mladjan Dinkiç 1-3 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Dünya Ticaret Bakanları Zirvesine katılmıştır. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde 1 Haziran 2009’da İstanbul’da DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Sırp İş Konseyi tarafından bir toplantı düzenlenmiş ve aynı gün, Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmıştır.

3-5 Haziran
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi tarafından çalışmaları ortaklaşa yürütülen "Orta Asya Ülkelerinde Bölgesel Su Ürünleri Yönetim Planlaması Yapılmasına Yönelik 2. Hükümetlerarası Toplantı" 3-5 Haziran 2009 tarihleri arasında Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker’in katılımıyla Trabzon'da gerçekleştirilmiştir.

5 Haziran
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın da katıldığı ve ülkemizin dönem başkanlığını 1 yıl süreyle devraldığı Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 5 Haziran 2009 tarihinde Kişinev'de gerçekleştirilmiştir. Zirve öncesinde düzenlenen GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısında ise ülkemizi Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış temsil etmiştir.

7-8 Haziran
31 Temmuz 2009 tarihinde görevi sona erecek olan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, 7-8 Haziran 2009 tarihlerinde ülkemize veda ziyaretinde bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret kapsamında Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerde bulunmuştur.

8-10 Haziran
Irak Genelkurmay II. Başkanı Orgeneral Nasier Abadi, 8-10 Haziran 2009 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaret vesilesiyle, Türkiye ile Irak arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Mutabakat Muhtırası 9 Haziran 2009 tarihinde Ankara'da imzalanmıştır.

8-14 Haziran
Singapur Cumhurbaşkanı S.R. Nathan 8-14 Haziran 2009 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; Ankara ve İstanbul’da resmi temaslarda bulunmuştur.

9 Haziran
9 Haziran 2009 tarihinde Belgrad'da düzenlenen Üçüncü Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı’na, Genelkurmay Başkanımız Orgeneral İlker Başbuğ ve beraberindeki heyet katılmıştır.

9-11 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 9-11 Haziran 2009 tarihleri arasında Pakistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari başta olmak üzere, Başbakan Yusuf Rıza Gilani, Anamuhalefet lideri Navaz Şerif, Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi, ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Parvez Kayani ile yaptığı üst düzey görüşmelerde kardeş ülke Pakistan’a deseteğimizin devam edeceği mesajını vurgulamıştır.

10-12 Haziran
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, beraberindeki heyetle birlikte 10-12 Haziran tarihlerinde Bosna Hersek’e resmi ziyarette bulunmuştur. Ziyaret, Türkiye'den Bosna Hersek'e Genelkurmay Başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur.

11 Haziran
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Köksal Toptan, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in davetlisi olarak 11 Haziran 2009 tarihinde KKTC’yi ziyaret etmiştir. Girne Amerikan Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı verilen Sayın Toptan, KKTC’de bulunduğu süre içinde Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’le görüşmüştür.

11-12 Haziran
11-12 Haziran 2009 tarihlerinde NATO Karargahı’nda (Brüksel/Belçika) düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na Milli Savunma Bakanımız Sayın M. Vecdi Gönül başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sözkonusu toplantıda, başta Kosova, Afganistan ve korsanlıkla mücadele alanlarındaki mevcut durum olmak üzere harekatlara ilişkin gelişmeler görüşülmüş, İttifak’ın dönüşümü konuları ele alınmış ve NATO-AAOK toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantı kapsamında, Sayın Milli Savunma Bakanımız, Afganistan Savunma Bakanı’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12-13 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Pakistan’a yaptığı ziyaretin ardından, 12-13 Haziran 2009 tarihleri arasında Afganistan’a da resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Dışişleri Bakanı Rengin Spanta, Cumhurbaşkanı adayları Dr. Abdullah Abdullah ve Eşref Gani olmak üzere yaptığı tüm düzey temaslarda, zor günlerden geçmekte olan kardeş ülke Afganistan’a verdiğimiz desteğin artarak devam edeceği mesajını vurgulamıştır.

13 Haziran
KKTC Başbakanı Sayın Derviş Eroğlu, beraberinde KKTC Maliye ve Ekonomi Bakanları olduğu halde, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuğu olarak, 11-13 Haziran 2009 tarihleri arasında Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek’le görüşmelerde bulunan Sayın Eroğlu, Ada'ya dönüşünde Ercan Havaalanında yaptığı açıklamada, Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretin yararlı geçtiğini, temaslarında KKTC'de yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Kıbrıs sorunu başta olmak üzere muhtelif konularda görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etmiştir.

14-16 Haziran
Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Avusturya Federal Tarım, Orman, Çevre ve Su İdaresi Bakanı Nikolaus Berlakoviç'in davetine icabetle 14-16 Haziran 2009 tarihleri arasında Avusturya'yı ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret sırasında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Avusturya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tarım Alanında İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

15 Haziran
15 Haziran 2009 günü gerçekleştirilen ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un da hazır bulunduğu, Türkmenbaşı şehrindeki Avaza Turizm Bölgesinin birinci etabının açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Murat Mercan ile beraberindeki parlamento heyetinin yanısıra çok sayıda işadamı ve gazeteci katılmıştır. İnşaatları Türk şirketlerince gerçekleştirilmiş olan beş yıldızlı dört otelin açılışının yapıldığı törenin ardından Bakan Sayın Günay ve Sayın Mercan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov tarafından kabul edilmişlerdir.

15-17 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in davetine icabetle 15-17 Haziran 2009 tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret etmiştir.

16 Haziran
Sultan IV. Mehmet'in saltanatı sırasında 1682 tarihinde inşa edilmiş olan, ancak II. Dünya Savaşı sırasında Alman piyadelerinin geri çekilmesi esnasında yapılan bombardıman sonucu kemerleri yıkılan Saraybosna-Mostar Devlet yolunun 52. km'sindeki Tarihi Konjic Köprüsünün 2005 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanmış olup, sözkonusu köprünün açılışı 16 Haziran 2009 tarihinde, Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik ve beraberindeki heyetin iştiraki ile yapılmıştır.

16-18 Haziran
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın İlker Başbuğ, Makedonya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Korgeneral Miroslav Stojanovski'nin resmi konuğu olarak 16-18 Haziran 2009 tarihleri arasında Makedonya'yı ziyaret etmiştir.

18 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak’taki BM Misyonu’nun (UNAMI) faaliyetleri ve ülkedeki durum hakkında hazırladığı dönemsel raporun ele alındığı BM Güvenlik Konseyi’nin 18 Haziran 2009 tarihindeki toplantısına başkanlık etmiştir.

18-19 Haziran
Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, Avusturya Federal Cumhuriyeti Tarım, Orman, Çevre ve Su Yönetimi Bakanı Nikolaus Berlakovich’in davetine icabetle 18-19 Haziran 2009 tarihlerinde Avusturya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanı ile Avusturya Cumhuriyeti Tarım, Orman, Çevre ve Su Yönetimi Federal Bakanı Arasında Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

22-26 Haziran
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Yaz Oturumu 22-26 Haziran 2009 tarihleri arasında Strazburg’da düzenlenmiştir.

TBMM AKPM Türk Heyeti Üyesi Milletvekillerimizin katıldıkları oturuma, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, Slovenya Başbakanı Borut Pahor, AK Bakanlar Komitesi Başkanı ve Slovenya Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ile BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navanethem Pillay katılarak Genel Kurul’a hitap etmişlerdir.

23-24 Haziran
İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Mervyn Davies 23-24 Haziran 2009 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan ile Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın da katılımıyla iki ülke arasında oluşturulan Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi'nin açılış toplantısı 23 Haziran 2009 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

23-25 Haziran
Portekiz Milli Savunma Bakanı Severiano Teixeira, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Günül’ün davetine icabetle 23-25 Haziran 2009 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Teixeira’nın sözkonusu ziyareti vesilesiyle, iki ülke arasında imzalanması öngörülen “Askeri Alanda İşbirliği Çerçeve Anlaşması” üzerinde yürütülen çalışmalara hız verilmiş ise de, Anlaşma imza aşamasına getirilememiştir. Bilahare 25-28 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Küresel Güvenlik Çalıştayı’nın açılışına katılmak üzere Ankara’dan İstanbul’a geçen Bakan Teixeira 25 Haziran 2009’da ülkemizden ayrılmıştır.

23-29 Haziran
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, beraberinde İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, milletvekilleri, bürokratlar, işadamları ve basın mensupları olduğu halde, 23-29 Haziran 2009 tarihleri arasında, Devlet Başkanı Hu Jintao’nun davetine icabetle, Çin Halk Cumhuriyetine resmi ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Pekin, dışında Xi’an, Shenzhen ve Urumçi şehirlerini ziyaret etmiş, yerel yöneticilerle görüşmüştür.

Ziyaret kapsamında düzenlenen Türk-Çin İş Forumunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanımız, işadamlarıyla da muhtelif vesilelerle bir araya gelerek sorunlarını dinlemiştir.

Xi’an ve Urumçi Üniversitelerinde öğrencilere hitap eden Cumhurbaşkanımıza iki üniversite tarafından fahri doktora ve fahri profesörlük ünvanı verilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı, Pekin’de Hu Jintao’nun yanı sıra Halkın Ulusal Kongresi Başkanı Wu Bangguo ve Başbakan Wen Jiabao ile de görüşmüştür.

24 Haziran
Yunanistan Milli Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis, İstanbul’da gerçekleştirilen 26. Küresel Savunma Çalıştayına katılmak üzere 24 Haziran 2009 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ziyaret vesilesiyle Milli Savunma Bakanımızla da ikili bir görüşme yapmıştır.

24-26 Haziran
Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ile beraberindeki heyet 24-26 Haziran 2009 tarihlerinde, Dünya Gümrük Örgütü’nün (DGÖ) 113/114’üncü Dönem Konsey toplantısına katılmak üzere Brüksel’i ziyaret etmişlerdir. Sayın Bakan ve heyeti onuruna Belçika’daki çatı kuruluşu temsilcileri, işadamları, yerel Türk basını ve buradaki Temsilciliklerimiz mensuplarının katılımıyla 24 Haziran akşamı bir resepsiyon düzenlenmiştir. Konsey toplantısı sonrasında Sayın Yazıcı DGÖ Genel Sekretesi Kunio Mikuriya ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-30 Haziran
İtalya’nın Pescara kentinde 26 Haziran-5 Temmuz 2009 tarihleri arasında düzenlenen 16. Akdeniz Oyunlarına ülkemizden geniş bir sporcu kafilesiyle katılım sağlanmıştır. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak ve beraberindeki heyet, sözkonusu oyunların açılış töreni vesilesiyle 24-30 Haziran 2009 tarihleri arasında İtalya’yı ziyaret etmiştir.

25 Haziran
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Varlığının Çalınmasının, Kaçak Kazı ve Yasadışı İthali ve İhracının Önlenmesine İlişkin Anlaşma", Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün, 23-29 Haziran 2009 tarihleri arasında ÇHC'ni resmi ziyareti sırasında 25 Haziran 2009'da, Pekin'de imzalanmıştır.

25 Haziran
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yapımı bir Türk firması tarafından üstlenilen, Arnavutluk’un Durres limanını Kosova’ya bağlayacak “Durres-Kukes karayolu projesi” kapsamındaki Reşen-Kalimaş otoyolunun açılışını yapmak üzere 25 Haziran 2009 tarihinde Arnavutluk'u ziyaret etmiştir.

25-26 Haziran
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 25-26 Haziran 2009 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Crans Montana Forumu’na katılmış ve 2009 Vakıf Ödülü’nü almıştır. Sayın Başbakanımız sözkonusu Forum marjında, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy ile ikili görüşmeler yapmıştır.

25-27 Haziran
Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, Avusturya’daki Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) daveti üzerine 25-27 Haziran 2009 tarihleri arasında Viyana'yı ziyaret etmiştir.

Bakan Çelik, Viyana Ticaret Odasınca düzenlenen programa katılmış, Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB) ve Viyana Büyükelçiliğimiz tarafından düzenlenen toplantılarda vatandaşlarımızla ve Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmiş, Avusturya Bilim ve Üniversiteler Bakanı Johannes Hahn ve Viyana Ticaret Odası Başkanıyla birer görüşme gerçekleştirmiştir.

25-27 Haziran
25-27 Haziran 2009 tarihleri arasında İtalya'nın Trieste kentinde düzenlenen G-8 Dışişleri Bakanları toplantısı marjında gerçekleştirilen "Afganistan ve Bölgesel Boyutu" başlıklı toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Toplantıda, 20 Ağustos 2009 tarihinde Afganistan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Afganistan ve bölgesindeki sosyal ve ekonomik kalkınma, tarım ve gıda güvenliği, insan kaynakları, göç meseleleri, mülteciler gibi gündem maddeleri ele alınmıştır.

25-27 Haziran
Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Gia Khiem 25-27 Haziran 2009 tarihleri arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; Ankara’da ve İstanbul’da temaslarda bulunmuştur.

25-28 Haziran
25-28 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 26. Uluslararası Küresel Güvenlik Çalıştayı'na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Letonya Savunma Bakanı Imants Liegis, Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27-28 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 27-28 Haziran 2009 tarihlerinde Korfu’da düzenlenen AGİT Gayrıresmi Bakanlar Konferansı marjında Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27-28 Haziran
Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik, merkezi Köln’de bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin daveti üzerine, 27-28 Haziran 2009 tarihlerinde Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan, Almanya’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle 28 Haziran 2009 günü Düsseldorf’ta bir araya gelmiştir.

28 Haziran - 3 Temmuz
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri (İHK) Thomas Hammarberg, beraberinde bir heyetle 28 Haziran - 3 Temmuz 2009 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilen İHK Hammarberg, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Zafer Üskül, TBMM AKPM Türk Heyeti üyeleri, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Ertuğrul Apakan ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Osman Güneş ile bir araya gelmiş ve İstanbul, İzmir, Ankara illerimizde incelemelerde bulunmuştur.

30 Haziran
Fransa’da Türkiye Mevsimi, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay ile Fransa Kültür Bakanı Frédéric Mitterand’ın katılımıyla 30 Haziran 2009 tarihinde düzenlenen basın toplantısıyla başlamıştır. Mart 2010’da sona erecek Mevsim boyunca Fransa’nın çeşitli kentlerinde 400’den fazla kültür faaliyeti düzenlenecektir.